Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows XP telepítése


Pjotr

Recommended Posts

Pjotr

Windows XP telepítése

SATA-varázslattal is!

 

Elõkészületek

  • Tisztességes lemez beszerzése boltból feltéve, hogy nincs otthon egy eredeti példány.
  • Aktualizálás a legfrissebb szervízcsomagra, ha nem épp a legfrissebb | Videó a mûveletrõl

    Az egyéb frissítések integrálását ne erõltessük egyelõre!

     

  • HA SATA merevlemezre szeretnénk telepíteni SATA módban, akkor:
    • Alaplap/notebook hivatalos oldaláról származó SATA driver
    • nLite (Másik lehetõség pl. az XP-ISO-Builder.)
  • A telepítés idejére húzzuk ki az összes felesleges meghajtót!
Egy apró megjegyzés

Ha a telepítõ bármelyik fázisban kékhalált dob (és nem a SATA miatt), akkor tesztelni kell a gépet, mert valami nagyon nincs rendben!

Tippek:
  • BIOS-reset
  • Felesleges hardverek kiszerelése/eltávolítása
  • memtest86+ futtatása
  • Alkatrészek cserélgetése (Kideríteni, mi rossz pontosan.)

Ha nem boot-ol a lemezünk, akkor vagy elrontottuk a kiírását, vagy nem mentettük el a BIOS-t kilépéskor.
Link to comment
Share on other sites

Pjotr

SATA-varázslat

Akinek nincs rá szüksége, az ugorja át!

 

Remélhetõleg az triviális, hogy telepítsük fel az nLite-ot (.NET 2.0!), majd indítsuk is el, természetesen magyar nyelvet kiválasztva.

  1. Elsõnek nyissuk meg a telepítõfájlokat tartalmazó mappánkat!

    IPB kép

     

  2. Beállítások importálását ugorjuk át!

     

  3. Válasszuk ki a Driverek integrálását (kényelmi szempontból érdemes az ISO készítést is bejelölni)!

    IPB kép

     

  4. [beillesztés] gombra kattintva keressük ki a letöltött (és kicsomagolt) SATA (AHCI) meghajtónkat [Egy driver]! Platformnak megfelelõen válasszuk ki a fájlokat (x86 vagy x64 a 64 bites XP-hez)! [OK], majd [Tovább]! Figyeljünk rá, hogy az összes szükséges fájl ki legyen választva, valamint Textmódban integráljuk õket!

    IPB kép

     

  5. Ezek után már csak megerõsítést kér tõlünk, fogadjuk el!

     

  6. Ha bejelöltük az ISO elkészítését is, akkor kövessük végig annak az utasításait, ha nem, akkor itt a videó a CD írásáról.
Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Telepítés 1. rész

Karakteres felület

  1. Elsőnek be kell állítani a gépet, hogy CD-ről bootoljon! Ezt mindenki a BIOS-ban találja! Amikor bekapcsoljuk a számítógépet, vadul kezdjük el nyomkodni a DEL vagy az F2 billentyűt, hogy belépjünk a BIOS-ba (Enter Setup-ként van sokszor feltüntetve, hogy melyik gombbal lehet). Utána keresgéljünk a BIOS-ban Boot priority/Boot sequence/First boot device feliratokat, értelem szerűen állítsuk CD-re!

    Természetesen helyezzük a lemezt a meghajtóba!

     

  2. Kérni fog bennünket, hogy nyomjunk le egy gombot, ha CD-ről szeretnénk bootolni, mivel mi telepíteni szeretnénk, nyomjunk le egy gombot!

     

  3. Rögtön lehetőségünk van beavatkozni a telepítésbe az F6 gombbal. Erre akkor van szükségünk, ha RAID/SATA merevlemez(eket) használunk, és nem integráltuk bele a telepítőbe a drivert. Ha nem kell ezzel bajlódnunk, akkor hagyjuk figyelmen kívül. Viszont ha szükségünk van rá, nyomjuk le az F6-ot, aztán floppyról adjuk meg neki a szükséges drivert.

    F2-es gombbal helyreállításhoz folyamodhatunk, de mivel most telepítünk, erre nincs szükség.

