Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 11


payskin

Recommended Posts

jagdtigger

Úgy is lesz más út, gyakorlatilag egy ementáli sajtot próbálnak foltozni.... 

 

Office reklám:

Ez várható volt miután a nem épp olcsó "operációs rendszerüket" is teletömték reklámokkal meg bloatware-el...

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
15 hours ago, payskin said:

Rufus: Microsoft is blocking Windows ISO downloads

Úgy tűnik, Redmondban kezd viszketni, hogy a Rufusszal meg lehet kerülni a Win11 mondva csinált hardver-korlátozását, a kötelező online accountot, meg az összes szemét privacy kérdést alapból kikapcsolt beállításokkal. Az első kört elvesztették, mert sikerült a fejlesztőknek megkerülni a blokkot, de az az érzésem, csúnya világ jön. 

Ezt én is láttam tegnap este, és nagyon nem örülök neki :(

De egyre inkább úgy érzem, hogy nem fogok Win11-re váltani amíg meg nem kerülhetetlen nem lesz

Link to comment
Share on other sites

payskin

Persze, én is úgy vagyok vele, hogy nézzük meg, mit dobnak ki 2024-ben, mi lesz a következő "nagy", ha addig meg nem gondolják magukat ötször. :snack:

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
6 hours ago, payskin said:

Persze, én is úgy vagyok vele, hogy nézzük meg, mit dobnak ki 2024-ben, mi lesz a következő "nagy", ha addig meg nem gondolják magukat ötször. :snack:

Sajnos, a korábbi - minden második Win elég jó - elv erősen megdőlni látszik :(

Link to comment
Share on other sites

payskin

Az sosem volt igaz. :D Pontosabban mindig mindenki úgy ferdíti, hogy neki pont kijöjjön. ögüü

Link to comment
Share on other sites

payskin

Szeptember 20-án jön a 22H2. (Állítólag egy hete lehet tudni, hozzám most ért el.)

Nagyobb poén, hogy még idén jön az első "Moment" is! :yikies::D Izgalmas időszak elé nézünk, miközben magasról szarunk a témára. 

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
2 hours ago, payskin said:

miközben magasról szarunk a témára. 

Attól függ hogy kit kérdezel, én már letettem a lantot mint a rokonság IT embere így tényleg hidegen hagy. Aki még mindig űzi az szerintem már most totál stressz kb.... :D

Link to comment
Share on other sites

payskin

Jó, hát úgy értettem, hogy kb. hárman röhögünk ezen a bénázáson és egyikünknek sincs esze ágában sem Win11-et használni. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Ja úgy igen, bár ha új gépet kapsz és azt kell használnod nem lesz választásod.... :( (Mint én is a bérenkívülis géppel......)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
22 hours ago, payskin said:

Az sosem volt igaz. :D Pontosabban mindig mindenki úgy ferdíti, hogy neki pont kijöjjön. ögüü

Hát azért a 98 / 2000, az XP, a 7 és a 10 vonalát szerintem elég markánsan meg lehet különböztetni a Me, a Vista, a 8 és a 11 szériáktól. Már csak az elterjedtségük alapján is, ami jó eséllyel nem független a kiforrottságuktól és használhatóságuktól. A legnagyobb, legmarkánsabb újítások általában a második vonalban debütáltak – és az első vonalban szereplő verziók idejére értek be, így azok lettek a népszerű kiadások, a második vonal inkább az early adoptereké volt mindig. Szóval ha nem is a kezdetektől volt igaz az alapelv, azért az elmúlt két évtizedben mégiscsak helytállónak bizonyult. :)

Ez talán annyiban bicsaklott meg mára, hogy nemigen látni olyan jelentős újdonságot a 11-ben a 10-hez képest, mint amilyeneket anno a Me, a Vista meg a 8 bevezetett. (Talán épp azért, mert eredetileg nem is volt tervben, és 10X-ként akarták kiadni.) Meg persze a maga módján a 10 is egy katasztrófa volt elég sokáig (bár mára már nagyjából együtt lehet vele élni), de azért pl. a 8-cal összevetve szerintem nem kérdés, hogy annak még az első vonalasok között van a helye.

