Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Vélemények a 2012. februári lapszámról


hmolnarj

Recommended Posts

hmolnarj
:kocc: --> IPB

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Micsoda hófuvás van, és már itt is a magazin.

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves olvasótársak!

 

Megvettem, elolvastam és egy ici-picit okosabb lettem.

 

Volt benne olyan is, ami engem érdekelt és még olyan is, ami még véletlenül sem érdekelt,

mert ugyebár az olyan lap, ami mindenki érdeklődési területét ki akarja elégíteni az bizony

ezzel együtt jár.

 

Ez olyan, mint bizonyos irodai programcsomag, amiből legtöbbünk csak annak egy kb. a 20

százalékát használja, de a többi 80 százaléknak is meg kell fizesse az árát, mivel annak egy-

egy része, külön-külön nem kapható. De azért van némi különbség a kettő között, mert az

utóbbi (irodai programcsomag) az nemtelen árú kapcsolás és nagyon negatív jelenségnek

tartom.

 

Tartalma nagyjából az érdeklődési körök százalékos arányának megfelel, kivéve talán a

MacWorld témát, mivel szakmai szempontból kiemelkedik az átlagból, de elterjedtsége

részben ára miatt, főként pedig minősége miatt főként egyes szakterületeken használják

grafikai tulajdonságai miatt is, ahol verhetetlenül viszi a pálmát. Érdekes, hogy a hazai

elterjedtségét nagyjából ismerve és összehasonlítva a világ egyes fejlettebb részével,

azt láttam, hogy bizony a magánhasználatban is sokkal többen használják, vagyis sokkal

elterjedtebb máshol, mint nálunk. Ha nagyon pimasz volnék, azt mondhatnám, hogy a

(a hazai légitársaság problémái kapcsán) "fapados járatok" árasztottak el bennünket és

nem az Apple rendszer terjedt el az országban. (Megjegyzem: a fapados itt nem arra

utal, hogy kiemelkedően olcsó!!!).

 

A rengeteg mobil eszköz, amik szinte uralják a lap minden oldalát az alábbiakat vetik fel:

 

Ha az ember elgondolkodik a divaton és a tapintó képernyő hasznán, megérthető a

törekvés az új felhasználói felületek vonzerejének kiaknázására, a profit és az eladott

termékszám növelésére, de azért az nem ronthatja a felhasználó barátságot és a

kezelés egyszerűségét, gyorsaságát (komplikált megtalálni azt amit keresünk egy

végtelen hosszú és áttekinthetetlen ikontömegben, ami azért van, hogy az emberi

ujjal kezelni lehessen). Mindezt fokozza az, hogy ezt nem lehet egy listás felsoroláshoz

hasonlóan ABC szerint rendezni, ami megkönnyíti a keresést. Az ikonok megtanulása

sem segít, mert azt nem lehet valamilyen sorrendbe szedni. Az ikonos elrendezés,

annak méreténél fogva nem teszi lehetővé a könnyű áttekintést, sokat kell lapozni,

s várni, amíg az ikon alatt megjelenik az alkalmazás megnevezése, azonosítója, ami

nagymértékben lassítja a kezelést.

 

Külön nekiálltam a Win8 Metró felületén feltérképezni, hogy mi áll rendelkezésre és

mit hol találok meg. Elkeserítő volt a kínlódás, amíg megtaláltam valami, vagy nem

is találtam meg. A Win7 szerű kezelő felületen pedig, nagyon gyorsan eredményre

jutottam, bár nem is tudtam, hogy egyáltalán mi áll rendelkezésemre.

