Jump to content
GSForum - Segélyvonal

SSD-vásárlás


Fujitsu

Recommended Posts

KGigi
A kapacitásproblémát meg itt sem értem. A noteszgépek beépített winyói korábban sem az eszméletlen nagy kapacitásukról voltak híresek, 5-6 éve a 40-60 GB volt a menő noteszgépfronton. Hát most kb. ugyanez van, csak cserébe gyorsabb. A családi filmgyűjteményt ne akarjuk rajta tárolni.

Akkor miért is lépjek vissza 5-6 évet, amikor végre jó? A mostani vinyóm 250 GB, és ez bizony igencsak szűkös néha, családi videók nélkül is. Egyébként hol tartanám a videóimat, ha nem a merevlemezen? :pislog: Nem értelek. A laptopban nincs hely két lemeznek, max. ha beáldozom a DVD-írót, ami megint csak elfogadhatatlan kompromisszum ebben a kategóriában.

Link to comment
Share on other sites

Garono
A laptopban nincs hely két lemeznek...

Már hogy ne lenne? :) USB-s rack? Én is így csinálom. Ugyan az USB 2.0 nem gyors, de tökéletesen elférek a laptopomon egy 64 GB-os SSD-n és mellette egy 500 GB-os USB-s HDD-vel. Filmekre, zenékre, ilyesmikre tökéletesen megfelel ez a felállás. Amihez meg szükséges a sebesség, az az SSD-n csücsül.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Egyébként pedig vannak olyan notik (15" környékén is), amelyekben 2 hely van. Toshibának konkrétan tudok ilyen megoldásáról.

Link to comment
Share on other sites

KGigi
Már hogy ne lenne? :) USB-s rack? Én is így csinálom. Ugyan az USB 2.0 nem gyors, de tökéletesen elférek a laptopomon egy 64 GB-os SSD-n és mellette egy 500 GB-os USB-s HDD-vel. Filmekre, zenékre, ilyesmikre tökéletesen megfelel ez a felállás. Amihez meg szükséges a sebesség, az az SSD-n csücsül.

Persze egy külsõ HDD-vel ki lehet egészíteni, de elég illúzióromboló, hogy az ember vesz egy gépet 3-400 ezer forintért, aztán hurcolhat magával még egy dolgot, ha nem akar erõs kompromisszumokat kötni.

:P

 

@Pjotr

Tudom, hogy létezik ilyen, de valahogy nem sûrûn találkozom vele. Pedig praktikus lenne.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

A HP gépeinél szinte mindegyikben kiszedhető az ODD és a helyére speciális vinyokeret kapható. :) De itt is a valamit valamiért elv lép életbe. ;) Egyébként már lehet kapni 512 GB-os SSD-t is, igaz hogy elég húzos ára van.

Link to comment
Share on other sites

KGigi
A laptopban nincs hely két lemeznek, max. ha beáldozom a DVD-írót, ami megint csak elfogadhatatlan kompromisszum ebben a kategóriában.

:P

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man
:P Ennyit már nem olvastam vissza. Akkor marad az 512-es SSD. :D
Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
Miért nem jó a SATA csatlakozás? Az van jónéhány az alaplapokon, és hely is a gépben. Vagy legyen SATA3, ha tudja az alaplap.

Hát ezt ne tőlem kérdezd. :P A SATA2-ben nem vagyok biztos (~600 MB/s), azt szerintem túllépi a PCI-Express csatolófelületű SSD-k sebessége. De hogy miért nem a SATA3-at alkalmazzák, rejtély. Talán azért, mert a PCI-E nagyságrendileg elterjedtebb.

A bootolási problémákat ne keverjük ide. Az, hogy ProFiler P67-es lapjával most éppen nem megy (ami ráadásul egy viszonylag friss chipkészlet, most hívták vissza, a rosseb tudja, mi van vele), nem azt jelenti, hogy globálisan életképtelen a technológia; másként nem hinném, hogy forgalmaznák. (Amúgy ProFiler esetében is feltűnően a RAID-driver telepítése után nem megy a dolog, tehát nem hinném, hogy ez az SSD sara lenne.)

Nekem nem egészen így jött le. Írtál kikapcsolást is, meg áthelyezést is a végére.

Nézzük csak, mit írtam:

Szóval sok memória esetén a lapozófájl is nyugodtan mehet a levesbe, esetleg másik meghajtóra.

