Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Processzorok, videokártyák és csipek hűtése


Pjotr

Recommended Posts

Greene

Nem tudom mi a bonyolult egy zárt folyadékkeringtetéses rendszerben... :upsz: Az ára meg egyáltalán nem vészes. Neked elég lenne egy vékony radiátoros változat is mert nem igazán tuningolsz. Nekem a vékony radiátoros H50 nem megy 60 fok fölé úgy sem, hogy a proci 3.3-ról 4.3-ra van húzva. 8)

A légkeverésesekre meg azt mondom, hogy csakis Noctua. Persze biztos jó amit belinkeltél (nekem arctic ventik hajtják a levegőt a vízhűtésemnek), de amúgy a gyárinál bármi jobb. Szerintem ma már egyre kevésbé van jogosultsága a léghűtésnek. Ha van elérhető jobb technológia akkor miért ne használjuk azt? Én biztosan nem küldeném bele a gépház belsejébe a processzorrol a hőt, hogy aztán onnan még ki kelljen vinnem a házból. Nagyon rossz a hatékonysága az ilyen rendszereknek és hangosabbak mint egy vízhűtés.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Így értettem: Nem kezd el szivárogni 2 év múlva? Nem lesz zajos a pumpa? Nem gond, hogy a tápventilátor egy az egyben a CPU hõjét szívja be (elvileg a hátsó ventilátort befelé fújásra kell állítani a kompaktnál)? Erre mondtam, hogy egy passzív borda + egy cserélhetõ ventilátor ennél picit egyszerûbb... Igaz, pont emiatt kevésbé hatékony.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Szerintem nem kezd szivárogni. A felépítése brutálisan masszív. Mivel fagyálló folyadék folyik benne, ezért nem rozsdásodik belülről. A pumpa zajosodhat, de ez modellfüggő ahogy a tapasztalatokat olvastam. Az enyém csendes, de engem nem zavar a zaj, én sokat járok szervertermekbe, megszoktam már ha hangos egy gép. Mondjuk az enyém pont nem hangos.

Nekem a táp a ház aljában van (és nem a gép belseje felé fújja a levegőt, hanem hátul beszívja és lent fújja ki), tehát nem okoz problémát, hogy a vízhűtés befelé szívja a hideg levegőt. Ráadásul ami levegő bekerül egyből megy is ki felül egy 20 centis ventilátoron át. Ezért vettem meg ezt a házat. Mert korrektül meg van tervezve.

De ha akarod fújathatod kifelé is, mert a hő akkor is elvezetődik a radiátorról. Persze úgy kevésbé lesz hatékony. De mivel nem hajtod vagy húzod a gépet nagyon, még így is bőven elég lesz a hűtése.

 

Azt tudom mondani, hogy ha csak a hang a bajod, akkor az Arctic Cooling ventik nagyon csendesek Nekem 2db 12 centis van a vízhűtésemhez (push-pull), és maximálisan meg vagyok velük elégedve. A Noctua lett volna jobb, de az irreálisan drága.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Sajna nekem csak egy mezitlábas CM Elite 335-öt hozott a jószerencse, az meg felső tápos. Anno, mégis a Thermatake-t kellet volna vennem... :fal:

 

A Corsair pumpák traktor hangjáról több helyen olvastam, ez eléggé elrémített.

 

Az AC ventik tényleg nagyon jók, csak az ég adta egy világon sehol (értsd: nagy webshopok, helyi kereskedők nagykeres kapcsolatai) nem lehet kapni a sima F12 PWM-et. Így vettem egy Coolink SWIF2-120P ventilátort. Az AC PST kábelről már nem is beszélek, olyat még isten se látott hazánkban.

 

Igazából nekem se tetszenek ezek a hűtőszörnyek, annak örülnék a legjobban, ha olyan típusú hűtőm lehetne, mint amilyen most van: felül ventilátor, alul borda. Azonban ahogy elnéztem ezeket, nem raknám egyiket sem jó szívvel a processzorra. Talán még a Scythe Shuriken-jét (rev. B) igen, de arról meg nem találok egyetlen éppkézláb tesztet sem.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Nekem mondod? :D Decemberben, amikor a gépet építettem, és le akartam cserélni a vízhűtés gyári Corsair ventijét, két helyről vadásztam össze a két db 12-es PWM-es AC ventit (F12 PWM). Az egyiket a belvárosban kaptam meg, a másikat meg a város szélén. De így is telefonos segítséget kértem a bolttól, hogy sikerüljön. :upsz:

 

Van olyan Corsair aminek zajos a pumpája de nem mindegyik ilyen. Az Antec is árul vízhűtést, azokat is meg lehet nézni. Ami jó ezekben a vízhűtésekben az az, hogy szinte minden újabb foglalattal kompatibilisek.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
adam906465

Hali!

