Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 10 - az "utolsó" Windows


payskin

Recommended Posts

[OP]Destroy-man

Jó tudni. :)

 

Most nálam is jó már a rendszer. Az MS oldaláról leszedtem a Win 8.1-et, azt újra raktam. A telepítés utolsó részeként közölte velem, hogy jogosult vagyok a Win 10 ingyenes telepítésére, és kérdezte, hogy most vagy később szeretném telepíteni. A mostot választottam, amire behozta a WU-t, amiben csak 1 frissítés volt, mégpedig a Win10 (a kiválasztás lehetősége fent se állt). Ezt felraktam, most megy minden rendben. Kulcsnak ugyan azt kaptam vissza, mint korábban, de ezek szerint elég nagy volt az esélye ennek. :)

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Windows 8 upgrade-nél se fogadta el a hivatalos feltételként szükséges Win 7 kulcsot, hanem a Win 8 kulcsot kellett beírni. Ott volt kulcs is.

Azután lett egy kanyar, hogy az ingyenes frissítésként használható Win 8.1 telepítő se mehetett tiszta telepítéssel eleinte, mert nem fogadta el a Win 8 kulcsot. Később a Media Creation Tools .iso-ja azt hiszem már megette a 8-asét is, különben egy "megfelelő" 8.1-es kulccsal kellett telepíteni, majd telepítés után lecserélni a legális Win 8 kulcsra és azzal aktiválni. Így emlékszem.

Most nem adnak a frissítéshez kulcsot. Először MS fiókhoz kötött rendszert rebesgettek, de állítólag az Insider visszajeltések miatt erre a hardver ID megoldásra váltottak közben, hogy nem a fiókhoz, hanem a gépedhez kötött a rendszer.

Link to comment
Share on other sites

Gaborovics

[OP]Destroy-man:

 

Ha ez nálad így működött, akkor elvileg 8.1-es lemezről is lehet 10-et telepíteni, csak egy kicsit tovább tart. BIOS-ba égetett seriallal rendelkező gépeknél még jó is, mert a termékkulcs eleve stimmelni fog. A frissítés meg megy.

 

Ez a géphez kötött licenc most talán jól is jön, mert ha egyszer megkaptad a jogot a használatához, arra gépedre bármennyiszer felrakhatod. Az már más kérdés, ha az alaplap tönkremegy és cserélni kell, vagy új gépet veszel. Akkor mindenképp új licenc szükséges.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Az MS weblapjáról letölthető telepítő automatikusan integrálja az összes elérhető, vissza nem vont frissítést. Valószínűleg ezért tudott a Win 10-ről. ;) Ráadásul ez univerzális telepítő, mindegy, hogy OEM, vagy VL licences lesz a vége.

Link to comment
Share on other sites

Gaborovics

Én ma reggel letöltöttem a Win10 x64 magyar nyelvű rendszer ISO-t a Microsoft oldaláról. Tisztán még nem telepítettem róla, most a 8.1-ről frissített 10-es van fönt. Ha majd egyszer szükséges lesz a tiszta újratelepítés, majd meglátom, hogy működik.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Közben hadd ajánljam az index nagy Windows 10 cikkét. Ritkán szoktam egyetérteni Tóth Balázzsal, de ezzel a véleménnyel most eléggé egy hullámhosszon vagyok.

 

---

 

Tessék, ígértem. Kis nyalánkság az Ars Technica, a Windows 10 az eddigi legjobb verzió (lesz, ha a hibákat kijavítják) cikkéből:

 

A Microsoft azt hangoztatja, hogy a Windows 10-ben "visszatér a Start menü". Meglehetősen furcsa üzenet, hiszen a Windows 7-nél maradt rengeteg felhasználó és vállalat számára a Start menü soha "nem ment" sehova; azok számára, viszont, akik hozzászoktak a Windows 8 és 8.1 felületéhez, a Start menü hiánya egyáltalán nem jelentett problémát. Ráadásul a valóságot sem fedi teljesen. Ha, ugyanis, valami olyasmit szeretnénk használni, ami úgy néz ki és úgy is működik, mint a Windows 7 Start menüje, a Microsoft egyetlen támogatott megoldása számunkra: használjunk Windows 7-et. Mert ami a Windows 10-ben van, az valami más. Valami új, és bizonyos szempontból használhatatlan.

