Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Mini Linux disztribúciók


Csaba_#

Recommended Posts

Csaba_#

A Slitaz Linux személyében találtam meg azt a Linux disztribúciót, ami elvileg elfér egy 30 Mb-os tárhelyen. Az a gondom, hogy ez egy Live CD, de én egy 30 Mb-os IDE csatolású flash meghajtóra szeretném rátelepíteni. Hogyan tudnám átrakni az ISO-t a kis meghajtómra, hogy az még botol-ható is legyen?

 

Az ok: van egy Wyse Winterm 3455XL terminálom, és csak ez a pici 30 mb-os IDE flash meghajtó áll rendelkezésemre. Mielõtt egyéb Live CD-t kiáltanátok, ennek a terminálnak a háza olyan pici hogy nem férne el benne egy optikai meghajtó. Az alaplap pedig nem támogat USB kulcsos boot-olást. (fõleg mióta kénytelen voltam visszarakni az eredeti VIA EPIA BIOS-t -->Itt a teljes történet, ha valakit esetleg érdekelne.)

 

Maga a szóban Live CD egyébként fut a terminálomon, a hálóhártyát is felismeri és tudok net-ezni. :)

Persze nem ragaszkodom a Slitaz Linux-hoz. Ha valaki tud más disztribúciót ami megelégszik 30 Mb tárhellyel az ne tartsa magában.

 

Elõre is köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Mivel nem találtam a Slitaz linux telepítésérõl (egy kezdõ Linux-os számára is emészthetõ) leírást. Ezért az újabb keresgélésbe bonyolódtam, és a Tiny Core Linux-nál kötöttem ki, mert mindössze 10 Mb-ot foglal, és szintén grafikus felületû. Valamint áttekinthetõbb leírása is van: Link.

 

Elvileg mindet a leírás szerint csináltam, boot-olás alatt mégis a következõ hibaüzenet fogad:

booting 'tinycore"

 

kernel /boot/bzimage quiet

 

error 15: File not found

 

Press any key to contiune...

Elsõnek azt hittem a közepes angol tudásom miatt értettem félre valamit, de magyar leírástól sem lettem okosabb.

 

Mit ronthattam el?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

A megoldás:

 

Az /mnt/<flash drive neve>/boot/grub/menu.lst szerkesztésénél a kernel /boot/bzImage quiet bejegyzésnél kis betûvel írtam a szót. Nem bzimage hanem bzImage.

 

Érdekes állatfaj ez a Linux, kis és nagy betû különbözik, és máris hal meg.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Igazából az a helyes, ha a kis- és nagybetûk meg vannak különböztetve (tehát a linux/unix rendszerek precízebbek). ;)

 

Ehhez hasonló most, hogy rápillantottam a freenas disztribúcióra, tetszik, bár pl. a Samba megoldás nem mûködött így hirtelen, de valószínûleg még be kellett volna állítanom valamit.

Link to comment
Share on other sites

Garono
Ha már a kis-nagy betûknél tartunk: a kis B a bit, a nagy B a byte rövidítése. Nem mindegy, hogy 30 MB-os, vagy 30 Mb-es ez a bizonyos linux.
Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Igen, ezt én is gyakran kétféleképpen is írom (sajnos még mindig). De ha lemezterületrõl beszélgetünk, akkor a szövegkörnyezet úgyis egyértelmûvé teszi. ;)

 

Vissza témához: így merevlemezre rakva 28 MB-ot foglal, pedig csak egy Midnight Commander-t raktam fel (hogy ne kapjak idegbajt ha fájlmûveleteket csinálok) ami elvileg 2 MB. Tömörítve volt ez elég szépen, szóval a Slitaz Linux-al inkább meg se próbálkozok.

Link to comment
Share on other sites

hatsoszikviz

 

title TinyCorE

kernel (hd1,1)/bzImage tinycore vga=788 root=sdc3

initrd (hd1,1)/tinycore.gz

 

a saját grub menü tinycore bejegyzése: a vga=788 nélkül és a többi boot opció hiányában --> kernel panik.

A kernelben kezeli az ethernetet letölthetõ a böngészõ ,én más rpm forrásból hozzáraktam a fájlkezelõt.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

@Csaba_#

Neked ugyan már sok, de hasonlóan kicsi a Damn Small Linux. 50 megába fér bele.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Laczy75

Üdv!

 

A következő segítséget szeretném kérni, mivel nem igazán találtam a googleban egyértelmű megfelelő választ.

Barátomnak van egy régi Fujitsu laptopja, 756 MB RAM-al, Celeron 1,8 GHz CPU-val így az XP SP3 után elég nyögve nyelősen megy. Anyukájának szeretné a gépet Internetezés (ami elvileg T-mobil-os mobil internettel ) és Skype használatára illetve nagyritkán szöveg és vagy táblázat szerkesztésre. Ehhez kellene egy magyarúl beszélő minimális és könnyen kezelhető Linux. Nekem a HP Elitbook-on van gyárilag feltelepítve ami ben a Skype is van, de azt nem tudom leszedni.

Mit javasoltok?

 

Segítséget előre is köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

Videl

Egy xfce/lxde asztali környezetnek szerintem bőven elég a 756 mb ram. Manjaro, Linux Mint xfce, Lubuntu valamelyike a javaslatom így elsőre.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...