Jump to content
Pjotr

Processzorok, videokártyák és csipek hűtése

Recommended Posts

adam906465

Értem :) még azt nem tudom, (de majd holnap megnézem, hogy van-e benne elég csatlakozó mondjuk 3 ventihez), hogy amnnyiben nincs, akkor bõvíthetõ vmilyen módon?

KGigi

Van elosztó, de akkor persze mindig azonos fordulatszámmal fognak menni.

Dávid Csaba
Ha a proci már hűvös és leszabályoz a PWM, attól még a házban bent marad a meleg, ezért ideálisabb megoldás a hőmérséklet szabályzott (TC) venti, a megfelelően elhelyezett érzékelőjével.
Azért javasoltam ezt, mivel olyan emberről van szó, aki bevallottan még kezdő. Meg azért is, mert nálam is így működik. ;) De ha a CPU hűtőbordái megfelelően tervezettek (amiket említettem, azok ilyenek) és így egyenletesebb hőleadás, valamint a hátsó és az oldallapi ventilátor is dolgozik, akkor ilyen probléma nem léphetne fel. Plusz a táp is kifelé húzza a benti levegőt, bár mint korábban mondtam, nem annak kell a ház hűtéséről gondoskodnia. Emellett tény, egy jobb házat könnyebb hűteni. :béke:

Léghűtésből a Noctua az egyik legjobb. Az Alpenföhn designja is jó, az is szépen működik, de réz hőelvezetőkkel még jobb lenne.
Így igaz, a Noctua az egyik legjobb, csak picit drága. A Brocken ugyan egy hangyányit lemarad, de sokkal olcsóbb. A hőcsövei rézből vannak, csak nikkelezettek (kivéve a CPU-val érintkező felületet).

Temporary

:béke: Azért írtam, hogy "ideálisabb", mert ezen a gépemen is még PWM-re van kötve a hátsó venti :fogatlan:

@vajdaadi

Itt egy jó kis ventilátor csatlakozó, elosztó "bolt":Link

KGigi

Üdv!

Bekapcsoláskor úgy kerreg a processzorhűtőm, hogy már alig tudom elviselni. 10-15 perc után viszont abbahagyja, és ugyan nem a régi, de bőven elviselhető. Persze napról napra rosszabb, most már folyamatosan van egy kis kerregő hangja. Próbáltam WD40-nel segíteni a dolgon, de még csak halkabb sem lett. Tudok még vele valamit csinálni, vagy kénytelen vagyok lecserélni? Erről a Cooler Master-ről van szó. Nem egy mai darab, de eddig nagyon elégedett voltam vele, és mivel nem volt olcsó, nagyon nem örülnék, ha máris megadta volna magát.

[OP]Destroy-man

Ezek szerint csere. De 12cm-es ventiből (a képek szerint ekkora kell rá), nem túl drágán kapsz rá halkat, megfelelő minőségben.

KGigi

Erre nem is gondoltam. Milyet ajánlasz, aminek elég a levegőszállítása egy processzor hűtésére? Nem egy kazán Pentium D, de azért mégiscsak egy Core 2 Quad Q9450 van alatta. A ház rendesen hűtött, nem csak elől és hátul, de oldalt is van ventilátor a CM 690-emben, viszont a két Radeon 3870-em passzív hűtéses.

Ezekben ugye semmi spéci nincsen, papíron bármilyen 12 centis hűtő megteszi? Egyébként allergiás vagyok a zajra, és ezért ésszerű keretek között hajlandó vagyok többet fizetni. A hátsó és az oldalsó ventilátorom pl. gumitalpas Noctua.

Ha már szóba került, mennyire életképes kiszedni az oldalsó ventilátort? Az oldallap rezonanciája miatt az adja a zaj nagy részét, de öt év alatt soha nem volt bátorságom kipróbálni a videokártyák miatt. Vagy egyszerűen csak húzzam le, amikor nem játszom és kész?

[OP]Destroy-man

Annyira a ventilátorokban nem vagyok jártas, de bármilyen PWM-es csatlakozóval ellátott ventilátor megteszi. A márkát inkább másokra bíznám.

