Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows mellé Linux telepítése


djsenki

Recommended Posts

jagdtigger

Igen, az előzmény viszont most látom kimaradt, szóval 2 partíciót letaroltam a winyóról(egyik sem linux-hoz tartózó partíció volt) és másnap reggel amikor a gépet indítottam a grub kiírt egy hibakódot csak elfelejtettem, ezután végigcsináltam amit írtál de a leírt hibánál elakadtam, ezután jött a win telepítőlemez és helyrepofoztam az XP-t. Dióhéjban ennyi.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Aha. De ha nem úgy szállt el a grub, mint ahogy én írtam, akkor egyáltalán nem biztos, hogy működik, amit írtam. Őszintén szólva nincs tippem. Próbálkozz az ubuntu.hu fórumán, nagyon segítőkészek.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Ok, és kösz.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
gyongyosim

Sziasztok!

 

Windows XP-re telepítettem VirtualBox-on keresztül a Linux Ubuntu-t. Alapból vezeték nélkül csatlakozom az internetre az XP-n, az IP DHCP-vel kiosztott.

A problémám a következõ:

Az Ubuntu-ban a terminalba ifconfig parancsot beírva teljesen más IP címet látok, mint amit az XP-ben (cmd - ipconfig /all)

Utánanézve ez teljesen "normális", az XP-ben a Hálózati kapcsolatok alatt látok egy "VirtualBox Host Only Network"-öt (VirtualBox Host Only Ethernet Adapter). Ha a "Tulajdonságok"-ra kattintok, minden (értsd például "Microsoft Network ügyfél, QoS csomagütemezõ, TCP/IP protokoll) ki van pipálva, kivéve a "VirtualBox Bridged Networking Drivert". A "TCP/IP protokoll" résznél beállítottam, hogy mindent automatikusan kapjon, leokéztam, erre nem mûködik az internet az Ubuntun. Mit csináltam rosszul?

 

De a legfõbb kérdésem: azt hogy tudom megcsinálni, hogy az Ubuntu-ra kattintva "normális", szóval pl. 192.168.0.154-es IP címet kapjak, és ne olyat például, hogy 10.0.2.15?

Illetve... meg lehet-e csinálni, hogy az Ubuntut használva õ is dhcp-vel kiosztott IP-t használjon, és normálisan használja a wifi adaptert?

Gondolom olyat nem lehet, hogy egyszerre az XP is és az Ubuntu is használja ugyanazt a wifi adaptert, és ugyanaz legyen az IP cím, de ha mondjuk XP-t használva az ip-m 192.168.0.154, akkor az Ubuntura kattintva az XP "letiltsa" a wifit, és engedje, hogy az Ubuntu legyen a "normális"... ?

Miket állítsak be?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

A 10.0.2.15 is ugyanolyan normális helyi hálós IP cím, mint az említett 192.168.0.154. Ha működik, akkor nem mindegy? ;)

De a lényeg itt mégsem ez persze. Alapértelmezetten a VirtualBox NAT-ot használ és DHCP szervert is nyújt.

Ennek beállításával tudod a dolgot szabályozni, illetve beállítani a VirtualBox host only adapter IP címét. Ebben a tartományban fog IP címeket is osztani. VirtualBox / Fájl / Beállítások / Hálózat.

Ha NAT van, akkor a guest op. rendszer hálókártyája nem lehet egy hálózaton a gazdagéppel, de ezt a VirtualBox NAT lekezeli.

NAT mellett automatikusan lesz net is, csak így hálózaton keresztül a gazda gépet nem láthatod.

Ha a bridge módot választod, akkor lesz egy hálózaton a gazda gép a vendég op. rendszerrel.

Ha van már DHCP szerver a hálózaton, pl. router, akkor a VirtualBox DHCP-jét célszerű kikapcsolni.

Ilyenkor a gazdagép hálókártyája és a VirtualBox host only adapter között híd kapcsolatot kell létrehozni. Pjotr szerint meg nem.

Link to comment
Share on other sites

gyongyosim

Beállítottam a NAT-ot, de még mindig nincs internet a virtuális gépen...

A vezeték nélküli hálózat DHCP-vel kiosztott internetet kap, ugyanez van beállítva a "vezetékes" VirtualBox Host Only Network-ön. Vagy ennek valamilyen más IP-t kellene megadni? Ha igen, mit? mik lesznek az alapértelmezett átjáró és a DNS-kiszolgálókhoz mit írjak?

 

Egyébként visszatérve a kérdésre: ha mondjuk egy windowsos programmal megnézem, milyen IP-s gépek vannak fenn a hálózaton, akkor hogy tudom õket mondjuk megpingelni a virtuális Ubuntun? Csak mert szerintem ha én a virtuális gép szerint 10.0.2.15-ös IP-t kapok (és nem a megszokott 192.168.0.154-et), akkor a virtuális gép nem fogja "látni" mondjuk a 192.168.0.x-et, hanem helyette valamilyen 10.0.2.x-es ip-t kellene neki megadni.

