Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Több operációs rendszer telepítése, eltávolítása


KGigi

Recommended Posts

KGigi

Több operációs rendszer telepítése, eltávolítása

XP / Vista / 7 / Linux, a sorrend is ilyen telepítésnél

Windows-újratelepítés Linux mellett

avagy a Grub helyreállítása

  1. Bebootolsz LiveCD-rõl (pl. Ubuntu)
     
  2. Nyitsz egy terminált
     
  3. Beírod ezt:
    sudo grub


     
    Ezután a terminálban grub> -ot fogsz látni
     

  4. find /boot/grub/stage1


     
    Ez megadja, hogy melyik partíción van a Grub (ami nem tûnt el, csak megsérült a Windows telepítése során).
     

  5. root (hd?,?)


     
    Értelemszerûen a két kérdõjel helyére az kerül, amit az elõbb kidobott a terminál.
     

  6. setup (hd?)


     

  7. quit


     

Újraindítva elvileg újra a Grub fogad.

 

Ez a leírás még a régi Grub-hoz készült. Útmutató a Grub2-höz az Ubuntu oldalán.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Windows XP/Vista/7 eltávolítása XP mellől

Windows Vista/7 eltávolítása
  1. Bebootolsz az XP telepítő CD-ről
  2. Javítókonzolt választasz
  3. Kiadod a fixboot és a fixmbr parancsokat!
Windows XP eltávolítása a másik XP mellől
  1. Start --> Vezérlőpult --> Rendszer --> Speciális --> A harmadik Beállítások gomb --> Szerkesztés

    Itt nagyon körültekintően távolítsuk el azt a Windowst, amire nincs szükség. A partíciók számozásából kiderül, hogy melyik melyik.

     

  2. Ezt követően Sajátgép jobb katt --> Kezelés --> Lemezkezelés

    Formázd le vagy töröld le a másik partíciót.
Ezután a lemezkezelővel simán tudod formázni azt a partíciót, ami a törölni kívánt rendszert tartalmazza.

Edited by Pjotr
Link to comment
Share on other sites

KGigi

Windows XP (újra)telepítése Vista/7 mellé

Telepítsük fel az XP-t a kiszemelt partícióra.

 

Az XP nem ismeri fel a nála újabb rendszereket, ezért felülírja a Vista/7 indítóját. Semmi pánik, bootoljunk be a Vista/7 telepítõlemezérõl, majd válasszuk a javítást. Jó eséllyel automatikusan megoldja, ha nem, akkor indítsuk el a parancssort és gépeljük be az alábbi parancsokat, minden sor után entert ütve:

 

bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /fixmbr

 

Indítsuk újra a gépet, a Vistának/7-nek kell indulnia. Töltsük le az EasyBCD nevû programot. Az Add/Remove Entries alatt válasszuk a Windows NT/2k/XP/2k3-az a legördülõ menübõl, adjunk meg egy nevet (mondjuk Windows XP), ezután Add Entry. Partíciónak az XP-ét adjuk meg. Save. Ezután a Manage Bootloader résznél Reinstall the Vista Bootloader legyen kiválasztva és nyomjuk meg a Write MBR gombot.

 

Indítsuk újra a gépet, egy indítómenünek kell fogadnia, amiben választhatunk a két operációs rendszer közül.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Pjotr

Linux eltávolítása Windows(ok) mellõl

A fenti leírás után egyszerû a dolog. A legutolsó Windows rendszerindítását kell rendbe rakni (le van írva feljebb), aztán onnan be lehet drótozni a többit a rendszerindító-menübe, valamint lehet törölni a felesleges partíciókat egy Windows-telepítõlemezzel vagy a GParted-del.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
capovics
Windows XP/Vista/7 eltávolítása XP mellõl

Windows Vista/7 eltávolítása
  1. Bebootolsz az XP telepítõ CD-rõl
  2. Javítókonzolt választasz
  3. Kiadod a fixboot és a fixmbr parancsokat!
Windows XP eltávolítása a másik XP mellõl
  1. Start --> Vezérlõpult --> Rendszer --> Speciális --> A harmadik Beállítások gomb --> Szerkesztés

    Itt nagyon körültekintõen távolítsuk el azt a Windowst, amire nincs szükség. A partíciók számozásából kiderül, hogy melyik melyik.