A ház oldalán lévő ventilátor felfogatásához én raknék gumialátéteket, az sokat visszafogna a rezonanciából. ;)

Temporary
Üdv! Bekapcsoláskor úgy kerreg a processzorhűtőm, ... 10-15 perc után viszont abbahagyja, ... napról napra rosszabb, most már folyamatosan van egy kis kerregő hangja. Próbáltam WD40-nel segíteni a dolgon,....

A melegedése okozta hőtágulás még egy ideig helyre teszi a dolgokat, de ez már nem egyszerű szárazon futás. Ez már kopásra utaló jel, amit egy rendkívül vékony kenőanyag réteggel nem lehet javítani. Érdemesebb motorolajat vagy zsírt használni, amíg összejön a pénz a cserére.

A Hyper 212 ventijének fontosabb adatai:

Fan Airflow 69.69 CFM

Fan Air Pressure 2.94 mmH2O

Start Voltage 7 V

KGigi
Destroy-man' timestamp='1360452761' post='454786']A ház oldalán lévő ventilátor felfogatásához én raknék gumialátéteket, az sokat visszafogna a rezonanciából. ;)

Első dolgom volt, valamennyit jelentett is, de még így sem túl jó. Most a Noctuának pedig gumitalpa van. A következő lépés az oldallap alátétezése volt, de az még annyit se segített. Egyszerűen vetemedik. Meg szerintem nem is csak a rezonancia, hanem annak is van valamennyi hangja, ahogyan átsüvít a fémlamellák között a befújt levegő. De borzalmas, hogyha lehúzom azt a ventilátort, gyakorlatilag hangtalan lesz a gép. Károsodhatnak az alkatrészek, ha próbálkozom, vagy egyszerűen csak megállna a gép?

Köszönöm a tippeket, körbenézek!

KGigi

Noctuából ezt és ezt találtam. Sajnos a 15 centis kör alakúról mérés nélkül is meg tudom mondani, hogy nem fér el, már így is éppen csak marad hely a memóriák felett. Mennyivel lehetnek ezek jobbak, mint amit Csaba linkelt? Szállítással együtt csak egy ezressel lennének drágábbak. Valaki meg tudja mondani, hogy a kettő közt pontosan mi a különbség? Árban ugyanis ugyanott vannak. Az F12 zajcsillapítói mennyit érhetnek? A P12 ugyanis a specifikációk alapján halkabb, nem is kevéssel. Egyébként az értékek nagyon furcsák. Az airflow érték az F12-nél még a szabályozóval együtt is sokkal jobb, mint a mostani CM-emé, a P12-é szabályozóval egy kicsit kevesebb, viszont az air pressure mindkét ventilátor esetén sokkal kevesebb. A P12 mindezt alacsonyabb fordulatszámon éri el, mint az F12.

Amit tudok, hogy a mostani CPU hűtőt kicsit túlméreteztem, eddig nem láttam 60 fok feletti hőmérsékletet, még nyáron teljes terhelés mellett sem. Szóval egy kis teljesítménycsökkenésből elvileg nem lehet gond. Viszont ha ezt egybekötöm azzal, hogy kikötném az oldalsó ventilátort, nem tudom, ez a processzornál mit jelent.

Dávid Csaba

Tudom, elfogult vagyok, de ENNEK alapján úgy tűnik nekem, hogy a Noctua és az Alpenföhn tesztelt termékei egálban vannak, míg árban ez nem mondható el róluk. A tesztben szerelő Purple-nél pedig egyértelműen halkabb a Wing Boost, pedig a Purple-t se hallom, még Prime95 alatt se.

[OP]Destroy-man

Én ezek közül ezt választanám: Alpenföhn Wing Boost Pure Plus.

A légszállítása nagyobb, mint a Noctuának, viszont zajszintben ugyan ott van (jobb a lapát elrendezés). Arról nem is beszélve, hogy ez még olcsóbb is.

