Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Mágneses monitor


szaki

Recommended Posts

szaki

hi

 

az történt hogy még régebben véletlen megmágneseztem a monitoromat azóta van rajta egy halvány folt

hogy lehetne eltûntetni :?:

 

menüjében van degauss de az nem segít rajta

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Teljesen áramtalanítsd (húzd ki a konnektorból, majd nyomd be a bekapcsológombot), aztán kapcsold újra be, majd degauss újra, hátha.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Sehogy. A színes CRT-k tönkre mennek a mágnestől. A fekete-fehérek (lsd. régi tvk) egy idő után helyreállnak.

Link to comment
Share on other sites

szaki

kösz

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

KGigi: ezt elmagyaráznád miért?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Tönkre teszi a képcsöveket. A magyarázatra nem emlékszem pontosan, fizikán vettük. Ha érdekel, tavaszi szünetben megnézem. A csövek felépítéséhez van köze.

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Csak azért kérdezem, mert az alapelv mindegyikben megegyezik. Ami elromolhat a színes monitorokban, az a színösszetartás, de azt meg általában elektronika szabályozza.

Link to comment
Share on other sites

kori

Igen, a CRT katódsugárcsöves TV-kben monitorokban van un. lemágnesezõ áramkör, ami a készülék ki be kapcsolásakor mûködik. Le kell áramtalanítani a készüléket néhány percig majd vissza és az esetek 90%-ában megjavul a készülék. Nem szabad monitorok közelében hangszórót vagy egyéb erõs mágneses terû gépet tenni (kivéve, ha le van árnyékolva a készülék), mert foltos lesz a képernyõ. Régi mûszerész szakiknál még van lemágnesezõ tekercs is amivel orvosolható a probléma. ;)

Link to comment
Share on other sites

KGigi
A TV-készülékben vízszintes és függõleges eltérítõ tekercspárok mágneses mezõjével

biztosítják, hogy az elektronnyaláb nagy sebességgel soronként balról jobbra és felülrõl lefelé

végigpásztázza a képernyõt. Az elektronsugár áramerõsségét a gyorsító elektromos mezõ

befolyásolja.

 

Egyelõre ennyit találtam. Amit kori ír, az abszolut lehetséges, a fizika könyv X éves, ezért aztán azóta fejlõdhetett a világ. :P De egészen biztos vagyok abban, amit írtam.

Link to comment
Share on other sites

kori

Azt amit te írtál az un. eltérítő tekecs ami a képcső nyakán van, ami ha valamelyik nem lenne ,akkor vizszintes vagy függűeges csíkot látnánk csak. A lemágnesező áramkör egy tekecsből kondiból álló három vagy négy kivezetésből álló nyákba forrasztható áramkör. TV műszerész voltam annó 15 éve, erre még emlékszem. ;)

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Akkor nálam egészen biztosan többet tudsz. :P Sajnos nem emlékszem egész pontosan, hogy melyik könyvben volt, mert nem nagyon volt szükségem rájuk, a jegyzet bõven elég volt. Az is lehet, hogy a tanár mondta. Õ viszont többször. :D Mást nem következõ osztálytalálkozón megkérdezem. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
KGigi

Megtalálni nem találtam meg, viszont beleástam magam egy kicsit a CRT-k működésébe. Azt tudom elképzelni, hogy a három ágyú miatt vagy a színrétegek miatt viselkedik másképp a színes képernyő. De ez csak tipp... :nem:

Link to comment
Share on other sites

Becsoft

Szerintem színesnél is csak egy ágyú van. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Nem. Három, minden színnek külön-külön.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
A TV-készülékben vízszintes és függõleges eltérítõ tekercspárok mágneses mezõjével

biztosítják, hogy az elektronnyaláb nagy sebességgel soronként balról jobbra és felülrõl lefelé

végigpásztázza a képernyõt. Az elektronsugár áramerõsségét a gyorsító elektromos mezõ

befolyásolja.

Ez inkább az oszcilloszkóp mûködési elvére hasonlít. ;)

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Az elv egyezik, csak a képcsõ geometriája más.

Link to comment
Share on other sites

szaki

na most degauss-t csináltam pár tucatszor azóta halványabb

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Esetleg egy teljes néhány órás áramtalanítás is segíthet.

Link to comment
Share on other sites

szaki

na ide süss

 

amikor nem gépezek akkor áramtalanítva van

 

több mint pár órára

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Tehát ki van húzva a konnektorból?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Ki kell húzni a konnektorból, majd be kell kapcsolni a gombjával. Erre gondolt arpsoft.

Link to comment
Share on other sites

szaki

de hát ha nincs áram alatt akkor hogy érzékelje szerencsétlen a gombnyomást?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Ezeken mechanikus kapcsoló van, nem kell semmit sem érzékelnie. Zárja a kapcsolást, és kész.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Attól, hogy egy CRT megjelenőt kihúzol a konnektorból, még nagyon hosszú ideig marad benne un. "kóboráram". Azzal hogy utána bekapcsolod a monitort, gyakorlatilag ezt is kisütöd. És ez esetben pont ez lenne a cél.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...