Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Barkácsolás és szerelés otthon


Godzillamessage

Recommended Posts

Godzillamessage

Nem tudom, rajtam kívül valakinek hobbija-e a fúrás, faragás, régi dolgok javítgatása, vagy éppen az autó-motor szerelés otthon.

A topik célja, hogy segítsünk egymásnak ötletekkel, tanácsokkal. Írjatok, küldjetek képeket az otthon, ház körül, vagy éppen a garázsban, lakásban elkövetett "kendácsolásról". :D

Remélem hasznos lesz a topik minden kétkezi barkácsolásra hajlamos Fórumozónak. :smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Leon121

Hát, csináltam tavaly fából komposztládát, egész büszke voltam magamra. :D Meg régebben balsafából picike polcot a figura festékeimnek. Ilyen 40x25 centis lehet kb, ráférnek a picike tégelyek, és jól átlátható. Majd egyszer a gyereknek is fogok homokozót csinálni, meg talán mászóka jellegű dolgot is, ha oda jutunk. Gondolom az ilyen felújítás jellegű dolgok, mint járólap lerakás és társai nem tartoznak annyira a témához, de abból is volt szerencsém elég sokhoz mostanában. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Godzillamessage
9 minutes ago, Leon121 said:

Gondolom az ilyen felújítás jellegű dolgok, mint járólap lerakás és társai nem tartoznak annyira a témához, de abból is volt szerencsém elég sokhoz mostanában.

Szerintem simán belefér. Mivel nem szakmád egyik tevékenység sem, simán tekinthető kendácsolásnak. :sleep::D

Link to comment
Share on other sites

moody

Kendácsolás. Ezt a szót sem hallottam még. :D 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

payskin

Tök jó a téma, épp lakásfelújításon gondolkodom, de akkora kendácsantitálentum vagyok, hogy a kalapácson kívül a legtöbb szerszám nevét sem tudom. Épp nem vagyok otthon, de majd felvázolom a problémáimat, hátha vannak jó ötleteitek. ;) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

TheSaurida

Ha jól tudom, panelben laksz, azok általában tapétások. Többnyire ilyenkor leragasztják a régi réteget egy újabbal, előbb roskad magába a ház, mint ahogy a rétegvastagság felfalná a négyzetmétert. :)

Tapétaragasztó, dikics, furvéz, spreicezni, más szerszám nem is kell hozzá. Esetleg ütvefúró, ha a ragasztó nem tart rendesen. ;)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Leon121

oM6z9O1.jpg

Kábé erre vagyok a legbüszkébb, egész konkrétan a felül ívben megvágott lapokra. :happy: Kályha mögé vastag hőálló burkoló, ehhez képest egész szépen sikerült elvágnom. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

moody

Nálam szobafelújítás és a ház vezetékek kicserélése a cél idén. Remélem minél kevesebb helyen kell a falat kiverni, fogalmam sincs hogy hol van csőben a vezeték. Muszáj már, mert régi alumínium vezetékek vannak, és sok helyen nincs földelve se... Utána jöhet a szoba. Le akarom parkettázni, sok helyen ki akarom javítani a falat és ki akarom festeni is. Pluszba akarok venni új bútorokat is. Lesz vele meló rendesen.

Link to comment
Share on other sites

payskin
2 hours ago, TheSaurida said:

Ha jól tudom, panelben laksz, azok általában tapétások. Többnyire ilyenkor leragasztják a régi réteget egy újabbal, előbb roskad magába a ház, mint ahogy a rétegvastagság felfalná a négyzetmétert. :)

Ó, nem ilyen egyszerű. A kor divatjának megfelelően a 2000-es évek elején felújított lakásban fűrészporos tapéta van. Amikor én 2006-ban beköltöztem, és csináltunk egy lájtos felújítást, erre festettünk rá... ha jól emlékszem Dulux festékkel... őszibarack színben. :roll: (Eredetileg ilyen antikolt (?) cuccot szerettem volna, láttam valahol egy boltban, és tök jó fej volt az eladó, mert megkérdezte a festőket, akik csinálták neki, és megadták a két festék Dulux kódját. Megvettük az alapfestéket, kifestettük a szobát, és úgy maradt, nyilván, a másodikat soha nem vettük meg). Azóta eltelt 13-14 év, egy cseppet kifakult, meg beszürkült. A fűrészporos kitüremkedések miatt már a festés is egy élmény volt anno, de rátapétázni valószínűleg teljesen lehetetlen. 

Nagyobb baj, hogy nem tudom mit akarok kezdeni a szobával, mindenféle ötletek keringenek. Szeretném a számítógépasztal környékét valamilyen más (sötét) színnel festeni, mint a szoba többi részét. Gondolkodom, hogy kéne valami falvédő megoldás (lambéria?! fogalmam nincs) is az asztal mögé/köré, egyrészt, hogy alul ne rugdossam szét, másrészt valami könnyen takarítható megoldást keresnék.