    IPB kép

  4. Értelem szerűen nyomjunk [enter]-t a folytatáshoz (nem javítunk, és nem hátrálunk meg).

    Majd fogadjuk el a szerződést (F8), óvatosabbak elolvashatják.

    IPB kép

  5. Elérkeztünk egy választóvonalhoz, particionálás!

    Sokan úgy gondolják, bölcs dolog a 1,5 TB-os merevlemezüket egyben hagyni, most elmondom, hogy kretén ötlet, mert mi van akkor, ha formázni kell? Ugye?!

    IPB kép

    Szóval, hozzunk létre egy új partíciót, ha nem lenne (L-betű), mérete ne legyen túl kicsi, én most ezen a kis merevlemezen 5 GB-ra méreteztem. ([enter]-rel jóváhagyjuk.)

    IPB kép

    A fennmaradó területtel ne foglalkozzunk, majd a Lemezkezelővel használatba tudjuk venni.

     

    Ha meglévő rendszerünket akarjuk újratelepíteni, akkor törüljük azt a partíciót, amelyen a Windows-unk terpeszkedik, majd hozzuk létre újra! Figyelem: ezzel beboríthatjuk a "több operációs rendszer egy merevlemezen" című történetet!

     

  6. Ha ezzel megvagyunk, akkor az újonnan létrehozott partíciónk legyen kijelölve, majd üssünk [enter]-t! Meg fogja tőlünk kérdezni, milyen fájlrendszerűre szeretnénk formázni a partíciónkat, mindenképp válasszuk az NTFS-t, azon belül is a gyors módút (nincs szükségünk ellenőrzésre, hiszen feltételezzük, hogy nem kukába való merevlemezt akarunk használni).

    IPB kép

    [enter] lenyomásával tudjuk elfogadtatni döntésünket, miután leütöttük, csak várnunk kell arra, hogy bejelentkezzen a grafikus felületű telepítő.

    Figyelem: Újra fog indulni a számítógép a másolás végeztével (ezt közölni is fogja velünk), semmiképp se nyomjuk le egy gombot, amikor kérdezni fogja, különben újraindul az egész procedúra!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Pjotr

Telepítés 2. rész

Grafikus felület

  1. Újraindítás után az első panel a területi és nyelvi beállításokra kérdez rá, jó eséllyel csak ellenőriznünk kell, állítgatás nem szükséges.

    IPB kép

  2. Következő panelon a nevünket kéri, de ez nem egyezik meg a felhasználói fiókunk nevével (nem hoz létre felhasználói fiókot). Szervezetet nem kötelező megadni.

    IPB kép

  3. Vegyük elő a termékkulcsunkat (tok, notebook alja, gép oldala/eleje), majd gépeljük be.

    IPB kép

  4. Adjunk a számítógépünknek egy nevet, ha hálózatban van a gép, akkor olyat, amilyen még nincs a hálózatban! Jelszót is kér tőlünk, ez lesz a Rendszergazda fiók jelszava. Kötelező megadni, akármit is mondjon a Windows!

    IPB kép

  5. Ezután az időbeállításunkról faggat bennünket a telepítő, ellenőrizzük a beállításokat!

    IPB kép

  6. Elérkeztünk a hálózati kérdésekhez, nyugodtan válasszuk a Tipikus beállításokat!

    IPB kép

  7. Ha hálózatban van a gép, akkor a hálózatban jelenlévő munkacsoportot adjuk meg! (Különben nem működnek majd a megosztások.) A tovább gombra kattintva nem kíváncsiskodik többet a telepítő, befejezi a műveletek, majd újraindul a számítógépünk.

    IPB kép

  8. Az újraindítás után válaszoljunk ügyesen a kérdésekre, egy fontos dolog van: NE aktiváljuk a Windows-t! Erre majd akkor kerítsünk sort, ha már teljesen biztosak vagyunk benne, hogy flottul megy a rendszerünk. Esetleg ha csak újratelepítettük a rendszerünket (biztosak vagyunk benne, hogy hardveresen stabil), akkor aktiválhatjuk közvetlenül telepítés után a Windows-t, majd még bármi más telepítése előtt lementhetjük a rendszert egy partíciómentő programmal. Így ha legközelebb újra kellene telepítenünk, akkor csak vissza kell állítani ezt a friss telepítés utáni, aktivált állapotot.

