Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Szellemkép készítése


Dávid Csaba

Recommended Posts

Dávid Csaba

Szellemkép készítése

Alias ghost

Bármennyire is igyekszünk, olykor újra kell telepítenünk kis kedvencünket, a gépünk lelkét, az operációs rendszert. Akár több órás munka is lehet maga a telepítés és a friss meghajtóprogramok levadászása, nemhogy az egyéb szoftverek beállítása, megszelídítése. S akkor még nem is szóltunk a Windows aktivációs mókájáról, amit az OEM tulajdonosok remegõ térdekkel, imádkozva hajtanak végre.

 

Természetesen ezen problémákra is létezik már jó ideje megoldás: a szellemkép készítése! A téma koronázatlan királya a Norton Ghost. Ez ugyan fizetõs szoftver, de aki megengedheti magának, nem csalódhat benne. Mi azonban nagyon szeretjük az ingyenes megoldásokat is! :)

 

Ajánlott ingyenes programok

32 és 64 bitre egyaránt

Paragon Backup & Recovery 10 Free Edition

  1. Letöltöttük a számunkra megfelelõ verziót (32/64bit), átestünk a regisztrációs kulcs igénylésén, majd sikeresen elindítottuk a programot: KÉP

  2. Kattintunk egyet a "Back up Disk or Partition" linkre, majd a "Next" gombra: KÉP

  3. Kiválasztjuk a Windows partícióját (én az MBR-t is be szoktam jelölni), pipa a "Change backup settings" elé, hogy hozzájussunk a komolyabb beállítási lehetõségekhez, majd "Next": KÉP

  4. Beállítási lehetõségek:
    • Backup image options: KÉP
      • Control archive integrity: ha kipipáljuk, lassabb lesz a mentés, de cserébe biztosan használható lesz a végeredmény
      • Set image file name automatically: ha kipipáljuk, nem kell foglalkozunk a mentett állomány elnevezésével, a program ezt automatikusan megteszi
      • Compression level: minél nagyobb, a végeredmény annál kisebb, de tovább is tart a folyamat
      • Image split: ha kipipáljuk, a program a meghatározott méretnél "eltöri" a mentett állományt és újat kezd (mint a tömörítõprogramok)
    • Password protection: ha kipipáljuk, jelszóval védhetjük a mentett állományt (csak nehogy elfelejtsük!): KÉP
    • Copy and backup options: KÉP
      • HDD / Partition RAW processing: ha kipipáljuk, a merevlemezünket, vagy partíciónkat szektorról szektorra másolja le a maga teljességében.
      • Skip OS auxiliary file: ha kipipáljuk, a mentés során a program kihagyja a pagefile.sys és hiberfil.sys fájlokat, ezzel is csökkentve az állomány méretét és a folyamat idejét
      • Skip archive file stored is archive library: ha kipipáljuk, kihagyja az archivált fájlokat
    • CD/DVD recording options: KÉP
      • ha mindig CD vagy DVD lemezre szeretnénk menteni, itt beállíthatjuk az írás sebességét
      • ha ISO formátumban mentünk, megadhatjuk a célmappát
    • Hot processing options: KÉP

      Alapban engedélyezett, hogy Windows alól - röptében - is lehessen menteni.

      Bõvebben:
      és
      ! (Köszönet Temporary!)

    • Copy/Backup exclude options: KÉP

      Itt szûrõkkel finomíthatjuk, hogy a program mit mentsen el és mit hagyjon ki a nem szükséges állományok közül

      Ha mindennel elégedettek vagyunk, nyomjunk "Next" gombot!

  5. Mentés helye
    • Merevlemezre: KÉP

      Keressünk az állománynak helyet (lehetõleg másik partíción vagy merevlemezen): KÉP

    • Optikai lemezre: KÉP

      Válasszuk ki kedvenc írónkat: KÉP

      (Ha ide mentjük, az MBR-t ne jelöljük ki a 3. pontban!)

  6. Megjegyzés és a mentés idõpontja: KÉP

    Írhatunk némi plusz információt az állományunkhoz, illetve meghatározhatjuk a mentés idejét.