     

  2. Ezt követõen Sajátgép jobb katt --> Kezelés --> Lemezkezelés

    Formázd le vagy töröld le a másik partíciót.
Ezután a lemezkezelõvel simán tudod formázni azt a partíciót, ami a törölni kívánt rendszert tartalmazza.

 

Sziasztok!

 

Én az elsõ pontban leírtakhoz szeretnék kérdezni.

A Vistát tartalmazó wincsit már le is formáztam, de a fenti lépések elõtt, így a jelenlegi partíció BAD MBR-t ír.

Az XP-s javítókonzolban a fixboot-ot lefuttattam, de a fixmbr-t nem mertem elengedni, mert írta, hogy nem szabványos partíciós táblát észlelt.

 

Nekem ebben a gépben 3 wincsi van és a MAP parancsra az alábbiakat hozta:

 

D: \Device\Harddisk0\partition1 (ezen volt a Vista)

F: \Device\Harddisk1\partition2 (ezen van az XP)

C: \Device\Harddisk1\partition1

E: \Device\Harddisk2\partition1

 

A kérdésem az, hogy a fixmbr-nél kell e eszköznevet megadnom, hogy az XP ne sérüljön, ha kell melyiket?

Köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Nyugodtam engedd rá a fixmbr-t. Ha csak XP-d van vagy lesz, annak nem okozhat átmeneti problémát sem.

Ha annyira biztosra akarsz menni, a többi 2 vinyót meg indítás előtt lehúzhatod a gépről.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mr.Peter92

Üdv!

Eddig volt egy xp és egy win7 a gépemen és az EasyBCD-t használtam bootmenü beállításához.

Most felraktam a Linux Ubuntu 9.10-et ami szintén létrehozott egy elsõdleges GRAB boot menüt ahol kitudom választani hogy Linux vagy Windows 7 induljon.... Ha a linuxra megyek akkor szépen indul, ha a win7-re akkor bejön az EasyBCD bootmenüje ahol kiválaszthatom hogy Xp vagy win 7 induljon. Azt szerettem volna hogy az összes OP rendszer egy menübõl induljon ezért beraktam az Easy-be a linuxot is, de így akkor nem indult semmi se így win7 lemezrõl visszaállítattam a korábbi menüt, de így csak az XP és win7 van a listán. Tudnátok segíteni, hogy hogyan tudnám ebbe a menübe berakni a linuxot?? Az Easy be a következõ beállítási lehetõségek vannakIPB kép

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Melyiket válasszam hogy mûködjön??És melyik linux partíciót válasszam??IPB kép

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Vagy telljesen rosszul próbálkozok?? :hááát:

 

Köszi! MrPeter

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Ha a Linux Grubjára bízod a bootot, akkor a windowsos partíciók alapból egy menüből indíthatók. Lehet, hogy át lehetne szabni, de én ezzel sosem foglalkoztam, hanem hozzád hasonlóan inkább windowsos boot menüből indítottam Linuxot.

Ha inkább Windowst használsz és többet is, ez a célszerű szerintem.

Ehhez viszont a Linux telepítésekor nem ahogy szokott lenni, az alapértelmezett MBR-be, hanem a telepített Linux elsődleges partíciójára kell pakoltatni a Grubot. Esetedben a 9 GB Linux natív partíció. Nem árt előtte ezt aktívvá tenni, sőt lehet, hogy másképp nem is engedné csak az MBR-t.

Szerintem kellene futtatni egy bootrec /fixmbr parancsot a windowsos MBR helyreállítására.

A Linuxot meg vagy újrarakod, vagy majd a linuxos grub szakértők leírják, hogyan állítsd helyre újratelepítés nélkül a saját partíciójára. Illetve a topic is pont ezzel kezdődik. :)

 

Jó még a Grub4DOS program, amivel mindent indíthatsz, nem is túl csúnya menüből. Elindítja a Win7-et is anélkül, hogy maga a partíciója bootolható lenne, elég ha csak a bootmgr fájlt és Boot mappát tartalmazza.

Link to comment
Share on other sites

Mr.Peter92

Köszi a választ! :)

bootrec.exe/fixmbr-t nem kell futtatni mert a windows os menü most megy! Ha jól értem akkor a bootmenüt a linux telepítésekor be kell állítani ,hogy ne a linux swap-ra, hanem a linux natívra pakolja a boot mrg-t?? Ha igen hol kell a telepítés során beállítani??