 

A Metró felületen az a lóméretű téglaikonok eltologatása és az egyes azokhoz tartozó

feliratok elolvasása, úgy röptében nem lehetséges, főként ha az "ezerszámra"

előforduló app-ok tömegét a "harácsoló" típusú felhasználók letöltik és használni is

akarják. Biztos mindenki találkozott ezzel a sok "harácsoló" típusú számítógép

felhasználóval. Nem? Minden programot letölt, azzal a felkiáltással, hogy majd

később megnézi, hogy mire jó, de soha sem kerül rá sor, mert vagy nem jut hozzá,

vagy el is feledkezik róla. Egy idő után, már nem is tudja miért van az neki, de nem

törli, mert ha van, az nem baj, hátha egyszer még használható valamire.

Hajdanában, még az internet kezdetein ezen az őrültségen én is átestem, de hamar

rájöttem, hogy nincs értelme! Hahaha!

 

Például tanulságként és jótanácsként nem ártana ilyesmiről is szót ejteni a magazinban!

 

Egyébként, köszönöm szépen, jól vagyok és "veszem a lapot!"

Link to comment
Share on other sites

SkyBird
(1933 @ 2012. február 12. 10:09) 445503[/snapback]

 

Mindezt fokozza az, hogy ezt nem lehet egy listás felsoroláshoz

hasonlóan ABC szerint rendezni, ami megkönnyíti a keresést. Az ikonok megtanulása

sem segít, mert azt nem lehet valamilyen sorrendbe szedni.

 

Ez azért ebben a formában nem igaz. Az Androidon is megoldható a telepített programok ikonjainak ABC sorrendbe rendezése, ahogy tudom. (Nekem erre nem volt szükségem.)

A saját sorrend kialakításának meg éppen semmi akadálya. Azon túl, hogy sok programnál macerás.

A (végleges) Metro UI-ról nem nagyon tudok nyilatkozni.

Link to comment
Share on other sites

payskin
(1933 @ 2012. február 12. 10:09) 445503[/snapback]

Ez olyan, mint bizonyos irodai programcsomag, amiből legtöbbünk csak annak egy kb. a 20 százalékát használja, de a többi 80 százaléknak is meg kell fizesse az árát, mivel annak egy-egy része, külön-külön nem kapható. De azért van némi különbség a kettő között, mert az utóbbi (irodai programcsomag) az nemtelen árú kapcsolás és nagyon negatív jelenségnek tartom.

 

:facepalm: Ó, édes istenem!

 

Két dolog.

 

1. Milyen kapcsolás az, amelyiknek nemtelen az ára? A "nemtelen árú kapcsolás" ugyanis ezt jelenti. Az áru, mint termék, rövid u betűvel írandó, és az árukapcsolás egy (összetett) szó.

 

2. Most, hogy ezt tisztáztuk, nagy meglepődéssel kérdezem, hogy vajon melyik irodai programcsomagra gondolsz, aminek nem lehet a részeit külön-külön megvenni? Biztosan nem a Microsoft Office-ra, mert annak meg lehet.* Darabonként kb. másfélszer annyiba kerülnének, mint amennyiért együtt meg tudok őket venni az Otthoni csomagban, arról nem is beszélve, hogy ezért az árért 1 licencet kapnál, míg az Otthoni változatot 3 gépen is használhatod. De az év üzlete volna, nem igaz? Erre ez a szemét Microsoft képes nemtelen árukapcsolásban sokkal jobb áron adni neked egybecsomagolva... Fúj!

 

(Persze, ha véletlenül sem a Microsoft Office-ról beszélünk, akkor én kérek elnézést.)

 

---

 

* Azért mert valamit nem látsz, az még nem jelenti azt, hogy nincs. Való igaz, hogy a Media Marktban például nem találsz dobozos Microsoft Wordöt. Miért is tartana ilyet a Media Markt, hiszen ki fogja megvenni 80-100 ezer forintért? Nyilván senki. Megnéztem, egy egy felhasználós Excel licenc 95 ezer forintba kerül. Az OEM Home and Student (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, 3 gépes licenc) 32 ezer forint.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird
(Spányik Balázs @ 2012. február 12. 18:51) 445510[/snapback]

 

Biztosan nem a Microsoft Office-ra, mert annak meg lehet.* Darabonként kb. másfélszer annyiba kerülnének, mint amennyiért együtt meg tudok őket venni az Otthoni csomagban, arról nem is beszélve, hogy ezért az árért 1 licencet kapnál, míg az Otthoni változatot 3 gépen is használhatod. De az év üzlete volna, nem igaz? Erre ez a szemét Microsoft képes nemtelen árukapcsolásban sokkal jobb áron adni neked egybecsomagolva... Fúj!