Az oldalsó ventilátor akár fölösleges is lehet, bár tény, hogy a passzív VGA-k azért követelnek némi plusz hűtést. De ha a háznak az átmenő hűtése kellő nagyságú, akkor simán áthűti a gépet, amennyire kell. Szerintem teszteld a gépet. Indíts el rajta nagy VGA igényű tesztet, futtasd 1 óráig, és ha a VGA hőmérséklet a megfelelő értéken belül marad oldalsó hűtéssel is, akkor akár maradhat is így. Az oldalsó hűtésnek mindig is lesz zaja, ugyanis ideális esetben előröl hátulra fújják a levegőt a ventilátorok. Ha erre merőlegesen rányomatsz még plusz levegőt, akkor magát a keringést is módosítod, így akár még rosszabbul is járhatsz, mert egy légörvényt készítesz, aminek zaja is van, másrészt nem feltétlenül arra fog áramlani a levegő, amerre kellene. Pl. visszafújja a HDD-kre. De ha szívóra rakod az oldallapit akkor talán a zaj is csökkenhet, de ott megint problémát okozhat a ház rácsozása.

KGigi

Az a baj, hogy ezeket az Alpenföhn ventilátorokat az általam ismert budapesti boltokban nem találtam meg. Innen Pécsről megrendelve viszont szállítással együtt majdnem ott vagyok, mint egy Noctuával. Ami a Noctuánál nagyon szimpatikus, az a beiktatható kábel, ami csökkenti a fordulatszámot. Mint mondtam, már a mostani hűtő is sok. Vagy itt is van ilyen lehetőség? A leírásban csak különböző feszültségekre látom lebontva.

A házban elől a HDD előtt és hátul a processzor mögött van egy-egy 12 centis ventilátor, plusz természetesen a táp ventilátora alulról, de az csak magát a tápot hűti, mert alsó tápos a ház. Az elülső ventilátor a gyári CM, a hátsó gumitalpas Noctua. Az oldalsó ventilátor az alsó ventilátor helyen van, 12 centis gumitalpas Noctua. Ha ez nem kell, akkor átszerelem a ház elejébe. Az nem fog zavarni, hogy nem világít kéken, úgyis bent van a gép az asztal alatt, semmi nem látszik belőle. Papíron a légáramlatnak keresztül kellene mennie a passzív hűtőkön, és felettük ott van a CPU hűtő is. Tudsz ajánlani jó tesztprogramot?

[OP]Destroy-man

Tesztelő program: FurMark

Ez írja a terhelés mértéket százalékba, az órajeleket, illetve a GPU aktuális hőmérsékletét, ezen kívül hőmérséklet görbét is rajzol.

Kuttorka

Sziasztok! Egy rossz anyagi körülmények között élő ismerősöm kér segítséget. Nagyon régi IBM Thinkpad T21-e van, amely sok évig kifogástalanul működött.

Most azonban elindul ugyan, de rövid idő alatt leáll. Bevizsgálás alapján a ventillátor hibás (nyikorog, nyilván csapágyas lehet), alkatrészt nem találtak hozzá, visszaadta a szervíz. Akár használt alkatrésznek is örülne, mert másik notebookot venni nem tud és szüksége lenne a gépre. Tudna esetleg valaki segíteni? (A notebook idős korához képest egyébként jó állapotban van).

[OP]Destroy-man

Itt felmerül a kérdés, hogy nem ment-e tönkre a proci. Ugyanis ha leáll a gép, akkor megvédi a túlmelegedéstől, de ha erre ráindít, akkor már a védelem nem biztos hogy segít (így könnyen el tud füstölni a CPU).

Ajánlott szétnézni a hardveraprón, hátha van ott ilyen hibás gép.

Kuttorka

Köszönöm a segítséget. Szívesen válaszoltam volna hamarabb is, azonban valami gubanc volt a bejelentkezéssel, se felhasználói névvel, se email-címmel nem engedett be! Most megpróbáltam Mozilla Firefox-szal, így már sikerült (vajon mi baja van a szervernek a Chrome-mal?).

