Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Processzorok, videokártyák és csipek hűtése


Pjotr

Recommended Posts

Burgonya

Zsír, ez jónak tûnik. Ráadásul azt írják, hogy bele is fér. Amúgy csak az a bajom, hogy az ilyen hûtõket(legalábbis amiket néztem) nem túl könnyû beszerelni, és nemigen akarom még egy napra elvinni a gépemet (tanulok). Meg a házam is olyan, hogy oldalt van kivezetõ rész a processzorhûtõnek.

Kösz szépen, sokat segítettél.

Link to comment
Share on other sites

Burgonya

Mégis csak van egy baj ezzel a hûtõvel: Az ára.

Tudom én nem szóltam, de max 10000 Ft-ot szeretnék erre költeni, de inkább 7-8 ezer lenne az optimális.

Bocsika:):)

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Akkor nézd meg ezt a kettõt:

Ez olcsó, de oldalírányú ventilátora van: http://prohardver.hu/teszt/fel_tucat_eros_...altozatlan.html

Ez viszont olyan, amilyent szeretnél, még az ára is belefér a maximális keretbe: http://prohardver.hu/teszt/fel_tucat_eros_...a_nagyagyu.html

A cikk végén találsz összehasonlító teszteredményeket is.

Link to comment
Share on other sites

Burgonya

Köszönöm a sok ötletet, majd valamit választok. Még sajnos mindig nem gyõzött meg egyik sem. Lehet veszek egy thermaltake frio-t azt kész :D

Azért köszönöm, majd kitalálom. A Gemin II-höz nem adnak ventilátort csak az a baj, meg nem biztos, hogy passzol, és nem is találtam infót ezzel kapcsolatban. Majd még visszajövök szerintem egy-két ötlettel.

Link to comment
Share on other sites

Burgonya

No aszongya,

Találtam olyat, hogy Thermaltake tr2-r1, ami árban nagyon jó, könnyû beszerelni és halk, de nem vagyok benne biztos, hogy elég jól hût-e, sõt van ahol csak am2 lapkába írják, de a hivatalos hollapon am3-t is írják, és phenom II x4-hez ajánlják pl. (tesztet nem találtam). Aztán néztem cooler master vortex 752-t amivel nagyjából ugyanez a helyzet. Teljesítménnyel itt is kétségeim vannak. A cooler master vortex plus ilyen szempontból jobb egy fokkal, eddigiek közül nálam viszi a pálmát.

Mit gondoltok?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
mlet

Sziasztok,

 

Tanácsra lenne szükségem processzor hûtéssel kapcsolatban.

INTEL Core i5-760 2.80Ghz 1156 processzorom van.

 

Gyári hûtéssel alapállapotban kb. 44-45 fokos volt a processzor. Meghajtva (GTA4, BC2) felment 60, sõt néha 70 fok közelébe.

 

Ezután szereltem a házba elõre egy ventit ami szívja be a levegõt, és hátra egyet ami fújja ki a levegõt.(még van a ház oldalán hely, oda nincs téve most venti)

Így alapállapotban 35-37 fokos a processzor, meghajtva 50-55 fokos. Ez most így oké is lenne de félek, hogy jönnek a nyári nagy melegek és nem lesz elég ez a hûtés.

 

Mi a véleményetek? Cseréljem a processzor gyári hûtését? Ha igen, akkor mire? Hûtõpaszta is szükséges ezekhez a venti-bordákhoz?(a gyárin ugye volt alapból) Milyen hûtõ felelne meg a processzoromhoz?

 

A processzor nincs húzva, teljesen gyári értékeken használom.

 

Köszönöm a segítséget,

mlet

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Ha a többi hőmérséklet rendben van, és csak a processzor melegszik, akkor valóban praktikus lecserélni a gyári hűtést. Ha nem akarsz tuningolni, akkor szinte bármelyik egyszerűbb, de márkás darab megteszi. Nekem ez az egyik kedvencem. Az elődje és ez is bizonyított nálunk itthon, ráadásul nagyon jó árban van. (Hűtőpaszta jár hozzá.) Ha ennél nagyobb hűtőteljesítményt, illetve csendesebb üzemet szeretnél, akkor a Noctua és a Zalman hűtői között nézelődj.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Dreaman

Sziasztok!