A legnagyobb gondom, ugyanis, a kosz. Amellett, hogy én is rendszeresen takarítok, plusz van családi takarítónőnk, aki két hetente 4 órán keresztül megy keresztül az egész lakáson, irgalmatlan por van (pedig nem is a főút felé néznek a nyílások). Hegyekben állnak a Youtube-on videók arról, hogy XY milyen szuper számítógépasztalt épít magának, egyik csilivilibb mint a másik, és mindenhol patyolat tisztaság van. Ehhez képest, ha letörlöm hétfőn a monitorok tetejét, és pénteken végighúzom a mutatóujjamat, szürke lesz. Túl kicsi a lakás (35 nm), túl sok bútor van benne, mert túl sok felesleges szart tárolok, és mind-mind porfogó felület. Na, erre kéne valami megoldás... 

 

Link to comment
Share on other sites

UC

Nekem ilyesmi, béna vagyok és fakezű, nemrég egy csapcserével is eláztattam a fél konyhát, de nemrég motortulaj lettem, és határozottan tervezem megtanulni az egyszerűbb dolgokat megszerelni, karbantartani (amiben egy jóbarátom a segítségemre lesz). Érdekel is a dolog, meg most ki is derült, hogy motort fenntartani szinte drágább, mint autót, ha szervizbe hordom mindenért, iszonyat pénzt kértek a szervizben egy általános átvizsgálásért (jó, találtak pár hajmeresztő dolgot, de akkor is). És úgy látom, szükség szerint itt a fórumon is tudok akár tanácsot kérni @jagdtigger kollégától :)

Link to comment
Share on other sites

Godzillamessage

Ha a régi csap excenter nem passzol az új csaptelephez, az nagy szívás tud lenni. Volt benne részem.

Szerk:

Csaptelep csere előtt beszerzendő dolgok:

  • Cafni kulcs
  • Tömítő szalag vízhez (pl Loctite 55)
  • Csaptelep felszereléshez állitható villáskulcs

Ha a méret beállítás miatt vissza kell tekerni egy picit a régi, beépített excentert, akkor ki kell venni teljesen, lepucolni (ha nincs új a csaptelephez), rátekerni a tömítő szalagot ( óra járásával egyező irányban) és betekerni figyelve arra, hogy a másik excenterrel egy síkban legyen amikor eléri a csap méretét. Ha nem sikerül (túltekerjük, vagy keresztben áll), kezdődhet előlről az egész.

 

Link to comment
Share on other sites

bcom
25 minutes ago, Godzillamessage said:

Ha a régi csap excenter nem passzol az új csaptelephez, az nagy szívás tud lenni. Volt benne részem.

Érdemes olyan telepet venni, amelyiknek a dobozában van két új excenter.

26 minutes ago, Godzillamessage said:

Csaptelep csere előtt beszerzendő dolgok:

  • Cafni kulcs
  • Tömítő szalag vízhez (pl Loctite 55)
  • Csaptelep felszereléshez állitható villáskulcs
  • gázcső fogó
  • kenderkóc
  • :D

 

Link to comment
Share on other sites

Godzillamessage

Igen, szinte mindegyikhez adnak. Viszont cafni kulcs hiányában szívás az egész. :smile:

Küldtem el már szerelőt amikor csőfogóval állt neki felszerelni a drága pénzen vásárolt csaptelepet.

Szerk: a régi csaptelep excenterek távolsági mérete nem szokott passzolni az újakhoz. Ezt az előző hozzászólásomban nem pontosan írtam le.  :happy:

Link to comment
Share on other sites

bcom

Nem is azért írtam, csak, hogy azzal dolgozok, amit éppen megtalálok a garázsban. :D

Link to comment
Share on other sites

moody

Egy jó tanács amit a melóban hallottam: mindig a legnagyobb szerszámmal kell kezdeni a munkát!

Link to comment
Share on other sites

Godzillamessage
On 3/5/2020 at 1:51 PM, Leon121 said:

... ehhez képest egész szépen sikerült elvágnom. 

Mivel vágtad?

A ma délutáni program szerint a napvitorlát próbáltam feltenni a helyére (derékszögű ~5*5*7m). A harmadik feszítési pont tavaly megszűnt, most egyedül nem volt egyszerű beállítani hol is legyen az új. Ezen kívül sajna kell még egy vitorla, mert az udvarból kivágott fa árnyékát pótolni kell. Pont dél felé néz az ebédlőnk két nagy ablaka és már most olyan meleg van benn, hogy meg lehet sülni. Hogy az hogyan lesz felrakva, fingom sincs. :fejbeb:

Ablakcsere is majd lesz, de az majd valamikor később. Következő 5 éves terv. :sleep:

Link to comment
Share on other sites

Leon121
12 hours ago, Godzillamessage said:

Mivel vágtad?

Flex, járólap korong. Most használtam kábé először. A felrajzoláshoz meg igénybe vettem a hátlapon lévő jelöléseket, és komoly matematikai számolgatásokkal és vonalhúzogatással alakítottam ki az ívet, amit vágni szeretnék. :D Persze a másodikat meg átrajzoltam az elsőről. 

Nagy előrelépés nekem ahhoz képest, hogy korábban a kamrában az ajtó környékén nem tudtam megcsinálni a lapok vágását (mert mondjuk nem is volt megfelelő korongom akkor még...). 

