Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Lemezkezelés GParted-del


Pjotr

Recommended Posts

Pjotr

Lemezkezelés GParted-del

szeletelt kenyér után nem sokkal áll

Honnan szedjek?

Két lehetõség is van

Ubuntu Live:
  1. Booljunk a kiírt CD-rõl!
  2. Válasszuk a magyar nyelvet!
  3. "Az Ubuntu kipróbálás a számítógép módosítása nélkül", majd várjuk meg, míg elindul a Live rendszer! (Esetleg egy lemezellenõrzést beiktathatunk, nehogy meglepõdjünk félúton.)
  4. Applications --> Accessories --> Terminal
  5. sudo gparted

GParted Live:
  1. Booljunk a kiírt CD-rõl!
  2. "GParted Live (To RAM.)" Remélhetõleg mindenkinek van a gépében 256 MB+ memóriája
  3. "Don't touch keymap"
  4. Which language do you prefer: 13
  5. Which mode do you prefer: 0 (magyar billentyûzeten: "ö")

Funkciólista

Mivel mit

IPB kép
Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Partíció létrehozása

Elsődleges, kiterjesztett (logikai)

  1. Partíció létrehozásához jelöljük ki a particionálatlan területet, majd könyököljünk a New gombra!

    IPB kép

  2. Elsődleges partíció létrehozása, erre akkor van szükség, ha a partícióra operációs rendszert szeretnénk telepíteni (ilyen típusú partícióról lehet bootolni).

    A méretet a nyilak csúsztatásával, vagy a számok értelem szerinti átírásával tudjuk módosítani (tulajdonképpen a partíció elhelyezkedése is módosítható, de haladjunk csak szépen sorban az elejétől).

    IPB kép

  3. Jobbklikkes módszert is alkalmazhatunk az eszközök eléréséhez.

    IPB kép

  4. Kiterjesztett partíció létrehozása az adatok tárolására. Önmagában ez még alkalmatlan lenne adatok tárolására, logikai meghajtókra is szükség lesz, amelyek a kiterjesztett partícióra fognak "ráülni".

    IPB kép

  5. Logikai partíció, ez fogja tulajdonképpen majd a betűjelet kapni az operációs rendszertől. Egy kiterjesztett partíción több logikai meghajtót is létrehozhatunk.

    IPB kép

  6. Miután elvégeztünk minden tervezett műveletet, kattintsunk rá az Apply gombra!

    IPB kép

Ennek ismeretében -- házi feladat gyanánt -- nézzük meg, hogy lehet partíciót átméretezni, formázni, ne adj Isten áthelyezni!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
KGigi

Néha kis kulccsal jelzi, hogy az adott partícióval nem tud mit kezdeni. Ekkor valószínûleg van a környéken egy Linux swap. Jobb gomb a swapon és swapoff, ezután hozzá tudunk férni a partíciókhoz.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
tomico01

Hello

Az lenne a kérdésem, hogy egy partició felosztása után a rajtalévõ adat elvész, vagy megtartható?

Magyarul: a particionálás adatvesztéssel jár?

Köszönöm

Link to comment
Share on other sites

solties

Nem biztos!

Én sokszor méreteztem át a partícióimat és sosem volt gubanc.

Sok mindentől függhet, (nyilván nem lehet kisebb egy partíció, mint a rajta tárolt adatmennyiség, sőt jobb, ha nagyobb) de a partíció felosztása előtt mindenképpen csinálj egy alapos töredezettségmentesítést, és ha van rá módod, akkor egy mentést.

Link to comment
Share on other sites

tomico01

Oké köszi.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
franyo_csibi

Üdv!

 

Van egy nagyobb méretű pen drive-om, amit szeretnék Ubuntura használni. 16GB-os on particionálás nélkül ment. Az újon, szeretnék rootot, home-ot és swapot készíteni, de nem sikerül. Hibaüzenettel visszatér a telepítő.

Gparteddel is próbáltam, de neki is gondja volt vele.

 

Technikailag nem lehetséges pen-drive-ot ily módon particionálni, vagy az eszköznek lehet valami baja?

 

Köszönettel:

Csibi

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Egészen pontosan mit ír ki a GParted?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird
Technikailag nem lehetséges pen-drive-ot ily módon particionálni, vagy az eszköznek lehet valami baja?

Az elsõ tipped a helyes. Pendrive-ot nem tudsz particionálni, csak egy partíciója lehet.

Az más kérdés, hogy saját programjával esetleg titkosított részt, "partíciót" hozhatsz létre rajta. Ez nem vinyó. :nem:

Ha feltétlen több partíciós külsõ megoldás kell, akkor USB külsõ merevlemez.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
botosember

Azt hiszem rossz helyen írtam le korábban problémámat, most áttérten az erő jó oldalára.

 

KGigi kérted, hogy tegyek be képet a partíciókról. Remélem sikeres, mert szerkesztő nézetben nem látom, hogy beilleszkedett-e a kép:

 

Screenshot kép

 

A problémám tehát az, hogy az sda3-hoz szeretném csatolni a mellette lévő sda6-ot. Az ubuntu disk kezelőjében valóban 2 fő részre van osztva: egy az sda3 és az összes többi 1 kiterjesztett (?) partícióra.

 

Eredetileg az sda6-on volt a rendszer, de arról áttettem az sda3-ra

 

Mit tegyek? Előre is köszönöm a segítséget :ötlet:

 

u.i.: A képet képtelen voltam másképp beilleszteni :S

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Teljesen jó a kép. Amennyiben jól értelek, és a cél az, hogy az sd6 megszűnjön, a területe pedig kerüljön az sd3-hoz, akkor az alábbi lépések szükségesek:

1) Jobb gomb a swapon, swapoff.

2) Jobb gomb az sda6-on, törlés.

3) Jobb gomb a kiterjesztett partíción (sda2), átméretezés.

4) A csúszkát húzd úgy, hogy a szabad (szürke) hely a partíció előtt maradjon.

5) Ugyanezt ismételd meg az sda3-mal, csak itt a partíciót követő hely legyen 0, azaz ne maradjon szürke.

6) Újraindítás, hogy visszacsatolja a swapot.

Link to comment
Share on other sites

botosember

Köszönöm!

 

Viszont közben kicsit elõre járt a kezem, töröétem a swap-ot is, de aztán újból létrehoztam.

 

És most nem engedi átméretzni az sda2-t

 

Ezt írja ki:

 

Screenshot-2 kép

 

:mérges:

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Mennie kéne. Próbálj meg egy újraindítást.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...