Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Több operációs rendszer telepítése, eltávolítása


KGigi

Recommended Posts

Langolier21

Sziasztok!

 

Remélem nem túl banális problémával kereslek benneteket. Win8-at használok (C:\), de szeretnék egy XP-t is feltenni mellé (D:\). Minap próbáltam ezt meg is tenni, de nem volt hajlandó az eddig működő telepitő lemezről bootolni. Bioszt megnéztem, elsődleges a CD/DVD meghajtó. Próbaképp megpróbáltam a 7-es telepítő lemezét is, arról se volt hajlandó. Amikor erőszakkal próbáltam bootoltatni, akkor hibát jelzett: Boot Fail.

Win7 is volt a 8-as előtt, szóval nem gondolnék arra, hogy kompatibilitási probléma miatt nem hajlandó. Olyasmit hallottam, hogy win8 nemigazán tűr meg más opot mellette, de ennyire azért durva lenne...

 

Köszönöm szépen a segítséget!

Edited by Langolier21
Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Milyen BIOS? Ha UEFI, akkor a Secure Bootot ki kell kapcsolni, hogy Win8-on kívül mást is telepíthess.

Egyes Linuxokra emlegették, hogy már tudja.

Ezen kívül nincs más eset, hogy ne "tűrne meg" más rendszert maga mellett.

 

Az XP telepítőlemezt is lehetne ellenőrizni más konfigban, hogy tényleg jó-e és bebootol.

 

Emellett én speciel már nem javaslom az XP telepítését. Valamikor én is feltettem egy Win7 mellé, de több mint egy éve, hogy el sem indítottam, akkor is csak azért, hogy a frissítéseket ellenőrizzem.

Már nem is ellenőrzöm. ;)

Win8 mellé sem kell XP, de lehet virtuális gépre is telepíteni, bár az nem egészen ugyanaz erőforrásokban.

 

Oké, ha kell, hát kell, és sikerül összehoznod egy XP telepítést, akkor integrált SATA driveres legyen a telepítőlemez, különben csak floppyn tudod beadagolni a drivert F6 gombnyomás után.

Ha a Win8 után telepítesz XP-t, az tönkrevágja a Win8 bootját. Persze ez megoldható.

Ezen túl minden egyes XP indítás törölni fogja a Win8 addigi rendszervisszaállítási pontjait és árnyékmásolatait. Ez is megoldható egy XP registry beállítással.

Ha mindezt tudtad, és meg is tudod oldani, akkor hajrá. :D

Link to comment
Share on other sites

Langolier21

Szia!

 

Köszönöm a válaszod! ;) Igen, sajnos kell, mert tényleg nem akarnak futni, semmilyen kompatibilitási eljárással, amit a Win8 ad. :\ A virtualizáció igencsak rontja a gép teljesítményt :D (egy projectet 20 perc alatt nyit meg a normál 1 perc helyett...)

Azt, hogy az XP tönkrevágja a 8as bootját azt tudtam, de hogy minden egy XP indítás belekottyant a 8as dolgaiba azt nem. :S Ezt tudnád részletezni? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Peredi Zoltán

Laptopot vettem, amin csak DOS van. Talán WIN 8.1-et tennék rá, mert a dobozban levő lemez, amelyen a hardwer driverei vannak, ezt ajánlja. De WIN 7-en is gondolkodom. Esetleg mindkettőn.

 

Nézem a DOS-t.

Van rajta egy C: 1 Aktív PRI DOS jó nagy

D: 2 itt nincs semmi ez is PRI DOS egészen kicsi

 

Hogyan kéne itt particionálni, hogy elindulhassak? Mondjuk a WIN 7-tel.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

A Win8.1 telepítővel törölteted az összes partíciót, majd a rendszernek létrehozol egy számodra megfelelő méretűt. Mondjuk legyen 60 GB, de lehet éppen kevesebb is. Formázni külön nem kell. Attól függ mennyi és milyen programot telepítesz, de 40 GB alá semmiképpen ne menj.

A fennmaradó partícionálatlan részen létrehozol legalább egy partíciót az adatoknak, egyebeknek. Ezt megteheted már a telepítővel, de később is.