Jah és akkor várom a linuxos grub szakértõk segítségét! :D

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Linux swapra nemigen tudsz semmit pakolni. ;)

A telepítéskor, amikor a partíciót is kiválasztod, be lehet állítani, hogy hová pakolja a Grubot.

Csak figyelni kell, nem végigklikkelni. Lehet, hogy át kell váltani advanced módba. Talán disztribúció függő is, de a jó ég tudja, mostanában nem telepítettem Linuxot.

Az a lényeg, hogy figyelni kell, és végignézni, mik a lehetőségek.

Link to comment
Share on other sites

Mr.Peter92

Hát jó! Akkor telepítem újra és majd meglátom, hogy mi lesz! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Alfonz64

Találtam egy ilyet:

Windows 7 eltávolítása XP mellõl

xp-bõl windows7 lemez segítségével.

Link

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
qqriq111

Üdv!

Visszaolvasva nem találkoztam ilyen problémával ezért segítségért fordulok a "nagyérdemûhöz".

Laptopom van (Acer) amelyben volt egy vinyó (gyári OEM Vista OP rendszerrel) beletettem még egy vinyót

(gyárilag kettõnek van helye) és az EASEUS Partition magic.kel felismertettem ill adott betüjelet ezután a Vistával formatáltam. Rá tettem (szerettem volna) egy W7-et de akárhányszor futok neki 5-6 óra mire feltelepíti és ha kész van akkor meg olyan lassú hogy gyakorlatilag használhatatlan. (egy -egy klikk után a megnyitás perceket vesz igénybe és a beindulás is Kb 15 percig tart.) Természetesen a Vistát a "C"-n meghagytam mert azt szeretném ha mindkét OP-rendszer rajta lenne és mûködne. Ha a Vistát választom indulásnál semmi baja fut de a W7 NEM akar mûködni (már 3x újraraktam /mindig 1 egész nap/).

Tud e segíteni valaki mi lehet a baj?? (csak kérem "emberi" nem pedig "informatikus nyelven)

Q

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Milyen adatátviteli módban van jelenleg az a vinyó Win 7 alatt?

 

SIW-->Hardvare-->Storage Devices-->Transfer mode (current)

 

A legújabb chipset driver-eket felraktad?

Link to comment
Share on other sites

qqriq111
Milyen adatátviteli módban van jelenleg az a vinyó Win 7 alatt?

 

SIW-->Hardvare-->Storage Devices-->Transfer mode (current)

 

A legújabb chipset driver-eket felraktad?

 

Válasz a kérdésre: SIW>Hardvare>Tároló eszköz>Disk1>Transfer mode(current)> SATA-300/SATA-300

Nem tudom ez mit jelent de a SIW-el nézve ez van jelezve.

Ugyan én csak a "drivert" értem de semmi driver probléma nincs mindent letöltött a W7 ,ment a hang-a video kártya stb.. egyedül az ACER saját progijai közül nem ment minden (nem kompatibilis a W7-tel) csak egy részük de az nem is lenne fontos.

Q

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Hát akkor nincs más ötletem, talán hibás a vinyó. Próbaképpen telepítsd föl a rendszert úgy hogy csak az új vinyó van a notiban.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Egyszerû másolással kideríthetõ, van-e valami baj. Például az elképzelhetõ, hogy az adatátvitel annyi hibát generál, hogy a merevlemez el van foglalva a hibajavítással (S.M.A.R.T. jegyzi ezeket a hibákat [CRC | Hardware ECC Recovered]).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
cody0808

Sziasztok!

Bocsi hogy ide írok, nemtudtam hogy hova írjak máshova, új témát nem indíthatok, és szerintem ez nagyjából ide illõ. Abban kéne segítség, hogy most van egy XP-m a C:\-n, és van egy Vistám a D:\-n, és most a Vistát használom, és szeretném az XP-t letörölni. Ez hogy lehetséges? És ha kérhetném részletesen, és egyszerûen magyarázzátok el, mert nem igazán értem még a szakszavakat. Köszi szépen :)

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#
...bootoljunk be a Vista/7 telepítõlemezérõl, majd válasszuk a javítást. Jó eséllyel automatikusan megoldja, ha nem, akkor indítsuk el a parancssort és gépeljük be az alábbi parancsokat, minden sor után entert ütve:

 

bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /fixmbr

Link to comment
Share on other sites

kisspepe

Sziasztok!

