Jump to content
GSForum - Segélyvonal

BIOS-beállítások


Pjotr

Recommended Posts

Pjotr

CMOS reset

Sokaknak gondjuk akad az alaplapjukkal, méghozzá olyan, amit egy CMOS reset-tel orvosolni lehet, vagy csak úgy gondolják. De mi is ez a CMOS reset dolog?

 

Az alaplap BIOS-ában van lehetőségünk beállítani a számítógép egyes részeninek működését legyen az memória vagy processzor. Amikor CMOS reset-et emlegetünk, akkor valójában ezeknek a beállításoknak a törléséről van szó, minden alapállapotba kerül. Hogyan is kell végrehajtani?

  • Első lehetőség a JP1 jumper átkapcsolása. Mindenki az alaplapja kézikönyvében nézhet utána, hogy melyik is ez a jumper. Mindenképp áramtalanítsuk (konnektorból ki, power gomb benyom) a számítógépet előtte!. A művelet úgy zajlik, hogy átrakjuk ezt a jumpert úgy, hogy a 3 tűpár közül az ellentétes oldalon lévő kettőt kösse össze. (Ha eddig 1-2 volt összekötve, akkor rakjuk át 2-3-ra.) Ha átraktuk a jumpert, akkor várjunk kb. 1 percig, majd tegyük vissza úgy, ahogy eredetileg volt, indíthatjuk is a számítógépünket, természetesen első utunk a BIOS-ba vezessen, hiszen minden bállított érték törlődött!

     

  • Másik lehetőség az alaplapi elem kivétele. Ehhez áramtalanítsuk a számítógépet (húzzuk ki a konnektorból, majd nyomjuk meg a power gombot), aztán óvatosan vegyük ki a gombelemet az alaplapból. Várjunk egy percet, aztán minden mehet vissza a helyére.
BIOS-jelszót is CMOS reset-tel a legkönnyebb törni.

Ha az 1-2 perc alatt nem törlődik a CMOS, akkor érdemes tovább is próbálkozni (félóra/óra).

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

CMOS - Checksum error

Ha a fenti üzenetet kapjuk a géptől a "Szép, jó reggelt" helyett, akkor CMOS resethez kell folyamodnunk. Ilyen hibát előidézhet rossz tápegység, alaplap, memória, gyenge gombelem vagy bármilyen, a BIOS-t érzékenyen érintő dolog.

 

CPU uCode Loading error

A fenti üzenet valamirevaló jelentése az, hogy az alaplap nem képes felismerni a processzort. Ha így járunk, akkor kezdjük azzal - ha friss építésről van szó - hogy megnézzük, rendesen a helyén van-e a processzor. Másik lehetőség, hogy elkocogunk az alapunk hivatalos oldalára, és ellenőrizzük, hogy támogatja-e egyáltalán a lapunk az adott processzort. Ha nem, akkor kár küzdeni vele, nem fog működni. Viszont ha azt találjuk, hogy bizonyos BIOS-verzióktól már támogatott a CPU, akkor ne habozzunk BIOS-t frissíteni, természetesen kompatibilis processzor mellett.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

BIOS-sípolások

Az itt felsoroltak nem 100%-osak, ettõl lehetnek eltérõek, de azért adnak némi támpontot.

 

Az AWARD BIOS jelzései:

