Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Operációs rendszer memóriakezelése


Pjotr

Recommended Posts

Pjotr

Operációs rendszer memóriakezelése

Windows

Mit kell megcímezni:

  • videokártyák memóriája
  • gyorsítótárak
  • bõvítõkártyák saját memóriája
  • rendszermemória
  • stb.
Ahhoz, hogy mind a 4 GB-ot a rendszer számára is elérhetõvé tegyük, illetve 4 GB-nál több memóriát kezeljünk az alábbi feltételeknek megfelelõ környezettel kell rendelkeznünk:
  • A chipsetnek legalább 8 GB címtartományt kell támogatnia (pl. Intel 975X, P965, 955X "Socket 775"-ös aljzatban, AMD processzorok esetén Socket F, Socket 940, Socket 939, vagy Socket AM2 aljzat, és az ezeknél újabbak)
  • A processzornak támogatnia kell az X64 utasításkészletet (AMD64 vagy Intel EM64T)
  • A BIOS-nak támogatnia kell a "memory remapping" szolgáltatást
  • A Windows operációs rendszer 64 bites változata szükséges
Windows "otthon":
  • Windows XP Home: 4GB
  • Windows XP Professional: 4GB
  • Windows XP X64 Edition: 128GB
  • 32 bites Windows Vista/7: 4 GB
  • 64 bites Windows Vista/7:
    • Basic: 8 GB
    • Home Premium: 16 GB
    • Business/Professional/Enterprise/Ultimate: 128+ GB
Windows Server 32 bit (PAE/AWE mód)
  • Windows Server 2003, Standard Edition supports physical memory up to 4 GB.
  • Windows Server 2003, Enterprise Edition supports physical memory up to 32 GB.
  • Windows Server 2003, Datacenter Edition supports physical memory up to 64 GB.
Sok téves információ kering az interneten, szerencsére nekem is sikerült megjegyeznem néhányat. A linkelt olvasmányt mindenkinek ajánlom!
Link to comment
Share on other sites

KGigi

Hozzátenném, hogy minden ezeket követő chipset is támogatja, így pl. az Intel x3x, x4x, valamint hogy a Vista Business 64 bit is 128 GB-ig kezeli a memóriát. Illetve nincs leírva, hogy ez a memória nem a RAM, beleszámít a VGA(k) memóriája, gyorsítótárak, bővítőkártyák saját memóriája stb.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A linkelt írásban benne van, de beleszerkeszthetem.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Szerinted hányan vannak, akik egyáltalán azt végigolvassák, amit Te írtál? :lol: Szerintem írd bele.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Naiv vagyok, és bízom benne, hogy nem feleslegesen töltöm vele az idõm. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
geforce9600gt

Hello!

 

A gépemen windows7 van, 64 bites. Van benne 4 giga ram, és kiírja hogy 3,25 felhasználható? Most ez mit jelent? Hol van a többi a 4 gigából?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Ilyen akkor szokott elõfordulni, ha valakinek Integrált Video kártyája van.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Vagy valami nem teljesül a fentiek közül.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Valami még eszembe jutott. A kérdezõ felhasználónevébõl ítélve "geforce9600gt" nem integrált VGA-t használ. :) Van egy BIOS beállítás (aminek lényegérõl lövésem sincs), de 64-bites rendszerek esetében engedélyezni kell.

Ez az én alaplapomnál (Asus P5K) például a következõ helyen érhetõ el:

BIOS-->Advanced (fül)-->Chipset (menü)-->North Bridge Configuration-->Memory Remap feature: [Enabled]

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Pontosan, ezt tartalmazza is a fenti 4 kikötés.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Ja, észre sem vettem. Ezek szerint bõvítetted, már a Windows 7 is benne van. :)

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A készítés dátuma megegyezik az utolsó szerkesztés dátumával (legalábbis most). ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Sanyi1946

Sziasztok!