 

Szerintem nem erre gondolt. Office-nak persze az Office-ra, csak nem így, hogy külön Excel, külön Word, stb.

Hanem inkább arra, hogy a Wordnek, Excelnek, stb., egy átlag felhasználó a lehetőségeknek a 20 %-át használja ki. Ha nem csak 10-et. ;)

És akkor a többi "beépített" 80 %-ért potyán fizet. :démonikacaj::lol: (Ha nem én tévedek a megfejtésben.)

Mondjuk így se igen jobb. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

payskin

De akkor mi a nemtelen árukapcsolás?

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves olvasótársak!

 

Először is köszönöm az észrevételeket!

 

SkyBird-nek:

A sorba rendezésnek a listás felsorolásnál van értelme, de ahol az ikonok jelennek meg és azok jelenléte miatt egymás mellett több helyezkedik el azért már zavarja az áttekinthetőséget! Melyik laikus (okos telefon, asztali, hordozható gép) felhasználó tudja az ABC szerinti sorba rendezést elvégezni? Én sem tudom! Igaz, hogy nekem csak asztali és hordozható gépem van és csak a "Development Preview"-nál és az új 12.04 Ubuntu-nál van Metró-szerű ikonos rendszer (nálam). Az utóbbiban kb. 80 program lehet.

 

Spányik Balázsnak és SkyBird-nek:

Látszik, hogy az urak még nagyon fiatalok és amikor én már beszereztem az első számítógépes szövegszerkesztő programot (Office XP 2002, mert 1985-ben már volt beépített a C+/4-ben), akkor még nem volt a 2007 Student & Home Edition (ami egyébként már nekem is megvan, de még 27e Ft.-ért), hanem egy komplett Office akkor 180e Ft. volt egy igen jó árfolyamú forint mellett!!! Akkor bizony keményen árukapcsolásnak volt mondható!

 

Nemtelen, vagy nem nemtelen az nyelvtan, azon nem vitatkozom, de az árukapcsolás az volt! (Ha már egy félreütött ékezet - u ú - miatt érheti szó a ház elejét). Ha valaki pénzszerzésre használja, vagy használta a programot a Student verziót felejtse el, mert az arra az üzletszabályok miatt szóba se jöhet! Nem jogtiszta, vagy nem jogszerű.

Ha annak idején lett volna külön Word, biztos megvettem volna!

 

Egyébként azzal én is magasan egyetértek, hogy amit nem látunk, az még létezhet!

Van egy másik mondás is: Pofonok és ízlések ......, Kinek a pap, kinek a papné....., persze nem akarom azt mondani, hogy ezek azonos értelműek, mint az előző.

* * *

Csak beszélgetünk, "eszmét" cserélünk!

Erről jut eszembe, hogy aki csak egy irányban érdekelt, az jobban teszi, ha egy másik olyan lapot olvas, ami csak azzal foglalkozik, ami Őt érdekli (pl.: az Ubuntu Linux híveinek ajánlom a Full Circle Magazint, klf. nyelveken, magyarul is és ingyenesen letölthető). Esetleg meg lehetne említeni a PCWorld-ben is, mert az nem jelent semmilyen konkurenciát sem tartalmánál fogva, sem pénzügyileg. Ha nem, hát nem!

 

Köszönöm még egyszer figyelmüket!

