Jump to content
GSForum - Segélyvonal

E-könyv olvasók


Dávid Csaba

Recommended Posts

Fujitsu

A tömegközlekedéssel nem is az a legfontosabb gond, hogy elvehetik az eszközödet (ennek a kockázata elég jól lecsökkenthetõ), hanem az a hihetetlen mértékû mocsok, ami miatt én még a telefonomat sem szoktam elõvenni a jármûveken. Nehéz védekezni ellene, elvégre nyáron csak nem járhat az ember kesztyûben, de az eszközeidet sem moshatod le naponta szappanos vízzel. :hááát:

 

Egyébként nekem is jól jönne egy e-bookok olvasására alkalmas kütyü, de nekem a legfontosabb kritérium a PDF-ek teljes körû támogatása lenne, ugyanis az elektronikuskönyv-gyûjteményem ~95%-a PDF formátumban van. A PDF támogatása azért is elsõdleges, mert ebbe gyakorlatilag bármilyen más formátumból át tudom konvertálni az anyagot a legkisebb hiba nélkül – fordítva ez nagyon nem igaz.

 

Viszont az árak eléggé ledöbbentettek; a legolcsóbb olvasók is 40-50 ezer környékén vannak. Mondjuk olyan 20 ruppót még kiadnék érte, de 50-ért már univerzális netbookot is kapni. Nyilván nem olcsó dolog az e-ink, de azért nem gondolnám, hogy annyival drágább az LCD-nél, amivel indokolná ezeket az árakat.

 

Úgyhogy egyelõre marad a monitor 90°-kal való elforgatása, majd az ágyam felé fordítása; vezérlés meg a vezeték nélküli billentyûzetemmel. 8) A fényerõt 0-ra csökkentve nem is bántja a szememet (egyébként is már régóta 0-n van a fényerõ, így is tökéletesen látni mindent).

Link to comment
Share on other sites

hgf

Igen ráéheztem egy Kindle-re, de teljesen tapasztalatlan vagyok az e-könyvekkel. A Kindle csak amazonos könyveket fogad, vagy rátehetek, amit csak akarok? (Kihasználva szép hazánk megengedő jellegű szabályozását a magáncélra történő könyvletöltéseket illetően, hogy óvatosan fogalmazzak.)

 

Ja, és nem túl kicsi a mérete? A fotókon nekem úgy tűnik, hogy csak egy fél-harmad rendes könyvoldal fér el rajta. És én gyorsan olvasok (úgy értem, nagyon gyorsan), a lapozás meg lassú (legalábbis mindenki ezt írja netszerte.) Szóval olvas - lapoz - vár - vár - olvas - lapoz?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A Kindle 3 már elég gyorsan vált. Amúgy az Amazonos korlátozás csak a vásárlásra vonatkozik, rátölteni azt töltesz, amit kedved tartja.

Link to comment
Share on other sites

hgf

Kösz! És tudsz valamit mondani a méretrõl? Nem zavaróan kicsi?

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Kindle bemutató magyarul. A kommentek is hasznosak!

 

@Fujitsu

A drogériákban lehet kapni pillanatok alatt elpárolgó alkoholos kézfertőtlenítőt. Csak külsőleg! ;)

Link to comment
Share on other sites

Athos

Köszi a linket, hasznos volt. Még inkább megerõsített abban, hogy kell nekem egy Kindle. :) Abban teljesen igaza van a cikk írójának, ha pl. 10 000 ezer forint alatt adnának egy minõségi olvasót idehaza és azt összekötnék egy hazai könyváruházzal, amin tényleg drasztikusan olcsón - akár 50-70%-án az eredeti árnak - adnák a könyveket - újakat is -, akkor biztos vagyok benne, hogy sokan a vásárlás mellett döntenének. Nem értem a hazai kiadók mit tö... ... akarom mondani szöszmötölnek már ezen. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Gondolom a VV, meg hasonló mûsorok népszerûségvesztésére várnak... :P Meg talán azzal is tisztában vannak, hogy a nép, az istenadta nép jó részének már egy-egy könyv megvásárlása azt jelenti, hogy a hó vége kicsit szûkösebb lesz, s így inkább esznek, meg butulnak a TV elõtt, semmint olvasnának. Ráadásul az az 50% bõven elérné azt a 70%-ot is. Akkor meg már erõsen megkérdõjelezõdne a befektetés megtérülése a vásárlóerõ hiánya miatt. Azt már nem is említem, hogy ha jól tudom, az EU-s jogharmonizáció okán csak a papírkönyvek kapnak 5% ÁFA-t, az e-kiadványok maradnak a magasabb kulcsban.

Link to comment
Share on other sites

Athos

Az biztos, hogy magasabb kulcs alá esnek jelenleg. Ezt is az "okosok" találták ki az íróasztal mögött. Látszik, hogy fontosabb a menõ autó és telefon, mint a könyv. :(

Link to comment
Share on other sites

KGigi
Kösz! És tudsz valamit mondani a méretről? Nem zavaróan kicsi?