Magyarán akinek sok memóriája van, és mindenképp akar lapozófájlt, az tolja át másik meghajtóra. De alapvetően a kikapcsolást javaslom, ha van elég memória. Kevés memória esetén van értelme neki; ekkor tényleg célszerű az SSD-n tartani, ám ez esetben SSD-vásárlás helyett/előtt/mellett memóriabővítés sem ártana.

akkor meg csak a Kürt hozza vissza jópénzért. Hacsak nem tudsz magad csereberélni megfelelő chipet rajta.

De legalább fizikailag megvannak az adatok. SSD-nél ez nincs így.

Persze jó kérdés, hogy minek félteni az adatokat, ha csak rendszer van rajta, arról meg nyilván partíciómentés; de éppen mostanság indulunk el afelé, hogy a fontosabb állományokat is inkább SSD-n tároljuk HDD helyett. Ott már azért csak számít.

És a HDD-k vezérlőinek szerintem még mindig legalább egy nagyságrenddel alacsonyabb a meghibásodási rátájuk, mint az SSD-k vezérlőinek. És ha van is partíciómentés, komoly méreg lehet a visszaállítással szórakozni, amikor esetleg csak két perced van, és csak ennyire kapcsoltad be a gépet. ;)

 

Akkor miért is lépjek vissza 5-6 évet, amikor végre jó? A mostani vinyóm 250 GB, és ez bizony igencsak szűkös néha, családi videók nélkül is. Egyébként hol tartanám a videóimat, ha nem a merevlemezen?

Miért lépnél vissza? Kompromisszumot kötsz. Sokkal nagyobb sebességet kapsz; olyan meghajtót, amiben nincs mozgó alkatrész, ebből következően a sérülés esélye is kisebb; kevésbé melegszik, nem kell külön hűteni stb. Cserébe elfogadod, hogy kisebb lesz a kapacitás.

Azt nem értem, hogy ez a kompromisszum miért olyan nehezen elfogadható. Amihez nagy kapacitás kell, azt majd tárolod másutt: asztali gép winyóján, külső HDD-n, szerveren (állítólag a felhő alapú informatika évtizedébe léptünk) stb. Nem gondolnám, hogy egy noteszgép arra való, hogy a merevlemezén tároljuk a családi filmgyűjteményt (direkt nem videókat írtam, bár azokkal is be lehet telíteni egy meghajtót).

Aki meg nem képes elfogadni ezt a kompromisszumot, az maradhat a döglassú, ám nagy kapacitású laptopwinyónál; esetleg vehet olyan noteszt, amibe tud rakni egy hagyományos winyót is; vagy pedig fizethet, mint a katonatiszt (hogy sokszáz gigás SSD-t rakjanak a gépébe). Ilyen egyszerű a kérdés. Nem világos, mit nem lehet ezen érteni.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Nálam egy 64 Gigás SSD üzemel (az ideális 128 giga lenne, de az még drága), mellette pedig egy kicsi terás külsõ WD.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Amikor mégis úgy döntöttem, hogy hirtelen megveszem az SSD-t, nem kis nüansz volt hozzá, hogy olvastam a 25 nm-es flash chipek bevezetéséről, és hogy kevésbé lesznek tartósak a méretből adódóan is.

Ott 20 nm környékén már elég zűrös a dolog.

 

Nos most olvasom, hogy egy csóka panaszkodik, hogy miért olyan kicsi kapacitású az új Vertex 2 SSD-je, mert alig több 50 GB-nál a formázott kapacitása a 60-asnak címkézett drive-nak.

Erre lazán közlik, hogy pár hete az OCZ átállt a 25 nm-es chipekre, melyek nem olyan hosszú életűek és ezekben már nagyobb a reserved blokkod mérete a meghibásodó memóriacellák cseréjéhez.

Nem azt mondtom, hogy ez a mínusz 4-5 GB egetverő, ha úgyis lötyög egy ekkora partíción a Win7, de mégis...

A magyarázat is meg van, hogy miért kellett annyira az 1.28-as firmware.

 

Fujitsunak szólna a poén, hogy ne várd a májust. ;)

"Majd visszatérünk rá, ha már a 25 nm nagyobb teret nyert"   Vagy valójában inkább a 25 nmm-t.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Nem a májust várom, nyár közepe-vége táján akarok visszatérni a kérdésre. Nem tudom, miért lenne kevésbé hosszú életû a 25 nm-es chip, de ha mégis így lenne, hát akkor majd ezt figyelembe vesszük a vásárlásnál.