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1
(SkyBird @ 2012. február 12. 20:07) 445513[/snapback]

Hanem inkább arra, hogy a Wordnek, Excelnek, stb., egy átlag felhasználó a lehetõségeknek a 20 %-át használja ki. Ha nem csak 10-et. ;)

 

Hmmm, és akkor kellene egy Word Light, Word Medium meg egy Word Full? De a legjobb az lenne, ha jQuery UI stílusban mindenki összeállíthatná, hogy mire van szüksége. 8) Mondjuk egy ilyent el tudnék képzelni pl. Photoshopnál is. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

1933
(Giraffe @ 2012. február 13. 10:30) 445525[/snapback]
(SkyBird @ 2012. február 12. 20:07) 445513[/snapback]

Hanem inkább arra, hogy a Wordnek, Excelnek, stb., egy átlag felhasználó a lehetőségeknek a 20 %-át használja ki. Ha nem csak 10-et. ;)

Hmmm, és akkor kellene egy Word Light, Word Medium meg egy Word Full? De a legjobb az lenne, ha jQuery UI stílusban mindenki összeállíthatná, hogy mire van szüksége. 8) Mondjuk egy ilyent el tudnék képzelni pl. Photoshopnál is. :hááát:

 

Hát igen! De nem kerülhetne többe, ha az amit kívánunk, letölthető lenne egy WEB-lapról, s akkor az ár olcsóbb is lehetne, mert csökkenne a rárakodó költség, ami a kereskedelmi forgalomban néha többszáz százalékos árnövekedést von maga után, nem beszélve a csomagolás, szállítás, kezelés, export-import adó, stb. költségek miatt. Ha light kell, akkor ott van az ingyenes Wordpad, így hát azért ne essünk túlzásba.

Link to comment
Share on other sites

payskin
(1933 @ 2012. február 13. 10:17) 445524[/snapback]

Látszik, hogy az urak még nagyon fiatalok és amikor én már beszereztem az első számítógépes szövegszerkesztő programot (Office XP 2002, mert 1985-ben már volt beépített a C+/4-ben), akkor még nem volt a 2007 Student & Home Edition (ami egyébként már nekem is megvan, de még 27e Ft.-ért), hanem egy komplett Office akkor 180e Ft. volt egy igen jó árfolyamú forint mellett!!! Akkor bizony keményen árukapcsolásnak volt mondható!

 

[...]

 

Ha annak idején lett volna külön Word, biztos megvettem volna!

 

Én még használtam Wordöt DOS alatt! Nyertem? De mondok jobbat: jó apámmal együtt ékezetesítettem EZ Scriptet C64-en, sőt Epson RX-20-hoz csináltunk ékezetes nyomtatást. (A nyomtató a mai napig itt pihen a polcon.) Látszik, hogy fiatal vagyok, de még sokkal fiatalabban kezdtem. ;)

 

Tekintve, hogy az Office egyes programjai hamarabb léteztek, mint maga az Office, mindig is megvásárolhatók voltak külön-külön. Félreértés ne essék, ez nem kötelező ismeret, csak mondom, hogy igazságtalanul vádolod ezzel a Microsoftot. Ez nem szubjektív vagy ízlés kérdése, ez tény.

 

ZAOHf.jpg

 

Ez még dobozos változatban is létezett! Manapság szerintem már csak licenc van, legalább is a Microsoft sajtófotói között nem találtam 2010-es Word dobozt.

 

Vagy mégsem? A Microsoft Store-ban találtam ezt. 139 dollárba kerül, de ott van mellette a Home and Student, az 119 dollár. Nem is annyira vészes. Persze, tudjuk, hogy ez majdnem x2, mire átér Európába, de erről sem a Microsoft tehet.

 

 

Esetleg meg lehetne említeni a PCWorld-ben is, mert az nem jelent semmilyen konkurenciát sem tartalmánál fogva, sem pénzügyileg. Ha nem, hát nem!