Ha 2024-ben jön a 12, akkor a 11 már biztosan ki fog maradni nálam is a Vistához és a 8-hoz hasonlóan. (Meg a vállalatok túlnyomó többségénél is alighanem.) A 10-et még 2025-ig támogatják, én addig nem is tervezek váltani. Majd akkor megnézzük, hogy a 12 egyéves korára beérett-e már annyira, hogy megérjen egy telepítést. Feltéve, hogy addig nem leszek maces. :D

Link to comment
Share on other sites

payskin

Értem, amit mondani akarsz, és van is benne valami, hogy amikor valami nagy változtatást csináltak a platformon, az általában elsőre nem sült el jól, és kellett hozzá a következő verzió, hogy használható legyen. 

De ott bukik az egész, hogy a Windows 2000 egyáltalán nem volt szar, sőt, fontos frissítéseket hozott (pl. USB-támogatás), ami akkor már az NT4-ből fájóan hiányzott (ami egyébként szintén nem volt egy szar rendszer, előrelépés volt az NT 3.x vonalhoz képest). A 2000-hez képest az XP, ahogy megjelent 2001-ben, egy instabil, nem biztonságos foshalom volt, amit majdnem az alapokról írtak újra az SP2-höz <-- az egy service packnek álcázott Windows XP Second Edition volt, ami azért nem lett dobozos termék, mert muszáj volt mindenkinek odaadni az újraírt verziót ingyen és ASAP. Tehát, ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor

98 SE / NT4 - oké
Windows 2000 - oké
ME - halom értelmetlen, felesleges fos
XP - meh
XP SP2+ - oké
Vista (kiadáskor) - fos
Vista SP1+ - meh
Windows 7 - oké

És ha Windows 7 jó, a 8 pedig egy nagy kalap (már főleg ami a UI/UX-et illeti, hiszen a platformba annyira nem nyúltak bele a Win7 óta -- eltekintve az UWP-s baromságoktól), akkor viszont a 10 lenne jó? A 8-hoz képest mindenképp, de ahogy az 2015-ben megjelent... Kellett hozzá az elmúlt 7 év, hogy épkézláb oprendszert kalapáljanak belőle, ami most főleg a 11 körüli szerencsétlenkedés tükrében tűnik már egész jó kis rendszernek. :facepalm: 

De visszafelé sem működik: 98 SE oké, 98 szar, akkor előtte mi volt oké? A Win95? LOL? Vagy a Win95 OSR2.1, ami olyan instabil volt, hogy háromszor kellett feltelepíteni, hogy egyszer ne dőljön össze?

Szóval, nem jön ki. Sosem is jött ki. Ez egy legenda, amin mosolyoghatunk, aztán engedjünk el.    

2 hours ago, Fujitsu said:

Ha 2024-ben jön a 12, akkor a 11 már biztosan ki fog maradni nálam is a Vistához és a 8-hoz hasonlóan. (Meg a vállalatok túlnyomó többségénél is alighanem.) A 10-et még 2025-ig támogatják, én addig nem is tervezek váltani. Majd akkor megnézzük, hogy a 12 egyéves korára beérett-e már annyira, hogy megérjen egy telepítést

Így-így. 

2 hours ago, Fujitsu said:

Feltéve, hogy addig nem leszek maces.

:biglol: Hát az én esetemben valami nagyon komoly szellemi balesetnek kéne ehhez történnie. Esetleg ha valaki elképzelhetetlen sok pénzzel szponzorálná azt a kísérletet.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
1 hour ago, payskin said:

Tehát, ha nagyon pontosak akarunk lenni

De nem akarunk. :D Nem az a kérdés, hogy a megjelenésekor jó vagy foshalom volt-e, vagy hogy kellett-e X darab SP hozzá, hogy jó legyen, hanem inkább az, hogy végső soron milyenné vált, illetve mire a tömegek átálltak rá, addigra milyen lett. Hogy megjelenésekor szar volt, az úgy kb. az összesre igaz, még a 7-tel is szívtunk rengeteget, mikor megjelent, csak az idő már megszépíti az emlékeket. Nyilván az SP-ket meg alverziókat én itt egy kalap alá veszem, amikor verziókról beszélek. (Az amúgy is általános bölcsesség, hogy az első SP-ig jobb még nem átállni az új verzióra.)

