Jump to content
GSForum - Segélyvonal

BIOS-beállítások


Pjotr

Recommended Posts

Csaba_#

Szerintem az alaplapi IGP-nek automatikusan le kell hogy tiltsa magát, ha AGP -s vagy PCI-os kártyát raknak bele. Az általad említett beállítás, csak azt szabályozza, hogy a rendszer melyik portról inicializáljon legelsõnek video adapter-t.

Link to comment
Share on other sites

Alfonz64

IPB képÉn is ilyesmire gondoltam.IPB kép Remélem működik, kipróbálom.

Köszi. IPB kép

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
stabipapi

Sziasztok.

Valaki tudna leírást készíteni a BIOS általános beállításairól?Arra gondolok hogy mit kell és mire állítani, szigorúan csak normál célra,nem tuning.Pl: Cool n' Quiet, AHCI, stb,stb.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Biztosan, csak idõ és kedv kell hozzá. :)

-> Addig is..

Link to comment
Share on other sites

Alfonz64

Biosban válaszd a Load setup default és kilépésnél mentés. Ez az alapértelmezett beállításokat tartalmazza. Ennél egyszerűbb beállítás nincs :)

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Csaba.Köszönöm a linket, holnap lementem és elolvasom, bár csöppet régi.Jó lenne egy aktuális is,mivel már egész más alaplapok vannak, és több beállítása is van.Azt tudom hogy nem egyszerû a feladat és nem 1-2 órás munka.De, szerintem sok-sok hozzám hasonló lenne valakinek hálás érte.

Csaba100-as. Az alapértelmezett beállítások sokszor nem elegendõek.Pl: Cool n' Quiet, AHCI,. Ezek alapból nincsenek engedélyezve.Tehát olyan laikus mint én nem tudhatja mit és hol kellene állítani,illetve engedélyezni vagy tiltani.Egyébként igazad van, ezt még én is tudom. Ha más kiút nincs akkor alkalmazom is, hiszen a gyári beállítás a nagy átlagnak csak jó?

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Többféle BIOS is létezik, és mindegyikben máshol találjuk ugyanazokat a beállításokat. Arról nem is beszélve, hogy az egyes alaplapoknak vannak speciális, egyedi beállításaik is, amelyek közül mindre nyilván nem lehet kitérni még egy hosszú és átfogó leírásban sem.

Viszont az a jó hírem van, hogy az alaplapokhoz szoktak adni kézikönyvet (vagy ha nem is adnak, de letölthetõ az internetrõl), és abban viszonylag részletesen taglalnak minden fontosabb beállítást. ;) Ha meg valami még így sem lenne világos, akkor lehet kérdezni. Akár az alaplapgyártó hivatalos fórumán, akár itt.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Ez igaz, mind ahogy az is hogy figyelmetlen voltam Ugyanis lap kézikönyve írja hogy a bios beállítások a cd-n megtalálhatók.Persze már letöltöttem a gyártó honlapjáról(PDF) és du. kinyomtatom.Majd ahhoz beállítom a BIOS-t,nem csak ahogy én(laikus)gondoltam.

Köszönöm mindenkinek a segítséget.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dreaman

Sziasztok!

 

Ismét segítségért folyamodok hozzátok, remélem ezúttal is sikerrel járok.. :)

A tegnapi nap egy régi, ámde mûködõ analóg PCI Medion Tv tunert szereltem a gépbe. Minden mûködött, stabil volt a masina, csak tesztelés közben jöttem rá, hogy elfelejtettem az alaplapi CD_IN bemetre rákötni a tuner hangkimenetét. Szereztem megfelelõ kábelt rákötöttem, minden jól is ment. Próbálgattam a különbözõ programokat, míg egyszer csak durván belassult a gép, a merevlemez ezerrel dolgozott, és perceken belül sem volt képes érdemben reagálni az op.rendszer (eredeti Windows 7 Ultimate).. gondolom valamelyik program indexelni kezdte a meghajtóimat, de percek alatt sem jutottam el odáig, hogy feladatkezelõben legalább kilõjem. Bedühödtem, reseteltem a gépet. Most már belátom, hiba volt!