 

Ezt most úgy mondod, mintha nem tudnád, hogy az újság készítői közül senki nem olvassa a fórumot. Nyilván nem fogják beleírni, mert nem tudnak róla. Viszont azt sem fogják írni, hogy ejnye, hogy nincs egy Ubuntusoknak készülő újság magyar nyelven, ha érted, mire gondolok.

 

---

 

(Ha már egy félreütött ékezet - u ú - miatt érheti szó a ház elejét).

 

Na-na-na, az árú-áru nem félreütés, nem elgépelés, hanem rosszul tudás. Lásd még mindíg, lessz, külömben, hírdetés, kultúrált stb. Elnézést, hogy szóvá tettem, de az én ízlésvilágomat meg ez bántja egy csöppet.

Link to comment
Share on other sites

hmolnarj
Ezt most úgy mondod, mintha nem tudnád, hogy az újság készítõi közül senki nem olvassa a fórumot.

 

Ez nem igaz. Ha bármilyen probléma van, válaszolunk. Egyébként meg hadd ne foglaljunk állást az MS Office ügyében. A lapban próbálunk a rivális irodai programcsomagoknak is teret adni, ám mivel a felhasználók többsége a Microsoft irodájával dolgozik, ezért lehet hangsúlyosabb az MS Office. "Word light" egyébként létezik - Office Web Apps, és ingyenes :)

Link to comment
Share on other sites

hmolnarj

Annak örülök, hogy továbbra is szimpatizálsz velünk. Ismételten hangsúlyozom, hogy a lap készítõirõl beszéltünk. Az általad belinkelt esetek többsége a terjesztõknek jelentett feladatot. Szóltunk nekik legtöbbször, de mivel õk nem rendelkeznek fórum hozzáféréssel, ezért problémás ezen esetek megoldása e csatornán keresztül. A lapban egyébként benne van, hogy miért nem fórumoznak. A terjesztes@pcworld.hu fiókba, illetve a 06-1-577-4301 telefonállomás elõtt ülve várják a panaszokat. S ha már itt tartunk: akinek valamilyen problémája van - nem érkezik meg a lap, az árazással valami probléma van, vagy gond van a szoftvercsomaggal - az a fenti elérhetõségeken jelezze, mivel azokkal a szerkesztõség nem foglalkozik. Nem tisztje. A szerkesztõség a magazin összeállításán fáradozik. A terjesztés segít, mint ahogy minden esetben megpróbál mindent megtenni.

 

A magazin digitalizálásán már gondolkodunk, hogy miként lehetne. Ha nem reagálunk azonnal, az nem jelenti azt, hogy nem vesszünk figyelembe valamit. Azért elnézést kérünk, hogy ezen esetben nem jeleztük ezt. Egyébként bõven lehetne példákat hozni arra, hogy a visszajelzések alapján csak az elmúlt évben mennyi ötletet emeltünk be a lapba.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
petzolkri

No akkor hajrá hmolnárj!

Link to comment
Share on other sites

hmolnarj

Kedves petzolkri!

 

Elsõként is kérem, hogy tiszteljük meg egymást azzal, hogy rendesen írjuk le a másik nevét. A kérésedre összeszedtem fejbõl párat.

 

Legyen állandó Linux tartalom - van

Legyen Macworld és Android kiadvány - utóbbi nemrég jelent meg, míg a Maworld oldala tavaly tavasszal elindult, és a PC Worldben is szorítottunk neki helyet

A mobilok jobban különüljenek el - megtörtént, immár maximum 8 oldalas a rovatuk.

Tördelésnél olvashatóbb betûtípusok - megtörtént.

A teljes verziós kódoknál ne legyen megtörtve a kulcs - megtörtént, a hosszú kulcsokat immár oldalra rendezzük.

Legyen Androidos védelem is a lap mellé - folyamatban

Legutóbbi kérés pedig az volt, hogy a magyar alkalmazásoknál külön jelüljök ikonnal, hogy melyik honosított - megtörtént, ezt majd a hamarosan megjelenõ lapban lehet majd megtekinteni :)

 

S ekkor még a témajavaslatokról nem is beszéltünk, csak a magazinnal kapcsolatos fõbb észrevételekrõl.