Link to comment
Share on other sites

TheSaurida
On 3/5/2020 at 3:59 PM, payskin said:

Ó, nem ilyen egyszerű. A kor divatjának megfelelően a 2000-es évek elején felújított lakásban fűrészporos tapéta van. Amikor én 2006-ban beköltöztem, és csináltunk egy lájtos felújítást, erre festettünk rá... ha jól emlékszem Dulux festékkel... őszibarack színben. :roll: (Eredetileg ilyen antikolt (?) cuccot szerettem volna, láttam valahol egy boltban, és tök jó fej volt az eladó, mert megkérdezte a festőket, akik csinálták neki, és megadták a két festék Dulux kódját. Megvettük az alapfestéket, kifestettük a szobát, és úgy maradt, nyilván, a másodikat soha nem vettük meg). Azóta eltelt 13-14 év, egy cseppet kifakult, meg beszürkült. A fűrészporos kitüremkedések miatt már a festés is egy élmény volt anno, de rátapétázni valószínűleg teljesen lehetetlen. 

Nagyobb baj, hogy nem tudom mit akarok kezdeni a szobával, mindenféle ötletek keringenek. Szeretném a számítógépasztal környékét valamilyen más (sötét) színnel festeni, mint a szoba többi részét. Gondolkodom, hogy kéne valami falvédő megoldás (lambéria?! fogalmam nincs) is az asztal mögé/köré, egyrészt, hogy alul ne rugdossam szét, másrészt valami könnyen takarítható megoldást keresnék.

A legnagyobb gondom, ugyanis, a kosz. Amellett, hogy én is rendszeresen takarítok, plusz van családi takarítónőnk, aki két hetente 4 órán keresztül megy keresztül az egész lakáson, irgalmatlan por van (pedig nem is a főút felé néznek a nyílások). Hegyekben állnak a Youtube-on videók arról, hogy XY milyen szuper számítógépasztalt épít magának, egyik csilivilibb mint a másik, és mindenhol patyolat tisztaság van. Ehhez képest, ha letörlöm hétfőn a monitorok tetejét, és pénteken végighúzom a mutatóujjamat, szürke lesz. Túl kicsi a lakás (35 nm), túl sok bútor van benne, mert túl sok felesleges szart tárolok, és mind-mind porfogó felület. Na, erre kéne valami megoldás... 

 

Ne tudd meg, nálunk is mi van, pedig mi 130 nm-en ga(rá)zdálkodunk, igaz, hogy öten. Időnként kidobunk egy csomó cuccot, ruhákat viszünk a METRO konténerekbe, stb. De már galériát is építettem, már csak ott nincs polc, ahol ajtó vagy ablak ezt akadályozza, aztán mégis tele vagyunk. A por nálunk is dől befelé, valami irgalmatlan, 2*2 méteres 100 éves ablakaink vannak. Kettőt kicseréltettünk műanyagra, azokban a szobákban visszaesett a porszennyeződés. Szóval az ablakcserét tudom ajánlani, meg az erős lélekkel végrehajtott selejtezést.

Link to comment
Share on other sites

payskin
2 hours ago, TheSaurida said:

Szóval az ablakcserét tudom ajánlani, meg az erős lélekkel végrehajtott selejtezést.

Megvolt tavaly nyáron, de nem mondhatnám, hogy sokat javult a helyzet. :( 

Link to comment
Share on other sites

XCube
On 3/5/2020 at 11:31 PM, jagdtigger said:

Erről eszembe jutott a tavaly tavaszi kerékcserém. Két krovát és egy toldót törtem el. Nem gondoltam volna, hogy a megoldás végül a gyári kulcs lesz toldással, de jó lecke volt.

Azóta Proxxon cuccokat veszek autószereléshez :D .

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 3/5/2020 at 1:20 PM, payskin said:

épp lakásfelújításon gondolkodom

Én is egy ideje. Csak hát már belegondoltam a szobák kipakolásába és a meszelésbe, és már elment a kedvem tőle... pedig akadna 1-2 ötletem. 

Link to comment
Share on other sites

XCube
52 minutes ago, Lord_KROK said:

Én is egy ideje. Csak hát már belegondoltam a szobák kipakolásába és a meszelésbe, és már elment a kedvem tőle... pedig akadna 1-2 ötletem. 

Pedig időnként nem árt.

Én most tavasszal a lépcsőházat és az előszöbát akarom kifesteni. Rohadtul hülye egy megoldás az egész, nem tudom milyen létrát keressek egyáltalán. A toldott henger nem túl jó opció, mert szűk a hely, ott pedig ahol kéne az extra magasság nem nagyon tudsz létrát állítani.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
12 minutes ago, XCube said:

Én most tavasszal a lépcsőházat és az előszöbát akarom kifesteni. Rohadtul hülye egy megoldás az egész, nem tudom milyen létrát keressek egyáltalán. A toldott henger nem túl jó opció, mert szűk a hely, ott pedig ahol kéne az extra magasság nem nagyon tudsz létrát állítani.

Lépcsőházban nálunk is hasonló gonddal kzdök.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...