Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Vélemények a 2014. decemberi számról


hmolnarj

Recommended Posts

Sebi

Ez azért is van így, mert a PC World, mint magazin és mint internetes oldal magára hagyta nem is kicsit ezt a fórumot. Nem jönnek már ide nagyon új emberek a problémáikkal és a véleményükkel sem a lapról. Tehát nem nagyon jönnek ide az olvasók. Jobban kellene reklámozni ezt a fórumot a magazinban és a PCW oldalain.

Ezt már fentebb is kifejtettem. Itt már csak a régi tagok vannak jelen. Egy lelkes kemény mag, ami kb. 10-30 fő.

Link to comment
Share on other sites

payskin
Szóval amit írtál, az erős túlzás ha nem haragszol :)

 

Egyezzünk ki sima túlzásban. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

A Balázs által emlitett Basic program mindig is jellemző a magazinos rovatokban. Ebben én is részt vállalok, mármint ludas vagyok, de jól esik ide irni. Az is igaz, hogy Balázsék írói pályafutása alatt kedveltem meg a PCW-t. Közel 13 éve minden számot végigolvastam. Még sorkatonai szolgálatom alatt is párom megvette az újságot. Azt viszont elmondhatom, hogy nagy Űr lenne, ha nem olvashatnám minden hónapban. Mindig is okultam a számokból, továbbra is ezt teszem. Jó érzéssel forgatom a magazin hasábjait.

 

Sebi által említett reklám ráférne a fórumra, jó lenne gatyába rázni ezeket. Mert amit Balázsék és sokan mások felépítettek, kár lenne elhagyni. Azt is megértem, hogy a mai írók nem érnek rá a fórumozásra, de ez nem lehet csak ok arra, hogy egy kicsit felfuttassuk és leporoljuk a közös értékünket.

 

Szerintem hmolnarj jól szervezi a magazint életét. Úgy gondolom, hogy az "onlines kollegákkal összefogva" több életet lehetne vinni ide is. Vagy teljesen rosszul sejtem a dolgokat és az onlines kollegáknak sok egyéb dolguk van. Szerintem a helyes sorrend lehetne: 1. magazin 2. pcw honlap tartalom 3. pcw fórum 4. utána minden más szükség esetén.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Gondolkodtam, hogy tegyek idézőjelet, vagy valami smileyt az előbb, de csak pontosításul én a Balázs #98-as hozzászólására gondoltam egyfajta BASIC "programként". ;)

Szerintem frappánsan és jellemzően összefoglalta a dolgokat.

Most tényleg mindig kell egy poszt, hogy megjött vagy nem? ;) Mármint az aktuális havi magazin.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Figyeljétek meg, hogy az utóbbi hetekben megjelentek új regisztrációval emberek, és a lappal kapcsolatban kérdeztek, nyilatkoztak valamit. Most is meglepődve látom, hogy a januári számmal kapcsolatban van új regisztrálótól kritika és néha egész nagy számú olvasót látok a fórumoldal alján. Tehát, mintha történne valamiféle regenerálódás annak ellenére, hogy még mindig a techcorner domainen vagyunk, és még mindig csak egy kis doboz vagyunk a pcworld.hu alján (megszámoltam, a negyedik PageDown megnyomásra látszódik). (Zárójel 2: Jézusisten, hogy nézhet ki így 2015-ben egy vezető informatikai havilap weboldala. :facepalm:)

 

Normális esetben idejönne a teljes, felismerhető nevén regisztrált cikkíró, és párbeszédet kezdeményezne a kritikát megfogalmazóval. Elnézést kérne, ha hibázott, vagy elmondaná, mire gondolt, mi félreérthető esetleg a szövegben. A lényeg, hogy ne maradjon az olvasói visszajelzés pusztába kiáltott szó.

 

Lehet, hogy 7-8 év után újra normális eset lesz? Érdeklődve nézem a fejleményeket.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Balázs, nem az van, hogy a facebukra terelődött a dolog? Én nem tudom, csak tipp.