 

2 kérdés:

1. számít az, hogy milyen gyártó állítja elõ a hûtõpasztát?

2. egy Quadcore AMD Athlon II x4 640, 3000 MHz-es procihoz, egy Radeon HD 5670-es VGA-hoz milyen hûtést ajánlanátok? (cél: csendesebb legyen és jobb hûtést biztosítson)

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

1.) Az újonnan vásárolt processzorhűtőkhöz vagy adnak külön pasztát (a csomag része), vagy már a hűtőborda aljára kenve kapod. Így elmondható, hogy számít, a gyártók szerint mindenképpen, hisz ezzel is drágábban adhatják a terméket. :D Szerintem orbitális különbség nincs, ismert márkával nem igazán lehet mellélőni. Talán van, aminél kicsit jobban oda kell figyelni a felkenéskor.

 

2.) A videokártyához, ha a gyári nem zörög, hörög, nem hiszem hogy másik kéne. A processzorhoz pedig két további dolgot kell tisztáznod: mennyit költenél rá és milyen gépházad van?! Keskeny házba ugyanis nem lehet magas hűtőt szerelni.

Link to comment
Share on other sites

Greene

A procihoz valami zárt rendszerű vízhűtést rakj csendes 12-es ventivel (mert pl. a Corsair vízhűtéshez adott ventik picit hangosak), és nem zajosodó vízpumpával. Azt nem fogod hallani, és hűvösen tartja a procidat (és nyugodtan húzhatod mellette a CPU-dat). A léghűtésnél sokkal hatékonyabb. ;)

Link to comment
Share on other sites

adam906465

Hát a ház típusával lehet, hogy lesz egy kis gondom, mert még sose néztem meg (és igen, kicsit kezdõ vagyok) és nem is figyeltem annyira vásárláskor, mert egy kész konfigot vettem és inkább az érdekelt, hogy mi van a házon belül. valahol rajta van a házon a típus szám? (az már megvan, hogy Vento A8, de úgy tûnik, hogy ez nem csak egy házat foglal magába).

Másrészt úgy látom, hogy az elõbbi néhány posztban csak a corsair vízhûtésekrõl esett szó, így megkérdezném, hogy azon kívül milyen gyártó ajánlott vízhûtés esetén? (Gigabyte, Thermaltake?)

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

A ház vétlenül nem hasonlít erre a házra?:

IPB kép

Ez egy ASUS TA-861.

Link to comment
Share on other sites

adam906465

Azóta szétszedtem a drágát, takarítottam rajta egy adagot, és kiderítettem, hogy egy TA-8G1 (bár magán a házon sehol se szerepel az, hogy ASUS, de más nem lehet szerintem). Miután összeraktam úgy gondolom, hogy a processzor hûtõ cseréje és a hûtõzsír újrakenése szükséges, illetve a ház ventijét is le kell cserélni viszont, amit szeretnék (egy 120 mm-es ventit) szerintem nem fér bele. Cáfoljátok meg ha tévedek. :D

 

A házról egy kép:

IPB kép

Link to comment
Share on other sites

adam906465

Egy ilyen proci hűtő mellett döntöttem (egyelőre): COOLERMASTER DK9-9ID2B-0L (A gyári hűtőnél szerintem jobb - FHSA7015B-1088 OXO6T11R)

Egy ilyen ház hűtőre esett a választásom: ARCTIC COOLING F8 Pro PWM (Szerintem halkabb lenne, mint a jelenlegi Martech DF0802512SEHN)

Végül pedig úgy gondlom, hogy kell egy hűtő a merevlemezre is:Evercool KKCHD01B

Mondjuk arról nem találtam infót, hogy a kinézett procihűtő hány tűs és hogy passzol-e a az alaplaphoz (Asus M4A78LT-M LE) és a procimhoz.

Mi a véleményetek?