    Tippek:
    • Kapcsoljuk be az automatikus frissítéseket!
    • Kattintsunk a Kihagyás gombra a hálózati kérdésnél!
    • Ne regisztráljunk!
    Fontos: kékhalál esetén automatikus újraindítás kikapcsolása

    Vezérlőpult
    -->
    Rendszer
    -->
    Speciális
    fül -->
    Indítás és helyreállítás
    részben
    Beállítások
    gomb -->
    Rendszerhiba
    részben
    Automatikus újraindítás
    elől pipa ki. -->
    OK
    .

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Windows Update

Ha nem lettek volna már eleve integrálva a legújabb frissítések

Kell nekem?

Kell.

Hogyan?
  1. Kézzel telepítjük az
    -at (alábbi paraméterekkel, ha lehet, de nem fontos)

    /passive /update-no /norestart


  2. Kézzel telepítjük a
    -t

  3. Újraindítunk

  4. Megnyitjuk az Internet Explorer-t

  5. Ha kérdez tõlünk ezt-azt, kihagyjuk (WU szempontjából nem lényegesek)

  6. Kinyitjuk a Biztonság menüt, azon belül rányomunk a Windows Update-re

  7. Telepítünk mindent

  8. Amikor eljön az Ideje a Gyors lehetõséget választjuk

  9. Megvárjuk, míg szépen felrak mindent (elõször az eredetiségellenõrzõt, majd a folytatásra kattintva a többit)

  10. Újraindítunk

Ha egy frissítést nem sikerül telepítenie, azt is elújságolja nekünk, hogy miért.

Késõbbiekben, ha nem menne a WU, akkor lehet gyanakodni a túlzott védelemre vagy akár kártevõkre.

Link to comment
Share on other sites

Jay

Javító telepítés

A javító telepítés sem garancia a sikeres rendszer helyreállításhoz! Mindenki csak saját felelősségére hajtsa végre a fent leírtakat. Az esetleges károkért, adat vesztésért nem vállalunk felelősséget.

  1. Indítsuk a számítógépet a Windows XP telepítő lemezzel (Boot from CD)! Ehhez a megfelelő BIOS beállításokat kell módosítanunk.
  2. Elindulnak a telepítési folyamatok. Először az Üdvözli a telepítő résznél lehet 3 lehetőség közül választanunk.

    • ENTER=Folytatás
    • J=Javítás
    • F3=Kilépés

    IPB kép

    Itt válasszuk a Folytatást, nyomjunk ENTER-t! Ha ekkor nyomjuk meg a J=Javítás-t, akkor a parancssori konzolt tölti be, ezzel lehetőséget adva pár parancssorban is elvégezhető műveletre.

     

  3. Eljutunk a Windows XP Licencszerződés részhez. Itt fogadjuk el a szerződést, nyomjunk F8-at!

    IPB kép

  4. Windows XP Professional/Home - telepítés résznél újra ott van egy J=Javítás lehetőség. Miután kiválasztottuk a listából a javítandó rendszert, nyomjuk meg a J betűt, ezzel elkezdődik a javítás. Ha az ESC=Javítás kihagyása mellett döntünk, akkor teljesen újratelepítjük a Windows-t.

    IPB kép

Link to comment
Share on other sites

payskin

Felügyelet nélküli telepítés

WINNT.SIF

A dolog lényege, hogy mit nem kell látnod! Felügyelet nélküli telepítés azt jelenti, hogy a Windows felmegy nagyjából magától, nem kell hozzá felügyelet, nem kell ott ülni elõtte. Azok a szokásos kérdések, amelyeket a telepítõ fel szokott tenni, nem jelennek meg, mert a válaszok ott vannak a SIF fájlbban (I386 mappában winnt.sif fájl)!

 

Emellett az XP telepítõjének meg lehet mondani, hogy mit NE telepítsen fel az oprendszer alkalmazásaiból. A rendszer szintû cuccok (például az Internet Explorer, Outlook Express) akkor is felkerülnek, de nem lesz látható nyomuk a Start menüben. Viszont az összes szutyok játék meg kiegészítõ nem kerül telepítésre.

