Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Merevlemezhűtés


Lex

Recommended Posts

Lex

Merevlemezhűtés

Adatok, eszközök védelme érdekében

 

Támpont: 45°C-nál melegebb ne legyen!

 

A HDD túlmelegedése több problémát is okozhat:

  1. A mechanika hőtágulása miatt a forgó súrlódó alkatrészek nem megfelelő hézaggal működnek, ezért kophatnak, beszorulhatnak.
  2. Az elektronika egy bizonyos hőfok fölött instabillá válhat, bár ez magasabb, mint amit a többi alkatrész elvisel. (60-70 fok).
  3. A lemezeken lévő mágneses réteg hő hatására elveszíti mágnesességét, illetve törlődik a tárolt adat. Ez a legveszélyesebb.
Néhány hiba, amit a merevlemez beszereléskor elkövetnek a hűtés rovására:
  • Normálisan szellőző gépen alulról felfelé, ill. elölről hátrafelé áramlik a levegő, tehát a leghűvösebb a gép eleje alul, itt is vannak a vinyó rekeszek. Célszerű a legalsó (padló) fölé szerelni a vinyót. Több vinyó esetén érdemes 2 helyet ki kell hagyni a megfelelő légáramlás miatt.
  • Csavaros megoldás esetén mind a 4 csavart szorosan be kell csavarni, mert a vinyó az oldalán adja le a hőt a háznak. Tipikus hiba, hogy csak az egyik oldalról van becsavarozva, a másik oldalon hozzá se ér a kerethez.
  • Gumibakos megoldásnál mindenképp kell hűtés.
  • Műanyag mobil rack-et se használjunk, igazi merevlemezfőző (ha megy a kis nevetséges ventilátora, ha nem), ráadásul már meg lett mondva, hogy egyébként is gagyik.
Amit el kell felejteni: kis átmérőjű ventilátorral ellátott hűtési megoldások (alacsony hatásfok, nagy zajszint).

 

Megoldások:

  • Ha a merevlemez a helyén van (a ház tartókeretébe van szerelve), akkor tegyünk ventilátort az erre kialakított helyre (ház elő-, oldallapja, keret oldala).
  • Bővítőkeretes (5,25") megoldásnál erősítsünk egy nagyobb ventilátort a merevlemez alá (ugyanezt alkalmazhatjuk 3,5"-os helyen is).
  • 5,25"-es helyre történő beépítés egy módja a passzív merevlemezhűtő-keret, ez is használható lehet (he lehetséges, akkor egy nagyobb ventilátorral megtámogatva).
Edited by Pjotr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Pjotr

Stipi-stopi, ha már összeszedtem a lényeget.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
TomAttorney

WD Caviar Black merevlemezhez egy jól szellõzõ házban kell külön hûtés? Csak 1 merevlemezrõl van szó, és ez megfelelõen van rögzítve egy 3,5"-es helyre.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A ház elejébe teszel egy ventilátort és kész.

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

A ház elején a (hideg) levegõ befelé áramlik, ugye? A ventilátor kiválasztásánál és felszerelésénél erre esetleg oda kell figyelnem?

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

Látom már, köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Fujitsu

Problémám van a Western Digital My Book külső merevlemezem hőmérsékletével. Használat közben rohamosan növekszik a winyó hőmérséklete, másfél órányi használat után 50 °C felé is emelkedik, ami nem egészséges. Most kint van az asztalon, tehát semmi sem gátolja a burkolat szellőzését, mégis elképesztő ütemben melegszik a merevlemez (WD 5000AAKS). Valószínűleg eddig sem volt másképp, de csak most figyeltem fel rá, hogy túl magas a hőmérséklete. Mit lehetne tenni? Próbálkozzak jégakkuval? :D

Link to comment
Share on other sites

geri005

Dobj mellé egy ventillátort ;)

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Nekem is van az asztalomon egy merevlemezem, "pocosan". Tele van pakolva 3 oldalról bordával, de 45 fokos. Meleg van, nincs mit tenni. Ha tudnál valami aktív hűtést mellérakni, az segíthetne.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Rendben, majd szerzek valahonnan egy olcsó ventilátort, esetleg kibelezek egy Pentium II-es gépet, hogy hûtõbordákhoz jussak. Köszönöm az ötleteket.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Szabolcs19XX

WD 1000GB 7200rpm 32MB SATA2-es merevlemezhez megfele a REVOLTEC RS029 Hard Drive Cooler hûtõ :?:

A válaszokért elõre is kösz.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Ha a ház elejében van rendszerhűtő, és a merevlemez előtte lebeg, akkor nem kell plusz hűtés.