Illetve talán elkezdett bealkonyulni a fórumoknak. Nem csak itt, általánosságban és biztosan akad jónéhány kivétel is. Lehet, hogy utóbbiakat nem mi látogatjuk. ;)

Igazad van a weboldallal kapcsolatban is, de azért sokan biztosan a Google segítségével jutnának ide, ha a problémájukkal kapcsolatban keresgélnek.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Mindig a Prohardvert hozom ellenpéldának:

 

1. Ott értelmesen megcsinálták, hogy nem külön van egy cikkes tartalomkezelő-rendszer saját kommentekkel és külön egy fórum, hanem a kettő össze van kötve. Azaz a cikkekre is a fórumon keresztül lehet kommentelni. Erre az IPS-nek úgy 2005 óta van kész megoldása.

 

2. Ott a cikkíró figyeli is, hogy a cikkeire milyen kommentek jönnek. Talán itt is, de csak a cikkmotorban. És nyilván nem fog két helyen figyelni. De hát pont 10 éve, 2005-ben kezdtem el papolni a szerkesztőségben, hogy nagyon rossz az a szemlélet, miszerint vannak "print" újságírók, akik csak a nyomtatott lapba dolgoznak és "web" újságírók, akik meg a netre.

 

3. A mostani szerkesztőség ezekért a dolgokért nem hibáztatható, ők gyakorlatilag "beleültek" ebben a trutyiba.

 

Na, akkor egy kis IDG történelemóra.

 

A webre átállás (úgy gondolkodásban, mint munkamenetben) fontos folyamat volt/lett volna az IDG-ben a 2000-es években . Az amerikaik ezt annyira érezték, hogy már 90-es évek végén évente szerveztek rá konferenciát a különböző országok IDG-i számára, 1998-ban pont nálunk. 1998-ban a hazai IDG kb. ott tartott, hogy

  • volt egy Számítástechnika, akik talán még azt hitték, hogy az internet az a Compuserve
  • volt egy PC World, 4 ember, fogalmam sincs, hogy mi közük volt a dologhoz
  • volt egy PC-X, ahol Balázska statikus HTML-hegyekbe írt eposzokat mindenféle hülyeségről
  • és volt az Internetto, mint világítótorony a hazai internet egén, de tőlünk teljesen elszigetelt, távolságtartó, furcsa csapatként, csupa olyan fura figurával, akihez úgy nem mentél oda jobbára teljesen ismeretlenül, hogy te figyu, akkor ez vagy az hogy is működik. Vagy ha odamentél, akkor olyan választ kaptál, hogy elsírtad magad.

 

Ezek után ki volt ott a konferencián? Én meg az ügyvezető igazgató. Például a svédeknek már 98-ban volt egy csoportmunka-képes (!) szerkesztőségi rendszerük, meg is mutatták, hogy itt elkezdenek írni egy cikket, és Svédországból beleírják, hogy "hello Hungary". Akkora tátott szájjal néztem, mint a Bécsi-kapu, az ügyvezető igazgató pedig békésen bóbiskolt az első sorban egy k szót nem értve az egészből.

 

Így futottunk neki a 2000-es éveknek. Csoda, hogy 2006-ban még ott tartottunk, hogy minden szerkesztőségnek volt egy dedikált webes embere, akinek az volt a feladata, hogy híreket tegyen ki a weboldalra és volt két fejlesztő, aki fejlesztett mindent. Az egyik (ma a 444.hu vezető fejlesztője) jobbára a Számítástechnikát, a másik meg a GameStart és PC Worldöt, de jobbára minden mást, amit odafent épp kitaláltak ("megváltó" ötletekben sosem volt hiány). A PCW részéről én voltam a webes ember (Rambót váltva 2005-ben, ha még emlékeztek rá). Nekem kellett híreket és cikkeket írni a webre, és emellett fejleszteni is egy kicsit, érteni a Flash-hez, PC Studió videókat konvertálni az akkor szárnyát bontogató Youtube-ra, és kitalálni, hogy hogy lehet ezt mind betolni az alá a szemétkupac alá, ami a szerkesztőségi rendszer volt (valami 90-es évek végi, open source szemétből tákolták, nem lennék meglepve, ha ma is ez volna az pcworld.hu alatt). Ja, és nem mellesleg a fórumot is felügyelni.

 

És eközben a szerkesztőségben erről senki nem vett tudomást. El tudjátok képzelni? Egyszerűen nem volt benne a fejekben, nem volt benne a napi ügymenetben. A nyomtatott szerkesztőség gondolatilag, fizikailag, helyileg, egyszerűen mindenhogy teljesen el volt szeparálva az online-tól. 2006-ban!!! Amíg csak sima szerkesztő voltam, a fél napot az interneten töltöttem, de gőzöm nem volt arról, hogy mi van a pcworld.hu oldalon, oda ki, mikor, mit és miért tesz ki. Amikor én lettem ez a valaki, akkor a szerkesztőség többi része élte tovább ugyanígy a napjait. Most is feláll az összes szőr a hátamon, ha belegondolok.