    • Idõzített mentés: KÉP
      • hányszor
      • kikapcsolja-e a gépet mentés után
      • egyedi név generálása minden mentéshez
      • pontos idõpont (nap, óra, perc)
  7. Utolsó ellenõrzés és "Next": KÉP

  8. "Finish" gomb: KÉP

  9. Kattintsunk az bezöldült "Apply" gombra és hagyjuk dolgozni a gépet: KÉP

    Ha végzett: "Close".

Amennyiben valaki jobban szereti a mozgóképes formátumot, s nem zavarja, hogy a videó a program 9.0 verziójáról szól (hatalmas különbségek a lényeget tekintve nincsenek), kukkantson el IDE!
Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Szellemkép visszatöltése Windows alól

Paragon Backup & Recovery 10 Free Edition

  1. Kattintsunk a "Restore" linkre!

    IPB kép

  2. Elindul a varázsló, "Next"!

    IPB kép

  3. Ha nem találná meg automatikusan a mentett állományt, keressük meg!

    IPB kép

  4. Válasszuk ki, mit szeretnénk visszatölteni!

    IPB kép

  5. Válasszuk ki, hová szeretnénk visszatölteni!

    IPB kép

  6. Egyszerűbb particionálási feladatot is végrehajthatunk (óvatosan, mert előfordulhat, hogy nem indul el a rendszer)!

    IPB kép

  7. Varázsló végzett, "Finish"!

    IPB kép

  8. Zöld "Apply" és türelem.

    IPB kép

  9. "Restart the computer" és türelem.

    IPB kép

  10. Számítógép újraindul és visszaállítási folyamat elindul.

    IPB kép

  11. Folyamat végén ismét újraindul a PC, s ezúttal a friss Windows köszönt minket.
Amennyiben valaki jobban szereti a mozgóképes formátumot, s nem zavarja, hogy a videó a program 9.0 verziójáról szól (hatalmas különbségek a lényeget tekintve nincsenek), kukkantson el IDE!
Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Szellemkép készítése boot CD-vel

Paragon Backup & Recovery 10 Free Edition

  1. Bootolható CD/DVD készítése
    1. "Recovery Media Builder" link, majd "Next":

      IPB kép

    2. Kiválasztjuk a média típusát, majd "Next":

      IPB kép

    3. A médiára kerülő képfájl típusa, helye:

      IPB kép

      • Typical: alap beállítások
      • Advanced: további fájlok, mappák hozzáadása (csak CD/DVD-nél)

        IPB kép

      • User specified: felhasználó által meghatározott
      • Copy from CD/DVD: másolat (másik) optikai lemezről
    4. Kiválasztjuk a CD/DVD írónkat:

      IPB kép

    5. Megírjuk a lemezt és "Finish":

      IPB kép

  2. Boot CD/DVD-ről
  3. Megvárjuk, míg a gép betölti a keretprogramot (Linux alapú):

    IPB kép

    • Normal Mode: alap, ha 10 másodpercen belül nem választunk mást, ez indul el
    • Safe Mode: ha gondjaink lennének az egérrel (ezt javasolnám)
    • Low-Graphic Safe Mode: ha a videokártyával is
    • Floppy Disk: boot kislemezről (néha elszáll a program, ha a BIOS-ban letiltották a kislemezmeghajtót)
    • Hard Disk 0 MBR: eredeti boot
    • Find OSes on your hard disk: megkeres minden operációs rendszert
  4. Újabb választási lehetőségek:

    IPB kép

    • Paragon Backup & Recovery: ez kell most nekünk
    • Simple Restore Wizard: lásd a "Szellemkép visszatöltése boot CD-vel" bejegyzést
    • File Transfer: egyszerű fájl mozgatás, másolás
    • Start the Command Line: parancssor
    • Reboot the Computer: újraindítás
  5. Paragon Backup & Recovery kiválasztása után egy igazán gazdag funkcionalitással ellátott keretet kapunk, melyben a tapasztalt felhasználók is sokáig barangolhatnak. Nekünk most a felső sorban lévő "Wizards" menüből a "Backup Wizard" kell:

    IPB kép

    Ekkor a Windowsban látottakhoz kísértetiesen hasonlító ablakok nyílnak meg, ezért ezeket külön nem linkelem és nem magyarázom. A folyamat ugyanaz.