A telepíéshez kiválasztod a 60 GB-os partíciót, és hajrá.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Én is 60 és a maradékot javasoltam volna. De főleg attól függ, mit fogsz rá feltelepíteni. Ha tudod, hogy sok-sok gigát, akkor lehet nagyobb is a C:

Link to comment
Share on other sites

Peredi Zoltán

Köszönöm! 1 TB a HDD, tehát nem gond a 60 GB-os C:

És az akkor nem megy, hogy Win 7 is, meg Win 8.1 is?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

De megy. Csak 2 db 60 GB-os partíciót kell akkor létrehozni.

A fáma szerint ekkor előbb a korábbi oprendszert kell telepíteni, ha nem akarunk gubancot. Azaz, hogy pl. a Win7 ne írja felül a Win8.1 bootmgr és egyéb boot fájljait és induljon mindkét rendszer.

Viszont a Win7 csak 100 MB-os boot partíciót hoz létre, a Win8.1 pedig 350 MB-osat, ezért célszerű a Win8.1 telepítővel megcsináltatni a partíciókat, hogy tuti ne legyen ebből probléma.

 

Egyébként minden említett "gubanc" megoldható utólag is.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Ha nincs külön boot partíció, az sem gond, akkor a Windows mappa mellé teszi. Egyébként a 8.1 még csinál recovery partíciót is, sőt ha EFI változat van telepítve, akkor még az is lefoglal 100MB-ot pluszba.

Link to comment
Share on other sites

Peredi Zoltán

Köszönöm mindegyikőtöknek, belevágok. Particiók 8.1 lemezzel, legalább három, majd Win7 az egyik 60 GB-ra, aztán folytatás 8.1-el a másik 60 GB-ra, és ezután jöhet a driverek telepítése.

 

De volna még egy kérdés. A Win7 USB kulcson van, de a BIOS-ban csak a HDD-t és a DVD meghajtót találom, amelyekről bootolni lehet, illetve azt mondja még, hogy: Add new boot option, és ehhez nevet, illetve file path-ot kér. Nevet adtam neki: USB, de vajon mi legyen a path?

 

Vagy ez nem ide tartozik? Kérdezzem máshol? Vagy menjek a...

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

A HDD-k között nem jelenik meg az USB a bootkor?

Szokott lenni egy billentyű, konfig függő pl. F12 vagy F9, amire egy alkalommal lehet boot eszközt választani. Ilyenkor a pendrive-ot, USB merevlemezt is ki szokta írni választhatóan, ha rá van dugva. És már elég régi rendszereknél is.

Link to comment
Share on other sites

Peredi Zoltán

Egyelőre nem megy, de Tóth Tibort üzenetében hasznos linkeket kaptam. Megoldódik ez, látom már.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
zokesz

Üdv!

Szügségem lenne némi segítségre,a haveromnak van egy MSI laptopja.Eredetileg Win 7 volt rajta,de nem szerette, kapott egy xp-t.

Mivel egyéb dolgokat is művelni akart Autocad,kódolás,miegymás, kellet egy másik oprendszer is ,szintén xp.Ment szépen de lassan megroggyant mndkét op.gondoltam újrahúzom,erre csinált egy harmadikat,persze az első kettőt nem látja.Tettem fel EASYBCD-t...

sajna nincs választásom a bootolást illetőleg.Ha BCD-n beállítom akkor bootol amelyiket beállítom....Kérdés nem lehet valahogy visszaállítani az xp boot menüt? fixboot,fixmrb nem működik.... köszi ,ha van valakinek ötlete!

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Csakhogy az XP-hez nem az EasyBCD kell, noha ezzel is be lehet bootoltatni egy Win7 boot loaderrel, managerrel egy XP-t.

A tisztán XP telepítéseknél a boot.ini szövegfájl megfelelő beállítása kell.