Ha innen nézed, akkor meg a 98-tól kezdve nagyjából igaz a sorminta – igaz, a 2000 talán kilóg a képből, de az még az NT-vonal. De a Me, a Vista meg a 8 sosem lett igazán jó. A 98, az XP és a 7 pedig igen. Igen, kellettek hozzá évek meg SP-k, de mégiscsak úgy vonultak be a közös emlékezetbe, hogy azokban még vót anyag. A 10 meg hát nagyon relatív, de a korához képest talán még arra is megáll.

A 11 pedig beillik a második vonalba az eddigiek alapján. Ha pedig 2024-ben, három évvel a megjelenése után lecsavarják, miközben alig állt át rá valaki, akkor meg a sorsa is pont ugyanaz lesz, mint pl. a 8-nak. Csak itt ez már kilóg a sorból annyiban, hogy ez – ellentétben a Vista meg a 8 paradigmaváltásaival – az eddigi infók alapján semmi eget rengető újdonságot nem hozott be a képbe.

1 hour ago, payskin said:

Hát az én esetemben valami nagyon komoly szellemi balesetnek kéne ehhez történnie. Esetleg ha valaki elképzelhetetlen sok pénzzel szponzorálná azt a kísérletet.

Egy MacBook nagyjából ThinkPad-árban van, és használtan is lehet venni emberi összegért, kb. ahogy ThinkPadet.

Nálam inkább az a gond, hogy túl sok szálon vagyok a Windowshoz mint platformhoz kötve, emulátorokkal és virtuális gépekkel meg nincs kedvem szórakozni. De maga az OS X sokkal különb rendszer, és különösen a Microsoft vesszőfutását elnézve horgad fel bennem sokszor a gondolat, hogy talán mégis váltani kellene. :D

Persze aztán eszembe jut, hogy a munkában elkerülhetetlenül Windowst kell használni, a környezetemben is minden gép windowsos, én meg nem vagyok digitális nomád, hogy kivonjam magam a társadalomból, szóval a Windows elkerülhetetlenül az életem része maradna. Innen nézve meg az, hogy a saját gépemen nem Windows fut, fundamentálisan nem változtatna az életminőségemen.

Link to comment
Share on other sites

payskin
3 minutes ago, Fujitsu said:

De a Me, a Vista meg a 8 sosem lett igazán jó.

Én használtam Vistát a Win7 megjelenéséig, nem szerettem, de az SP1 után egész használható oprendszer lett. A Vistával több komoly gond volt kiadáskor, ezek jobbára közismertek, de az egyik legfontosabb az, hogy ott jött egy nem várt nagy ugrás a hardverkövetelményekben. Ráadásul a kretén Microsoft még mókuskodott is azzal, hogy bizonyos Vista-ready matricák olyan konfigokra kerültek, amik teljesen alkalmatlanok voltak a rendszer normális futtatására. De ha nem lett volna Vista, és az XP után jön a Win7, ugyanez a pofára esés hardver terén ugyanígy megtörtént volna. A Win7 a Vistához képest tényleg jobban futott azonos konfigokon, de nem az XP-s vasakon, hanem azokon, amit 2006 után vettünk, építettünk. Az azóta eltelt 10+ évben nem volt hasonló mértékű ugrás a Windows hardverkövetelményeiben, egészen a mostani Win11-es mizériáig, ami ráadásul elég mondva csináltnak (mesterségesen piacélénkítőnek) tűnik.

2 minutes ago, Fujitsu said:

maga az OS X sokkal különb rendszer

Dehogy az! Csak más. De a más nem feltétlenül jobb. Az r=1 lehet, hogy könnyebben áll át OS X-re (főleg ha rózsaszín ködben elvarázsolódik az Apple-től), de ha beszélsz hozzánk hasonló, hozzáértő emberekkel, akik nem buzulnak teljesen bele az almába, el fogják mondani, hogy mennyi irgalmatlan Puding!ság van ott is. Mi, akik elég mélyen benne vagyunk a Windowsban és izommemóriánkban (van ilyen magyar szó?) van a rendszer használatának nagy része, hülyét kapunk, ha OS X-et kell használni. Ahogy hülyét kaptam a Linuxtól is. Az OS X-szel annyival vagy előrébb, hogy belső hardver- és driverproblémáid nem lesznek (a perifériák már kérdésesek), amivel napi szinten szívok a Linuxszal.  