 

[...]

 

Minden korábbi, Start menüvel rendelkező Windowsban (a Windows 95-től egészen a Windows 7-ig) a Start menü Minden program része a fájlrendszer egy bizonyos pontján tárolt mappákat és parancsikonokat jelenítette meg abban a sorrendben és szerkezetben, ahogy azok a fájlrendszerben voltak. Ez lehetővé tette, hogy a felhasználók testre szabják a Start menüt. Bár sokan abban a formában használták, ami a programok telepítése révén magától kialakult, mások gyönyörű mappastruktúrákat varázsoltak, és azokba kedvükre csoportosították alkalmazásaik parancsikonjait.

 

A Windows 10-ben ez nem így működik. A Windows létrehoz felhasználónként egy adatbázist, ami minden olyan dolgot tartalmaz, ami a Start menüben megjelenhet, beleértve a csempéket és a Minden program lista tartalmát is. Ezt az adatbázist egy háttérben futó rendszerszolgáltatás kezeli, és egyáltalán nem elhanyagolható tulajdonsága, hogy korlátozva van a benne tárolható elemek száma -- a cikk írásakor ez maximum 500 elem lehet. Egy frissen telepített Windows 10-en nem érezzük majd ennek negatív hatását, és valószínűleg meglehetősen sokáig fog tartani, amíg annyi programot feltelepítünk, hogy elérjük ezt a korlátot. Azonban egy olyan PC-n [itt a cikk író a sajátjáról beszél], amin sok egyéb kisebb alkalmazás mellett fel van telepítve a teljes Office 2016, a teljes Adobe Creative Cloud Suite, valamint a Visual Studio 2015 és a Visual Studio 2013, pillanatokon belül átlépjük az 500-as hatát.

 

Az eredmény? A Minden program listában nem elérhető minden program. Ez még talán nem is jelentene elviselhetetlen problémát, ha mindössze ennyi történne. Ostoba és idegesítő, de tolerálható, hiszen sokan nem is használják a Minden program listát, hanem helyette a Start menü keresőjével hívják elő a kívánt alkalmazást. Egy baj van: nagyon úgy tűnik, hogy a kereső is ezt az adatbázist használja, és ha az betelik, akkor, ó, bánat és szomorúság, nem biztos, hogy megtaláljuk majd a keresett alkalmazást, és nem is lesz semmilyen kézenfekvő módja annak, hogy azt valahogy működésre bírjuk.

 

Mi több: hiába távolítunk el programokat, hogy a számot 500 alá csökkentsük, ez nem old meg semmit. Nincs olyan egyszerű módszer, amivel rábírhatnánk a Windowst, hogy nézzen be a fájlrendszernek abba a bizonyos zugába, ahol a Minden program található -- ez természetesen továbbra is létezik, hiszen az alkalmazások továbbra is ide pakolják parancsikonjaikat --, és abból építse újra az adatbázist.

 

Állat! :facepalm::fetreng:

 

Ezután még bekezdéseken át oltja a Microsoftot, hogy mi szükség volt erre a teljesen elavult, hozzáférhetetlen, rugalmatlan adatbázisos megoldásra, amihez ráadásul még egy külön rendszerfolyamat is kell, ahelyett, hogy a régi, fájlrendszer által kezelt megoldást vitték volna tovább. Azt is leírja, hogy emiatt -- az általa egyébként kimondott kedvelt -- Windows 8.1-es Start képernyő néhány érdekes funkcióját is kivágták a Windows 10-ből. A Start menü csempés részével egyébként meg volt elégedve. Az utolsó erről szóló bekezdésben elmondja, hogy a Vistában kezdődött a Start menü mizériája (szerintem már a Windows XP-ben), de akkor vezették be ezt a fajta keresést is, ami szerinte a legjobb módja volna az alkalmazások gyors és (a billentyűzetet megfelelő szint használók számára) kényelmes indítására.