 

Nem mellesleg ez volt az az év, amikor már nagyon kezdte érezni a kiadó, hogy az internet "belé harap": az összevonások és leépítések már 2005-ben elkezdődtek, ekkor pedig már gyors ütemben zajlott a cikkírók kiszervezése belsős alkalmazottakból külsős, bedolgozó, számlaadó munkatársakká. Végül én is így jöttem el 2006-ban, nyár végén.

 

2006-tól kezdve pár év leforgása alatt a cég elvesztette akkori szerzői, de inkább úgy mondom, hogy szakértői gárdájának jelentős részét. Lehetne sorolni, hogy ki hova ment, aki hirtelen eszembe jut, Papp Gábor, aki annak idején a tesztlaborunkat vezette, évek óta a Prohardver főszerkesztője. BZ, aki tavalyelőtt feltűnt metál vikingként az X-Faktorban, és egyébként a legjobb eszű, több nyelven beszélő, webes szerkesztő volt a 2000-es évek közepén az egész cégben, szintén valamelyik másik (talán TechNet?) online kiadványt viszi a hátán évek óta. A fél Számítástechnika, élén az akkori főszerkesztővel, szintén kilépett és valami más weboldalt kezdett csinálni (valami Bitizé, nem ugrik be). Abból a 7 emberből (engem is beleszámolva), aki 2006-ban a webért felelős szakosztályt jelentette a cégben, már évek óta egyedül a rendszergazda dolgozik ott. Éveken tartó lemorzsolódási, átigazolási folyamat volt, állandó "tagcserékkel", az IDG pedig toporgott egy helyben, és egyszerűen nem tudott mit kezdeni ezzel a helyzettel, hogy a piacát felzabálta az internet.

 

Hogy nagyságrendileg érezhető legyen ez az egész: amikor 2004 tavaszán beköltöztünk a Madách Centerbe, egy teljes emeletet elfoglalt a kiadó (az összes szerkesztőség + más osztályok), folyamatos helyhiánnyal küzdöttünk, és a teljes levilágító, nyomdai előkészítő grafikai részleget csak az eggyel fölöttünk levő emeleten tudták elhelyezni. Nem egészen két évvel később, mikor eljöttem, már nem volt nyomdai előkészítő részleg -- hello, digitális nyomdák -- és a cég vidáman elfért egy emeleten. Másfél évvel később az emelet felére összevonták a teljes céget (az összes szerkesztőséget egy nagy nyitott területre csoportosítva át), és visszaadták az emelet kiüresedett, külön bejárattal rendelkező felét az irodaháznak.

 

Nem tudom, belegondoltatok-e abba, hogy 2007 óta ez talán a negyedik PC World szerkesztőség!

  • A Bognár Ákos éra véget ért 2007-ben,
  • utána volt a Telek Zoli vezette csapat jelentős cserélődéssel, további lemorzsolódással,
  • ezután jött a Haraszi Tibor vezette korszak (innentől már nem volt rálátásom a belső dolgokra),
  • rémlik, mintha hmolnarj előtt még lett volna valaki,
  • és, ugye, most van a hmolnarj korszak.

 

Hát így állunk, illetve ezért állunk így. :)

 

Esetleg említhetném még a TechCorner-fiaskót, mint az IDG-korszak utolsó nagy butaságát: amikor az éppen kinevezett és szabad kezet kapott online vezető úgy döntött, hogy végre megteremti a cég egységes webes működését (rohadtul itt volt az ideje), csak éppen az évek óta bejáratott brandek helyett kilépett az internetre a senki által nem ismert techcornerrel. :facepalm:

 

Ez volt az első dolog, amit a P/29 visszacsinált, amikor átvette a hatalmat a cég fölött.

 

Aztán, hogy azóta mi van, abba nem látok bele.

 

Történelemóra vége, menjetek békével, ne haragudjatok a mostani szerkesztőségre!