Link to comment
Share on other sites

KGigi
Akkor miért is lépjek vissza 5-6 évet, amikor végre jó? A mostani vinyóm 250 GB, és ez bizony igencsak szûkös néha, családi videók nélkül is. Egyébként hol tartanám a videóimat, ha nem a merevlemezen?

Miért lépnél vissza? Kompromisszumot kötsz. Sokkal nagyobb sebességet kapsz; olyan meghajtót, amiben nincs mozgó alkatrész, ebbõl következõen a sérülés esélye is kisebb; kevésbé melegszik, nem kell külön hûteni stb. Cserébe elfogadod, hogy kisebb lesz a kapacitás.

Azt nem értem, hogy ez a kompromisszum miért olyan nehezen elfogadható. Amihez nagy kapacitás kell, azt majd tárolod másutt: asztali gép winyóján, külsõ HDD-n, szerveren (állítólag a felhõ alapú informatika évtizedébe léptünk) stb. Nem gondolnám, hogy egy noteszgép arra való, hogy a merevlemezén tároljuk a családi filmgyûjteményt (direkt nem videókat írtam, bár azokkal is be lehet telíteni egy meghajtót).

Aki meg nem képes elfogadni ezt a kompromisszumot, az maradhat a döglassú, ám nagy kapacitású laptopwinyónál; esetleg vehet olyan noteszt, amibe tud rakni egy hagyományos winyót is; vagy pedig fizethet, mint a katonatiszt (hogy sokszáz gigás SSD-t rakjanak a gépébe). Ilyen egyszerû a kérdés. Nem világos, mit nem lehet ezen érteni.

Pontosan ezt a hozzáállást nem értem, ráadásul pont te említetted, hogy beléptünk a XXI. századba. Nem tudom, te hogy vagy vele, de nekem nem hiszem, hogy lesz még egy asztali gépem. A laptop mostanra nem munkaeszköz, hanem nagyon sok embernek az elsõdleges gépe, ahol pedig nem fér bele az, hogy tároljam a dolgaim, ahogy tudom. A felhõs megoldást meg végképp nem értem, azt mégis hogy gondoltad több terrabyte esetén? Az átlag magyar internet-hozzáférés még DVD felbontású videók stream-elésére sem alkalmas, nem hogy ilyen mennyiségû adat mozgatására, és akkor az aszimmetriáról még nem is beszéltünk. Két lehetõség van. Vagy SSD+HDD párossal rendelkezõ laptopot keresek (lesz belõle úgy két darab, az árától meg hanyatt esem), vagy külsõ vinyót használok, ami nem egy életbiztosítás.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Milyen hozzáállás? Arra gondolsz, hogy kompromisszumot kell kötni? Sajnos az élet másból sem áll.

Tetszik vagy sem, most éppen ez van. Hiába várnád el ebben a kategóriában, meg mit tudom én, mire hivatkozva a nagy kapacitást, még nem tartunk ott és kész. Te két lehetõséget vázolsz, én hármat, a lényeg ugyanaz: nincs egyértelmû megoldás a problémádra, neked kell keresni.

Én változatlanul úgy gondolom, hogy még ha nincs is asztali géped, lehet pár TB-nyi merevlemezed otthon, amelyeken a nagy kapacitást igénylõ dolgokat tárolhatod. És akkor már nincs is semmiféle probléma. Nem hinném, hogy te attól lennél boldogabb, ha a hónod alatt cipelhetnéd az összes elektronikus formában tárolt adatodat.

 

És bár nem ide tartozik, de ha már említetted, kitérek rá: szerintem még nem jött el az ideje a hagyományos PC leáldozásának. Bár az átlagfelhasználó teljesen átlagos feladataira egyre inkább alkalmasak a mobileszközök, de sem a professzionális felhasználás, sem a komoly számítási teljesítményt és tárterületet igénylõ alkalmazások, sem pedig a játékok esetében nem látom, hogy a közeljövõben bármi is leválthatná az asztali PC-t.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Állítólag nemsoká itt az olcsó memrisztor. Mondjuk nem annyira hónapokra értendõ. ;)

A nagyobb képátlójú laptopokban szokott lenni 2 vinyó hely, az egyik lehet SSD. Igaz ezek már nehezebbek.

