Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Több operációs rendszer telepítése, eltávolítása


KGigi

Recommended Posts

noname95

Igen jó partícióra raktam fel, csak azon voltak valamiért az XP bootfájljai mint utólag rájöttem. (Dehogy igazából miért rakta oda az XP azt nem tudom még most se) És mikor formáztam a 7-nek azt a partíciót, ugye akkor azok a bootfájlok elvesztek. De EasyBCD-vel sikerült megoldani.

Azért köszi a segítséget. És bocs az offtopicért!

Link to comment
Share on other sites

Cathy92

Helló!

 

Egy kis segítséget szeretnék kérni valakitõl. Fel akartam telepíteni a Windows XP-t a jelenleg használt op. rendszerem helyett, de véletlenül egy másik merevlemezre telepítettem, amin nagyon sok fontos dolgom van, és most két operációs rendszerem van.

Hogyan tudnám letörölni a rossz merevlemezre feltelepített XP-t, anélkül, hogy elveszíteném az összes cuccomat azon a merevlemezen?

Ez remélem érthetõ volt, és ha valaki tud segíteni, köszi.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Simán törlöd a mappákat. Ezután a másik XP-n kitörlöd a felesleges sort a boot.ini-bõl, hogy ne legyen indítómenü.

Link to comment
Share on other sites

Cathy92

A boot.ini-t a vezérlõpult rendszer mappájából érhetem el, ugye?

Köszönöm szépen, nagyon nagy segítség volt! Kellemes ünnepeket! :)

Cathy

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Valószínûleg onnan is, de egyszerûen a C:\boot.ini-t is szerkesztheted. Csak csinálj elõtte biztonsági másolatot, hogy ha esetleg elrontanád, vissza tudd állítani.

 

Nincs mit, neked is!

Link to comment
Share on other sites

szbiro11

Sziasztok!

Bocs, hogy némileg más témában közbe kotyogok. Most telepítettem egy diskre elõször a C particióra az XP-t, aztán a D-re a Windows 7-et. OK, minden rendben, csak szeretnám megváltoztatni a bootolásnál kötelezõ Op.Rendsz választás szövegét. Az elsõ, Windows XP helyett csak az van ott, hogy Elõzõ telepítés vagy hasonló. Én azt szeretnám, ha ott az lenne hogy Windows XP, mert hogy a másik már így van: Windows 7.

Hogy lehet ezt a szöveget megváltoztatni?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

XP-s korszakban még meg lehetett oldani a boot.ini szerkesztésével. Windows 7 esetében, már csak az alapértelmezett rendszert tudod beállítani valamint a boot menü időzítését a rendszer tulajdonságoknál, a megjelenő szöveg szerkesztéséhez már külső program kell, pl.: EasyBCD vagy VistaBootPro.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Azért nem egészen. Lehetni természetesen lehet külső program nélkül is, csak jóval macerásabb, mint egy egérklikkes átnevezés. ;)

Az EasyBCD-t meg amúgy is érdemes feltenni.

 

Egyébként a bcdedit parancs megoldja.

 

Pl. így:  bcdedit /set {ntldr} description "XP Professional"

 

:nyíl: BCDEdit Command-Line Options

Link to comment
Share on other sites

szbiro11

Hello Buék! Köszönöm a segítséget, remélem,h beválik:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pjotr

Jelenleg van egy dual boot rendszerem: Windows 7 + Wubis Ubuntu

 

Telepítenék egy Windows Servert VHD-ba, de nem tudom, hogy kinyírja-e a Wubit. Látszólag a Wubi is windowsos rendszerindítóból megy, így látok rá esélyt, hogy nem.

 

Tapasztalatok, vélemények?

Link to comment
Share on other sites

Dani991

Tapasztalatom nincs, de így szerintem is megmarad az indítómenüben. Azért Ubuntu alól csinálhatsz biztonsági mentést az MBR-rõl:

$dd if=/dev/hda of=mbr_backup bs=512 count=1

Értelem szerûen, ha nem a hda-n van az MBR, akkor azt a meghajtót írd oda, ahol van. Az of= után pedig egy elérési utat vár, ahova majd fájlba menti az MBR-t.

Ha gubanc van, akkor live CD be, és az elõzõ paranccsal állíthatod vissza az MBR-t annyi különbséggel, hogy az if= és az of= utáni részeket megcseréled.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

:hmm: Ha Wubi alól azt az MBR-t menti le, ami kellene, és mondjuk gubanc lesz, akkor a visszaállítással meg lenyírom a Windows Server-t.

 

Tegnap néztem az EasyBCD-t, úgy láttam, hogy képes Wubi-t berakni a rendszerindítóba. Ez nekem jó is lenne, mert ha felteszem a szervert, akkor rossz esetben indítható marad a Windows 7 és a Server 08R2, és innen vissza tudom rakni a Wubi-t. Elvileg.

 

---

 

Ezt tegnap nem sikerült meglelnem, úgy látom, menni fog. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Dinter0000

És Win7 mellõl XP-t hogy lehet törölni?

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Pl. EasyBCD-vel kitörlöd az XP-t, majd szépen letörlöd az XP-s windows mappát a gépről, vagy leformázod az adott particiót / meghajtót. De akár simán letörölheted az XP-t az elöbb felvázolt módszerekkel, majd a Win7 telepítőjével egy boot-helyreállítást csinálsz. Így nincs szükség EasyBCD-re.