Jelenleg külföldön vagyok, de aztán meg fogom beszélni a notebook tulajdonosával, hogy melyik lehetőséget választja. Az biztos, hogy másik (még használtat sem) notebookot most nem tud venni, marad a javítás. Az nem valószínű, hogy a processzor is tönkrement volna, bár túlmelegedett, de be lehetett kapcsolni és hosszú percekig ment is, csak egy idő után kikapcsolt (melegedett). Volt a kezemben a régi notebookja, nekem is működött egy ideig. Ha sikerül megoldani, jelezni fogom.

[OP]Destroy-man

Ha így használja könnyen tönkre tud menni. Láttam már ilyen gépet, sőt az egyik barátomé is így ment tönkre még évekkel ezelőtt. Igaz, az asztali gép volt, de a jelenség az ugyan az. Neki a szervizbe törték el a proci egyik távtartóját, és emiatt nem hűtött rendesen a gép. Kb. 1 - 1,5 hónapig még használta, aztán jöttek az indiánok a füstjeleikkel.

zschni87

Üdv!

Adott egy régebbi típusú számítógép. Intel Celeron D 336 processzor volt benne gyári hűtéssel.

Rendeltem használt Pentium 4 630 Processzort. Beszereltem, pasztátam, de kapásból azt vettem észre, hogy a hőmérséklet (BIOSban, azaz nulla terhelés mellett) 35 helyett kb. 50 fokról indul. A Celeron hűtőjét raktam vissza, mert másik nincs.

Első alkalommal a gép működött olyan 50 fok körüli tartományban (lehet hogy ez idő alatt emelkedett) kb 3 órát, aztán szimplán leállt. Gondolom azért, mert BIOSban 85 foknál leállítás van beállítva. Már 4-szer újrapasztáztam de még mindig nem akar jó lenni, túlmelegszik. Kipróbáltam a hajszálvékony réteget, nem jött be, rányomom és úgyis szétmegy technika nem jött be, szét kentem jó sokat rajta, az sem jött be.

Azt vettem észre, hogy a szervízben még 8 éve a rányomom és szétmegy technikával pasztázták be, addig nem volt a hűtő leszedve. Jó sokat tettek alá, jutott mindenhova.

Kérdés: A Celeron gyári hűtője el tudná vezetni a P4 által termelt hőt? Képeken nem találtam különbséget a kétféle hűtő között. Még nem tettem vissza a Celeront. Elvileg mindkettő proci 85 wattos. A fehér "noname" paszta CAI01TP szériaszámmal jön, szaküzletben vettem, azt mondták, hogy ott a szervizesek is ezt használják.

Alaplap MSI 848P Neo2-v, mindkettő processzort támogatja.

Köszönöm!

EDIT:

Visszatettem a Celeront, de az is már BIOSban 51-54 fok tartományban üzemel 15 perc után is, stabil 85-100 % processzorhasználat mellett negyed óra után a hőmérséklete 54-58 fok között stabilizálódott.

Edited by zschni87

[OP]Destroy-man

Pasztázás előtt megtisztitottad a procit? Régi paszta nem volt rajta?

zschni87
Destroy-man' timestamp='1391353714' post='461617']

Pasztázás előtt megtisztitottad a procit? Régi paszta nem volt rajta?

Mindent (processzor és hűtőfelület), minden egyes alkalommal tiszta alkohollal (96%).

Eldöntöttem, hogy pasztát cserélek Arctic MX-4-re, illetve veszek vagy egy Arctic Freezer 11 LP processzorhűtőt, vagy egy Arctic Freezer 7 Pro Rev2-t. Utóbbinál félek, hogy a maga fél kilójával leszakad az alaplapról. Vagy ez lehetetlen? Ti melyiket javasoljátok? Képes lesz már az olcsóbb 11 LP elvezetni a P4 által termelt hőt, mert úgy látom a Celeron gyári hűtője ezt nem képes megtenni?

[OP]Destroy-man

Az alaplapnak simán ki kell bírnia. A 11 LP viszont, lehet, hogy kevés.