De tényleg, a laptop nem igazán asztali gép helyett van. Esetleg néhányaknak így is megteszi.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

@Fujitsu

Nem, nem szeretnék mindent magammal vinni. Csak ha laptopom van, amit értelemszerűen hurcolok, akkor szükségszerűen viszem magammal, ami rajta van. Ha a laptop az elsődleges gépem, akkor a rajta lévő dolog az én esetemben mindenem, amim van. Csakhogy itt a bökkenő, nem fér rá. A külsős megoldás ekkor még mindig játszik, csakhogy a legtöbb gép nincs felszerelve eSATA csatlakozóval, márpedig USB-n nagyjából annyit ér egy merevlemez, mint egy bazi nagy pendrive. Szerintem egyébként az lesz a megoldás, hogy elterjednek az SSD+HDD felépítésű laptopok. De erre még sajnos elég sokat kell várni, jelenleg egyáltalán nem létezik ilyen.

 

Amit mondasz, az pontosan a hagyományos PC leáldozása. Ha mindaz megvalósul, amit mondasz, akkor a PC pontosan az lesz, amire eredetileg tervezték: munkaállomás.

 

@SkyBird

Azokkal meg az a baj, hogy nem lehet magaddal vinni őket. Én a csak laptop felállást úgy képzelem el, hogy itthon van egy monitor-egér-billentyűzet kombóm, amire rákötöm, egyébként pedig hurcolom. Ha végre épeszű árban lesz, akkor ugyanez sokkal kényelmesebben megvalósítható dokkolóval. Az egyetlen megoldandó dolog a normális hangkártya, de abból egészen baráti áron vannak már külső megoldások. Sőt, VGA-ból is van ilyen. ;)

Link to comment
Share on other sites

Garono

@KGigi

Jó, de a laptopodhoz nagy valószínûséggel a töltõt is hordod magaddal, és gondolom mindezt egy laptoptáskában teszed. Nem hiszem, hogy egy töltõ mellett akkora nyûg lenne egy 2.5"-os merevlemez. Pontosabban szólva: tudom.

 

A sebességrõl: ha veszünk egy "átlagos" 64 GB-os SSD-t, azon mondjuk 20 GB maga a Windows, a többi hely pedig bõven elegendõ a telepítendõ szoftvereknek és a hozzájuk tartozó fájloknak. Csak az olyan fájlokat érdemes az SSD-n tartani, amiknél számít a sebesség. Minden másra ott a MasterC... a HDD.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
Ha a laptop az elsõdleges gépem, akkor a rajta lévõ dolog az én esetemben mindenem, amim van. Csakhogy itt a bökkenõ, nem fér rá. A külsõs megoldás ekkor még mindig játszik, csakhogy a legtöbb gép nincs felszerelve eSATA csatlakozóval, márpedig USB-n nagyjából annyit ér egy merevlemez, mint egy bazi nagy pendrive.

Ne már.

1. Ha asztali gépet is felváltó laptopot veszel, nehogy már ne legyen rajta eSATA.

2. Hidd el, nem annyira kevés az az USB, a legtöbb winyó ki sem tudja használni.

elterjednek az SSD+HDD felépítésû laptopok.

Maximum a desktop replacement kategóriában tudom elképzelni. Az SSD-ben az az egyik biznisz, hogy nincs mozgó alkatrész.

Amit mondasz, az pontosan a hagyományos PC leáldozása. Ha mindaz megvalósul, amit mondasz, akkor a PC pontosan az lesz, amire eredetileg tervezték: munkaállomás.

Úgy látom, egymásnak ellentmondó fogalmaink vannak bizonyos dolgokról. Szerintem az a PC leáldozása, ha a kutyának sem kell majd. Errõl beszélünk? Nem. Arról beszélünk, hogy egy rétegnek nem lesz rá szüksége, egy másiknak igen. Ez nem leáldozás, maximum visszaszorulás. Ja, és a játék munkának számít?

Én a csak laptop felállást úgy képzelem el, hogy itthon van egy monitor-egér-billentyûzet kombóm, amire rákötöm, egyébként pedig hurcolom.

Ehhez a felsoroláshoz hozzáveszed a külsõ winyót is, oszt' csókolom, probléma megoldva. (Igen, van eSATA, nehogy már ne legyen.) Az én felfogási küszöböm kb. itt van, innen már nem értem, ha ez nem megfelelõ.

