Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 8


[OP]Destroy-man

Recommended Posts

SkyBird
kedvesebb neve: Itanimum

A pontosabb pedig Itanium. ;)

 

:upsz:<Pjotr>

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
SkyBird

Nem április 1. ez is véletlenül? ;)  Vagy nem is véletlenül...

Link to comment
Share on other sites

KGigi

WPF -> Silverlight. :reklamál::zokog:

 

Biztosan nagyon előremutatónak tűnik, hogy egységesítik a platformokat, de ennek nem úgy kéne megtörténnie, hogy egységesen mindegyikre egy komoly programozói munkára alkalmatlan környezetet vezetnek be. :( Ez végső soron a felhasználókon fog majd lecsapódni. Remélem, nem fog megvalósulni.

 

Ha valakit érdekel, mi a baj a Silverlight-tal, szívesen tartok kiselőadást. ;)

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Az, hogy (még) nincs elterjedve. :) Nekem sokkal jobban tetszik, mind a Flash. Könnyebb programozni, és jobb a streamelhetősége is. A WPF-el sincs semmi baj szerintem, marha szép programokat lehet vele készíteni pillanatok alatt, bár az tény, hogy grafikus felületet nem a VS-ből (mert az katasztrófális), hanem a Blendből kell kialakítani (szerencsére átjárható a két program fejlesztés közben is).

 

Visszatérve a Win8-hoz:

Új aktiválási rendszert fog kapni, mégpedig az OA 3-as verzióját. Ez annyit jelent, hogy továbbra is megmarad az OEM BIOS-os aktiválási lehetőség (előre aktivált rendszer), viszont itt már nem csak BIOS-hoz, hanem egyébb hardverhez is kötni fogják ezt a lehetőséget, azaz megpróbálják befoltozni ezt a feltörési lehetőséget. Win7 esetén már a megjelenés napján volt emiatt feltörés a rendszerhez. Az MS most abban bízik, hogy nem készül hozzá ilyen gyorsan feltörés.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A Silverlight egyetlen pozitív tulajdonsága, hogy kevésbé rossz, mint a Flash. De ennyi, és pont ezért nem is terjedne el magától, ha a fejlesztőknek lenne választása. Lsd. ASP.

 

Na akkor Silverlight. Kezdjük azzal, hogy a közhiedelemmel ellentétben ez nem .NET. Ez a több mint 100 megabájtos .NET-ből 5 megabájtra lebutított valami. Annyira nem .NET, hogy bár a szintaktikája teljesen megegyezik, és a megmaradt osztályok megmaradt metódusai is pontosan ugyanúgy működnek, a két keretrendszer nem átjárható. Azaz nem lehet behúzni egy .NET-es dll-et Silverlight-ba akkor sem, ha a kód nem használ Silverlightban elérhetetlen osztályokat vagy metódusokat. Ha viszont bemásolom a kódot egy üres Silverlight projektbe, akkor tökéletesen működik. :hááát: Ugyanakkor a dolog fordítva sem működik, mert a Silverlight a webes megjelenés miatt kapott pár osztályt, ami meg .NET-ben nincsen.

 

A programozhatóságra azt tudom mondani, hogy elmegy, de a .NET-hez képest a kód egy elég jelentős része szemét. Annyira jól sikerült lebutítani a keretrendszert, hogy egy csomó dolgot az ember vagy újra megír (ami soha nem lesz ugyanolyan hatékony), vagy több lépésben csinálja meg. Ezen kívül elég sok dolog egyáltalán nem került bele a Silverlightba. Amin én a fejemet fogtam a legutóbbi beadandónál, hogy egy az egyben kikerült belőle a szinkron TCP, és az aszinkronból is csak néhány metódust hagytak meg. A kódolás és dekódolás sem megy olyan egyszerűen, hiszen a szervert nyilván nem Silverlightban írom, így aztán van egy pontról pontra megegyező osztályom a két projektben. Mondanom sem kell, hogy rémálom karbantartani, és mit okoz, ha akár csak minimális eltérés van a kettő között.