Amennyiben valaki jobban szereti a mozgóképes formátumot, s nem zavarja, hogy a videó a program 9.0 verziójáról szól (hatalmas különbségek a lényeget tekintve nincsenek), kukkantson el IDE!
Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Szellemkép visszatöltése boot CD-vel

Paragon Backup & Recovery 10 Free Edition

  1. A "Simple Restore Wizard" lehetőséget választjuk:

    IPB kép

  2. Elindul a varázsló, "Next":

    IPB kép

  3. Ha a program nem találja meg, keressük ki a mentett állományt:

    IPB kép

  4. Ellenőrizzük, hogy biztosan ezt a képfájl szeretnénk-e visszatölteni:

    IPB kép

  5. Válasszuk ki, hogy hová szeretnénk visszatölteni:

    IPB kép

  6. Egyszerűbb particionálási lehetőségek, de óvatosan, nehogy hibát okozzunk:

    IPB kép

  7. Ellenőrizzük, hogyan néz majd ki visszatöltés után a partíciónk, meghajtónk:

    IPB kép

  8. Elindul a folyamat:

    IPB kép

  9. Folyamat végén "Close", majd "Finish" és "Reboot the Computer".
  10. Bootolni a merevlemezről (BIOS), majd örülünk az új Windowsnak.

Amennyiben valaki jobban szereti a mozgóképes formátumot, s nem zavarja, hogy a videó a program 9.0 verziójáról szól (hatalmas különbségek a lényeget tekintve nincsenek), kukkantson el IDE!

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Differenciált (különbségi) szellemkép készítése

Képek nélkül

Paragon Backup & Recovery 10 Free Edition

  1. "Differential Backup Wizard" link, majd "Next".
  2. Kikeressük azt a szellemképet, amihez képest szeretnénk elmenteni a különbségeket.
  3. Kijelöljük, hogy a szellemképhez képest minek a változásait szeretnénk elmenteni.
  4. Itt is kipipálhatjuk a "Change backup settings" lehetőséget, s megváltoztathatjuk azokat.
  5. Kijelöljük, hogy merevlemezre vagy optikai lemezre szeretnénk-e menteni.
  6. Megjegyzés és a mentés ideje.
  7. Zöld "Apply" és türelem.
  8. Folyamat végén "Close".
Egyéb eszközök
  • Check Recovery Discs: ellenőrzi, hogy bootolható és hibátlan-e az elkészített visszaállító CD/DVD.
  • Check Archive Integrity: ellenőrzi, hogy hibátlan-e az elmentett képfájl.
  • Transfer Files: fájlok másolása, mozgatása.
Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba
Felhasználható
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
bisztriz

Az lenne a kérdésem, hogy két gépen hibátlanul lementettem a C meghajtót, de a harmadiknál mindig Hot Processing error van, teljesen mindegy, hogy Microsoft vagy Paragon VSS-t állítok be. CHKDSK-t futtattam a kapcsolóival, de semmi. Változóan 0-100% között valahol leáll, megkérdezi, hogy folytatom-e újraindítással, ott megint machinál valamit, de egyszerûen képtelen megcsinálni. Mi lehet a probléma?

Kérném véleményeteket. :nem:

Edited by KGigi
Link to comment
Share on other sites

Temporary

512MB-nál kevesebb RAM is okozhat ilyet.

A program használata elõtt mindig érdemes elõször ellenõrizni a merevlemez állapotát HD Sentinellel. Valamint inkább elkészíteni a Recovery Media lemezét és arról bootolva használni a programot.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
bisztriz

Nagyon köszi az infót,de semmi.HD Regeneratorral javítottam a vinyót,5 órát ment és a hibás szektorokat kijavította!De így sem tudom menteni a C meghajtót,a Paragon továbbra is mikor hol,de leáll és I/O hibára hivatkozik.Természetesen tanácsod alapján Recovery Disc-el is próbálkoztam.Esetleg hogyan tudnám COPY-val megcsinálni.