 

Ahogy majd távolodunk a decembertől, átpakolom az egész beszélgetést valamelyik fórummal kapcsolatos témába. Ha elfelejteném, szóljatok.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Már most ezt így hozzátéve az amúgy általános trendhez, az a csoda, hogy a PC World még létezik.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird
  • rémlik, mintha hmolnarj előtt még lett volna valaki,

 

Volt egy csaj. Bocs, de azt hiszem mély nyomot nem hagyott.

Meg volt egy felmelegített Apple vonal, de az sem.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Köszönjük ezt a kis visszaemlékezést. :) Én 2005 és 2007 között olvasgattam a lapot; nekem kifejezetten tetszett (főleg a konkurenciához, a Chiphez képest). Viszont az online valahogy sohasem fogott meg. Mindig beraktam az RSS feedek közé, de valahogy inkább más, kifejezetten netes profilú IT-oldalakat olvastam helyette. Emlékeim szerint kevés volt a hír, azok sem túl részletesek; és a cikkek egy nagy része is ketté volt vágva azzal, hogy a végét olvasd el a lapban. :)

 

Az IPB és a cikk-kommentelés összeházasítását meg lehet tekinteni működés közben az iPon oldalán. Szerintem nem a legjobb, de az tény, hogy az a fórum is pörög. Amúgy szerintem benne van a Facebook is a dologban; hiszen korábban a fórum minden elszigeteltsége ellenére volt itt élet. Persze a jelenleginél lehetne sokkal népszerűbb megfelelő promotálás mellett, az biztos.

 

A jelenlegi főszerkesztő előtt egy nő volt, ha jól emlékszem. Úgy rémlik, hogy elég rövid karrierje volt itt. Neveket nemigen tudok megjegyezni. :)

Link to comment
Share on other sites

Gaborovics

Balázs történelemórája nagyon jól érzékelteti azt a folyamatot, aminek a folyamatát évek óta szomorúan látom. A PC World-öt az XP-s korszak elejétől Bognár Ákos távozásáig követtem hónapról hónapra, várva az új havi adagot. Utána érezni lehetett a lejtmenetet, s bár ha nem is havi szinten, de időnként még vettem a lapot. De egy idő után elkezdett az egész hanyatlani, bár nem tudnám megmondani, hogy miért éreztem így. Azért gondolom azt, hogy valószínűleg az IDG lehetett a dologban a ludas, mert a PC World testvérlapjánál, a Gamestar-nál is ebben az időben indult el a lejtmenet, az aranykorszak nagy szerkesztői stábja szépen lassan eltűnt.

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Fujitsu: most miért nem olvasod a lapot?

 

Balázs: nekem kifejezetten tettszett a történeti visszatekintő. Talán a Bognár Ákos-féle PCW-re voksolnék, akkor nagyon volt élet. Persze azóta a Molnár József-féle PCW is nagyon fejlődött, jól csinálják az írott sajtót. Magam részéről nem hibáztatok mostani írót, csak jelzek, jó lenne kimozdulni ide is. A megmaradt programozó ugye nem Egri Imre? Mert neki is vannak még jó kis cikkei a PCW-ben. Már csak az a kérdés, hogy az IDG-ben kik ülnek? Miért nem figyeltek jobban? :frankenstein:

 

Garaborocics: én Ákos után is maradtam olvasó és bizton állítom, hogy összességében nem bántam meg. Éreztem én is az általad leírt lejtmenetet. Talán érdemes lenne visszatérni, újra olvasóvá válva talán újra éreznéd a (ha nem is a régi) "tüzet". :titok:

 

Fujitsu: a nő nevére én emlékszem Zsanett volt és hamar elment 2-3 hónap alatt. Még videobeszélgetése is volt a nagy tervekről. Úgy látszik nem jött össze. :zokog:

 

SkyBird: a túlzott felmelegített Apple vonal engem kifejezetten idegesített, főleg amikor kettévágták a magazint hátulról Macworld, na akkor gondoltam meg először, hogy kész, nem vagyok hajlandó ennyi oldalt olyanról olvasni, ami csak az eliteknek adatik meg. Hála ez már a múlté. :alma:

 

Mindenkinek: ma direkt belenéztem a Chip magazinba egy újságosnál, hát nem mondom továbbra sem pártolnék át azon olvasói táborhoz, ott olyan érzésem van, mintha másodhegedűs lenne a PCW mellett. Jól érzem? Azért remélem nem csak én olvasom itt a fórum társak közül rendszeresen havonta a PCW-t. :S

Link to comment
Share on other sites

Sebi

Szabó Zsanett, csak fel kellett volna lapozni a PCW valamelyik 2012-es számát ... már akinek van. Nekem nincs. :)

 

7jBxT6t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Igaz, hogy a nőknél ez több idő, de ha valakinek 2-3 hónap kell ahhoz, hogy elmenjen, az szerintem nem megy el hamar. :fogatlan: (Ez vicc, amit vagy értesz, vagy nem; de nem áll módomban elmagyarázni.)