 

És a java még csak most jön. A Silverlight debugolása igencsak nehézkes. Megvan benne ugyan a System.Diagnostics.Debug osztály, de velem nem egyszer előfordult, hogy a Visual Studio-ban nem jelent meg az output. Már az sem, hogy a debugger elindult. Ezen kívül a Silverlight 4-hez a dokumentáció sincsen készen, a netes példák nagy része viszont nemhogy a 3-hoz, de még a 2-höz készült.

 

Hogy ez mekkora probléma, azt most csak egy példán szemléltetném. Hálózati kapcsolatot kellett felépítenünk egy .NET-es szerverrel a fent említett aszinkron TCP kapcsolattal. Hiába csináltuk meg tökéletesen az egészet, minden csatlakozáskor access denied, hozzáférés megtagadva hibaüzenetet kaptunk. A megoldás az volt, hogy biztonsági okokból a 4-es verzió csak egy policy fájl megkapása után léphet kapcsolatba szerverrel socket kapcsolattal. Így persze át kellett írnunk a szervert is, hogy küldjön egy ilyet a kapcsolat felépítése előtt. Mondanom sem kell, ez teljesen más módon, és más porton történik...

 

A WPF-fel semmi bajom nincs. :)

 

Szerk.

Most látom, hogy kihagytam a legszebbet. A beépített láncolt lista Where metódusát szerettem volna használni. Be volt ugyan húzva a System.Collections.Generic, de mégsem látott ilyen metódust. Ezek után kínomban végignéztem, hogy egy másik, működő projektben mi van még behúzva, amit itt nincs. És láss csodát, ahhoz, hogy a System.Collections.Generic névtérbeli láncolt lista minden metódusát használhassam, a System.Linq is kellett...

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

A DevPortálosok a múlt héten, és az azelötti héten tartottak nagyon jó Silverlightos elõadásokat, amit online is lehetett követni. Sajnos én a 4 napbol csak kettõn tudtam részt venni, de nemsokára kint lesz a teljes elõadás is a neten, vissza lehet õket nézni. Szinte minden fontosabb témakört érintett az elõadás, nagyon sok demoval. Ha majd kint lesznek, érdemes lesz megnézni õket. Több, mint 12 órányi elõadásról van szó, tematikussan szétválogatva.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr
A beépített láncolt lista Where metódusát szerettem volna használni.

Ez egy bõvítõ metódus, nem beépített.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Tudom. De a leírás szerint elég hozzá a Generic. A metódusok mellett van ott, hogy "(Defined by Enumerable.)". Ha azt követem, ott van leírva, hogy System.Linq. Ez elég tré megoldás, csak most vettem észre. Ahogy elnézem, ez az egy .NET-ben is így van.

 

Másik példa, most jut eszembe. Silverlight Childwindow. Az ablakkezelésből kikerült a ShowDialog(), csak Show() van. Így ha a DialogResult-ot vizsgálom, Silverlightban NullException az eredmény. A megoldás az, hogy a Show() előtt hozzáadok egy eseménykezelőt az ablak CloseEvent-jéhez, és abban vizsgálom a DialogResultot, mert akkor már biztosan be van állítva. Így egy .NET-es hívás helyett van egy hívásom, egy eseménykezelő-hozzáadásom és egy plusz eljárásom.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Vagy használhatod a Silverlight Message Boxest. Ennek van visszatérési értéke is, sőt még változót is adhatsz át vele. :) De írhatsz saját magad is ilyen ablakkezelőt, de minek, ha már megírták. Ráadásul nyílt forrsákodú, tehát úgy szerkeszted, ahogy neked kell.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Nem hiszem, hogy ezeket különösebbképpen értékelnék, mint beadandót. :) Egyébként én ennél sokkal komolyabbat csináltam, nem messageboxként használtam.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Tanár kérdése a dolog. Ennyi erővel azt is mondhatja, hogy nem te írtad a program nagy részét, mert használtad a beépített fügvényeket. :P