Öcsém kapott egy MacBookot a 40. születésnapjára, sosem tudta megszokni és megszeretni, pedig ő ebből a szempontból r=1. Főleg azért, amit te is írsz: a munkája mindig is Windowshoz kötötte -- nem ért hozzá annyira mint mi, de a megszokás nagy úr.

34 minutes ago, Fujitsu said:

Egy MacBook nagyjából ThinkPad-árban van

Nem így értettem: rengeteg pénzt kéne fizetni valakinek, hogy én kvázi önszántamból nekiálljak bármit használni, ami Apple. De ne menjünk bele.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
2 hours ago, payskin said:

Én használtam Vistát a Win7 megjelenéséig, nem szerettem, de az SP1 után egész használható oprendszer lett.

Én is így gondolom, magam is használtam pár hónapig, míg meg nem jelent a 7. Ettől függetlenül a 7-hez azért nem érhetett fel. A Vista egyszerűen túl korán jelent meg, ahogy pl. a Me is. (Csak abból sosem csináltak egészen használható verziót, pedig abban volt először Windows Update. :D 4 évig használtam, 2002 és 2006 között, élmény volt.)

2 hours ago, payskin said:

Dehogy az! Csak más. De a más nem feltétlenül jobb. Az r=1 lehet, hogy könnyebben áll át OS X-re (főleg ha rózsaszín ködben elvarázsolódik az Apple-től), de ha beszélsz hozzánk hasonló, hozzáértő emberekkel, akik nem buzulnak teljesen bele az almába, el fogják mondani, hogy mennyi irgalmatlan Puding!ság van ott is.

Nem kimondottan a GUI-ra gondoltam, az nyilván véleményes, én sem biztos, hogy egykönnyen megszoknám. Viszont technikailag más szint, már onnantól kezdve, hogy Unix-alapú.

Párszor próbáltam már: ilyen instant reakciója Windowsnak sosem volt, sosem lesz. Nincs registry, a telepítés-törlés drag-n-drop megy szemétgyártás nélkül. Inode van path helyett, így nem törnek el a linkek a programok és fájlok áthelyezésekor. Nincsenek kitörölhetetlen programok, mint a Windowsban, simán kitörölheted pl. a Safarit vagy bármi mást, ami nem kell, vagy mást szeretnél használni helyette. Nem kell driverekkel szarakodni, mindenhol működik az alkalmazások között a drag-n-drop stb.

Túl a HW–SW-integráció nyilvánvaló előnyein, a mélyben az bizony egy sokkal értelmesebben kitalált rendszer. Ahogy a Linux-kernel is, csak ott a GUI-k és disztrók világában elszabadult az opensource-káosz, ezért nem fenyegeti olyan veszély, hogy a desktop OS-ek piacán valaha is érdemben elhagyhatja a 2-3%-os tartományt. (Ez meg szavatolja az összes kompatibilitási agyrémet, amikor a 2-3%-on osztozó kétszázféle disztró közül valamelyikkel szerencsét próbálsz.)

A probléma inkább tényleg csak az, hogy a világ Windows-alapú, ez történelmileg így alakult, és így könnyen meg lehet szívni a hiányában, ha valakinek nincs teljesen szabad keze az általa használt szoftverek és környezetek megválasztását illetően.

2 hours ago, payskin said:

Nem így értettem: rengeteg pénzt kéne fizetni valakinek, hogy én kvázi önszántamból nekiálljak bármit használni, ami Apple.

Ja, akkor félreértettem. :D A cég sosem volt a szívem csücske, sőt, az egyik legfőbb taszítóerőt jelentette mindig számomra is. Ettől függetlenül elismerem, ha valami tényleg jó, az Apple-termékek általános minőségét pedig mindig is elismertem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
payskin

Na, azt kell mondjam: derék! Egy év alatt! Szép munka! Még egy-két év, és 2024-re pont lesz olyan állapotban a Win11 (vagy bármi, ami utána jön), hogy átálljunk Win10-ről. :D

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Hacsak addig teljesen ki nem nyírják a helyi felhasználói fiókokat... :/ 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
payskin

Nekem bejön. A Win11-gyel sem az a bajom, hogy ronda, sőt, kimondottan jól néz ki. Néztem az Ignite-on a 22H2 és az utána jövő Moment reklámját, és igaz, hogy render, de ha arra kicsit is hasonlít majd a rendszer, az elég pöpec lesz.