 

Nekem olyan problémám lenne, hogy egy gép egy HDD-én van egy Windows XP, Windows 7 és openSUSE.

 

Jelenleg a GRUB úgy néz ki, hogy van egy openSUSE, mely rendesen indítja a Linuxot. Van egy Windows 1 bejegyzés, mely indítja a Windows 7 bootmanagerét, melybõl a 7 és az xp is indítható. Valamint van egy Windows 2 bejegyzés, mely BOOTMGR is missing hibaüzenetet ad.

 

Én azt szeretném elérni, hogy a GRUB-ból lehessen indítani a linuxot, az xp-t és a 7-et, úgy, hogy a 7-nek ne legyen külön bootmanagere.

 

Ezt hogyan lehetne megoldani?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Fordítva biztosan működik a dolog. A Windows 7 boot menüjéből külön menüpontokként indíthatod a Win7-et, XP-t és a Linuxot is.

Ennek szerkesztéséhez a bcdedit parancsot kell használni, vagy még kényelmesebben a legújabb EasyBCD 2.0.2 programot.

 

A Linux Grub menüje a Windowsok bootját tudja meghívni alapból, ami XP esetén kényszerűen közös a Win7-tel, minthogy az intézi.

Habár a Grub4DOS programmal számos extra lehetőség van a különböző Win7 és XP, stb. partíciók bootolására, így valószínűleg itt is megoldható lehet.

Hátha valamelyik Linux guru tudja erre is a konkrét jó választ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Asztalos

Sziasztok ! Nekem olyan gondom van ,hogy Xp mellé pár hónapja (F: particióra) felraktam a W7 valamilyen bétáját. Csinált is egy boot menüt és minden ok volt. Aztán pár napja gondoltam egyett és az XP helyére felraktam egy W7-et ( format c: :démonikacaj: ) ...és ekkor jött a baj. Induláskor,ha bent van a telpítõ DVD a meghajtóban akkor bejön a bootmenü és minden ok,de ha kiveszem a lemezt és úgy bootolnék,akkor kiírja,hogy BOOTMGR missing. Próbáloztam már a bootrec.exe-vel is meg a bootsect-el is,de valahogy egyik sem az igazi. Igazából nekem nem is kellene Boot menü, elég ha a C-rõl bootol. A W7 bétát utánna úgy is törölném. Köszi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
noname95

Sziasztok! Nem tudtam melyik témába írjak, így itt próbálom meg.

 

Adott 2 partíció melybõl az egyiken egy XP SP3 volt a másik üres volt. Ezen üres partícióra felraktam a Windows 7-et. Majd mikor feltelepült a 7-es, csak a Windows 7 lett elindítható. A bootmenübe az XP-t nem is látom. Próbálkoztam a fixboot, fixmbr parancsokkal, de továbbra se látja az XP-t a bootmenü. A 7 lemezkezelõjébe sem látszik, hogy az XP-s partíció rendszer lenne. Hogyan tudnám mégis visszaállítani az XP-t mûködõképesre, anélkül, hogy újra kelljen telepíteni?

 

Elõre is köszönöm a segítséget!

 

ui: Bocs ha rossz helyre írtam.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A Lemezkezelésbe kellett volna írni, majd átteszem, ha nyugtáztad. ;)

 

Ez elég érdekes. A Win7-nek fel kellett volna ismernie az XP-t, és létrehoznia egy indítómenüt. Hülye kérdés, de biztosan jó partícióra telepítetted?

Link to comment
Share on other sites

payskin

Nézd meg a Windows 7 partícióján, hogy nincs-e rajta egy Windows.old mappa. Ha van, akkor nem jó partícióra telepítetted.

 

A Win7 telepítõje nagyon sok embert megkavar azzal, hogy össze-vissza mutatja a partíciókat a választásnál (nálam is a leghátsó, legnagyobb merevlemezen kerül legelõre), tehát oda kell figyelni, hogy a megfelelõ partíciót válasszuk ki.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...