Link to comment
Share on other sites

Temporary

:hmm: Tetszik. Mármint a használhatósága. Mármint az első 5 perc alpján :) Aztán majd biztos én is találok valami :facepalm:

 

Az annak idején bölcs előrelátással választott, egy magosS754 Sempron processzorral is használható a sebessége. Persze a lyútyúb videók elfelejtve, de ez lehet az AGP-s Radeon 9600 "hibája" is.

 

Ebben már van olyan, hogy egyszavas hangutasítással adjunk meg billentyű parancsot?

 

:pislog:Olyan Mikroszoft oldalra tévedtem ami azt írja, a vindoz korábbi (nem 10-es) verziójához készült, és nem jelenik meg rendesen. :)

Link to comment
Share on other sites

Nuker

Értsem jól?

 

"b. Önálló szoftver. Ha Ön a szoftvert önálló szoftverként szerezte be (vagy ha a szoftvert önálló szoftverként beszerzett szoftverről frissítette), akkor a szoftvert átviheti egy másik, Önhöz tartozó eszközre. A szoftvert (a licenccel együtt) átviheti valaki más eszközére is, feltéve, hogy (i) Ön a szoftver első licencelt felhasználója, és (ii) az új felhasználó elfogadja a jelen szerződés feltételeit. Az átvitelhez felhasználhatja a biztonsági másolat megengedett példányát, illetve azt az eredeti adathordozót, amelyen a szoftvert beszerezte. Amikor a szoftvert átviszi egy új eszközre, a korábbi eszközről mindig el kell távolítania a szoftvert. A szoftvert nem viheti át azzal a céllal, hogy licenceket osszon meg eszközök között."

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Balázs, ezek szerint a Start menü mizéria folytatódik. :hmm: Bár akinek nincs sok telepített programja, talán kevésbé vagy ezt nem veszi észre.

Elvileg elképzelhető volna egy registry módosítás, amivel az 500-as érték növelhető, igaz akkor is korlát. De az idézeted szerint itt elvi problémák is vannak ezzel az adatbázisos megoldással, a megvalósításában pedig tuti.

Legalább továbbra is csinálnak üzletet a Stardocknak és társainak. ;)

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Aki esetleg frissített nézze meg a kulcsát hogy egyezik-e valamelyikkel ezek közül(nekem az elsőt dobta):

Windows 10 Home – YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7

Windows 10 Home Single Language – BT79Q-G7N6G-PGBYW-4YWX6-6F4BT

Windows 10 Home Country Specific – N2434-X9D7W-8PF6X-8DV9T-8TYMD

Windows 10 Education – YNMGQ-8RYV3-4PGQ3-C8XTP-7CFBY

Windows 10 Pro – VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

 

Ezekkel lehet aktiválni az insider változatot de mi a fittyfenéért adta ezt amikor én egy win7-et frissítettem? :huh:

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Windows 10 Pro – VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

Stimmel. A kóddal ugyan lehet telepíteni, de aktiválni nem.

 

Azért adta ezt, mert mindenki ezeket kapja, aki frissit.

Link to comment
Share on other sites

Gaborovics

Nekem is a listán szereplő Windows 10 Home kulcsa van.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

@Destroy-man

Az egy Insider kulcs, és mindenkinek azt adja, akár beírod a telepítés elején, akár nem. Utaltam rá fentebb. Ezzel hivatalosan aktiválni nem lehet, mert megszűnt maga az Insider aktiválás. A frissítés meg nem igazán kulcsra, hanem hardver ID-re megy.