 

Egy ismerõs gépe új alaplapot és vele együtt új CPU-t kapott, egy 3 GHz-es Prescott személyében (D0 stepping). Mielõtt összedobtam a gépet, természetesen gyorsan leteszteltem: összeraktam egy asztalon a masinát, majd bekapcsoltam. Elsõ utam a BIOS-ba vezetett, majd rögtön rá is néztem a proci hõmérsékletére: kb fél perc BIOS után már 60 fokon ketyegett. Ki is nyomtam, a gyári hûtõt kipucoltam, újrapasztáztam, majd összeszereltem a gépet (most már a házában). Szerencsére sikerült egy (legendásan jó) FSP PNF 350-es tápot beszereznem, ami mint tudjuk 12 centis ventilátorral van ellátva, gondoltam ez gyönyörûen szívja majd ki a prociból kiáramló hõt. Tévedtem. Így is 65 fok körül ment alapjáraton a gép, elkezdtem terhelni, aztán 77 foknál abbahagytam.. leszedtem a bordát, letakarítottam, paszta, minden vissza, majd próba megint: a hõfok ugyanaz. Mese nincs, bedobtam a saját Zalman ZF1-es 8 centis házhûtõm a házba, közvetlen a CPU vonalába, úgy hogy kifelé szívja a meleget. Ha a kezem az oldallaphoz teszem, érzem a huzatot a házban, szépen csökkentek is az értékek (58-62 fok normál módban, terheléssel fél óra után is csak 76 fok).

Azt hallottam, hogy a Prescottok markáns fûtõegységek, de valahogy ezzel a 70 feletti értékkel sehogy sem tudok megbarátkozni. Azt sem értem, hogy miért gyári hûtõ a gyári hûtõ, ha nem képes egy 12 centis tápventi és egy 8 centis házhûtõ mellett elviselhetõ hõmérsékletre hûteni, egy nem tuningolt processzort. Mondanom sem kell, hogy az ismerõs a lehetõ legkevesebbõl akarta megúszni a javítást, szóval ha még benyögöm, hogy egy új hûtõre még minimum egy, de inkább 2-3 ezrest tegyen félre...

A kérdésem: gyári hûtõbõl szerintetek sem lehet ennél többet kihozni?

 

 

Szerk.: nem, az érzékelõk nem mutatnak rossz értéket, majdnem odakozmált az ujjam a bordához, mikor megfogtam. Ezen kívül a gyûri hûtõ maximum fordulaton pörög.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Van egy olany érzésem, hogy használt gép lett véve (illetve alkatrészek). Nem lehet, hogy sérült a proci, és azért melegszik? Pl. a belsejében összeér valami, és az fûti a procit? Attol még mûködik, hogyha olyan helyen van a zárlat. Ha újonnan lett véve a proci, akkor garanciáztatnám.

Bár azis igaz, hogy az inteles gyári hûtõk semmire sem valók, elég gyengék. Legalábbis a régi szériák azok voltak, a mostaniakat nem ismerem. BIOS-ban proci hûtõventillátor fordulátszámra mennyit ír?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Tenni kell rá egy erõs, hõcsöves hûtõt, nincs mese.

Link to comment
Share on other sites

Dreaman

Igen, használt gép, a CPU lábai rendben vannak, az alaplapot is megvizsgáltam, sõt mi több néhány púpos kondit le is cseréltettem egy szakszervizben. (Bár csere elõtt is mûködött, de jobb az óvatosság alapon..) Már 3 napja megy a gép hiba nélkül, XP-vel és Ubuntuval, minden rendben.

A fordulatszám...huhh...ha jól emlékszem 2570 körül volt. Everest szerint a minimum, az aktuális és a maximum kb. 20-30-as határon belül mozgott, magyarul folyton maxon pörög.

Nem volt még Prescott a kezeim közt, ezért vagyok ilyen buta a témából...más rendszereken ha 60 fölé ment a hõmérséklet, már valami nagy turpisságra gondoltam..de itt ötletem sem volt.

@Pjotr: egy ilyen mennyivel érhet többet a gyárinál? Egyrészt nem nagyon kapni mást (még turkálókban is kezd ritkulni), másrészt az ár most nagyon fontos szempont..

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Nem sokkal.

 

Egyébként, ha engedi az alaplap, akkor állítani kellene a magfeszültségen, mert elképzelhetõ, hogy simán fog mûködni alacsonyabb feszültségen is a processzor, és akkor kevesebb hõt fog termelni.

Link to comment
Share on other sites

Dreaman

Köszi szépen, ezt megpróbálom!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Roleegsi

Sziasztok.

 

Megjött az Arctic Cooling Freezer XTREME Rev.2-es hûtõm. Ezt szeretném feloperálni egy AMD Phenom II-esre.

Az egyik kérdésem az, hogyan tudom megoldani a felszerelését ilyen hosszú csavarhúzó nélkül?? Mert ugyebár ehhez extrém hosszú kell... tehát mivel lehetséges ez (háztartásban megtalálható eszközök közül)?

