Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Nyelvészet


ezermester

Recommended Posts

TheSaurus

A vizsgaidõszakkal nem törõdve (addig úgyse lett volna nyugtom) kiírtam magamból ezt a szösszenetet:

 

Az EU Nyelvészeti Központja úgy döntött, hogy új, mesterséges nyelv megalkotására ír ki pályázatot, mivel szükség van egy általánosan használható, könnyen megtanulható, egyszerû közös nyelvre.

A Bizottság elé lép a következõ pályázó. Az idõsebb úr zilált hajzata és szakálla, valaha fehér, gombját vesztett köpenye nyilvánvalóvá teszi, hogy igazi elhivatott tudóssal van dolgunk. Kisebb kézikocsin füzethalmot húz maga után. A Bizottság elnöke:

- Üdvözlöm! Mi jót hozott nekünk?

- Nos, rendszeremet Parlingnak neveztem el, a Par a Lingua (olyan, mint egy nyelv) kifejezésbõl kiindulva.

- Ah, és mibõl áll ez a rendszer? Hány betûbõl áll az ABC-je, például? - érdeklõdik az egyik tag.

- Az ABC 26 betûs, a latin betûkre épül.

- Ó, ez nagyszerû! Akkor, gondolom, teljesen fonetikus nyelvrõl van szó?

- Hát, majdnem. A hangok ejtésére vannak bizonyos általános szabályok, de a pontos kiejtést további 31 jellel kívánom érzékeltetni, ezek itt vannak, ebben a füzetben...

A bizottság elnöke kissé elkomorodik.

- Ezek szerint 57 jellel lehet leírni a parling szavakat? Ez elég soknak tûnik...

- Nemnemnem! 26 betûvel lehet õket leírni, a többi csak a kiejtéshez kell...

- Jó, menjünk tovább - javasolja egy másik tag. - Hány igeidõ van a parlingban? Gondolom, van a jelen, a múlt, a jövõ...

- Tizenkettõ.

- Mennyi???!!!

- Dedede... ez csak elméletileg ennyi, igazából tizeneggyel is egész jól el lehet boldogulni, az utolsónak csak elméleti jelentõsége van...

- Ha megfelezné, az is sok lenne, de menjünk tovább. Mi ez a lista?

- A rendhagyó igék felsorolása...

- Vannak rendhagyó igék?

- Hát, így tudtam megoldani. Ezek bizonyos ritkábban használt igék...- magyarázza a tudós nyelvész. Az egyik tag közben belelapoz a listába:

- Nézzük csak... gondolkodni... höhö, ez jó, még hogy ritkán használt ige... enni, inni, olvasni, mondani... És miért van ezeknek három alakjuk?

- Az elsõ a jelen idejû, a második a múlt...

- A harmadik pedig a jövõ, ugye?

- Nem... az egy... másik... múlt idõhöz kell...

- Hoppá, ez bizonyára hiba, kedves kolléga, az olvasni lied, lied, lied. Azonos a három alak?

- Leírva igen, de máshogy kell ejteni, így: líd, led, led. Egyszerû, ugye?

- És honnan tudjuk, hogy beszélgetõpartnerünk melyik alakot használja?

- Nos, a szövegkörnyezetbõl...

- Hm... mekkora a parling szókincs?

- Hogy kevesebb szót kelljen megtanulni, a legtöbb szóhoz több jelentést rendeltem.

- És honnan tudjuk, éppen melyik jelentésre gondoljunk?

- Nos, a szövegkörnyezetbõl... Itt van például a proth ige, nem rendhagyó, hehe, ami azt jelenti, hogy húz, tol, letesz, felvesz, otthagy, csónakot lakkoz, csizmát húz, szellõztet...

- Elég!!!

Innen a cselekmény kettéágazik.

1.

A Bizottság tagjai összesúgnak:

- Rúgjuk ki! - javasolja az egyik tag. Az elnök a fejét rázza:

- Nem, ki tudja, mire képes ez a... Elmegyógyintézetbe? - A bizottság olasz tagja felmordul:

- Még megszökik és folytatja... Giovanni! - A mögötte álló sötét öltönyös, napszemüveges fickó elõrelép. Az olasz a tudós felé int, a testõr komoran bólint.

- Akkor megállapodtunk, kedves kolléga - fordul az elnök a tudóshoz. Kérem, fáradjon át a szomszéd terembe, Giovanni átkíséri...

Az elnök hátradõl a székében és odaszól a titkárának:

- Legyen szíves, hívja vissza azt a hogyishívjákot... Zamenhofot...

2.

- Mondja, kedves Kolléga, alkalmas a parling arra, hogy bármilyen szöveget úgy értelmezzünk, ahogyan nekünk megfelel? Más szóval egy levélváltásba bármit és bárminek az ellenkezõjét bele tudjunk magyarázni? - kérdezi kezét dörzsölgetve az elnök.

- Nos, tökéletesen megfelel a mondott célnak, elnök úr, esetleg minimális változásokat kell végrehajtani, de az hamar megvan.

- Megegyeztünk, kedves barátom, lásson neki, pénz nem számít. Máris megíratom a szerzõdést.

- Köszönöm, Elnök Úr, csak egy kérésem lenne. A szerzõdést ne parlingul írják...

 

Ha valaki hasonlóságot fedez fel a parling és egy létezõ nyelv között, bizony, nem téved.

 

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Óriási :lol:

Link to comment
Share on other sites

scht

Kegyetlen! :fetreng:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Pjotr

Egy apró kérdés: miért írják sokan nagy betûvel a mondatokban a személyes névmásokat? Kiváltképp azt, hogy Én.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Mert az Istent is nagy kezdõbetûvel írják. lsd.:egoizmus :lol:

Link to comment
Share on other sites

Garono

Meg azért, mert sokan nem tudnak helyesen írni, illetve azt hiszik, hogy tudnak. Mondjuk én a Te és az Ő, meg a Neked és Neki alakokkal gyakrabban találkoztam.

 

Másik lehetőség, hogy azt hiszik, így jobban kifejezik a másik iránti tiszteletet, ráadásul mivel azt hiszik így helyes is, még büszkék is rá.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

És ha egy nõrõl beszélünk, aki számunkra a nagy Õ ? :D

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Ha a nagy õ? Akkor Kedves. ;)

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Tiszteletből. Tényleg. Néha én is naggyal írom. Akkor is, ha tudom, hogy a helyesírási szabályok szerint kicsi. Ők nem tudják, ha meg mondom, akkor bunkó vagyok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...