Link to comment
Share on other sites

KGigi
Jó, de a laptopodhoz nagy valószínűséggel a töltőt is hordod magaddal, és gondolom mindezt egy laptoptáskában teszed. Nem hiszem, hogy egy töltő mellett akkora nyűg lenne egy 2.5"-os merevlemez. Pontosabban szólva: tudom.

A 2,5"-os merevlemezek csak nagy pendriveok. Egyszerűen szenvedés használni őket. Tudom, nyáron ilyenről kellett virtuális gépet használnom a szakmai gyakorlatomon.

 

A sebességről: ha veszünk egy "átlagos" 64 GB-os SSD-t, azon mondjuk 20 GB maga a Windows, a többi hely pedig bőven elegendő a telepítendő szoftvereknek és a hozzájuk tartozó fájloknak. Csak az olyan fájlokat érdemes az SSD-n tartani, amiknél számít a sebesség. Minden másra ott a MasterC... a HDD.

Az a 20 giga csak telepítéskor annyi, elég hamar meghízik inkább a 30 közelébe, ha az ember letölti a frissítéseket. A maradék 20 giga nekem simán megtelik programokkal, rengeteg környezetet, szervert használok.

 

1. Ha asztali gépet is felváltó laptopot veszel, nehogy már ne legyen rajta eSATA.

2. Hidd el, nem annyira kevés az az USB, a legtöbb winyó ki sem tudja használni.

A legtöbb ésszerű áron kapható laptopon nincs eSATA. Ha van, akkor is legfeljebb egy, márpedig elég sok embernek van legalább két lemeze.

 

Maximum a desktop replacement kategóriában tudom elképzelni. Az SSD-ben az az egyik biznisz, hogy nincs mozgó alkatrész.

De ha egyszer még évekig nem elég a kapacitása? Egyedüli lemezként használhatatlan. Felhoztad példának az 5-6 évvel ezelőtti állapotokat, de az már akkor szűkös volt, pedig akkor még nem ette meg a felét az oprendszer.

 

Szerintem az a PC leáldozása, ha a kutyának sem kell majd. Erről beszélünk? Nem. Arról beszélünk, hogy egy rétegnek nem lesz rá szüksége, egy másiknak igen. Ja, és a játék munkának számít?

Az az eltűnés. A leáldozás, amikor már csak néhány speciális rétegnek kell majd. Azért ne vedd már egy kalap alá a játékosokat az átlag felhasználókkal. Utóbbiak nem egy nagyságrenddel vannak többen. A játék nem munka, de hányan játszanak PC-n olyan játékokat, ami alá komoly vas kell? Már most sokkal többen játszanak konzolon, és szinte megfordíthatatlannak tűnik a tendencia. Ami meg marad számítógépen, az alá elég egy komolyabb integrált kártya dedikált memóriával. Meg mint mondtam, szépen lassan eljutunk a külső VGA-ig. Hamarabb lesz, mint normális árú SSD.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Jó, de itt most csak a te problémádról van szó. Elég speciális a te helyzeted. Van fenn három lehetõség, válassz egyet, aztán kész. Más megoldás egyelõre úgyse lesz. Annál is inkább, mivel igen speciálisak az igényeid. Hidd el, a túlnyomó többségnek bõven elég a 40-60 GB, még sok is. (Mert õk messze nem használnak annyi programot és környezetet, hogy kevés legyen.) Attól még nem fog elterjedni a HDD + SSD kombó, hogy neked ez kellene.

 

Tudom, nyáron ilyenrõl kellett virtuális gépet használnom a szakmai gyakorlatomon.

De nem arra van. Szimpla adattárolásra tökéletes.

Egyedüli lemezként használhatatlan.

De könyörgöm, miért kéne egyedüli lemeznek lennie? 10-bõl 9 embernek nem probléma a külsõ winyó, ezt bizton merem állítani neked.

Akinek nincs eSATA (vagy nem elég), nem jó az USB, meg különben is sok a winyója, az ne akarjon laptopot a PC helyett, mert akkor szemlátomást nem tudja nélkülözni az asztali PC egyik ütõkártyáját, a bõvíthetõséget (egyébként én sem, de én nem is akarok laptopra átállni). Ennyi a történet. (És mindjárt nem olyan nehéz belátni, hogy a PC-tõl nem olyan könnyû szabadulni.)

Azért ne vedd már egy kalap alá a játékosokat az átlag felhasználókkal. Utóbbiak nem egy nagyságrenddel vannak többen.