Nem tudom eldönteni, hogy van -e értelme a memoria bõvítésnek a kõvetkezõ összeállításban:

 

Alaplap: ASUSP4S800

Ram. 3DDR DIMM

 

CPU . Multi CPU

#1 Intel Pentium 4 3Ghz

#2 Intel Pentium 4 3Ghz

 

Videokártya:ASUS HD 3650 Silent AGP 512Mb

 

Memoria bõvítés

Jelenleg:

DIMM1: 512Mb

DIMM2: 512Mb

Elképzelés:

DIMM3: 1Gb

 

Tisztelettel kérném a tanácsotok.

Köszönöm

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Van.

Link to comment
Share on other sites

Sanyi1946

Köszi Pjotr!

 

Kípróbáltam, de nem mükõdik: az 512Mb+512Mb+1Gb, ígaz a DIMM3-ba raktam az 1Gb-ost nem a DIMM1-be.

Ebben a felállásban a MemTest 86' 6 "futam után 30 hibát jelzett.

Kivettem a DIMM1-bõl az 512Mb-ost és a helyére tettem az 1 Gb-ost, vagyis:

DIMM1:1Gb + DIMM2: 512Mb= MemTest 6 "futam" után nincs hiba.

Elfogadható ez így, vagy valamilyen teszt-el még "igazolni" kell?

Lapozó fájl mérete:1535 Mb

A rendszer kezelje a lapozófájl méretét. Kezdeti és maximális méretet nem adtam meg.

 

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Még azért próbáld meg begyömöszölni azt az 512-est, hátha jó lesz más felállásban. :igen:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Csaba_#

Behülyült a 64 bites Windows 7-em?

 

Újabban nem látja mind a 4 Gb RAM -omat. Tisztára 32-bites rendszerként viselkedik:

 

IPB kép

 

IPB kép

 

Eleinte arra gyanakodtam, hogy talán a BIOS -ban tiltotta le magát a Memory Remap Feature, de nem, engedélyezve volt. Próbaképp letiltottam (hátha szerepet cserélt az Enabled és a Disabled láttam már ilyet), de akkor már csak 3300 Mb körül számolt le a POST képernyő, és természetesen Windows-ban sem változott a helyzet. Megint engedélyeztem, és a POST képernyő megint szépen kiírta mind az 4096 Mb-ot. De a Windows még mindig nem látta az összeset. Szóval tanácstalan vagyok, korábban ugyan ez a rendszer szépen felismerte az összes RAM -omat, még Screenshot -ot töltöttem fel valamelyik topikba az egyik kérdezőnek róla.

 

A hardver és driver összetétel nem változott, és a Windows Update-ről is rendszeresen szedem a frissítéseket, szóval kész röhej az egész. :S

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Ilyesmivel utoljára akkor találkoztam, amikor inkompatibilis memóriákkal hajtottam a gépem (GeIL-féle csodálat); illetve még utána is, mikor gyári hibás memóriakitet hoztam haza.

Amivel én próbálkoznék: Live Linux; Memtest; BIOS-frissítés; Windows-újratelepítés. Nagyjából ebben a sorrendben.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Alaplapi videokártya nincs véletlenül az alaplapon? Lehet, hogy az kapcsolt be.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Csak úgy magától? Az elég vicces volna. Egyébként nincs alaplapi videokártyája; ha jól tudom, egy Asus P5K-ról van szó.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Pontosan erről az alaplapról van szó, és nincs alaplapi IGP + 4 * 1 Gb DDR2 Kingston Vaule 800 MHz.

A legújabb BIOS van fent, a memtest-et este lefuttatom, bár nem hiszem hogy a memóriákkal lenne gond, semmilyen memóriahibával összefüggő jelenséget nem tapasztaltam.

Link to comment
Share on other sites

zorzy

Pedig nekem is pont ezt csinálta egy asrock lap és 2x2giga ocz ram esetében. Csak a ram típus csere volt a megoldás.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

@ Csaba_#: És a BIOS-ban minden memóriával kapcsolatos beállítás (órajelek, feszültségek stb.) rendben van?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

@zorzy

Elhiszem, de akkor eddig miért volt jó?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Dupla oldalasak? Mert akkor az egyik modulon csak a memóriák (vagy switchek-ek) [több szinten lehetnek] negyede mûködik (3*1+0.25 GB).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...