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Tényleg elirtam az a betût á-ra, elnézést, nem akartam senkit se megbántani, csak bíztatni akartam. A fenti kérésekbõl nekem a legjobban a linux és az olvashatóság az elsõ, persze a többi is fontos.

Link to comment
Share on other sites

hmolnarj

Semmi gond :) Ha bármilyen ötlet van, azt szívesen fogadjuk

Link to comment
Share on other sites

1933

Tisztelt Urak!

 

Mondhatnám én is: "Én még használtam Word-öt DOS alatt!" -- De mondok jobbat: egyedül ékezetesítettem C+/4-et, C64-et, sőt XT is, meg csináltam ékezetes nyomtatást is (1985). (A 9 tűs, mátrix nyomtatót már eladtam, ami összedugható volt mind Commodor, mind XT és AT gépekkel is).

A DOS-os Word 3-at is használtam [ma is megvan, köszöni szépen, a Word 5-tel és a Word 6-tal együtt, s néha még ma is használom, amikor az oszlopok kijelölésére és egymás közti cseréjére van szükségem (monospace betükkel), netán még számok összegezésére is, amit az újabb Word (ismeretem szerint) nem tud (de ha van neki ilyen, kérem homályosítson fel valaki)]. Csak annyiból áll, hogy egy még meglévő floppy-ra teszem és DOS 6.22-vel bebootolok, illetve elindítom a 16 bites, Pentium I-es gépet. A C+/4 már sajnos nincs meg, de a C64 még megvan a szekrényben, látszólag most jött ki a gyárból, vadi új! Sőt van még vagy 100 db 350 kB-os floppym is a hozzávaló meghajtóval (tele alkalmazásokkal, játékokkal, stb.), meg még 2 db 5 1/4"-os AT-be beépíthető meghajtóm is van (kb. 200 db 1,44-es lemezzel). Szegény családomnak sok baja lesz, hogy mindent kidobjon, amikor feldobom a talpam! Az az igazság, hogy sajnálom kidobni, minden tökéletesen működik és szinte majdnem mindent ugyanúgy el lehet velük végezni, mint a mai korszerű gépekkel, s nem is kibírhatatlanul lassan. A Windows 3.1-es Photostylernél számomra jobb grafikus programot nemigen találtam! Talán a GIMP, vagy a Photoshop.

 

Gondolják el, nekem nagy élvezet előszedni ezeket és visszaemlékezni a kezdetekre. De azért élvezem a mai újdonságokat is, nagyon kiváncsi vagyok mindenre.

 

Nagyon tisztelem azt a sok fiatalembert, akik ezeket az új, csodás kütyüket és az azokat vezérlő szoftvereket kitalálják. Azt már nem csodálom, de csóválom a fejem, amikor nagyon sok, értelmetlen, felelőtlen gyerek és felnőtt ember eszetlenül beleveti magát a csicsás, csalogató világba és egyszer csak rémülten ébred annak tudatára, hogy alaposan "megfürdött". Nem volt gyerekszobájuk és ugyan kitől tanulhattak volna? Az én korosztályomnak ki kell már halnia, hogy az új, ilyen környezethez szokott szülők kellően felvértezhessék utódaikat.

 

Minden észrevételt megszívlelek, s ha valamivel nem értek egyet azt megtartom magamnak.

 

Egyébként, amikor a nejem megveszi az új számítástechnikai magazinokat, az újságos megjegyzi, hogy: "biztos örül majd neki az unoka"! A nejem meg mosolyogva válaszol: "nem az unoka, hanem a nagypapa"! Az újságosnak ilyenkor igencsak kikerekedik a szeme!

 

Úgy érzem szerencsés időben születtem!

 

Vajon mit hoz a jövő? Várom a márciusi számot!

 

Üdv mindenkinek!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...