Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Akkumulátor tárolása


balage187

Recommended Posts

balage187

Sziasztok!

 

Lenne egy amatõr kérdésem, de már sok mindent hallottam ez ügyben, ezért szeretnék végre tisztán látni.

Nemrég vettem egy Olympus FE-5000 digitális fényképezõgépet, melyhez egy lítium aksit adtak (pontosan: Lithium Ion Battery LI-42B). Azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan érdemes az aksit tárolni úgy, hogy minél hosszabb legyen az élettartama. Nálam elõfordulhat az is, hogy hetekig nem használom, ekkor hogy tároljam? Hallottam arról, hogy feltöltve kell. Ami jó, de ha 75-80%-os töltöttségû akkor is töltsem fel 100%-ra? Ez ellentmond a másik dolognak, amit hallottam, hogy nem jó tölteni, csak akkor ha teljesen lemerül.

 

Szóval mit tanácsolnátok?

 

Elõre is köszi minden választ!

Balage

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Ha hosszabb ideig nem használod, akkor célszerû feltöltve, a gépbõl kivéve tárolni.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A Li-ion akkuk nem károsodnak, ha nem meríted le őket. Sőt, nem is szabad teljesen! Pár havonta egyszer kell őket annyira lemeríteni, amennyire hagyják, utána pedig teljesen feltölteni, így maximálhatod az élettartamot. Tárolni feltöltve kell, ahogy ProFiler is írta.

Link to comment
Share on other sites

balage187

Köszönöm a válaszokat!

 

Viszont egyik nap találtam ezt az oldalt (táblázat a lényeg): http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm. Erről mi a véleményetek?

A Lithium-Ion aksi Wiki oldalán is ugyanezt a táblázatot "idézik".

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Érdekes. :)

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Tényleg érdekes. Minden esetre lemerítve semmiképpen se tárold.

Link to comment
Share on other sites

f22

Mit tudtok arról mondani, hogy egy Li akku, átlagban hány évig bírja? Tudom, sok mindentõl függ.

Azért kérdezem, mert én eddig úgy csináltam, hogy addig használtam a Panasonic FZ-50-esemben az akkukat, amíg le nem merültek és így tároltam. Az eredeti Pana akku, ill. a vele 1 idõben vett Energizer utángyártott aug-ban lesz 2 éves, de még ugyanúgy bírják, mint újkorukban. 1-1,5 éve vettem egy utángyártott Hama-t, de azon sem észleltem gyengülést.

 

Köszi!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
king1955

Szia! Egy egyszerű mindenki számára érthető leírás az akkukról: http://hu.netlog.com/groups/realpower/forum/messageid=2161

Amit a http://www.batteryuniversity.com -on lehet olvasni az egy teljesen korrekt írás a laptop akkukról.

És az is világosan le van írva ott, hogy nem csak az évek számítanak hanem a töltési ciklusok száma. Nem mindegy hányszor töltögetik mert a NI-MH akkukal ellentétben a lithiumok mindössze 300, nagyon jó esetben 500 töltést bírnak. Tehát vigyázni feleslegesen nem kell tölteni. Az élettartam 3 év még ha nem használod akkor is előfordulhat, hogy tönkre megy. De lehet találkozni néha 5 éves még működő akkuval. Sajnos az akkumulátor gyártás még ma sem egy tökéletes technológia. Ha elolvasod az első hivatkozásban leírtakat és megnézed a fotókat világos lesz minden.

Üdv King

Link to comment
Share on other sites

action74

Szia.

Én amióta megvan a laptopom, töltõrõl használom, persze az akkumulátor is benne van. Több fórumon olvastam, hogy a helyes az akkumulátorral bánni, van, aki azt ajánlja nem muszáj kivenni, ha töltõrõl használjuk, van aki pont az ellenkezõjét állítja. Akkor most mi is a megfelelõ megoldás az akkumulátorral kapcsolatba? ;) Lehet, hogy a kérdésben már a válasz is benne van.

 

Link to comment
Share on other sites

Dave891

Nyugodtan benne lehet a gépben, ha 100% töltöttséget eléri, akkor abbamarad a töltése. Meg ha hálózatról megy, akkor nem az akkut használja a gép.

Link to comment
Share on other sites

king1955

Gépe válogatja.A régieknél kivenni,az újaknál már nem kell feltétlen.Feltölteni használni akkor is kell idõnként mert úgy is tönkre mehet.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
apa

Van két darab Duracell AA-s akkumulátorom, ami 2650mAh-s.Kb.3-4 évesek már.A töltöttség 1.42V digit multiméterrel mérve.Ha berakom a fényképezőbe (Canon PS A800) és bekapcsolom,akkor bekapcsol a készülék, kitolja az objektívet, de elsötétül a képernyő, és semmire se reagál a készülék.Elemekről viszont működik rendesen. Akkor az akkumulátoroknak kuka?Gondolom igen.Milyen típusú aksik jók mostanában, milyet ajánlotok?

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Normális jelenség. Nem minden készülék alkalmas elem helyett akkumulátorról üzemelni. Az akkumulátorok üzemi feszültsége általában több tized volttal kisebb mint az elemeké. Ezt nem minden készülék tolerálja.

Link to comment
Share on other sites

apa

Értem. Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Ha mégis akkut választanál, akkor Varta Professional.

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Én valami NiZn akkumulátort (nikkel-cink) javasolnék. Itt egy cikk a problémádról és a megoldásról, ami sajnos nem egy olcsó mulatság, mert a spéci töltőt is meg kell venni hozzá :(:

 

http://pixinfo.com/c..._nizn_charger.1

Link to comment
Share on other sites

apa

Uraim! Köszönöm a kimerítő információkat és segítséget is! :istenvagy:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...