Van mondjuk 101 millió felhasználó. Ha ebbõl 1 millió a játékos, az két nagyságrend különbség.

Az az eltûnés. A leáldozás, amikor már csak néhány speciális rétegnek kell majd.

Az én fogalmaim szerint nem. A leáldozás az, amikor már annyira keveseknek kell majd, hogy nem éri meg majd fejleszteni, így fokozatosan tartani fog az eltûnés felé. Ezt látjuk? Nem éri meg fejleszteni az újabb platformokat, a csúcsprocikat, a bika videokártyákat, a gyors memóriákat, a hatalmas tárhelyû winyókat? Szerintem nagyon nem.

Lehet, hogy arányaiban (az összes felhasználóhoz viszonyítva) szûk az a réteg, amelyik nem tudná nélkülözni, de a jelenlegi mutatókat elnézve még így is döbbenetesen nagy szám ahhoz, hogy ne mondhassuk a PC-re, hogy leáldozóban van. A visszaszorulás nem leáldozás! (Mondom, az én fogalmaim szerint. Ha ezt te másképp tudod, akkor ezt hagyjuk is ennyiben. Akkor vedd úgy, hogy fenn eltûnést írtam leáldozás helyett.)

 

Link to comment
Share on other sites

SkyBird
Ehhez a felsoroláshoz hozzáveszed a külsõ winyót is, oszt' csókolom, probléma megoldva.

Igen, ez is egy jó megoldás. Vagy ha van elég zsozsó, no meg szándék, akkor legyen home szerverként egy jó NAS. ;)

Azért a többnyire elég merev és lapos eSATA kábellel nem annyira leányálom csatlakozni bármire, mint egy USB-vel.

De ha csak kiegészítõ háttértárnak van, szerintem is elég az USB sebesség a használathoz. Néha legfeljebb várni kell kicsit, de jól mûködik.

 

Akinek nincs eSATA (vagy nem elég), nem jó az USB, meg különben is sok a winyója, az ne akarjon laptopot a PC helyett, mert akkor szemlátomást nem tudja nélkülözni az asztali PC egyik ütõkártyáját, a bõvíthetõséget (egyébként én sem, de én nem is akarok laptopra átállni). Ennyi a történet.

:igen: Pontosan.

Nálam van még a monitor kérdés is. Miért a laptop kisebb 1368x766 felbontásán nézzem a dolgokat, vagy miért machináljak a képernyõkkel?

Otthon egyszerûen nincs arra ingerenciám, hogy laptopot használjak, ha nem muszáj. Más ettõl még jól elvan így, vagy ezt szokta meg jobban.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Nem hinném, hogy speciálisak az igényeim. A virtualizáció természetesen az, de bármilyen téren elég hamar probléma lehet egy lassú háttértár. A kis külsõ meghajtók egyértelmû visszalépést jelentenek az amúgy is lassú lemezektõl, a 3,5"-es külsõ meghajtók viszont nagyok és nehezek. Ezért mondtam, hogy szerintem nem ebbe az irányba fog elmozdulni a felsõ kategória, hanem az integrált megoldások felé. És hogy miért a felsõ kategóriával foglalkozom, akár annak megnevezése nélkül is? Mert egyedül itt engedhetõ meg az SSD miatt megemelkedõ ár.

 

Ha asztali gép helyett veszek laptopot, akkor természetesen ügyelni fogok rá, hogy legyen rajta legalább egy eSATA. De sajnos az emberek nagy része egyszerûen csak számítógépet vesz, és nem gondol ilyesmikre. Amúgy lassan tárgytalan lesz, az USB 3 sávszélessége több mint elegendõ. Egyébként én sem igazán asztali helyett veszek majd laptopot, hanem számítógépnek. Otthon meglesz a megszokott környezet, viszont bármikor magammal vihetem, miközben a teljesítmény bárhol elérhetõ. Ma az asztali gépek számítási teljesítményét csak egy nagyon szûk réteg tudja kihasználni, én nem tartozom közéjük.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
Ezért mondtam, hogy szerintem nem ebbe az irányba fog elmozdulni a felsõ kategória, hanem az integrált megoldások felé.

De miért? A felsõ kategória többi felhasználójának többnyire elég az SSD, a külsõ winyón meg maximum adatokat tárolnak, tehát nem vágja õket annyira mellbe a viszonylagos lassúsága. Nem hinném, hogy a gyártók feladnák az SSD azon elõnyét, hogy jóval kevésbé sérülékeny.