Link to comment
Share on other sites

KGigi
Igen, ellenben a SL tudásomból nem sokat mutat az, hogy le tudok tölteni egy megoldást, míg a beépített függvények a nyelv, illetve a keretrendszer adottságai.
Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Mai nap kikerült a korábban említett videoanyagok az SL4-el kapcsolatban:

http://devportal.hu/t4b/

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Kiszivárgott a Win8 M1. Mihelyst lejön, tesztelem virtuális gépen. :)

Link to comment
Share on other sites

Garono

Olvastam már pár napja, de szerintem kamu. Semmi felhõ dolog nincs benne, pedig a Win8 arról fog szólni.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Olyanokat kéne megnézni, mint pl. a kernel verziószáma. A grafikus felületet ilyen állapotban teljesen felesleges nézni. Még az is lehet, hogy az új funkciók nagy részét még csak konzolból lehet elérni.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Az M1-től én sem vártam csodát. 3 újdonságot fedeztem fel bennük: Az explorerben (nem IE) megjelent az alsó menüsáv jobb szélén egy nézet menü, ahol különböző megjelenítéseket lehet kapcsolni. Ezt mondjuk valahogy Win7-ben is sikerült összehoznom, de most nem találom ezt a funkciót. :P

A másik a felhő: Egyenlőre arra van lehetőség benne, hogy a felhasználói fiokodat összekapcsold a Windows Live fiokoddal. Magát a funkciót még nem teszteltem, nyilván van valamilyen hatása a rendszerre. :)

Kiszivárgot képeken lehet látni egy kicsi képet a tálcán az óra és az asztal megjelenítése "ikon" között. Itt a felhasználói profil beállításokhoz lehet eljutni többek között. Itt lehet hozzárendelni a Live fiokot is a rendszerhez. Ezen kívűl - szintén itt a kis képnél - van rá lehetőség, hogy direktben átjelentkezz egy másik fiokba, azaz nem kell kijelentkezned, és onnan vissza a kívánt fiokba, hanem egyből itt meg lehet adni, hogy hova szeretnél menni.

Ez a röpke 20 perces tesztelés alatt nagyon stabilnak tünt a rendszer, nem voltak problémái. Ahogy a verzió számokon is lehet látni, viszi tovább a Vista/Win7 kernelét, és ezzel együtt a stabilitását.

Magával a grafikus felülettel nem foglalkoztam, azzal Beta elött nincs is értelme. Maga a rendszer Win7 Enterprisenak titulálja magát, de verziószámot tekintve már lehet látni, hogy túl mutat rajta, ezt a fentebb sorolt fejlesztések is alátámasztják.

Ha kértek képet (esetleg videot), akkor csinálhatok róla. :)

Link to comment
Share on other sites

Garono

Szerintem kérünk. :igen:

 

Viszont: mibõl derül ki, hogy ez nem egy megfurkált, homemade kamu, amolyan Windows 7 Ultimaximum Super - Official Windows 8 Edition by Vérpistike?

Link to comment
Share on other sites

payskin

Nem az, tényleg az M1. Kb. tavaly õszi állapot, nem tudom, hol érdekes ez áprilisban, amikor javában az M3-at tolják.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Egész pontosan szeptemberi. Sajnos újabb nem szivárgott még ki. M3-bol igérnek majd újabb tesztlemezt a gyártók számára, tehát talán jönni fog az is. :)

Link to comment
Share on other sites

die nadel

A pletykák szerint nyáron várható a publikus beta. Én megvárom azt.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Csúszni fog. Szeptember az új dátum.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Konkrétan: hivatalos dátum továbbra sincs.

 

A MIX-en bejelentették, hogy a PDC (fejlesztõi konferencia) idén szeptember 13 és 16 között lesz. Mindenki arra számít, hogy ekkor lesz nyilvános béta, esetleg nyáron egy zárt CTP.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
tvili999

Ha a felhő tényleg benne lesz, akkor én megyek linuxra a win7 után (gondolom nem vagyok egyedül).

szerk. Bocsi, helyesírásban nem vagyok jó, az "izé"-t kijavítottam de a zárójelekkel mit csináljak?:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...