Más kérdés, hogy funkcionálisan visszalépés ahhoz képest, amit 1995 használunk, és emiatt bottal sem. Tőlem lehet csicsamicsa a jobb gombos menü, de ne kelljen várni, amíg megjelenik, és legyen rajta minden olyan funkció, ami 20+ éve ott volt, és ne kelljen keresni semmit, mert magától megy a kezem az egérrel. De ahogy hallom, a 22H2 körül is áll a szokásos balhé: csomó probléma van vele ahhoz képest, hogy 4-5 hónapja kész volt és csak reszelgetni kellett. Nem tudom, mi van, elfelejtettek fejleszteni vagy mi... 

BTW, mi a tök van a Win10 22H2-vel?! :hmm:

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Win7 után ez a totál lapos kifakult paintben megrajzolt ürülékhalom enyhén szólva is undorító.... (a használhatóság meg minősíthetetlen)

Link to comment
Share on other sites

payskin

Van abban valami, amit mondasz, de ne legyünk igazságtalanok: a totál lapos, kifakult, nagy üres helyek, össze-vissza kretén módon használt betűméretek, ocsmány, össze nem illő színek, primitív szögletes formák inkább a Win8 meg a Win10 volt, a kretén Metro/UWP akármi design, és az is főleg megjelenéskor. Azóta sokat reszeltek rajta.

A Win11-ben sikerült ettől megszabadulni, és az új Fluent designnyelv sokkal tetszetősebb. Újra van lekerekítés, nem szögletes elvágó minden, mint az óvodában, újra van átlátszóság, van árnyék, tehát visszajöttek az effektek, és vannak finomságok, részletek, nemcsak ki van b*szva minden a képernyőre, aztán odaesik, ahol puffan.  15 év után, úgy tűnik sikerül a ribbont is leküzdeni, az alkalmazások tetején végre van menü vagy toolbar (eszközsáv), újra bátrabban használnak ikonokat, és az ikonok sem undormány össze nem illő narancssárga, zöld, lila színekből vannak, hanem egységes és kimondottan pofás az új ikondesign.

Sosem lesz már olyan, mint régen, mert egyszerűen az a grafikai divat elmúlt (mindig ott lesz a WindowBlinds, ha vissza akarod hozni), de annál, mint ami a Win8-ban és Win10-ben volt, ez fényévekkel jobb. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Állítólag kint van a Moment 1, aminek a demója a fenti videó (füles Filekezelő és barátai).

Kicsit viszont kezd zavarni (bár nem tudom miért, inkább csak ilyen viszketés valahol hátul), hogy az egész világ elkezdte ezeket Momentnek hívni Zac Bowden nyári "találmánya" után, de a Microsoft soha sehol nem használta/használja hivatalosan ezt a kifejezést. Tessék, itt a hivatalos bejelentés.

Amúgy meg a szokásos: az októberi frissítések hálózati, kapcsolódási problémákat okoztak, de már ki is adtak soron kívül javítást mindkét Windowshoz, plusz a 22H2 és az NVIDIA még mindig nem barátok:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
jagdtigger

Egyik laptopomról amin w11 fut egyszer csak eltűnt a firefox.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Az új buildben megjelentek reklámok a Start menüben és a Fájlkezelőben!!! Állítólag kikapcsolható. Még.:biglol: 

Ja, múlt hét híre volt, hogy egy év alatt 15%-ig sikerült elmászni piaci részesedésben, és ott lecövekelni. Pont mint anno a Windows 8. Minden egyes újabb százalékért vért izzadtak. További poén, hogy ennek a 15%-nak egy része nem Windows 10-ről, hanem valószínűleg még 7-ről (!!!) váltó emberke, mert a Win10 részesedése nem csökkent ennyit. Steamen viszont csökkent novemberben a Win11 felhasználói bázisa, 25-ről 23%-ra.

És akkor jön ez a hír a reklámokról. Hogyan szerezzünk új barátokat felhasználókat, mi?! 

Szokásos álló taps. :clap:   

  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...