Tudom hogy ennyi idő után egyszerűbb egy format c:,de most olyan jól sikerült belőni ezt a gépet,hogy érdemes menteni,aztán ha gond van,RECOVERY-vel 5 perc és minden a régi.Főleg ezt a haver is meg tudná csinálni,nem kéne nekem rohangálni.

 

Please Help! :nem::nem::nem:

Edited by bisztriz
Link to comment
Share on other sites

Temporary

Olyan merevlemezrõl, aminél I/O hibára hivatkozik a Paragon, nekem semmilyen megoldással nem sikerült mentést készíteni. Szerintem a Recovery lemezzel egyik HDD-rõl eg másikra copyzás közben is I/O hiba lesz.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
gezogezo

Köszönöm az ismertetõt. Én még kezdõ vagyok, és a következõt szeretném csinálni. Az asztali géprõl kéne mentést csinálni, UTP keresztkábellel laptopra. Ha a leírtak szerint CD-rõl bootolok be, hol adok IP címet, hogy kapcsolatot teremtsek a laptoppal. Vagy ezt így nem lehet megcsinálni?

Elõre is köszönöm a választ.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Az attól függ, hogy a választott backup program tud-e hálózati helyre menteni.

Link to comment
Share on other sites

gezogezo

A Paragon Backup & Recovery 10 programara gondoltam, és nem tudom, hogy a boot cd-nél, hogy adok meg ip-cimet. Továbbá kérdezném, hogy ha merevlemezt cserélek értelemszerűen azonos kapacitásúra, vagy nagyobbra, de más típusúra pl. WD. MAXTOR-ra működik-e a visszaállítás.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A Paragon támogatja a hálózati mentést, de nem használom, szóval pontosabbat sajnos nem tudok mondani.

 

A merevlemez cseréje elvileg nem jelenthet gondot, de a gyakorlatot nem ismerem, nem komplett meghajtót, hanem csak adatokat mentek.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Csaba_#

Csináltam egy partíció mentést CloneZilla -val, a foglalat terület olyan 4,8 GB volt (csak a Windows és pár program). A szellemkép mérete mégis alig haladta meg a 2 GB -ot. Ez most így normális?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Persze. Windows Vista/7 telepítő mekkora? És mekkora, mikor fel van telepítve? ;)

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Ok, értem. Csak furcsállottam, hogy ilyen magas tömörítési rátára képes a program. :)

Köszi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
[OP]Destroy-man

Arra van lehetőség, hogy hálózaton klónozzak egy winyot, mindenféle képkészítés nélkül? Tegnap rendeltem 2 egyforma laptopot, és nem szeretnék dupla telepítéssel szórakozni. Azaz az egyik gépet megcsinálnám fullosra, majd azt szeretném klónozni a másik gépre. Vagy nem úszom meg képkészítés nélkül? Vagy csak szimplán másoljam át hálózatban a teljes winyot, majd a Win7 telepítővel javítsam ki a bootsectort?

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Én ezt Acronis-al csinálom. Képet készítek és azt rakom át a másik gépre.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
KGigi

Jól gondolom, hogy nyugodtan készíthetek partíciómentést egy szektorhibás merevlemezről?

Link to comment
Share on other sites

Temporary
:hááát: Lehet, hogy a partíciómentő program leáll a hibánál.
Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Nem hiszem, hogy van összefüggés. A hibás szektort elvileg a winyó már kizárta.

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Szerintem csak program kérdése milyen mélyen nyúl a merevlemezhez. Én a Paragont használom, az eddig megállt minden (szám szerint 3 vagy 4) nem Sentinel100/100-as merevlemez esetén, amiről mentést akartam készíteni, még Live CD esetén is.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Nem igazán értem. A partíciómentés a partíció adattartalmáról készít másolatot, ennek a szektorhibához nem tudom, mi köze van, főleg úgy, hogy a hibás szektorokat a lemez már nem használja adattárolásra. Azt nem értem, miért foglalkozna egy ilyen (lényegében másoló) program a hardverrel. Nem lehet, hogy annyira betegek voltak már a lemezeid, hogy "üzem közben" is fellépett adatvesztés?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A lemez kizárta a rossz szektorokat, tökéletesen működik.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...