 

A dolog úgy mûködik, hogy létre kell hozni egy winnt.sif nevû válaszfájlt, ami tartalmazza a Windows XP telepítõ által feltett kérdésekre a választ. Az elkészítésérõl és az alapokról
itt a NetAcademia egész használható leírása
, Docnál pedig van
magyar nyelvû referencia
, ahol a Components részre koncentrálj.
Hogyan.org-on is találunk leírást, de itt már célszerszámot használnak, talán ez ajánlottabb.

 

Ha sikerült megalkotnod egy ilyen Windows telepítõt, mindenképpen virtuális környezetben próbáld ki elõbb, mert ha élesben telepíted és valamit elrontottál a winnt.sif-ben, ott fogsz állni használható gép nélkül.

 

Itt az enyém, ha ez segít:

 

;SetupMgrTag
[Data]
MsDosInitiated="0"
UnattendedInstall="Yes"
AutoPartition=0

[unattended]
UnattendMode=FullUnattended
OemSkipEula=Yes
OemPreinstall=No
TargetPath=\WINDOWS
Repartition=No
FileSystem=*
KeyboardLayout=Hungarian

[GuiUnattended]
AdminPassword="abc123"
EncryptedAdminPassword=NO
OEMSkipRegional=1
TimeZone=95
OemSkipWelcome=1

[userData]
ProductKey=
FullName="xxx"
OrgName="yyy"
ComputerName=zzz

[RegionalSettings]
LanguageGroup=2,1
SystemLocale=0000040e
UserLocale=0000040e
InputLocale=040e:0000040e

[identification]
JoinWorkgroup=

[Networking]
InstallDefaultComponents=Yes

[Components]
Chat=Off
Clipbook=Off
Deskpaper=Off
Dialer=Off
Fax=Off
Hypertrm=Off
Indexsrv_system=Off
Media_clips=Off
Media_utopia=Off
Mousepoint=Off
Msmsgs=off
Msnexplr=Off
Mswordpad=Off
Objectpkg=Off
OEAccess=Off
Paint=Off
Rec=Off
Templates=Off
TerminalServer=Off
WMAccess=Off
Freecell=Off
Hearts=Off
Minesweeper=Off
Pinball=Off
Solitaire=Off
Spider=Off
Zonegames=Off

[branding]
BrandIEUsingUnattended=Yes

[url]
Home_Page=about:blank

[Proxy]
Proxy_Enable=0
Use_Same_Proxy=0

Értelemszerûen a
[userData]
és az
[identification]
részt neked kell kitölteni.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Windows XP telepítése USB-ről

Nos talán már halott téma, de egyik ismerősömnek a közelmúltban szüksége volt rá. De
alapján nem sikerült neki elkészíteni, pedig pontról pontra mindent úgy csinált, ahogy le volt írva.

Ekkor gugliztam egy kicsit, és rátaláltam
programra, a program kezeléséhez gyakorlatilag zéró szaktudás kell. Ezért ismerősömnek is nagyon bejött, és 2-3 kattintásra kész lett a működőképes USB-s telepítője.
:)
Azóta én is kipróbáltam, de nem tudtam bele kötni.
:ny
íl:

Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

A fent leírtaknak megfelelõen összefésültem az XP telepítõjét az SP3-al és az alaplapom SATA driverével, majd CD-re írtam.Elkezdem telepíteni az XP-t az új Samsung HD753-s HDD-re, de elõtte a másik két régi HDD tápcsatlakozóját lehúztam.A telepítõ normálisan felismerte az új HDD-t, hagyta magát particionálni és formatálni.Majd a választott particióra felmásolta az Xp telepítõfájljait, s utána újra indította a gépet.A problema ekkor kezdõdött, mert indulás után nem kezdõdött a szokásos módon a telepítés, hanem ismét a CD-rõl bootolt és kezdõdött minden elõrõl! Már azt is próbáltam, hogy az újra indulás után kiveszem a CD-t a meghajtóból ill. letiltom a CD-rõl való bootolást. Akkor meg azt írta ki, hogy nincs indítható rendszer a gépen!

Kérem, ha valaki elõtt ismert ez a probléma, akkor segítsen!Elõre is köszönöm...