Azt nem mondanám, hogy a helyreállító konzolról fixmbr vagy a fixboot nem működik, csak legfeljebb nem azt az eredményt érted el, amit képzeltél. ;)

Ha magad nem tudod direktben megfelelően szerkeszteni a boot.ini-t, akkor a helyreállító konzolról a bootcfg /rebuild parancs helyrehozza, ha egyébként a boot rendben van. Az aktív partíción ott az ntldr ntdetect.com és boot.ini fájl.

http://pcsupport.abo...b/p/bootcfg.htm

Link to comment
Share on other sites

zokesz

Köszi! Megpróbálom,a bootcfg /rebuild elméletileg felülírja az EasyBCD hagyatékait?! Remélem mert már mindent letakarítottam amit létrehozott,én azt gondoltam az mrb-be írt valamit....

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

A bootcfg /rebuild csak a boot.ini-t állítja használható állapotba XP-nél, megkeresve az érvényes Windows telepítéseket.

A fixmbr egy szabványos MBR-t ír a vinyóra úgy, hogy a partíciós táblát nem piszkálja.

A fixboot állítja helyre a boot szektort. Utóbbi kettőt már megtetted, illetve én így értelmeztem, csak azt írtad, hogy nem működtek.

Tehát a fixboot állítja vissza a Win 7 boot szektor után az XP boot szektort, tünteti el az EasyBCD hagyatékot.

Persze ezeket az XP telepítőlemezről indított helyreállító konzolról kell kiadni.

Vagy netán arra vonatkozott a nem működik dolog, hogy a Win 7 telepítőlemezt bootoltattad? :hmm: Mert annál ezek a parancsok tényleg nem játszanak, más a BCD boot. Ott a bootrec és bcdedit parancsok vannak.

Link to comment
Share on other sites

zokesz

Elnézést,nagy siettségemben nem írtam le,hogy C, win7 után formázva lett! A problémát az váltotta ki,hogy nem működött a fixmrb,és fixboot sem,ekkor tettem a működő oprendszerre a EasyBCD-t hátha sikerül választható boot menüt összeütnöm.De mindig valami hibaüzenetet dobott,hogy érvénytelen boot szekció... A helyreállító konzolt természetesen lemezről indítottam...

A forgalmazóhoz is bevitte,(Alba...p) de az ő válaszuk annyi volt hogy örüljön hogy megy rajta az xp,mert win7-re van dedikálva.. :)

Persze ha végképp nem boldogulok teszek föl egy win7-et... mindenesetre köszönöm az eddigi segítséget!

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Hmm, te biztosan tudod, hogy mire gondolsz, meg mit csináltál, de azt nem válaszoltad meg, hogy XP telepítőt bootoltál a fixmbr, fixboot parancsokhoz, vagy a Win 7-et. Meg hogy pontosan mit jelent az, hogy "nem működik" a fixmbr és fixboot parancs. Ja, a fixmrb nem is fog, mert olyan nincs. ;)

 

Egyébként lehetne menni a Win 7 vonalon is, ha lenne az aktív partíció gyökerében bootmgr fájl és Boot mappa a szükséges fájlokkal.

Akkor mehetne akár az EasyBCD is, de itt egy parancssori leírás: http://lacy.hu/windows_vista/regebbi_windows_telepitese

Persze ha egy másik működő rendszeren van az EasyBCD, akkor a saját boot beállításait matatja, nem a te külön rákötött vinyódét.

 

Ja, hogy nálad semmi sincs a formázás után. :hmm: Mert az XP-hez meg ntldr, Ntdetect.com, boot.ini fájl kell, de ezt vagy te másolod oda, vagy a telepítő.

A fixboot ezeket a fájlokat nem pótolja, csak a boot szektort állítja be az XP-hez.

 

Az meg hogy mit mondanak a forgalmazónál elég érdekes. Mert menni megy az XP a vason, csak legyen mindenhez driver.

Link to comment
Share on other sites

zokesz

Bocsánat winfon gépelés,és látáshiba :) fixmbr! xp telepítőből bootoltam,végig is ment javítókonzolban, parancssor,fixmbr,fixboot, biztos? kérdésre igen,aztán gondolkozott picit,újraindult,és semmi sem változott.Maradt EasyBCD hibaüzije de xp boot menü nincs.

A telepítés természetesen lemezről ment, ntldr, Ntdetect.com, boot.ini fájl a helyén.

