Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Lemezkezelés Windows alatt


Pjotr

Recommended Posts

KGigi

Kizárt. Én a Vistával növeltem partíciót, ebben biztos vagyok.

 

A GParted egy nagyon jó program, egyébként itt a fórumon is van róla leírás.

Link to comment
Share on other sites

die nadel

Vistával már én is csináltam partíciót úgy, hogy levettem az egyik meglevõbõl és újat hoztam létre. Nem attól tartok, hogy nem tudom levenni a megfelelõ méretû területet hanem attól, hogy azt nem tudom hozzáadni az aktív rendszerpartícióhoz (félek, hogy kihúzom a Windows alól a "talajt").

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Ezért mondom, hogy ne a sajátjával csináld. Érdemes "szakcéggel" dolgoztatni. ;)

Acronis Disk Director, Paragon vagy akár az említett Gparted, ami Linux folytán ingyenes.

 

Sőt, ha annyira tartasz a dologtól, érdemes csinálni egy partíciómentést előtte. Ez egyébként is javallott, ilyen beavatkozáskor meg elővigyázatosságból fel is hívják rá a figyelmet.

Egyébként nemigen szokott probléma lenni, de az ördög...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
aadaam
Sziasztok!

 

A segítségeteket szeretném kérni.

Adott egy 250 GB-os merevlemez a következő képen particionálva:

IPB kép

Szeretném a rendszerpartíciót (Windows 7 Ultimate 64 bit) 10BG-tal bővíteni amit a "D"-ből vagy az "E"-ből vennék el.

Meg lehet ezt oldani a Windows lemezkezelőjével? Vagy aktív (rendszer) partícióval nem lehet ezt megcsinálni.

Ha nem lehet, akkor mivel lehet? Talán GParteddel? (Soha nem használtam Linux-ot :upsz: )

 

Segítségeteket előre is köszönöm!

Sziasztok!

 

Nekem hasonló problémám lenne WinVistaBusiness 32 alatt. Csak a következő felállásban néz ki az összesen 320 GB Winyóm:

 

C (Windows) 963 MB szabad már csak a 40 GB-ból

D 100 GB szabad a 250 GB-ból

P 2,9 GB szabad a 10 GB-ból

 

Szeretnék esetleg olyan felállást kialakítani valahogy legyen egy 100 GB-os C meghajtóm és és egy 220 GB -os D.

De nem tudom hogy hogyan tudnám a jelenlegi C-t megnöveli, ahhoz helyet hozzáadni, esetleg összevonni a partíciókat.

EASUS Partition Magic Home programom van, de ebben sem találtam ilyen menüpontot.

Valaki ebben tudna részletesebben segíteni hogy hogy kell ezt a növelést véghezvinni ?

 

Csak nem szeretném emiatt újratelepíteni a Windowst meg a programokat.

Biztonsági mentést az adatokról tudok csinálni. Ha a cél érdekében kell a D és a P meghajtó formatálható is.

 

Köszönöm előre is!

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Hát talán a Linux live CD-n lévõ GParted képes erre de már régen használtam Linux-ot.

Link to comment
Share on other sites

aadaam

Sajnos és még úgy sem értek a Linuxhoz - És ez a tipp sajnos kicsit kevés nekem. De azért köszi.

Link to comment
Share on other sites

solties

Csak olyan partícióból tudsz leválasztani a másik javára, ami mellette van.

Én a GParteddel csináltam ezt.

Linux live bebootolsz, és az eszközökben megkeresed a terminált, olyan mint a win-ben a parancssor, beírod "sudo gparted" és előjön. Tök egyszerű!

Tölts le valahonnan egy ubuntut (ingyenes) kiírod, egy cd-re ráfér! Választható benne a nyelv! Ezzel a CD-vel bootolj be, és válaszd az ubuntu kipróbálása a számítógép módosítása nélkül-t

A Te esetedben valószínüleg csak az fog működni, hogy átméretezed a partíciókat, tehát ha a C-hez hozzá akarsz adni, akkor azt egy csúszkával állítod. A D "rovására"

Vagy, ha el tudnád menteni a D adatait, akkor Windows alól is megy. Törlöd az egész partíciót, és utána kiterjeszted a C-t.

De úgy néz ki, csak a "D"-ből tudsz lecsípni, mert az van mellette.

Elég sok adat van rajtuk amint látom, ha tudsz, előtte ments!

Link to comment
Share on other sites

aadaam

Szia!

