Jump to content
GSForum - Segélyvonal

SSD AHCI nélkül


Attila1978

Recommended Posts

Attila1978

Szeretném megkérdezni hogy van egy SSD Intel 520 60GB merevlemezem, de sajnos az alaplap nem kezeli az AHCI modot. Windows 7ben be van kapcsolva az AHCI mod. Kárositja az SSD-t az AHCI hiánya, gondolom így nem mukodik a TRIM. Csokken ezáltal az élettartam?

Koszonom!

 

Arrol nem is beszélve hogy azt olvastam hogy Firmware frissítést kell végezni az SSD elso használat elott, mi van ha valami hiba csuszik a frissítésbe, vissza se veszik.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Tudtommal nincs összefüggés az AHCI és a TRIM között, de ne vegyél rá mérget, nem vagyok biztos benne. Viszont sebességkorlátokba belefuthatsz AHCI nélkül, bár nem valószínű.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Mérget inkább mégse. :nemnem: A TRIM parancsot csak az AHCI driver tudja értelmezni.

TRIM ellenőrzése parancssorból Win7 alatt: fsutil behavior query disabledeletenotify

Ha 0 az érték, akkor rendben, ha nem a fsutil behavior set disabledeletenotify 0 paranccsal lehet bekapcsolni az oprendszer szintjén.

Persze kell, hogy az SSD is tudja a TRIM-et, de ez manapság szerintem már nem kérdés.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

De mindenképpen kell az alaplap a TRIM-hez?

Link to comment
Share on other sites

Attila1978

Mérget inkább mégse. :nemnem: A TRIM parancsot csak az AHCI driver tudja értelmezni.

TRIM ellenőrzése parancssorból Win7 alatt: fsutil behavior query disabledeletenotify

Ha 0 az érték, akkor rendben, ha nem a fsutil behavior set disabledeletenotify 0 paranccsal lehet bekapcsolni az oprendszer szintjén.

Persze kell, hogy az SSD is tudja a TRIM-et, de ez manapság szerintem már nem kérdés.

Szeretnék kérdezni:

1. Az alaplapom biztos nem támogatja az AHCI modot(ASUS M2N-E). Bios frissítés megoldaná a problémát?

2. Mivel az alaplap nem támogatja az AHCI-t, ha bekapcsolom Windowsban , van valami értelme? Nem kell ehhez a hardveres támogatás is?

3. Ha nincs AHCI, nincs TRIM, mennyivel csokken így az SSD élettartama???

Edited by Attila1978
Link to comment
Share on other sites

SkyBird

A TRIM a sebességre van hatással, nem lassul be az írás a használat során.

BIOS frissítés akkor segítene, ha ez az AHCI funkció szerepelne is az új verzióban.

A changelog szokta ezt jelezni. Ezzel együtt a BIOS frissítés nem árt sohasem a megfelelő óvatosság betartásával.

Link to comment
Share on other sites

Attila1978

Tehát akkor használhatom AHCI mód nélkul az SSDmet emiatt nem fog elobb tonkremenni? Vagy inkább szerezzek be uj alaplapot?

A firmware frissítésre nem írtál semmit!!!! Meg kell csinálni vagy nem.

Edited by KGigi
Felesleges idézet
Link to comment
Share on other sites

Dreaman

BIOS frissítés nem oldja meg az AHCI hiányát, azt a déli hídnak kell tudnia. Ha nem tudja, szoftveresen nem lehet rá varázsolni. AHCI nélkül is működik a TRIM, nekem egy Kingston SV100S2D típusom van, Windows7-tel, csodálatos ICH7-es AHCI-mentes déli híddal, így IDE módban is működik a TRIM. Xp alatt viszont nem fog működni, azzal csak néhány saját takarító programos ("garbage collection"-ös) SSD képes tisztítani magát.

TRIM nélkül nem csökken az élettartam, csupán néhány hét/hónap után lassabb lesz, mint egy HDD. (Egyébként az újabb CCleaner-ekben van szabad terület törlése opció, SSD-s XP tulajoknak lehet hasznos.)

Tehát, ha Windows7-et használsz, akkor használhatod az SSD-t, majd a szokásos teendőket végezd el, és ellenőrozd, ahogy SkyBird is írta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...