Jump to content
Pjotr

BIOS-beállítások

Recommended Posts

TheSaurida

Mint írtam, döglik a merevlemeze, és éppen olcsóbban jött a SSD, mint egy másik HDD.

Na mindegy, lesz, ami lesz.

("Úgy akarom, ahogy lesz." kamionos közmondás a XX. század 80-as éveiből)

Fujitsu

20-30 ezerért már kétmagos, 1-2 GB RAM-os laptopokat kapni használtan, akár üzletieket is. Nem biztos, hogy megéri ezzel foglalkozni, de persze te tudod.

Szerencsére van, aki több mint kamionos. :D

TheSaurida

Ez jó kis "utazó" laptop volt, az akkuja is jól bírja, kár lenne kidobni vagy hagyni a sarokban porosodni. Ha találok valahol egy alkalmi vétel HDD-t, azzal feljavítom, aztán hadd menjen, amíg bírja.

pcmester

Van egy számítógépem, amiben (fizikailag) kettő 30GB HDD van. Az egyiken egy XP (ezzel kaptam ezt a 2001 körüli gépet), a másikon pedig egy magyar Win98 SE (amit már én tettem fel, mert ez 352mb RAM mellett gyorsabb az XP-nél). A probléma már csak az, hogy aszerint bootol, hogy melyik HDD a master.

Hogyan tudnék beállítani egy rendszerválasztó menüt?

700836064.jpg(ilyesmit)

(csak jövő hétvégén tudnám megnézni a bios tipusát, ha esetleg kellene)

SkyBird

Először is a boot partíció nem lehet NTFS, csak FAT32 vagy FAT16, amit a Windows 98 ismer.

Célszerű lenne 3rd party boot manager, pl. GAG, vagy hasonló.

Még célszerűbb lenne a Google-lal barátkozni, találhtasz jó infókat és tanulhatsz belőle. Hogy most ne mi szállítsuk készen.

pcmester

Az vajon számít, ha (feltételezem) a Win98 FAT32-t formázott, de az XP pedig NTFS?

Azokat a boot manager programokat pedig hogyan kell felrakni?

eremit

Sziasztok!

A BIOS-ba belépéssel van gondom.

Gigabyte B450M DS3H alaplapon UltraFast bootot állítottam be, és ezután nem tudok a DEL gombbal belépni a BIOS-ba. Kipróbáltam ezt is:
- Save what you are doing.
- Go to Settings > Update & Security > Recovery.
- Click on the 'Restart now' button under 'Advanced Options'
- The pc will now boot into Advanced Startup Options.
- Click on Troubleshoot > Advanced Options > UEFI Firmware Settings.
(  
https://www.google.com/search?q=Ultra+fast+boot%2C+unable+to+enter+bios&oq=Ultra+fast+boot%2C+unable+to+enter+bios&aqs=chrome..69i57j69i60&sourceid=chrome&ie=UTF-8 )

Sajnos nincs a menüpontok közt az UEFI Firmware Settings.

Köszi az ötleteket!

Fujitsu

Igen, Ultra Fast Boot esetén nem enged belépni a BIOS-beállításokba. Az egyik módszer ilyenkor az, hogy egyszerűen újraindítod a gépet az operációs rendszerből, és nekiállsz püfölni a Delete-et. A másik az, hogy a Gigabyte-nál szokott lenni egy olyan opció a BIOS-ban, hogy Next Boot After AC Power Loss, erre ha a Normal Boot van beállítva (és hát minden józan szempont alapján ennek kell lenni az alapértelmezett beállításnak is), akkor áramtalanítás után a következő boot automatikusan normal lesz, ahol be tudsz lépni a BIOS-ba a Delete püfölésével.

eremit

Köszi, Fujitsu! Sajnos nem sikerült így sem belépni a BIOS-ba.

Át fogom konvertálni az SSD-t, amin a rendszer van, MBR-ről GPT-re. Van még a gépben egy hdd is. Azt szeretném megtudni, hogy ebben a rendszerben látható marad-e az MBR-es hdd a GPT-s SSD-n lévő Windows alól?