 

Most olvastam egy merevlemeztesztet, néztek hőmérsékleteket is. Ami érdeke, hogy a WD szenzora téved a legkevesebbet, a Samsung-é meg a legtöbbet, már-már csalás szinten (a Samsung-ot már meggyanúsították bad sector elhallgatásával is ^^).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Jay
Problémám van a Western Digital My Book külsõ merevlemezem hõmérsékletével. Használat közben rohamosan növekszik a winyó hõmérséklete, másfél órányi használat után 50 °C felé is emelkedik, ami nem egészséges. Most kint van az asztalon, tehát semmi sem gátolja a burkolat szellõzését, mégis elképesztõ ütemben melegszik a merevlemez (WD 5000AAKS). Valószínûleg eddig sem volt másképp, de csak most figyeltem fel rá, hogy túl magas a hõmérséklete. Mit lehetne tenni? Próbálkozzak jégakkuval? :D

Nálam is hasonló volt a helyzet. Nekem akkor volt 50 °C amikor semmit sem csináltam, csak be volt kapcsolva. Aztán gondoltam egyet és leraktam a földre. Így már csak 36 °C.

 

Más:

Szerintetek megéri egy ilyet venni, vagy ez is bõven megteszi?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Szerintem totál értelmetlen utólag ilyen sokat költeni rá. Házvásárlásnál kell odafigyelni arra, hogy elõre lehessen nagy méretû coolert szerelni (hacsak gyárilag nincs már eleve ott). Valamint alul legyen 90°-ba elforgatott 3,5" -os hely is.

Link to comment
Share on other sites

Jay

Értem, köszi!

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Le van írva az elsõben. :Sír:

Link to comment
Share on other sites

Jay
:upsz:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
[OP]Destroy-man

Mit tudnátok nekem ajánlani 2 SCSI winyo hûtésére. A meghajtók 15k-n pörögnek, bekapcsolás után 5 percel már jócskán 50 fok felett vannak, kb. fél óra alatt pedig már a 60 fokot is elérik, tovább nem hajtottam õket, inkább áramtalanítottam. A gépház nem az igazi, ugyhogy mindenképp az 5,25-ös helyre való beszerelés lesz a befutó, két 8cm-es ventivel, a winyokra pedig hûtobordákkal.

Winyo aljára felészerelhetõ ventit ajánlottak, de nekem nem tetszett ez a megoldás, pláne, hogy az alja teljessen hideg a winyonak. Az oldalán lévõ hõcsõ(?) és a teteje az, amin tojást lehetne sütni. :D Mivel annyira nem ismerem ezeket a hûtõ márkákat, ezért kérnék segítséget. Lehetõleg minél olcsóbb megoldás érdekelne.

Ja, és a winyok serverbe valók, de én desktop gépbe szeretném használni õket. Az üzemeltetéshez szükséges dolgok megvannak, már csak a hûtés a kérdéses.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Elõször próbáld szimplán azt ki, hogy 1-2 ventilátorral fújod õket.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Egy 8 cm-es ventilátort odaraktam hozzájuk, de semmi. Attol tartok, hogy nem úszom meg komoly hűtés nélkül, azaz borda + 2 nagyteljesítményű ventillátor.

Ha ebből a kettőből lehetne egyet csinálni, akkor ez jó lenne:

http://www.titan-cd.com/product/showProhdd_en.asp?ProID=230

http://www.titan-cd.com/product/showProhdd_en.asp?ProID=224

Csak ennek az ára az ami nem szép. :S

Valami ilyesmi kellene, csak olcsóbban. :fogatlan:

Link to comment
Share on other sites

wrxsti29

Sziasztok!

A winyóm hõmérséklete játék közben 48-50C fokra is felmelegszik.A gépben a ház hûtése 80mm ventivel van megoldva.A kérdésem az lenne hogy vegyek rá egy plusz ventit,vagy le tudom-e cserélni nagyobbra a meglévõ 80mm-es ventit?
Válaszotokat elõre is köszönöm.
Link to comment
Share on other sites

Temporary

Ha a tápventin kívül csak 1db 80mm-es van abban a házban, akkor az valószínűleg kevés. Hogy mennyi és mekkora méretű ventilátor fér a házadba, azt mi innen nem tudhatjuk ;) , de először itt nézz körül hűtés ügyben.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...