 

A forgalmazó azt mondta szívesen felteszik a win7-et neki, de xp-t nem mert win7 matrica van rajta....Driver van xp-hez is, de gondolom nem vállalnak garanciát,vagy supportot, nem tudom ,engem is meglepett.De ez van.

 

Mindenesetre a win7 vonalat lehet megpróbálom,de a bootmgr exe tudtommal system32 ben van win7 ben?!Arra gondolsz dobjam be az xp windows mappájába + tegyek egy boot mapátt mui-kal ,meg log-okal C meghajtóra? Ez túl egyszerü ;)

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

A boot fájloknak az aktív partíció gyökerében kell lennie, ott keresi a boot során, mappákba hiába pakolod ezeket.

Fussunk neki mégegyszer, hogy mit szeretnél és mi nem sikerül.

Tenni fel összesen egy XP-t a laptopra, vagy netán kettőt dualbootban, vagy egy XP-t és egy Win 7-et dual bootban?

Azon túl, hogy én az XP-vel már tényleg nem foglalkoznék, csak a Win 7-tel vagy méginkább Win 8.1-et tennék, de mindegy, legyen XP.

Bebootolni az XP telepítőről, törölni vele az összes partíciót, létrehozni egyet az XP-nek egyet max. 50 GB, de lehet kisebb is.

Ezt a partíciót megformázza a telepítő NTFS-re, legyen most ne gyorsformázással, hanem teljes, és erre telepíted az XP-t. Ennyi.

Ha akarsz még egy XP-t vagy Win 7-et, annak telepítőjével bebootolni és létrehozni hasonló méretű partíciót (inkább elsődleges legyen) és azt kiválasztva a rendszert arra telepíteni.

A fennmaradó üres helyen egy vagy több partíciót létrehozni az adatoknak, mentéseknek, egyebeknek.

 

Ha jelenleg már van adat partíció és tartalmaz pótolhatatlan fájlokat, azt nem fontos törölni, elég csak a rendszer partíció(ka)t törölni és újra létrehozni.

 

Lehet Win 7-tel is kezdeni, de akkor XP telepítés után a Win 7 nem bootol, Win 7 telepítőről kell ismét bootolni és bootrec /fixboot pranccsal helyrehozni és EasyBCD-vel a boot menübe beilleszteni az XP indítását.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
zokesz

Bocsánat ,hogy most jelentkezem....de sikerült meg győznöm a haveromat ,hogy dobjunk fel egy win7-et :). Kicsit maradi ,de megértem ő dolgozik napi szinten,és este szórakozik.Probléma egy csapásra megoldódott win7 felrak,(frissítettem az xp-t) aztán xp (hogy legyen) végül EasyBCD . Működik!!

A biztonság kedvéért csináltam neki árnyékmásolatot a Dual rendszerről......hátha... Köszönöm a segítséget!

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
Kicsit maradi ,de megértem ő dolgozik napi szinten,és este szórakozik.

 

Ezt nem értem. A Windows 7 tiltja a napközbeni munkát és az esti szórakozást?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
TothTibor

Bár lehet hogy nem ide tartózik, de meg lehet valamiképpen oldani, hogy a VHD lemezképet lehessen bootolni. A VirtualBox-l készítettem VHD lemezképeket, de azt írja ki az EasyBCD amikor akarom csatlakoztatni, hogy nem lehet elérni a távoli kiszolgálót, lehet, hogy csak a MS VHD kép jó?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Elvileg meg lehet oldani, parancssorból is, vagy EasyBCD-vel is.

A gond még annyi, hogyha VirtualBox alatt csináltad, akkor nem a fizikai hardveredre van az egész, hanem a VB által emulált hardverkörnyezetre.

Azt nem tudom, hogy egyéb vonatkozásban van-e valami különbség az MS és a VB VHD-je között.

Inkább azt javaslom, hogy eleve VHD-ra vagy Win8-tól kezdve VHDX-re telepíts, ha direktben bootolni akarod. Találsz a neten erre leírást.

Talán még én is írtam itt valamelyik topicban. Van hogy sikerült, van hogy nem, ha jól emlékszem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...