 

Indításkor sorozatos rövid pittyegések közepette kidobta a BIOS,hogy válasszak BOOT eszközt (pont mint ha F12-õt ütöttem volna boot elõtt.). Kiválasztottam, és minden ment tovább a Windows elindult, a gép stabil. Másnap bekapcsoltam, és akkor lepõdtem meg, hogy ismét jött a pittyegés, és válasszak eszközt... Innentõl nem írom részletesen, nekiálltam felderíteni a hibát. Csináltam CMOS resetet, BIOS frissítést, kicseréltem az alaplapi elemet, lehúztam az összes felesleges eszközt (csak CPU, RAM és VGA maradt), és ugyanúgy jött a csipogás, majd a választómenü.. Ha belépek a BIOS-ba, azonnal egy piros keretes írásba közli velem, hogy válasszak betöltendõ BIOS profilt (Default, Fail-Save, last working, stb...). Ha ESC-et nyomok, akkor a már általam beállított értékeket látom (és el is menti amit választok). Próbáltam már a gyári beállításokat, az optimizáltatat is, de mindegyiknél ez a hiba.

 

Rákerestem, Award bios esetén szerintük ez CPU túlmelegedés (gyári venti mûködik,jól van kötve, most a kánikulában is csak 31 fokos), táp hiba (ami nincs egy éves, FSP CRG-450 400 W-os modell) vagy memória hiba. Idõközben a tuner miatt fel kellett tennem az XP-t is (overlay/direct3d gondok...), a telepítés szépen ment, semmi hiba semmi fagyás. A gép mindkét operációs rendszerrel jól mûködik, és az aláírásommal ellentétben a nyáron nem hajtom túl, minden gyári értéken áll. 3D-s játékot gond nélkül tûri, semmi hiba. A Windows 7 memóriadiagnosztikáját már futtattam, nem talált semmit. Éjjel ráküldöm a memtest-et is.

 

Szervizben elemcserét és RAM tesztet ajánlottak, majd széttárták a karjaikat.. Ti mit gondoltok? (Ha kell feltöltöm valahová a csipogó hangfelvételt.)

 

Köszi elõre is!

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Várjuk meg a memtest eredményét, addig szerintem nem éri meg tovább találgatni. Mivel a gép egyébként stabil, a táppal nem hiszem, hogy gond lenne. Hibás CPU-val pedig nem nagyon indulna el a gép.

Link to comment
Share on other sites

Alfonz64

Nézd meg mit jelent a sipolás:

Füttykódok,bios sipolás

http://www.compszerviz.hu/altalanos/bios.html

http://kep.ivpicture.hu/279799.N.jpg

Mivel azt mondtad "szereltem a gépbe" és utána jöttek a gondok, remélem megfelelően szerelted be áramtalanított gépbe, rendesen a helyén van-e a memória be van-e pattanva. Én pl a merevlemezt is letesztelném hátha nem tett jót neki a reset meg írtad "hogy válasszak BOOT eszközt (pont mint ha F12-őt" a kártya behelyezésénél nem értél véletlenül az órád a bioshoz vagy a behelyezett kártyával?Nyomkod meg pl a videó kártyát, meg amilyen kártyák benne vannak.Ellenőrizd a csatlakozókat, nyomkod meg.

De ahogy így elnézem alaplap csere lesz. abol gondolom hogy hiába mented el alap beállításra állítja a biost mintha nem is állítottad volna be (de az elemet már kicserélted) ebből gondolom "Ha belépek a BIOS-ba, azonnal egy piros keretes írásba közli velem, hogy válasszak betöltendő BIOS profilt (Default, Fail-Save, last working, stb...)" biztos rendesen érintkezik az elem?

 

Amúgy a szervizben egyszerűen meg tudják oldani, felteszik a (próba padra) kicserélgetik az eszközöket és kiderül melyik a hibás.