Mert egyedül itt engedhetõ meg az SSD miatt megemelkedõ ár.

Remélhetõleg idõvel egyre olcsóbbak lesznek. Már most is viszonylag azok: egy 60 GB-os Vertex másfél éve 70 ezer volt; az utódjából, a Vertex II-bõl egy ugyanekkora ma feleennyibe kerül. Úgy gondolom, az SSD ma már nem csak a felsõ kategóriák privilégiuma.

 

Ha én laptopot veszek, akkor ott a mobilitás és a jó minõség lesz a lényeg. Amihez teljesítmény kell, ahhoz ott az asztali, azt úgysem lehet lenyomni ezen a téren.

Abban nem értek egyet, hogy nagyon szûk lenne az a réteg, amelyik profitálni tud az asztali gép teljesítményébõl. Én már próbáltam csúcskategóriás noteszgépeket is, és egy felsõ-közepes asztalihoz képest mindegyik kiábrándító volt. Jó, nyilván az alap feladatoknál ez nem látszik, de azért ma már nem mindegy, hogy egy komolyabb játék, egy-két virtuális gép vagy esetleg egy kódolási feladat mennyire hagyja élni a rendszert. Azt pedig a vak is látja, hogy a noteszekben egy-egy ilyen feladat mellett alig marad tartalék; míg egy felsõ-közepes asztali félgázon elvégzi ugyanezeket.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Vegyük az általad említett 60 GB-os Vertex II-t. Ha jól értem, ez most durván 35 ezer forint. Legyen mondjuk nagy tételben egy gyártónak 25 ezer, és akkor valószínűleg keveset mondtam. Ennyiért kiskeráron is 1 TB-os, 5400-as laptopvinyót kapni. Erre felkerül egy agyoncicomázott Windows 7, egy Office és még pár program. Ha rendszeresen letölti a frissítéseket, akkor simán lefoglal 40 GB-ot. SSD esetén marad 20 GB mindenre. Ez szerintem bármire kevés, nem kell semmilyen komoly felhasználás. A duplája szerintem már elfogadható lenne, ha általános felhasználást nézek. Erre talán már nem kell sokat várni.

 

Én úgy vettem észre, hogy a laptopokat elsősorban a kegyetlenül lassú merevlemez, esetleg a lassabb buszok fogják vissza. Máig él bennem az a videó, amit egy SSD-vel felszerelt IBM laptopról készítettek. Asztali gépeket megszégyenítő sebességgel ment, pedig egy teljesen alap processzor volt benne. Videokódoláson, vagy több virtuális géppel nyilván elhasalt volna, de több mint meggyőző volt. Egyébként amiket említettél, azok pont olyan felhasználások, ami nagyon kevés embert érint, ráadásul pont azok, ahol mindig is lesz létjogosultsága a PC-knek. Az egyetlen, ami nem ilyen, az a játék, de az pont az asztali gépeket is két vállra fekteti.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Üzleti felhasználásra éppenséggel elég lehet az a 20 GB (+ felhõ alapú informatika). De ez most teljesen lényegtelen, mert elõbb raknak egy felsõ kategóriás gépbe 200 gigás SSD-t, mint SSD + HDD kombót. Tehát elég valószínûtlen, hogy az utóbbi irányba indulnának el.

Máig él bennem az a videó, amit egy SSD-vel felszerelt IBM laptopról készítettek. Asztali gépeket megszégyenítõ sebességgel ment, pedig egy teljesen alap processzor volt benne.

Persze, ez az SSD csodája. Ezért is mondtam, hogy ha valami, akkor épp az SSD éri meg a plusz pénzt, mert tényleg nagyon jelentõs, látható, érezhetõ, mérhetõ elõnyt hoz. Egy 30 ezres processzor lecserélése egy 100 ezresre a töredékét nem hozza annak a gyorsulásnak, mint amit egy SSD.

Viszont ne legyenek azért illúzióink: ha egy SSD-s asztali géppel hasonlították volna össze azt az IBM laptopot, egybõl helyreállt volna az erõsorrend. Ugyanis az asztali gépeket is a winyó fogja vissza.