Sajnos a kezemben még nem volt ilyen, jelenleg a forint javulására várok, de nagyon úgy tűnik, hogy hiába. :Sír: Mindenesetre van ennél kisebb méretű papír könyvem, és azzal nem volt bajom.

 

Azt már nem is említem, hogy ha jól tudom, az EU-s jogharmonizáció okán csak a papírkönyvek kapnak 5% ÁFA-t, az e-kiadványok maradnak a magasabb kulcsban.

Ez így van. Egyébként van erről egy javaslat az EU előtt, csak mint tudjuk, a bürokrácia malmai lassan őrölnek... Azt is hozzá kell tenni, hogy normális országokban a magasabb ÁFA-kulcs nem 20%-kal magasabb az alacsonyabbnál, úgyhogy ez csak Európa rosszabbik végén ekkora probléma, odaát inkább csak elvi jelentőségű.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Nem csak a bürokrácia malmai... :S

 

Létezik egy Thalia Oyo nevű, elvileg EU-s olvasó. Nem egy hűűű, de elfogadható. Mit gondoltok, szállítanak belőle a közeli Bécsből hazánkba? Nem, a határnál vége Európának!

 

A Borders honlapjáról meg lehet rendelni az új Kobo-t. Friss kütyü, de azt olvasni róla több helyen, hogy a Kindle-t is lehagyja. Azerbajdzsántól Zimbabwén és Namíbián át Törökországig mindenhová szállítanak, de hazánkba nem. A legközelebbi cél Ausztria lehet, 9 dollárért, 1-3 hét alatt.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Kösz a tippet, megnézem. :) Közben eszembe jutott, hogy van nekem valahol egy rakat "papírszappanom", lehet, hogy ki kéne próbálni.

 

Egyébként sajnos nem véletlen, hogy pont hozzánk nem szállítanak ezekbõl az olvasókból. Mindenesetre Bécs szerencsére nincs olyan messze, egy hétvégi kirándulás keretében is meglátogatható. ;)

Link to comment
Share on other sites

Greene

Nekem a Kindle lapozása pont jó. Kb. olyan mint amikor egy könyvet lapozol, nincs egy másodperc se. Minden lapozáskor először "átmossa" a képernyőt feketével, de az egész annyira gyors, hogy egy pár óra alatt megszokod teljesen.

Méretileg pedig nagyon kicsi (de nem zavaróan) és vékony (ki szoktam venni a tokjából ha olvasok mert annyira jó kézbe fogni). Viszont egy átlagos méretű könyvhöz képest normál méretű betűkkel csak a negyedét jeleníti meg egy oldalnyi szövegnek, tehát elég sokat kell lapozni (ha lenne 8"-os akkor olyat vettem volna). Persze lehet kisebbre venni a betűt. Én pl. a Harry Potter utolsó részét kb. 2500 lapozással olvastam el.

Viszont még mindig a legnagyobb problémája, hogy magyarul legális tartalom maximum a MEK-ről van rá ha konvertálsz. Cserébe viszont pofátlanul olcsó és nagyon jó.

Link to comment
Share on other sites

hgf

Még egy kérdésem maradt. Fentebb olvastam, hogy valaki inkább vár a vásárlással, amíg a sok hetes szállítási idõ, amit most kínál az Amazon, le nem rövidül. Tényleg érdemes várni? Számíthatunk rá? És esetleg egy áresésre, így karácsony után (mint csomó más mûszaki cikknél)?

 

Amúgy a legális magyar tartalom hiánya nem olyan nagy baj. Se a "legálisé", mert ugye... ezt nem szükséges kifejtenem. Se a "magyaré", mert angolul is olvasok könyveket, és egyre többet szeretnék.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Áresésre nem igazán, így is viszik, mint a cukrot. Nem értek a vámszabályokhoz, de azt olvastam valahol, hogy az Amazon az EU-s szállításokon már így is bukik. Nem tudom ebből mennyi az igazság.

 

Eredetileg 3-5 nap alatt érne ide a Kindle, de ez jelenleg leányálom csupán, mert világszerte rossz az időjárás és felkapott a kereslet, így ezt az egyébként normális szállítási időt semmiképpen sem lehet tartani. Az, aki karácsony előtt rendelt, ugyanúgy január 15-e után kapja meg a holmit, mint az, aki ma rendel. Elvileg persze.

 

Másrészt a forint jelenleg a béka s***e alatt van, s nem csak a dollárhoz képest. A novemberi, 200 körüli árfolyamhoz képest most 213 környékén ücsörög. Az összes költség 160 dollár. Mondhatnánk persze, hogy a novemberi árhoz képest ez csak 2000 forint veszteség, ami valljuk be, egy ilyen eszköznél nem hatalmas összeg. Ha viszont a másik oldalról nézem, ha hazai boltok közül kellene választani, már erősen szelektálok ilyen összegnél. Garancia persze nincs, hogy belátható időn belül megint elérjük a 200 környéki árfolyamot.