Másik kérdés pedig, a procin található jelenlegi pasztát el kell távolítanom mielõtt ezt felrakom? És ha igen hogyan?

 

Az alaplap a gépben van, és nem szándékozom kiszedni (sem eszközöm, sem "szaktudásom"), tehát a hûtõ beszerelését így kell megoldani.

 

Köszönöm szépen!

 

Üdv.: Roland

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Ebben az esetben lesz egy alumíniumdarabod a szekrényben. Megfelelõ csavarhúzó nélkül nem szabad nekilátni, illetve tudtommal ki kell venni az alaplapot, hogy felrakhasd a keretét.

A pasztát le kellene törölni, papírzsebkendõ megteszi.

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Nem muszáj hozzá kivenni az alaplapot, de még gyakorlottabbak is káromkodások közepette szenvedhetnek, a szűk házon belüli matatáskor.

Szerintem így ne is fogj hozzá, mert még valami baj származhat belőle. Aki nem csinált még ilyet, annak nem ajánlott a sok tízezerforintos alkatrészeken gyakorolni. Pont ez a legkényesebb művelet egy PC összeszerelésében. Bőven megéri szakemberrel csináltatni. De ha mégis hozzáfognál, minimum vegyél egy pontosan a csavarhoz illeszkedő csavarhúzót

Link to comment
Share on other sites

Roleegsi

Akkor lehet beviszem inkább egy boltba ahol felrakják.

Köszönöm a tanácsokat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
jagdtigger

Csak annyi kérdésem lenne hogy ezen a bordán most van paszta vagy nincs? :bizonytalan: Illetve hogy mire figyeljek a hűtő cserénél?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Az a szürke rajta elvileg az. Arra kell figyelni, hogy a processzorról le kell szedni a régit, és persze nem kellene eltörni semmit se.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Fujitsu

@ Roleegsi: Nekem pont ugyanilyen hûtõm van. Remek darab (ár/érték tekintetében nehezen verhetõ), maximum 1500-at forog percenként, de még így is megbirkózik a 160 W-os TDP-vel is. Hangja szinte nincs, és elég jól hût. Legnagyobb hátránya talán az, hogy ha majd egyszer beszarik a ventilátor, nem tudom, honnét szerzek ugyanilyet, mert ez elég speciális.

A nehezebben felrakható hûtõk csoportjába tartozik (csavarozós, keretbepattintós fajta). Konkrétan esélytelen, hogy a házon belül fel tudd tenni, már csak a keret miatt is. Ehhez bizony ki kell bontani mindent, még a memóriákat is ki kell kapni, ha nem akarsz kárt okozni magadnak. A szereléshez nem feltétlenül szükséges az extra hosszú csavarhúzó (nekem pl. olyanból csak átlagos hosszúságú volt, aminek a fejmérete megfelelõ); ám ekkor készülj fel arra, hogy egyrészt sokáig fog tartani a mûvelet, másrészt nagy valószínûséggel szét fogja cseszni a kezedet a két hûtõtorony. :) Na persze nem vészesen, csak éppen annyira, hogy soha többet ne legyen kedved leszedni a hûtõt. A gyári hûtõ pasztáját természetesen le kell szedni, mert ennek a hûtõnek az alján is van paszta (MX2-es, ha jól emlékszem).

Ezen túlmenõen egyébként nem bonyolult, de ha nem csináltál még ilyet vagy félsz tõle, akkor tényleg jobb, ha inkább szakemberre bízod.

Link to comment
Share on other sites

Garono

Fujitsu, nyári álmot aludtál? :lol: Roleegsi 2 hónap alatt már biztosan talált megoldást. ;)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Nem, épp hogy az alvás az, ami nem nagyon volt. :P

Lehet, hogy talált megoldást, de a részletesebb kifejtés sosem árt, fõleg, ha tapasztalatokat is megosztunk vele. Még nincs két hónapja, hogy írt, szóval még simán lehet aktuális a tanács, még akkor is, ha már esetleg felszereltette a hûtõt.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
jagdtigger

Annyi paszta elég ami fent van a bordán?

http://dl.dropbox.com/u/1201829/kepek/IMG_3200.JPG

 

Elsõ gép amit én rakok össze így aztán nem igazán tudom hogy milyen mennyiségû paszta elég... (egy i5-ös proci hûtõje, LGA 1155-ös foglalat).

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Elég.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
wrxsti29

Sziasztok! A mai nap furcsa szagot érzek a gépbõl. Mértem hõmérsékleteket. A videokártyám 62C-fokos. Az egyik mag a prociban 33 a másik 62 fokos.A HDD-m 38fokos. A gép nincs terhelve,csak fórumozok.Melyik hûtõt kell cserélnem? Válaszaitokat elõre is köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...