 

Köszi, az utóbbi lehetőség tűnik nekem egyszerűbbnek, mivel hiába van a "D"-n sok adat, letudom menteni egy külső winchesterre.

És akkor ezt hogyan csináljam. Lementem a D-t, majd formázással teljesen letörlöm a partíciót ... Utána akár a Windows lemezkezelő eszköze is fel fog olyat ajánlani olyan lehetőséget / menüt hogy bővítsem a C részt a fennamradó szabad részből ?

 

Azt pl. nem lehet megcsinálni hogy a jelenlegi D partíciómból amin van 100 GB szabad hely pl. 60-at levlasztok, külön partícióként és utána azt törlöm, majd ezzel a törölt területtel bővítem a C-t ?

 

Köszi: ADAM

 

Van néhány apróság, amit nem kellene elkövetni:

  • Nem idézünk előttünk íródott hozzászólást;
  • Nem rakja a komplett üzenetet tagbe;
  • Nem használunk piros színt, azzal a moderátorok írhatnak;
<Pjotr>
Link to comment
Share on other sites

solties

Ha a D particióból akarsz leválasztani 60-at, akkor az valószínűleg, csak az "E" (vagy ahogy nálad látszik "P") tudod hozzácsatolni, mivel az lesz közvetlen a lecsatolt rész mellett.

Tudom mert pontosan így jártam én is, nekem is 3 partícióra van osztva az egyik vinyóm!

Nos ha le tudod menteni a "D" ről az adatokat, akkor csináld ezt:

1, mentés, aztán számítogép/kezelés/ lemezkezelés

2, kiválasztod a "D" partíciót, jobbgomb, formázás, ha kész, ugyanígy jobbgomb kötet törlése.

3, Aztán jobklikk a "C"-re kötet kiterjesztése, és a megjelenő ablakban megadod neki, hogy mekkorával "nőjön" (Tehát pl 10 Gb=10000)

És oké...

Aztán ha megvan, újra létrehozhatod a "D" partíciót, mármint ami megmaradt belőle. Jobbgomb, új kötet, és így tovább. Gondolom innen menni fog.

Kb ennyi röviden.

Link to comment
Share on other sites

aadaam

OK - ezt megpróbálom , remélem sikerül. Ha nem ,akkor úgyis írok :) HALI ADAM

Link to comment
Share on other sites

aadaam

Sikerült - Köszöntem. Most már csak vissza kell másolnom az adataimat. ADAM

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Dreaman

Sziasztok!

 

A következõben kérném a segítségeteket! Adott egy HDD, mely 3 részre van darabolva: egy elsõdleges, és két logikai partícióra. Az elsõdlegesen mûködött sokáig az XP, a másik kettõ adattárolásra volt használva. Aztán az egyik logikai partícióra felkerült a Windows 7. Így aztán boot menüvel tökéletesen futott egymás mellett a két operációs rendszer. Mára azonban az XP feleslegessé vált, és szeretnék megválni tõle. Win7 alatt a lemezkezelõvel gyakorlatilag semmit sem tudtam kezdeni, ezért elõkerestem az EASEUS Partition Master-t. Azonban õ sem jutott semmire: elsõdleges partíciót nem tud formázni. Ilyenkor mit kellene tennem? Szeretném, ha a jelenleg XP-s elsõdleges partíciót le tudnám formázni úgy, hogy a Win7 tovább mûködjön és a másik logikai meghajtó tartalma se vesszen el (tárhiány miatt nem tudom lementeni).

Elõre is köszönök minden tippet!

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

:nemnem: Ez így nem lesz frankó, mert akár az XP, akár csak maga a Win7 boot fájljai mindenképpen az elsődleges partíción kell hogy legyenek.

Ha formáznád az XP partícióját, a Win7 nem indulna, bár ez helyrehozható, de csak az aktív partíción.

Jobb lenne előbb az XP partícióról a Boot mappát és a bootmgr fájlt átmásolni a Win7 partíciójára.

Utána vagy XP alól, vagy CD-ről, USB-ről bootolva egy külső partíciókezelő programot a Win7 partícióját elsődlegessé, majd aktívvá tenni.

Ezután már csak a Win7 bootját kell helyreállítani a telepítő repair funkciójával.

Ha eddig eljutottál, és nem kell az XP partíció, bármit tehetsz vele.