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Ez egy ASUS ház lesz. A CPU-ra kinézet hűtő meg gyengébb, mint a gyári. A gyári hűtő értéke olyan 5-7.000 Ft körül lehet. Tehát ezalatt csak rosszabbat kapsz.

Az Artic Coolingnak van 2000-es fordulatú, halk 8cm-es hűtője, én ezt ajánlom, illetve, ha van egy kicsi barkács érzéked, akkor furd meg a gépház oldalát, és rakj rá még szellőzőnyílásokat, így kapsz egy 12cm-es venti helyet. :) A gép már úgysem garanciális, ezzel meg nem is ronthatod el. :P A 12cm-es venti annyival jobb, hogy kisebb fordulaton éri el azt a teljesítményt, mint egy 8cm-es társa.

 

CPU hűtőböl ezeket érdemes megnézni, amik olcsónak, és halknak is mondhatóak:

http://www.arctic.ac/en/p/cooling/cpu/57/.html?c=2181

http://www.enermax.co.uk/ets-t40.html

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Jelentős halkulást nagy házzal, hangszigeteléssel és/vagy CPU+VGA vízhűtéssel érhetnél el, ami egyben hosszútávú és jó befektetés is lehet, viszont több tízezres beruházás és nem kis munka.

 

Az [OP]Destroy-man által linkelt brutális méretű hűtők sokat javítanának a helyzeten, de ezekhez bőven kell levegőt cserélni, mert a proci bírni fogja ugyan, de besülhet az egész ház (alaplap,HDD,VGA), ha nincs mellette bőséges levegő csere.

 

Felesleges PWM-es házhűtő venned, mert csak a proci csatlakozó fordulatszám szabályozós az alaplapodon.

A TC-s változat már érdekesebb, ezres körül van darabja:

http://www.arctic.ac/en/p/cooling/case-fan...-tc.html?c=2183

Kezdetben érdemes lenne venni 2-4 darabot és kísérletezni az elhelyezésükkel. Ha jó a szellőzés a Cool n' Quit (ugye működik nálad ? ;) ) és a proci PWM teszi a dolgát és leszabályozza a ventilátor fordulatszámát.

Link to comment
Share on other sites

adam906465

A TC volt a másik amire gondoltam. Viszont azt a ház fúrást nem tudom, hogy pontosan hogy értetted destroy.

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Valahol a merevlemezek mögött lehetne vágni egy 12 centis ventinek való helyet, amin bemegy a friss levegő. De vigyázni kell vele mert ilyenkor az oldallap nélküli, nyitott házzal könnyen "lefagy" :) a gép.

 

Esetleg kiveheted a legfelső 5.25" vagy a floppy takaró lemezt. Ha jó a szellőzés felesleges a merevlemez hűtő.

Jut eszembe, a HDD SSD-re cserélése jelentős, házon belüli hőtermelés csökkenéssel jár!

 

Én a 2 hátsó, 1-2 első kis ventivel, majd egy SSD-vel kezdeném :) Így 20-22 ezerből lenne egy csendesebb és gyorsabb gép. De ez már ki-mire mennyit szán kérdése.

Link to comment
Share on other sites

adam906465

Hát nekem az sok lenne, mármint ilyenbe belefogni, mert minden szempontból kezdõnek számítok...

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

A házfúrásnál én arra gondoltam, hogy az oldallapon van egy 8cm-es ventilátorhely. Ha fúrsz mellé még lyukakat, akkor csinálhatsz belõle egy 12cm-es ventilátor tartót. :) Ez meg ugye minden szempontból jobb (nagyobb venti, nagyobb teljesítmény, kisebb zaj).

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Szerintem Arctic F Pro PWM ventilátort nyugodtan vehetsz, mivel azon egy Y-csatlakozó van, amire mind a ventilátort, mind a processzorhűtőt rá lehet dugni és így mindkettőt szabályozza az alaplap. Nálam is így megy a hátsó ventilátor és a processzorhűtő. De a gyártó honlapja szerint ezen felül elbírná még az oldallap ventilátorát is, ha az is Arctic F PWM (nem Pro, mert azt csak egyféle módon lehet felszerelni).

 

Új processzorhűtőként vagy egy költségkímélő 92mm-es, vagy egy drágább 120mm-es légkavaróval megáldottat javasolnék. A kisebbek közül a Xigmatek Loki vagy Alpenföhn Sella (5-6ezer forint) jöhetne szóba, a nagyobbak közül az Alpenföhn Brocken (11ezer forint).