A linuxhoz nem értek, nem ismerek olyan programot, amit feltelepítve láthatom, hogy kik vannak a hálón.

Nem tudom, érthetõen megfogalmaztam-e, vagy nagy hülyeség? :)

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Tök jó, hogy elmondtam, hol keresd a kérdésed. Másrészt bridgelve kellene lennie, és valószínûleg azért nincs neted, mert nincs aktiválva az eth0.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Hekk_Elek

Lehetséges 1 Gb-s SD kártyáról bootolni?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Lehetséges, bár a méret kevésnek tûnik egy Linux-hoz.

Link to comment
Share on other sites

Hekk_Elek

Sajnos csak max 1 gigát ismer fel.

Lehet valahogycsökkenteni a linuxon vagy növelni a felismerhetőséget?

Link to comment
Share on other sites

Einstein

[origo] SzoftverBázis korábban láttam olyan Linux-ot amely elfér egy CD-n/pendriver-on is, körül kell nézni a neten.

 

Találtam egyet: Pendrive Linux 2009

Link to comment
Share on other sites

Hekk_Elek

Köszi! Úgy néz ki futni fog.

De mit csináljak? Töltsem le a C:\-re és telepítsem az Sd-re, vagy egybõl töltsem az Sd-re és kész?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A Damn Small Linux-szal is próbálkozhatsz.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
stabipapi
Pontosan. Elsõ lépésként az alap lemezre telepíted az XP-t, majd a másikra a linuxot úgy, hogy a grub a linuxos lemezen legyen (IDE2). Ilyenkor ha bent van a linuxos lemez, akkor grub boot menüvel, ha meg nincs akkor simán indul az XP.

 

Ezt úgy értelmezem hogy nálam a Win7 van fenn egy WD Sata lemezen+még van egy másik Sata is az adatoknak,installnak letöltésnek stb. Most szeretnék egy IDE-s lemezre ubuntu vagy Kubuntu 10.04 -et felrakni.Ezt úgy csinálom hogy azt a sata vinyót amin a Win7 van addig lehúzom az alaplapról míg a Linux telepszik az ide vinyóra, hogy ne turkáljon bele a boot menübe.Ha kész akkor visszadugom a másik vinyót is. Ezután hogy fogom eldönteni melyik oprendszer induljon?Lehet állítani hogy alapértelmezett legyen a Win7-es lemez bootoláskor?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

BIOS és/vagy BOOT menu.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Na igen de a boot menüben csak azt írja hogy az elsõdleges boot az a "hard disc".No de melyik? Azt hol tudom állítani?Alaplap típusa a konfig-ban van.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Hard disk drive priority nincs? Almenüként esetleg?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Akkor megtaláltál mindent. Azért nem 1. a WD, mert nem az 1. SATA portba van dugva (át ne kösd).

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Köszi,akkor a haveromtól elkérem az IDE vinyót és megpróbálom a napokban megoldani a dolgot.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Még azt elfelejtettem hogy ha a WD vinyó az elsõdleges akkor, ha nem bántom induláskor akkor õ indul?

Vagy ezt is a Bios-ban kell állítani? Induláskor a Bios-t kell állandóan állítgatni?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

A BIOS-ok átvariálják a korábban beállított merevlemez sorrendet, ha közben lehúzunk, rádugunk vinyókat.

Van egyfajta automatikus sorrend, prioritás, ha magától kell megállapítania, hogy az IDE / SATA / USB közül melyiket és melyik porton rakja elõre.

Ezt magad tudod megváltoztatni ilyen beavatkozás után a BIOS beállításainál állandóra, illetve a következõ manipulációig.

Ezen túl az újabb alaplapoknál szokott lenni egy billentyû a boot POST legelején, amire a beállított boot eszközt magad választhatod ki.

Gigabyte alaplapnál F12.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Változott a felállás. Egy notebook IDE vinyó lett a dologból (40Gb), és ebbõl 20Gb-ot szánok az Ubinak.Már vettem USB-s külsõ házat.Az F12 boot menüt én is tudtam de ott csak annyit ír hogy Hard Disc, stb. De ez már nem számít mert olyat is fel ajánl hogy USB HDD. Tehát a probléma megoldódott és csak a telepítés van hátra.

Azért köszönöm a segítséget.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird
Az F12 boot menüt én is tudtam de ott csak annyit ír hogy Hard Disc, stb.

... amíg le nem ütsz egy entert is. ;)

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Ezt nem tudtam,de most megjegyzem.

Még egyszer köszönöm.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...