Viszont slmgr parancsokkal mégis lehet aktiválni KMS szerverrel vagy ezt a kulcsot, vagy van egy másik is.

Link to comment
Share on other sites

BigZee

@SkyBird'

"A frissítés meg nem igazán kulcsra, hanem hardver ID-re megy."

 

Én is olvastam erről, de az áll a Win 10 EULA-jában, hogy aki dobozos Win 7-et frissít Win 10-re, annak hordozható lesz a Win 10-es példánya. Hogy oldják meg ezt, ha termékkulcs helyett hardver ID-t használnak?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Az tény, hogy a frissítéskor közvetlenül nem játszik a kulcs. Egy esetleges ellenőrzéskor persze rendelkezned kell a Win 7 licensszel.

Hogy hogy oldják meg, az jó kérdés, mondjuk telefonos ügyfélszolgálattal.

Még az is kérdés, hogy tényleg meg kell-e oldani, mert volt itt már annyi pro meg kontra, hogy most akkor géphez kötött lesz a frissítés vagy mégis továbbvihető. Itt már csak a puding próba lesz. :lol:

Én óvatosabb duhaj vagyok, frissítésre egyelőre bőven ráérek, hacsak majd a laptopot nem. Előbb legyen rajta a leendő új hardveren a Win 8.1, és majd csak azt frissítem, a jelenlegit nem.

Link to comment
Share on other sites

payskin
de az áll a Win 10 EULA-jában, hogy aki dobozos Win 7-et frissít Win 10-re, annak hordozható lesz a Win 10-es példánya

 

Hol áll ez az EULÁ-ban? :huh: Pont két napja beszélgettünk erről a másik témában, jagdtigger berakta a teljes, 10240-es EULÁ-t és egy árva szót nem találtunk benne erről vagy akár arról, hogy miről hogyan és mire lehet upgrade-elni... Raádásul a MSHU Windows-üzletágvezetője ennek épp az ellenkezőjét állította a belinkelt interjúban. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Ezt mindketten benéztük. EULA 4b pontja:

b. Stand-alone software. If you acquired the software as stand-alone software (and also if you upgraded from software you acquired as stand-alone software), you may transfer the software to another device that belongs to you. You may also transfer the software to a device owned by someone else if (i) you are the first licensed user of the software and (ii) the new user agrees to the terms of this agreement. You may use the backup copy we allow you to make or the media that the software came on to transfer the software. Every time you transfer the software to a new device, you must remove the software from the prior device. You may not transfer the software to share licenses between devices.

 

 

/SZERK

Telepítettem a StartIsBack-et és meglepetésemre a rögzített parancsikonjaim megmaradtak. Egy az egybe ugyanazok mint windows7-en... :)

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Hogy oldják meg ezt, ha termékkulcs helyett hardver ID-t használnak?

Ha bejelentkezel az MS fiókodra, ott találsz egy olyan részt az oldalon, ahol az aktív gépek listája szerepel. Ahány aktív licenced van, azt a rendszer itt szépen mutatni fogja. Ha át akarsz költözni, akkor törlöd innen a fölösleges gépet, és mehet rá az újra, amit ugyanezzel a fiókkal beaktiválsz. Ennek egy szépség hibája van, hogy annak a gépnek az online beállításait buktad, mert azokat is törölted. Egyébként ez vonatkozik az OEM változatokra is, azt is így lehet költöztetni. Ha nem megy, akkor viszont tényleg marad a telefonálás.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

MS fiók kell hozzá? Pedig kerülni akartam de jó messzire :/ .

Link to comment
Share on other sites

Nuker

Balázs, ezt idéztem fent:

Értsem jól?