(Ja még annyit, hogy az alaplapom SATAI-es - ABIT NF7-S - de a vinyó elõzõleg át lett állítva SATAI-es módra)

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A BIOS-ban van lehetőség más eszközről való bootolásra. Nem tudom fejből, hogyan van megnevezve, de ott találod, ahol a szimpla sorrendet kell beállítani (valószínűleg fölötte). Ha azzal sem sikerül bootolásra bírni, akkor az alaplap nem képes SATA-ról indulni.

 

A Boot from other device is segíthet, ha van ehhez kapcsolódó boot-beállítás a sorrendnél, esetleg meg lehet próbálni azt, hogy letiltod a boot-eszközöket, de bekapcsolod a boot from other device-ot.

Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

A Bios-ban van egy olyan menûpont, hogy "Boot Other Device". Ez nekem engedélyezve van.A boot sorrend kiválasztásánál be lehet állítani többek között a "Serial ATA"-t. Nekem most ez van kiválasztva.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Mennie kellene, készítsd el újra lemezt, hátha valamit benéztél, vagy az is lehet, hogy az írás nem sikerült jól. Hátha.

Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

Eredetileg is 2 CD-írtam a Néróban.De mindkettõvel ugyanazt produkálja!Commanderrel megnéztem a lemezek tartalmát és egy gyanús dolgot vettem észre. A lemez gyökérkönyvtárában van 2 hosszú nevû fájl, s ráadásul ékezetes betûket is tartalmaz. A fájlok neve:

UTOLSÓ BEÁLLÍTÁS.INI 2.7 Kb

UTOLSÓ BEÁLLÍTÁS_U.INI 844 b

Az összes többi fájl 8+3 karakteres! Ezeket a fájlokat az nLite hozta létre az összefûzésnél!

Szerinted ez normális?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Normális.

Hányszoros sebességgel írtad a lemezeket?

Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

Lehet, hogy emiatt a két fájl miatt nem tudta elvégezni rendesen a telepítést és ezért nem bootol a HDD-rõl az újra indítás után?

 

Az egyiket 10x, a másikat 4x-es sebességgel. Ujraírható CDk voltak és ennyi volt a sebesség maximumuk.

Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

Én nem innen töltöttem le, hanem az Abit honlapjáról, de amikor az nLite segítségével az XP-be integráltam, akkor "Silicon Image" nevet írta ki a program. Az utána következõ sorszámra már nem emlékszem.

Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

Megnéztem a telepítõt és abban van egy "si3112r.inf" fájl.Gondolom ez egyben a verziószám is...

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Ez áll a kézikönyvben:

The Serial ATA controller only supports Ulra DMA/ATA-100 or higher hard drive. Do not use hard drive under this specification, or it won't work.
Ellenõrizd, hogy megfelelõ módban van-e ES-Tool-al, szükség esetén módosítsd.
Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

Bocs!Megtennéd, hogy az idézet lényegét magyarul is leírnád, mert én csak a kínaiban vagyok jártas...Köszi

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

A lényeg ha nem legalább ATA-100 üzemmódban használod a merevlemezt, nincs garancia a helyes mûködése.

BIOS-t frissítést próbáltál már?

Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

Az ESTOOL-al elvégeztem a diagnosztikát, az eredmény az alábbi képen látható:

 

http://kepfeltoltes.hu/090709/HPIM3883b_ww...ltoltes.hu_.jpg

 

BIOS frissítést még nem csináltam, mert rossz az FDD-m... lehet hogy kell egyet vennem, ha még árusítanak egyáltalán valamit..

 

...ja és köszönöm a fordítást Csabának!!

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Ebbõl nem derül ki. Nézd meg itt (Display current mode):

IPB kép

Link to comment
Share on other sites

oktevsz3

Ez egy SATAII HDD, ami SATAI-re van átállítva, mert az alaplapom (Abit NF7-S) csak SATAI-t tud kezelni.Ennek megfelelõen az ESTOOLS ebben a menüpontban nekem UDMA nem ír ki, csak a SATAI-II között lehet választani.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Passzolok. :(

Nincs véletlenül engedélyezve a RAID a BIOS-ban?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...