 

Ha ezt a pár szempontot összeadom, nekem az egyenlet azt mutatja, hogy ha már kibírtam eddig, ezt a pár hetet is csak kiböjtölöm a hagyományos könyveimmel. Ha neked más jön ki végeredményként, ne szégyelld, rendeld meg, amint tudod! ;)

Link to comment
Share on other sites

Greene

Igaza van Csabának, ez lényegében dömpingár (a többi olvasó kétszer ilyen drága), olcsóbb nem lesz, maximum az árfolyamon nyerhetsz. Én kétszer rendeltem, az egyiket 200 körüli árfolyamon, a másik pedig 190-nél. Én viszont úgy gondolom belátható idõn belül nem lesz a dollár 200 forint alatt, tehát nem érdemes arra spekulálni, hogy majd akkor veszitek meg, ha olcsóbb lesz a dollár, mert akkor lehet, hogy csak Kindle16-otok lesz. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Valóban nem a 200 forintos dollárra kell spekulálni, ahogy írtam is, arra semmi garancia, hogy belátható időn belül ismét ennyi lesz. Így bátran állítom, hogy egyetértünk.

 

Ami igazán "zavaró" pénzügyileg is, az a jelenleg is 3-4 hétben megjelölt szállítási idő.

 

Ugyanis, ha csak debit kártyája (bankkártyája) van az embernek, folyamatosan minimum 35ezer forintot kell tartson a számláján, mert nem tudhatja, hogy az Amazon mikor kéri le az összeget, mikor kerül sorra a megrendelés. Ez az eredeti 3-5 napos határidőnél nem gond, számít rá az ember, hogy maximum 2 napon belül leemelik a pénzét. Amerikában viszont az a természetes, hogy credit kártyával (hitelkártyával) fizet az ember, azon meg mindig van pénz. Ezért, ha van, hitelkártyát kell megadni, nem bankkártyát. Ekkor tényleg olyan mindegy, hogy mikor rendelsz.

Link to comment
Share on other sites

Athos

Azt gondoltam, hogy azonnal kifizetem csak max. 3 hét múlva szállítják. Mondjuk én alapból csak virtuális kártyát adok meg, de ez egy fontos információ, mert az egyik bankomnál, ahol internetes vásárlásra kérek kártyát, csak 2 napig érvényes.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Nem vonják le azonnal, hanem csak akkor mikor már ténylegesen megvan, hogy mikor küldik ki neked. Sajnos 2 napos kártyával nem igazán kivitelezhető ez a művelet, sőt, bármit rendelsz az Amazonról ennyi idő az esetek nagy részében kevés lesz hozzá. Viszont bármilyen dombornyomott kártyát elfogadnak.

Link to comment
Share on other sites

Athos

Viszont csak olyan kártyát adok meg neten, amin csak annyi pénz van, amennyi a vásárláshoz szükséges. Na jó, kicsi ráhagyással. :)

Azt hiszem rendelhetek egy kártyát. Régen volt, de utána nem volt rá szükségem. A másik banknál meg tökéletesen bevált a rövid lejáratú virtuális kártya... eddig. :(

 

{szerkesztve}

Azt írja az Amazon, hogy 3500 könyv fér rá. A valóságban ténylegesen mennyi? Gondolom azért nem mindegy, hogy PDF vagy PRC formában kerül rá a könyv.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba
Expected to ship in 2 to 3 weeks.
"Megyen már a hajnalcsillag lefelé..."

 

@Athos

A 3500 könyvet gyanúm szerint PRC-ben mérik.

Link to comment
Share on other sites

Greene

A 4 giga tárhelyből kb 3.5 használható. Bőven elég. Direkt megnéztem csak a te kedvedért, hogy pár könyv mennyi helyet foglal (én mobiba konvertálok a Calibre-vel):

Alice Csodaországban (azw (vagyis PRC mert ez ingyenes amazonos Angol könyv)) 131kbyte

Harry Potter és a Bölcsek Köve (mobi, magyar) 893kbyte

Harry Potter és a Halál Ereklyéi (mobi, magyar) 1,2mbyte

Hajnalhasadás (azw, magyar, Amazon által PDF-ből konvertált) 745kbyte

A Skarlát Betű (mobi, magyar) 360kbyte

Sherlock Holmes Kalandjai (mobi, magyar) 434kbyte

Büszkeség és Balítélet (mobi, magyar) 688kbyte

 

Plusz külön 8kbyte-on tárolódik mindegyik könyvnél, hogy hol is tartasz benne.

Ebből is látható, hogy a 3500 könyv teljesen korrekt számítás, ha átlagosan 500-600 oldalas könyvekkel számol az Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Athos

Köszi! Azt hiszem, akkor elleszek vele. :)

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Ha napi 24 órában olvasol, ~4-5 év alatt végzel is ennyi könyvvel. :fogatlan:

Link to comment
Share on other sites

Athos
:D
Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Bekapcsolták az idõgépet? :D

Expected to ship in 1 to 2 weeks.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...