  • Nincs hangjelzés. Elromlott vagy az alaplaphoz nem megfelelõen van csatlakoztatva a tápegység.
  • Megszakítás nélküli hangjelzés. Rossz a tápegység.
  • 1 rövid hangjelzés. Minden rendben.
  • 2 rövid hangjelzés. Jelentéktelen problémák adódtak. A BIOS felkínálja a CMOS Setup indítását, mely során kiigazíthatjuk az eltárolt hibás beállításokat. Ellenõrizze az adattároló és az alaplap közötti szalagkábel megfelelõ csatlakozásait!
  • 3 hosszú. A billentyûzet hibája. Indítsa újra a számítógépet!
  • 1 hosszú+1 rövid. Probléma van a RAM-mal.
  • 1 hosszú+2 rövid. Probléma van a videokártyával. Ez a leggyakrabban elõforduló hiba. Ebben az esetben ajánlatos kivenni a videokártyát a csatlakozójából, majd pedig visszahelyezni. Ellenõrizzük a monitor csatlakoztatását.
  • 1 hosszú+3 rövid. Hiba történt a billentyûzet inicializálása során. Ellenõrizzük a megfelelõ csatlakoztatást.
  • 1 hosszú+9 rövid. Problémák adódtak a ROM-memóriából történõ adatok olvasása során. Indítsa újra a számítógépet!
  • Ismétlõdõ hosszú hangjelzések. A RAM-memória nem megfelelõen lett csatlakoztatva az alaplaphoz.
  • Ismétlõdõ rövid hangjelzések. Problémák adódtak a tápegységgel. Tisztítsuk meg azt a portól.
Az AMI BIOS jelzései:
  • Nincs hangjelzés. Elromlott vagy az alaplaphoz nem megfelelõen van csatlakoztatva a tápegység.
  • 1 rövid. Minden rendben.
  • 2 rövid. Probléma van a RAM-memóriával. Indítsa újra a gépet! Ellenõrizze a memória moduljait!
  • 3 rövid. Hiba van a memória elsõ 64 Kbájtjában. A teendõk ugyanazok, mint az elõbbi esetben.
  • 4 rövid. Rossz a rendszer-timer.
  • 5 rövid. Hiba a központi processzorban.
  • 6 rövid. Rossz a billentyûzet kontrollere.
  • 7 rövid. Hiba az alaplapban.
  • 8 rövid. Hiba a videomemóriában.
  • 9 rövid. A BIOS kontrollösszegének (CRC) hibája.
  • 10 rövid. Hiba a CMOS-memóriába történõ beírás során.
  • 11 rövid. Rossz a külsõ cache memória (az alaplap slot-jain található).
  • 1 hosszú+2 rövid. Hiba a videókártyában.
  • 1 hosszú+3 rövid. Ugyanaz, mint az elõzõ esetben.
  • 1 hosszú+8 rövid. A videokártya hibája, vagy nincs csatlakoztatva a monitor.
A Phoenix BIOS jelzései:
  • 1-1-3. Az adatok kezelésének hibája a CMOS-ban.
  • 1-1-4. A CRC hibája a BIOS-ban.
  • 1-2-1. Rossz az alaplap.
  • 1-2-2. Hiba a DMA-kontroller inicializációja során.
  • 1-2-3. A DMA-csatorna hibája a mûveletek elvégzése során.
  • 1-3-1. A RAM regenerációjának (refresh) hibája.
  • 1-3-3. Hiba a RAM elsõ 64 Kbájtjának tesztelése során.
  • 1-3-4. Ugyanaz, mint az elõbbi.
  • 1-4-1. Rossz az alaplap.
  • 1-4-2. A RAM tesztelésének hibája.
  • 1-4-3. A rendszer-timer hibája.
  • 1-4-4. Hiba az I/O portnál.
  • 3-1-1. Hiba a DMA második csatornájának inicializációja során.
  • 3-1-2. Hiba a DMA elsõ csatornájának inicializációja során.
  • 3-1-4. Rossz az alaplap.
  • 3-2-4. A billentyûzet hibája.
  • 3-3-4. A videomemória tesztelésének hibája.
  • 4-2-1. A timer hibája.
  • 4-2-3. Az A20 vonal hibája.
  • 4-2-4. Hiba a csökkentett (save) üzemmódban. Lehet, hogy hibás a központi processzor.
  • 4-3-1. Hiba a RAM tesztelése során.
  • 4-3-4. Hiba a PC órájában.
  • 4-4-1. Hiba a soros port tesztelése során.
  • 4-4-2. Hiba a párhuzamos port tesztelése során.
  • 4-4-3. Hiba a co-processzor tesztelése során.