 

"b. Önálló szoftver. Ha Ön a szoftvert önálló szoftverként szerezte be (vagy ha a szoftvert önálló szoftverként beszerzett szoftverről frissítette), akkor a szoftvert átviheti egy másik, Önhöz tartozó eszközre. A szoftvert (a licenccel együtt) átviheti valaki más eszközére is, feltéve, hogy (i) Ön a szoftver első licencelt felhasználója, és (ii) az új felhasználó elfogadja a jelen szerződés feltételeit. Az átvitelhez felhasználhatja a biztonsági másolat megengedett példányát, illetve azt az eredeti adathordozót, amelyen a szoftvert beszerezte. Amikor a szoftvert átviszi egy új eszközre, a korábbi eszközről mindig el kell távolítania a szoftvert. A szoftvert nem viheti át azzal a céllal, hogy licenceket osszon meg eszközök között."

 

---

 

Nehezen, de sikerült felrakni. Eddig nagyon tetszik, gyors és még a 8.1-re felrakott külső start menü is működik, nem változott semmi sem.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

MS fiók kell hozzá? Pedig kerülni akartam de jó messzire :/ .

 

Úgy néz ki, hogy az aktiváláshoz kell. Meg ha az Áruházból akarsz esetleg telepíteni, vagy ha a OneDrive-ra akarsz menteni.

De egyébként nem kell a napi használathoz aktiválás után. Khmm, sőt KMS aktiváláshoz sem kell.

 

Én elsőként mindig csak helyi fiókkal telepítek, utána kapcsolom be az MS fiókot, ha kell, meg amíg akarom. Így jobban kézben tartom, hogy milyen user/mappanév lesz a Felhasználók alatt, és kevésbé kacifántos jelszót használhatok a belépéshez, mert én használok jelszót, de nem akarok sokat pötyögni a belépéshez. Azért egy netes fióknak hosszabb, cirkalmasabb vagy random jelszót adok meg.

:hmm: Habár ezt az eddigi megfontolást a Win 10 felülírhatja, mert PIN kóddal is be lehet lépni.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

PKI kártya/usb kulcs nélkül értelme konvergál a 0-val...

Link to comment
Share on other sites

payskin

Igen, bocs (nem vagyok formában). De ez, amit idéztek (4/b), ez a fizetős frissítés története, ami mindig is így működött, ebben semmi változás nincs a korábbi EULÁ-khoz képest. Magyarul, ha holnapután veszel egy Windows 10 frissítést a dobozos, önálló szoftver licencű Windows 7-edhez, akkor továbbra is önálló szoftver licenced lesz. A dolog pontosan ugyanúgy fog működni, mint eddig.

 

Én az ingyenes frissítéssel kapcsolatban kerestem volna valamit. Mert ha full kamu, amit hónapok óta lebegtetnek, hogy a dobozosból is géphez kötött licencet csinál, akkor miért támasztja ezt alá a Microsoft Magyarország Windows-üzletágának vezetője egy interjúban egy héttel a megjelenés előtt, de legfőképpen miért nincs ez valahol feketén-fehéren leírva?!

Link to comment
Share on other sites

Nuker

Ez a Windows 10 Eulája. Megkérdeztem a Microsoftot, ezt másolták be, de frissítés közben is ezt kellett jóváhagynom.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

A következő történt:

– eltűnt a tálca értesítési területéről az agresszív Windows-ikon (amit nem lehetett "elcsomagolni" az egyéb értesítési ikonok közé)

– az Update szerint majd kiértesítenek, ha elérhető a gépemre

– a DreamSparkból eltűnt a Technical Preview, és mára megjelent egy Windows 10 nevezetű, teljesen új valami, itt teljes a káosz.

 

Komolyan, mint a buliban, mikor ott van egy tucatnyi jó csaj, és nem tudod, melyiket kérd fel táncra, mert egyiknek sem látsz bele a specifikációjába, és a kompatibilitást se tudod ellenőrizni (látszólag pedig mind lehetne kompatibilis, ugye; a valóságban meg talán ha egy-kettőnek szimpatikus lesz a pofád).

 

Egyelőre próbálom felfogni, hogy

...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...