 

Azért ez, mert ilyen van nekem is, tudom, hogy nagyon halk és brutálisan hűt. Még ebben a kánikulában is a langyosnál épp hogy csak melegebbek voltak a bordák. Viszont AMD-re csak úgy lehet felszerelni, hogy a tápra fújjon. Ez csupán akkor jelenthet gondot, ha a ház abszolút nem szellőzik, és így minden hűtőmunkát a tápventilátor végez.

 

A kérdés az, mennyi helyed van az alaplap és a ház oldallapja között, mert a 120mm-es ventilátorral szereltek általában nem alacsonyak. Illetve, hogy mennyi szánsz rá. :)

Link to comment
Share on other sites

Greene

Aszondja, hogy hangos a gép, erre telenyomná 8 centis ventikkel meg levegős hűtéssel. :fal:

Tessék már elfelejteni a léghűtést, soha nem lesz hatékony, pláne nem csendes! Antec, Corsair zárt rendszert kell berakni. Az Asetek gyártja szinte mindenkinek.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Ha nem tévedek, ezeken is van ventilátor, ergo, léghűtéses a radiátor. :fogatlan: Tudom, hogy van zárt rendszerű vízhűtés 17-18ezerért is (Antec 620, Corsair H40), de egy olyan házba, amin a hátsó ventilátor max mérete 80mm, elég nehézkes beszerelni egy 120-ast igénylő zárt rendszert. Tudom, hogy lecserélhetné a házat is, de az megint csak plusz kiadás. A tápról pedig még szó sem esett... Take it easy, bro! ;)

Link to comment
Share on other sites

adam906465

Greene, vagy a tápegységes témában vagy itt de már azt hiszem említettem, hogy kezdõ vagyok, úgyhogy nincs min meglepõdni :D Másrészt a végsõ konklúzióm (egyelõre) az, hogy még gyûjtenem kell egy adag pénzt, hogy megfelelõ minõségû alkatrészeket tudjak venni :) :/

 

Link to comment
Share on other sites

Greene

Oké, ha nem fér bele a házba, meg nincs annyi zsöci, akkor mindenképp olyan CPU hűtőt vegyél (ha befér), amihez 12 centis ventik vannak (1 vagy 2). Léghűtésből a Noctua az egyik legjobb. Az Alpenföhn designja is jó, az is szépen működik, de réz hőelvezetőkkel még jobb lenne. Kicsit retro leszel de sebaj. :P

Az Arctic Cooling ventikkel elégedett vagyok. Hűtésileg és hangilag is.

 

ui.: A procihűtőn ha spórolsz attól még nem lesz baj, de a tápon semmiképp ne tedd, ha majd azt is cserélsz.

Link to comment
Share on other sites

adam906465

Azt megnéztem, hogy a táp mennyire zajos és igazából a proci hûtõ és a ház ventije hangos ahogy észrevettem, szóval a tápot egyelõre nem akarom lecserélni. majd max akkor, ha erõsebb konfigot kell összedobnom, akkor lesz az, hogy jobban utána járok, hogy kell-e erõsebb táp és abból milyen érdemes az adott konfighoz. :D Mindenesetre köszönöm az eddigi segítséget, ötleteket mkinek :D

Link to comment
Share on other sites

Temporary
... igazából a proci hűtő és a ház ventije hangos ahogy észrevettem ...
...telenyomná 8 centis ventikkel meg levegős hűtéssel...
... PWM .. azon egy Y-csatlakozó van, amire mind a ventilátort, mind a processzorhűtőt rá lehet dugni és így mindkettőt szabályozza az alaplap. Nálam is így megy a hátsó ventilátor és a processzorhűtő...
Ha a proci már hűvös és leszabályoz a PWM, attól még a házban bent marad a meleg, ezért ideálisabb megoldás a hőmérséklet szabályzott (TC) venti, a megfelelően elhelyezett érzékelőjével.

Ha javul a ház szellőzése, akkor a CPU, VGA és a táp vent is halkabban jár. Könnyen kivitelezhető és talán megér 2-3 ezret pár ARCTIC F Pro TC F8. Azt a néhányszor 0.3 Sone zajt észe sem lehet venni a Martech után.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...