Link to comment
Share on other sites

Dreaman

Köszi a tippet, de nem bírtam ki(:P) és bebootoltam Win7 lemezzel, és onnan formáztam simán az XP-s partíciót. Utána pedig, ahogy leírtad, többé nem indult el a Win7. Bebootoltam ismét, kértem egy startup recovery-t, és a naplót elolvasva a hiányzó "bootmanager"-t, pótolta az XP-s partícióra. Az a pár kB már nem zavar, probléma megoldva. :P (Habár, hogy utána miért kellett újraaktiválnom, azt nem értem, de szerencsére nem volt gond vele..) De így is köszönöm a segítséged, legközelebb majd lehet úgy járok el, ahogy te írtad!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Vazgeraa

Nekem az a próblémám van hogy 320GB os laptopon csak a második particíó látszik ami az egész fele. Mit tudnék tenni hogy az elsõ partíció is látszódjon?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

A lemezkezelõben adsz neki egy betûjelet: >> Katt <<

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
oldtaurus

Sziasztok!

 

A Windows 7 a "C" elsõdleges NTFS partición van, mely méretét szeretném növelni. Van bõven szabad hely "D"-n (logikai NTFS) ezért szeretnék lecsípni belõle 15 GB helyet, mellyel megnövelném a "C" particiót. Nem a Windows alatt csinálnám. Ezért megpróbáltam a Hiren´s Boot CD 10.0 lemezén az Acronis Disc Director és a Partition Magic Pro programokkal megcsinálni, de nem kínálja fel közvetlenül ezt a lehetõséget. Gyanítom, hogy több részletben talán elvégezhetõ, ebben kérném a segítségeteket.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Persze. Előbb csökkenteni kell a D: logikaid méretét, hogy a kezdetét feljebb tolod.

Utána már megnövelheted az elsődlegest az üres helyre.

Ezt a Disk Directorral megteheted ebben a sorrendben akár egyszerre, egy leokézással.

Link to comment
Share on other sites

oldtaurus

Köszönöm a segítségedet, sikerült az átméretezés!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Jay
Destroy-man' = NTFS-rõl csak FAT32-re tudtam átkonvertálni...

Melyik programmal oldottad meg?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
elbest

Sziasztok!

Bocs, Egy kicsit hosszú lesz...

 

Adott egy új laptop, rajta 2 db 500 Gb-os Winchesterrel.

 

Disc1

 

* SYSTEM NTFS 199 MB.............nem tudom, mi

C:OS NTFS 448,85 GB

E: RECOVERY NTFS 16,1 GB...........ez ugye a helyreállító (OP rendszer)

F: HP TOOLS FAT32 103,02 MB.....nem tudom mi

Mind Pimary.

 

Korábbi gépeimen volt egy C az op rendszerrel, programokkal és egy D adatokkal. Igaz, az nem is Win 7 (64 bit) volt, hanem elődei. Érdekelne, hogy mi lehet az F-en és a *-on....de biztos kell.

 

Amit meg szerettem volna oldani. A közel 450 Gb-os C-t kettéosztani.

C max 100 GB a maradék pedig a másik partíció.

De gondolom a C-nek 100Gb sem kellene.(Most 32 Gb foglalt) Mennyit kell, hogy hagyjak a Win 7-nek és a programoknak és egyéb feladatoknak?

 

A Minitool Partition Wizard-dal próbálkoztam. Le is csökkentettem a C-t. Lett mellette egy üres hely (unallocated)

Ebből kreáltam volna egy particiót, de nem lehet. Hiányoja az MBR-t.

Most ott tartok, hogy visszaállítottam az eredeti C méretet.

Közben észrevettem, hogy egy menetben is lehet mindent csinálni ezzel a programmal.

Megnéztem egy videót itt:

http://www.partitionwizard.com/faq.html

Simán lecsökkenti a C méretét és létrehoz azonnal 3 partíciót a felszabadult helyre. Ha jól látom Win 7 op rendszerrel és nem nyafog MBR-ért.

 

 

Mit tudnék tenni?

A másik Winchesterrel is vannak problémáim, de azt egy másik kérdésben inkább...

Link to comment
Share on other sites

elbest

A problémám a másik Disc-en:

 

Ez is mint említettem 500 GB.

Volt rajta:

D:DATA NTFS 48 GB Primary

a többi része UNALLOCATED

 

Ezt az említett programmal megváltoztattam.

Így néz ki most:

D: DATA NTFS 232,87 GB Primary

H : ADAT NTFS 232,88 GB Logical

 

Nem én akartam, hogy Logical legyen, ilyen lett a H.

Lehet, hogy e miatt vannak a következő gondjaim?