Link to comment
Share on other sites

Edinaedi

Sziasztok. Az a nagy gondom, hogy nem tudok belépni a biosba. Semmilyen gombra nem reagál és betölti a windowst.Kb egy évve ezelõtt lépptem be utóljára és akkor sikeresen beléptem. :nem:

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

A leggyakrabban Delete vagy F2 szokott lenni, de itt van még néhány lehetőség. Ha nem sikerül, akkor PS/2 csatolású billentyűzettel kéne próbálkozni (ha jelenleg USB -ed van).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Edinaedi

Szia. Megpróbáltam mindent. Az iduláskor F11-et ír ki (régebben is ezzel tudtam belépni), de most nem reagál rá. Egyébként PS/2-es billentyûzetet használok. :S

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
hatsoszikviz

Jómultkor, és már régóta gondolkodtam azon: miért nem lehet ezt a biost az operácios rendszerbe integrálni, fõleg úgy, valamint amiatt, hogy a Windows felületérõl állítható, illetve egyes nem örvendetes programok birizgálják is bõszen. Meg kell oldani! A bios képernyõn is képgenerálási gondok látszódnak, mert beleette magát valami a vga-ba, és a dsub kivezetésrõl át kellett tenni a másikba, mert nyomatja a fekete képernyõt, meg a nincs jelemet vírust, (bár rövid zár is lehetett).

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

WTF? :pislog:

Link to comment
Share on other sites

KGigi

+1. Mirõl beszélsz? :pislog:

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

A Win alól szeretné matatni a BIOS-t. Meg integrálni. ;)

Csak ez nem megy annyiban sem, hogy a BIOS még a platform független része az op. rendszernek.

 

Vannak már ilyen fecskék is, mert a Win alól a gépet turbózó programok is belepiszkálnak.

A másik meg az EFI BIOS is egy lépés efelé. Legalább is amit nálam a HP csinált, ott a Windows login jelszavamat :!: is belekeverte volna még a BIOS boot folyamatba, ha akarom. Kicsit hüledeztem.

Azután ezt a részt a többi HP Protecttel együtt leirtottam.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Az BIOS és az operációs rendszer egymástól teljesen független, és ez így van jól. Mindennek megvan a maga feladata. Már csak azért sem lehet integrálni a BIOS-t az operációs rendszerbe, mert előbbi teszi be az utóbbi kernel folyamatait védett módba.

Link to comment
Share on other sites

b_sasa

Sziasztok!

 

Az lenne a kérdésem, hogy a bios-ban H/W monitor beállításnál,

mi mit jelent, és hogy hogyan érdemes beállítani?

 

Az alaplap msi870a

lehetõségek - Chassis instruction

Cpu smart fan target

Cpu min fan speed (%)

system fan control

 

Azt szeretném, hogy a ventilátor a processzor hõmérsékletének függvényében emelje a fordulatát!

Mi lenne a jó beállítás?

Link to comment
Share on other sites

b_sasa

Közben keresgettem és megtaláltam mit jelent!

 

Cpu smart fan target - az a hõmérséklet amikor a ventilátor nagyobb fordulatra kapcsol.

 

Cpu min fan speed (%) - ezzel azt lehet beállítani ,hogy mennyi legyen a minimum fordulata a ventilátornak.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
apa

Sziasztok!

Adott egy ASUS A8N-E alaplap, és a legfrissebb Bios.Nem jegyzi meg az aktuális dátumot és idõt.Elemet cseréltem, Bios reset megvolt, Bios alapértelmezettre való visszaállítás megvolt. Ha nyomok egy mentést, és betölt a Windows, beállítom a dátumot és az idõt akkor megy minden. A gép kikapcsolása után, a legközelebbi újraindításkor megint elállítódik a Bios-ban. Alaplap kuka?

 

Link to comment
Share on other sites

Alfonz64

Biztos hogy enek az alaplap biosára frissiteted? Elõtte is elfelejtette az idõt, ha nem rakd vissza a régit. Nézd meg az elem behelyezésénél az elem oldala és az alján érintkezik-e az elem nincs-e elhajolva letörve megrepedve. Hát nem feltétlenül kuka mert ha bejön a windows akkor mindig megadod az idõt, talán egy rendes szervizben tudnak vele mit kezdeni, de ott már forrasztgatni kell.

Link to comment
Share on other sites

apa

Nem frissítettem biost, mert a legfrissebb van rajta.Elemcsere elõtt is ez volt a probléma. De azért mégegyszer meglesem az elem tartóját. Kösz.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...