 

Ha szerencsénk van, akkor alaplapunkon va n más diagnosztikai eszköz is, pl.: hétszegmenses kijelzõ. Ezeknek az értelmezését az alaplapunk kézikönyvében, illetve a hivatalos oldalán találhatjuk meg.

Link to comment
Share on other sites

Fenk

Helló! Megszeretném kérdezni, hogy a BIOS ban van olyan beállítás, hogy S1(POS) és S3(STR), ezek miket jelentenek, és melyiket mikor kell beállítani? (Gigabyte EP45-DS4-es lap)

 

Még az érdekelne, hogy ha sata vinyóm van, akkor BIOS-ban bekell-e állítani az AHCI-t, illetve a sata nativ mode be legyen-e kapcsolva? Hogy jobb a teljesítmény?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Természetesen native SATA (AHCI) módban a legjobb a teljesítmény, hiszen akkor aktiválódnak a SATA adta lehetőségek. De a SATA driver legyen telepítés előtt csőre töltve. Telepítés után már ne változtass rajta, mert kék halál lesz a vége! Elvileg ezzel a módszerrel telepítés után is ACHI válthatsz Vistánál, de én még nem próbáltam.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Én igen, és mûködik.

Link to comment
Share on other sites

Frikker Dániel

Sziasztok, azt szeretném megkérdezni, hogy hogy érdemes beállítani a BIOS-t. A legfrisebb BIOS van a lapon, frissítve lett.

 

Alaplap: Gigabyte GA-EP35 DS3

Proci: E7300 2.66GHz

 

A memóriák nem bírják a tuningot, szóval csak optimalizálást kellene végrehajtani, tuning szóba se jöhet. Az majd idővel cserélve lesz...

 

Nos, várnám az ötleteket, hogy miként állítsam be, ha esetleg valaki tud komolyabb leírást is mellékelni, annak mégjobban örülnék, mivel még új nekem ez a lap... :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

FSB: 333 MHz

CPU Multiplier: AUTO

Memory multiplier: úgy állítsd, hogy ne lépje túl a memória órajelét

C1E: ENABLED

 

Mielõtt birizgálnád a memóriát, nézd meg, mi van ráírva, mert lehet, hogy plusz feszültségre van szüksége.

Link to comment
Share on other sites

sz.jános
Sziasztok, azt szeretném megkérdezni, hogy hogy érdemes beállítani a BIOS-t. A legfrisebb BIOS van a lapon, frissítve lett.

Alaplap: Gigabyte GA-EP35 DS3

Proci: E7300 2.66GHz

A memóriák nem bírják a tuningot, szóval csak optimalizálást kellene végrehajtani, tuning szóba se jöhet. Az majd idõvel cserélve lesz...

Nos, várnám az ötleteket, hogy miként állítsam be, ha esetleg valaki tud komolyabb leírást is mellékelni, annak mégjobban örülnék, mivel még új nekem ez a lap... :hááát:

A P35-DSx és az EP35-DSx lapok bios-a közel egyforma. A linken egy P35-DS4 lap leglényegesebb BIOS beállításai láthatók, a MIT Menu-ben. Az EP35-DSx vagy a P35-DSx lapoknál fõleg ezt kell beállítani.

Fontos lehet:

A PCI-E Frequency-t 100-ra kell állítani.

A memória szorzóját 2×-tõl felfelé lehet beállítani, attól függõen, hogy mire van beállítva a CPU Host Frequency, ill. mit bír a memó (800 vagy 1066MHz-es)

Nagyon lényeges, hogy a feszültségek ne legyenek "Auto" állásban, mert könnyen túlfeszelheti a procit, memót!!! (Fõleg tuning alatt!) Ha nincs tuning, akkor a MIT Menu, System Voltage Control részben, természetesen Manual-ra állítás után, a "Normal" beállítást ajánlott használni.