 

Azért nem olvasom a lapot, mert már nem vagyok tag abban a könyvtárban, amelyikben előfizették. :P Viccen kívül: miután itthon is napi hozzáférésem lett a szélessávú nethez, már nem volt igényem arra, hogy az újság híreit, tesztjeit, bemutatóit olvassam; mert az ezekből megszerezhető információk adott esetben sokkal részletesebben, sokkal hamarabb és sokkal interaktívabban hozzáférhetőek az interneten is. Nem vonom kétségbe, hogy a szerkesztő kollégák kiváló dolgozatokat rittyentenek a lapban, de ami információra nekem az érintett témákkal kapcsolatban szükségem van, azt mind be tudom szerezni az internetről – ha nem is csak hazai, de külföldi oldalakról mindenképpen.

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

A viccet értem, nem kell magyarázni. :fetreng: Egy patront biztos megérne.

 

Egyéb iránt igaz, hogy nekem is 2007-ben lett internetem, de végül maradtam az írott magazinnál is, mert kényelmesebb átfogó képet ad és nem kell keresgélnem. Nem fókuszálok egy dologra.

Link to comment
Share on other sites

Sebi

Úgy látom, hogy kár volt betenni a képet, mert mindenkinek elindult az a bizonyos piszkos fantáziája. :D

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Sebi nem volt kár! Legalább erre emlékezzünk.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Há' nem tudom, ezen a képen nagyon olyan feje van, mintha azt kérdezné: te mi a szart akarsz itt? Egy mosoly nem ártott volna. ;)

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Ez még a 2-3 hónap előtti fotó. :upsz:

Link to comment
Share on other sites

Sebi

Több oka is lehet annak, ha egy nő így néz. ;):)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Ja, pl. az, ha már unja a fotós szarakodását. :) Szerintem itt hagyjuk abba. :D

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Stop. Legalább jót derültem. A párom kérdezte is, hogy mit nevetek a gép mögött. Stop.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Te jó ég, ez még 2012-ben volt? Mindjárt elsírom magam...

 

Azt akartam mondani még, hogy ne az legyen a történet végkicsengése, hogy régen minden jobb volt. Annál, amit odafent vázoltam, bizonyos tekintetben rosszabb volt a helyzet, de ezt nem részletezném. Már nem érdekes, mert elmúlt. Az, hogy ma is megvannak a lapok, főleg annak köszönhető, hogy a mindenkori készítők szívvel lélekkel dolgoztak azon, hogy lap legyen. Ez ugyanígy elmondható a ComputerWorldről, a GameStarról és természetesen a PC Worldről, a régiekről és biztos vagyok benne, hogy a jelenlegiekről egyaránt.

 

Egri "Zimi" Imi maga a korszakokon átívelő kapocs a PC World történelmének (főleg ha még mindig állásban van a lapnál). Ő ugyanolyan típusú ember, mint amilyen Gyu bácsi volt a GameStarnál: a világ egyik legjámborabb teremtése óriási szaktudással, végtelen kedvességgel. Annyi jó kis kalandunk volt annak idején együtt! Ő a lap egyik nagyon megbízható tartalmi oszlopa volt mindig is, remélem, most is az. (Nem programozó.) A másik ilyen korszakokon átívelő kapocs, pedig Giraffe (avagy "Weiser Reise a fehér óriás"), aki egyebek mellett a weboldalkészítő sulit viszi kitartó lelkesedéssel, amióta én megfutamodtam a katedráról. Ő is már tizensok éve állandó külsős.

 

Az IDG-ben pedig már nem ül senki, az IDG megszűnt. (Ennél egy kicsit bonyolultabb, de ebbe most nem megyek bele ennél jobban.)

 

Most a Project/029 éra van.

 

Link to comment
Share on other sites

Sebi

2012 márciustól 2012 júliusig, tehát úgy kb. öt hónapig volt főszerkesztő.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...