Laptopoknál komoly gond a fogyasztás és a melegedés, ezért még a legerõsebb mobilprocesszorok is igen "lightosak" az asztalikhoz képest. Ehhez jön a lassabb busz, a lassabb memória, a picike tápáramkör és a gyenge videovezérlõ. Ezek együttesen elég gyér teljesítményt eredményeznek. Fizikailag is képtelenség lenne erõs alkatrészeket rakni a noteszba, mert azok komoly hûtést igényelnek, ami a noteszgép méretében szinte megoldhatatlan. Persze a noteszgép nem is a teljesítményre van, csak ezt sokan hajlamosak elfelejteni.

Egyébként amiket említettél, azok pont olyan felhasználások, ami nagyon kevés embert érint

Relatíve kevés, de azért ez már nem olyan szûk réteg, mint amilyennek írtad. Egyre többen nyúlnak virtualizációs eszközökhöz (akár az otthoni, akár a vállalati szektorban), ráadásul egyre jobban terjednek a komolyabb multimédiás eszközök, egyre népszerûbbek az irdatlan felbontású filmek, egyre több helyen ott a HD; és elhiszem, hogy nem mindenki akar különféle tartalmakat kódolni, de például az átkódolás egyre több ember igénye lehet; a saját videók kódolásáról nem is beszélve.

Emellett persze a teljesítmény csak az egyik ütõkártyája a PC-nek.

 

======

Hogy legyen valami SSD-s téma is, most láttam meg ezt, és máris beleszerettem. Még az ára sem olyan durva, mondjuk egy Vertex II-höz képest.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Előbb vagy utóbb persze hogy a csak SSD-s megoldás fog elterjedni. De szerintem 1-2 évig kell lennie valami áthidaló megoldásnak, akár az ODD beáldozásával is, ami most is megtehető, csak a legtöbb gyártó nem árul így kész gépet.

 

Természetesen egy SSD-vel felszerelt asztali gép köröket ver egy SSD-s laptopra. Én csak azt akartam mondani, hogy hiába az asztali gépnél is a merevlemez a szűk keresztmetszet, egy átlagos felhasználó azt nem érzi lassúnak, hozzáteszem általában én sem. Ezzel szemben a laptop 5400 RPM-es vinyója bármilyen felhasználás mellett szenvedés, egyszerűen minden megakad, ha a gépnek a háttértárhoz kell nyúlnia, és erre még rátesznek egy lapáttal az általad is említett gyengébb hardverek.

 

A noteszgépek jelentős részében (egyedül a tesco gazdaságos kategóriában nem) most már egészen tűrhető videokártya van, ezek megfelelő driverrel elég nagy terhet képesek levenni a processzor válláról. Az én laptopomon pl. gyakorlatilag semmit nem lehet csinálni, ha HD videót játszik le, a mostaniakon egy megfelelő lejátszó ehhez a GPU-t használja. Ráadásul jönnek az integrált CPU-GPU megoldások, így ezen a téren további előrelépés várható. Az állandó probléma ez, természetesen ott van még az egyszeri átkódolás, amit te is említettél. Szerintem megfelelő háttértár mellett ezzel most már egy laptopprocesszor is elfogadható időn belül megbirkózik. Ezzel még a most már igencsak elavultnak számító T8300-asomnak sincsen problémája. Persze, ez valószínűleg lehetetlenné teszi, hogy közben mást is csináljak a gépen, de ez az asztali gépek egy jelentős részére is igaz, még ha a felső kategóriára nem és a középkategóriára is egyre kevésbé. Az egyetem, illetve nyáron a munka miatt nagyon sok virtuális gépet használtam már, és hardveres virtualizáció mellett eddig két problémába ütköztem. Az egyik a lassú HDD, a másik a mennyiségileg kevés memória. Előbbin segíthet az SSD, utóbbi 4 GB mellett már elvétve jönne elő, sajnos nekem nem adatott meg. Szóval szerintem ez sem korlátozza igazán a noteszgéphasználatot. Az egyetlen terület, ahol hatalmas a lemaradás, és az általad említett okok miatt nem is várható előrelépés, az a játékok területe. Itt elsősorban a melegedés és a fogyasztás a probléma, hiszen más nem akadályozza a gyártókat abban, hogy nagyobb teljesítményű alkatrészeket építsenek be. Erre szerintem a külső VGA-k elterjedése lesz a megoldás, de ezek sajnos még az SSD-khez képest is aranyárban vannak, és egyhamar nem is várható változás. Ebben a szegmensben inkább a konzolokkal kell versenyeznie a PC-knek, de ez már végképp más téma. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...