Link to comment
Share on other sites

Dinter0000

Most van a C-n Win7-m,D-n meg XP-m.Ezeket egy össze szeretném vonni.Akkor elég,ha törlöm a mappát,és EasyBCD-vel a boot listából?(Mi van akkor,ha nem engedi törölni?>Egy régi merevlemezen volt Win XP,amit nem is tudok használni,és egy fájl miatt nem engedte törölni a Windows mappát)

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Ebben az esetben egy Linux Live lemezzel bebootolsz, és törlöd a fájlt / mappát. Deha más fontos adat nincs a partición, akkor formázhatsz is windows alol.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ed-M

Sziasztok!

 

Az EasyBCD alkalmas arra, hogy különböző HDD-n lévő OS-kel variáljak?

 

Pontosítva a kérdést.

Adott egy konfig - persze öreg, mert nekem csak az ezek jutnak - amiben 2db HDD van. Az egyikre XP-t, a másikra Win7-t toltam.

Természetesen mindkét HDD IDE, primary-re formázva, master csak külön-külön ATA-n.

Hogy miért? Arra gondoltam, ha az egyik megadja magát, akkor még ott a másik.

 

Elindítva a masinát nem kapok választási lehetőséget akárhogy játszok a kábelekkel és a jumperekkel.

Ezt tudja a progi, vagy tegyem inkább közös lemezre a kettőt? Persze utóbbinál meg felesleges ezzel játszani.

Ha alkalmas, akkor mindkét rendszerben fel kéne tennem?

Vagy MBR error esetén elindítom a működőt, a másikra pedig ráküldöm a javítókonzolt?

 

Help, please!

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Mezítlábas megoldás: gépindításkor BIOS-ból beállítani, melyikről bootoljon. De ha az alaplapod tudja, elviekben F8-F12 közül valamelyik gombbal elő lehet hívni ezt a listát anélkül, hogy belépnél a BIOS-ba. S mintha emlékeim szerint az is megoldás lenne, hogy az XP boot.ini fájlját kiegészítenéd a Win7-re vonatkozó sorral, így a gép felkínálja mindkettőt. Ha jól emlékszem a disk(0) a Windows7 sorában disk(1) lesz.

Link to comment
Share on other sites

Ed-M

A dolog elvérzett, így okafogyottá vált a kérdésem.

A 2.OS úgy volt telepítve, hogy az elsőt leválasztottam. Ennek ellenére az elsőként feltett úgy döntött, hogy nem kíván bootolni.

Visszatértem az 1xHDD 2xOS verzióra, ahol az általad megírt boot.ini történet automatikusan lezajlik.

Azért köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Az EasyBCD-vel tökéletesen megoldható egy másik vinyó rendszerének a bootolása a BCD bootmgr megoldás mellett.

Az XP boot.ini az semmiképpen nem fog Win7-et bootolni, minthogy ntldr-es boot.

Nem is értem, hogy jön ez újra és újra elö. (Nem túl rég volt valahol.)

 

Tehát a Win7 BCD boot és EasyBCD alkalmas külön vinyók Win7 és XP rendszereit boot menüből betölhetően összehozni.

A gond csak ott van, ahol a vinyón csak XP van telepítve. Ez a saját bootloaderével nem fog Win7-et betölteni. Ha erről bootolnánk.

De a Win7 XP-t igen.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Valamikor régebben – tavaly? – olvastam erről és a boot.ini-ről, emiatt említettem...

---

Megvan: link.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Oké, az idézet megvan. Ennyiben talán menthető, ha erre gondoltál. :)

Nekem azért erős kételyeim vannak, és nem csak nekem. Ha olvasod tovább, kb. ugyanazt írják, mint én. Csak beleolvastam, nem ismerem a pontos egész sztorit és körülményeket.

A csóka ennek ellenére állítja, hogy neki így működött. Ezzel nem tudok mit kezdeni, kvázi hit kérdése. Kipróbálni nem akarom.

Már az gyanús, hogy a multi(0)-at írta át hozzánemértőként multi(1)-re a disk(0) helyett.

A multi(x) az én tudtommal kizárólag x=0 lehet. De itt egy authentikusabb leírás. http://support.microsoft.com/kb/102873

Szóval érdekes lenne, ha ettől az 1-re átírástól az XP bootloadere megtáltosodna és Win7-et töltene. Egy másik, második vinyóról.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Úgy voltam vele, ha semmi nem használ, megpróbálhatja... hátha itt is működne a kézrátétel, mint a linken szereplő "barátunknál". :)

De tény, a neten mindenhol az F8-F12 (vagy bármilyen más kombinációra felugró) boot menüt, illetve az EBCD-t emlegetik.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
fagyi77

Arra ki tud nekem segíteni hogy:

 

windows 8 volt a gépen, telepítettem a windows 7-et. Csak az a baj, hogy most mind a kettő rajta van, legalábbis gondolom, mert irreálisan sok helyet foglal el. Partícionálva van a lemezterület. Csak szerintem mind kettő op rendszer az egyik partícion van. Most mi a megoldás? Nem kell nekem mind a kettő. Hogyan tudom visszaállítani? Hogy a windows 8 maradjon, a 7-es meg tűnjön el, vagy fordítva nekem mindegy.

Ha valaki tud segítsen, de érthetően mert amatőr vagyok az ilyen dolgokhoz. Nagyon érthetően ha kérhetek ilyet!

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Ha tényleg sikerült egy partícióra feltelepíteni, akkor azt ajánlom, hogy formázz és kezdj tiszta lappal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...