Előre is köszönöm.

SkyBird
11 hours ago, eremit said:

Azt szeretném megtudni, hogy ebben a rendszerben látható marad-e az MBR-es hdd a GPT-s SSD-n lévő Windows alól?

Persze. :yes:

eremit

Köszi, már meg is csináltam. :)

Lord_KROK
On 4/15/2019 at 6:50 AM, eremit said:

Át fogom konvertálni az SSD-t, amin a rendszer van, MBR-ről GPT-re.

Ez amúgy miért jó? Én eddig csak fordítva konvertáltam. Igaz h lassabb úgy az SSD, de van Bios, meg megy a Win7 is...

eremit

Win 10
Van BIOS, UEFI-nek hívják
NEM lett lassabb

Lord_KROK
5 hours ago, eremit said:

Win 10
Van BIOS, UEFI-nek hívják
NEM lett lassabb

Én az MBRről beszéltem. Hogy azzal tuti megy a Win7 és kicsit lassabb a boot, de legalább biosba is be lehet lépni induláskor

SkyBird

Attól, hogy UEFI van, nem BIOS, még ugyanúgy beléphetsz a boot során a beállításokba.

Legfeljebb akkor lehetne gond, ha Ultrafast boot van beállítva. De hosszabb távon megtérülhet, mert azért a normál bootnál jóval kevesebbszer kell belépni a beállításokba.

Fujitsu

Akkor is be tudsz lépni, már leírtam, hogyan.

SkyBird

Természetesen. :yes:

Lehet, hogy nem sikerült a legjobban a megfogalmazásom. A lényege az lett volna, hogy a macerásabb belépésre ritkán van szükség. De az is csak akkor ilyen, ha direkt úgy állítottuk.

• Upvote 1

Lord_KROK
3 hours ago, SkyBird said:

Attól, hogy UEFI van, nem BIOS, még ugyanúgy beléphetsz a boot során a beállításokba.

Legfeljebb akkor lehetne gond, ha Ultrafast boot van beállítva. De hosszabb távon megtérülhet, mert azért a normál bootnál jóval kevesebbszer kell belépni a beállításokba.

Igazából ha jó az SSD akkor nemigazán látom értelmét a GPT-nek, mivel MBRel is gyorsan bootol, ráadásul az ember nem szokta naponta 5-6-10szer újraindítani a gépét, hogy annak a boot ideje tétel legyen

Fujitsu
1 hour ago, Lord_KROK said:

Igazából ha jó az SSD akkor nemigazán látom értelmét a GPT-nek, mivel MBRel is gyorsan bootol

A GPT-nek nem a gyorsabb boot az egyetlen előnye: https://www.howtogeek.com/193669/whats-the-difference-between-gpt-and-mbr-when-partitioning-a-drive/

Igazából pont fordítva: egy mai, UEFI-s, Windows 10-et futtató gépen az MBR-hez való ragaszkodásnak nincs értelme a GPT-vel szemben. (Nyilván vannak speciális esetek, ahol a kompatibilitás igénye kikényszeríti ezt; értelemszerűen nem erre gondolok.)

Lord_KROK
1 minute ago, Fujitsu said:

A GPT-nek nem a gyorsabb boot az egyetlen előnye: https://www.howtogeek.com/193669/whats-the-difference-between-gpt-and-mbr-when-partitioning-a-drive/

Igazából pont fordítva: egy mai, UEFI-s, Windows 10-et futtató gépen az MBR-hez való ragaszkodásnak nincs értelme a GPT-vel szemben. (Nyilván vannak speciális esetek, ahol a kompatibilitás igénye kikényszeríti ezt; értelemszerűen nem erre gondolok.)

Én mág Win7-et használok, gondolom így jobb ha maradok az MBR-nél. 

Fujitsu

A 64 bites Windows 7 tud bootolni GPT-ről.

Lord_KROK
On 4/17/2019 at 10:16 PM, Fujitsu said:

A 64 bites Windows 7 tud bootolni GPT-ről.

Akkor lehet, hogy legközelebb kipróbálom.