Memória problémák és instabilitás esetén olykor segít ha a (G)MCH Over Voltage Control feszültsége +0,05-0,10V közé van állítva.

 

További infók

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fenk

Helló! Ez, hogy a feszültségek ne legyenek auto-ra állítva igaz a EP45-DS4 es lapnál is? Jobb ha normálon van?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
istike1987

Na kivettem én is az elemet majd vi9ssza tettem kipróbálom így változik e valami ha nem jöhet az új elem.

Link to comment
Share on other sites

istike1987

Nem akarom elszólni magam,de eddig még jó!

Aztán ha 1 hónap után is jó lesz akkor írok.

Ha beigazolódik ,hogy segített a cmos reset akkor van egy sejtésem ,hogy mi lehett a hiba.

Talán az de lehet hülyeség,hogy régen egy asus progival átállítottam a ventillátorokat ami ügye a biosban is átállítja.

Azért annyira nem vagyok béna,hogy ne ismerjem fel,hogy silent vagy a normál beállítás között mi a külömbség de lehet ,hogy az volt a ludas és azért vette mindíg vissza alapjáratra.

 

Link to comment
Share on other sites

juhy01

A BIOS-ban az 1066-os ramok csak 800-asnak látszódnak. Mit kell beállítanom?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Állítgasd a memory multipliert úgy, hogy az FSB-t vele megszorozva 1066-ot kapj.

Link to comment
Share on other sites

juhy01

Köszönöm a segítséget.

Link to comment
Share on other sites

istike1987

Sziasztok!

 

Köszönöm ennek a fórumnak a segítségét.

 

Most már biztosra mondom,hogy beállt a core 2 duo e6750 proci frekvenciája normálisna.

 

BY

Link to comment
Share on other sites

zauber

Egy kis segítséget szeretnék kérni!

Van egy gigabyte ga-m52l-s3 alaplapom, amire SATA megoldással rákötöttem egy CD meghajtót.

Így--balról az elsõ---

Viszont ezt a meghajtót nem ismeri fel a rendszer! Nem tudom miért?

Úgy hallottam a biosban is be kellene valamit, valahol állítani!

Tudnátok segíteni, hogy hol?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Vagy az alaplap chipsetéhez megfelelő SATA driver kell telepíteni, vagy a BIOS-ban kikapcsolni a natív SATA AHCI támogatást, és átállítani IDE módra.

Ugyanaz, mint merevlemeznél.

Gondolom inkább DVD meghajtó lesz, ha SATA. Bár mindegy. ;)

Link to comment
Share on other sites

zauber

Köszi a gyors választ!

Két amatõr kérdés:

1. "alaplap chipsetéhez"

- hol találom, hogy milyen chipset van a gépbe?

2. "BIOS-ban kikapcsolni a natív SATA AHCI támogatást, és átállítani IDE módra"

- és ezt merre találom a biosban?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

1) A chipset(ek) típusát az alaplap kézikönyvében. Ha nincs meg, akkor az alaplap típusából is meg lehet nézni a honlapján.

 

2) Nálam Integrated Peripherials alatt van.

Link to comment
Share on other sites

zauber

Rendben!

Köszönöm szépen a gyors segítségeket!

Link to comment
Share on other sites

submanitu

Helló.

 

Egy kis segítség kéne.

Van egy Plll-as gépem HP vectra lappal.Indítom,2 csippanás és azt irja hogy "incorrect PC cpnfiguration" ,az itt olvasottakat már mind próbáltam,reset a CMOS,ram foglalat kitisztít ,a gépet szétpakoltam majd újra össze de ugyanaz a helyzet,Mi lehet a gond?? :mérges:

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Mit csinál, ha mindig csak egy memóriamodult teszel be?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Elállítódott a processzor szorzója és/vagy FSB-je. Állítsd be a megfelelõt a BIOS-ban, mehet is tovább az atomerõmû.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...