 

Ha a H-ra akarok másolni máshonnan, azt az üzenetet kapom, hogy "hozzáférés le van tiltva"....de a RENDSZERGAZDAKÉNT gombra kattintva engedi.

A H-ról törölni sem enged, azt az üzenetet kapom, hogy "írásvédett"...de Rendszergazda gombra kattintva engedi.

Ha a H-n megnyitok pl egy doc, vagy exe fájlt, módosítok rajta és szeretném menteni, akkor nem engedi.

A- mentés másként - ablak jön elő. Persze, ha nem változtatom meg a fájl nevét, akkor kapom az "írásvédett" üzenetet.

Ha megváltoztatom a fájl nevét, akkor azt az üzenetet kapom, hogy "Erre a helyre nem mentheti. A szükséges engedélyt a rendszergazdától szerezheti be". Majd fölkínálja, hogy mentsem a DOKUMENTUMOK mappába (a C-re).

Ugyanez a helyzet, ha egy új fájlt akarok menteni ide (pl egy új doc, vagy exe fájlt).

 

Könyvtárat enged a H-ra átmásolni és törölni is.

 

Hogy tudom megoldani,hogy teljesen normális és használható partíció legyen a H?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Disc1

 

* SYSTEM NTFS 199 MB.............nem tudom, mi

Ez a Windows 7 boot partíciója.

C:OS NTFS 448,85 GB

Ez maga a Win7 partíció.

E: RECOVERY NTFS 16,1 GB...........ez ugye a helyreállító (OP rendszer)

:igen:

F: HP TOOLS FAT32 103,02 MB.....nem tudom mi

Ezek a HP notebook speciális HP eszközei. Nálam ez 2 GB-on csücsül.

Mind Pimary.

Na ez az én bajom is, pont egy ilyenbe futottam bele.

Csókoltatom a Microsoftot a Win7-en a boot partícióra elpazarolni egy elsődleges partíciót, meg ugyancsak a HP-t, aki szintén lefoglalt kettőt. :hááát:

Nehogy már logikaira konvertáljam az op. rendszert, bár éppen lehetne.

PC-n még elment a boot partíció, de így a notebooknál gázos.

Egy elsődleges partíciót meg kellene szüntetni, csak azon gondolkodom egyelőre, nem ismervén a HP recovery csínjabínját, hogyha elmentés után törlöm a HP TOOLS partíciót, és feltolom ide a recoveryt, de éppen egyelőre maradhatna unallocated is, akkor fog-e működni az f11 billentyűre a recovery. Ha egyszer kell.

Nem tudom még, menet közben használja-e ezt az F: tools partíciót valamire, vagy csak ha telepítek valamit.

És persze 50-60 GB-ot meghagyok a Win 7-nek, a többi meg lehetne 1 vagy 2 DATA logikai partíció.

Ennek még utána kell nézni fórumokon, HP supportnál.

De elsőként érdemes USB külső vinyóra partíciómentést csinálni USB-ről bebootolt True Image programmal.

 

Ebből kreáltam volna egy particiót, de nem lehet. Hiányoja az MBR-t.

Azt még meg lehet oldani, aktívvá tenni a C: op. rendszer partíciót, és itt helyreállítani a Win7 bootját.

... és még kérdés, hogy érdemes-e ezekkel így veszkődni, vagy mennyire kell ez a külön boot partíció, mert EFI BIOS gyanú van, lévén ilyen mappa. Ha ez jelent ebben egyáltalán valamit.

 

Közben észrevettem, hogy egy menetben is lehet mindent csinálni ezzel a programmal.

Inkább legújabb Paragon vagy esetleg Acronis Disk Director kellene, bár utóbbi kicsit hadilábon áll a Win7-tel, illetve összeakad az újabb True Image verzióval.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Újra kell tenni a Windows-t úgy, hogy telepítéskor törölni kell mindent majd csak 1 partíciót létrehozni, ami elsõdleges, a többit pedig majd a mûködõ Windows Lemezkezelõjével megcsinálni kiterjesztett-logikaira.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Hja, úgy nem kunszt. ;) Csak odalesz az összes karácsonyfadísz.

Igaz akkor már esetleg inkább 64 bites lenne rátolva. A cubehőrök meg letölthetők.

 

Hogy tudom megoldani,hogy teljesen normális és használható partíció legyen a H?

Ezek a jelenségek a Vista óta a jogosultságkezelési anomáliák közé tartoznak.

Ha ilyen van, külön hozzá kell adni a meghajtóhoz vagy mappához a rendszergazda jogú usered teljes hozzáférési joggal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...