Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 98 telepítés de hogyan is volt?


gtor022

Recommended Posts

gtor022

Üdv mindenkinek!

Adott egy lestrapált win98as gép amelyre újra szeretném telepíteni a oprendszert. 2 partícióm van c: és d: a d-n ki van csomagolva a win98 telepíthető állapotban még a c-n még fenn van a rendszer. Szóval a kérdésem annyi lenne hogy ha formázom a c-t (a d-re feltelepített dos 6.22 alól) akkor a d-t kiütöm?

És lehetséges a következő telepítési sorozat:

1. Dos6.22 install a d-re

2. format C:

3. bebootolom a dost a d-ről (már ha érintetlen marad)

4. elindítom a win98 telepítőt dos felől és gond nélkül "feltelepedik" a c: re

Előre is köszi!

Link to comment
Share on other sites

szg

Ezek a rendszerek csak elsõdleges partícióról tudnak elindulni (C:), és ebbõl gond nélkül csak egyet tûrnek el egy merevlemezen (mondjuk az elrejtéshez lehet használni különféle boot-managereket). Igaz, csak a rendszerindító fájloknak kell az elsõdleges aktív partíción lenniük, míg a több fájl lehet egy logikai partíción is. Tehát, ha a DOS-t a D-re (logikai partícióra) telepíted, a rendszerfájlok akkor is a C-re kerülnek. DOS-nál meg ott van még a fájlrendszer méretlimitje meg a 1024 cilinderes limit is, azt hiszem. Akkor már inkább a DOS-t kell a C-re feltelepíteni, majd alóla elindítani a Windows 98 telepítõt. De inkább keressél/készítsél egy Windows 98 rendszerindító lemezt, bootolj be errõl a floppy-lemezrõl, formázd meg a C-t, majd indítsd el a telepítõt a D-rõl. Vagy a DOS 6.22-t is meg akarod tartani?

Link to comment
Share on other sites

Adani

Egy sima bootlemez elég, vagy akár cd-rõl bebootolni.

Link to comment
Share on other sites

gtor022

Köszönöm szépen a hozzászólásokat, szóval akkor egy boot floppy oks!

Tehát ha formázom a c-t a d szépen nyugton marad. A dos is megy le :)

Még egyszer köszönöm hogy ilyen hamar kaptam választ a kérdésemre!

Gtor022

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Warfoki

Én is Windows '98-at telepítek, de elakadtam. Valakinek ötlete? (béna vagyok az ilyenben :hááát: )

 

Ennél nem hajélandó tovább menni:

 

IPB kép

Edited by Warfoki89
Link to comment
Share on other sites

geri005

Menj a számítógép indítása CD-ROM tágomatással-ra, majd ha elindult a parancssor format X: (X:a meghajtó betűjele)

Utána majd nem akarja formázni.

Link to comment
Share on other sites

Warfoki
Menj a számítógép indítása CD-ROM tágomatással-ra, majd ha elindult a parancssor format X: (X:a meghajtó betûjele)

Utána majd nem akarja formázni.

:nem: Rossz parancs,vagy fájlnév, pedig jó meghajtónevet írtam be.

Link to comment
Share on other sites

geri005

Keresd meg az ideiglenes meghajtót, amin a parancssorhoz szükséges fájlokat találja. Kezd szépen A:-tól. Kell ott lennie egy format alkalmazásnak.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

A path parancsban már definiálva van a format.com elérési útvonala, csak annyi dolga lenne kiadja a format parancsot a kívánt merevlemezes meghajtóra. De én szerintem nincs is rendesen particionálva az a lemez.

 

Amúgy a telepítõ CD-n is van egy format.com ha minden kötél szakad "x:\win98\ ".

Link to comment
Share on other sites

geri005

Ez esetben az Fdisk paranccsal kellene próbálkozni. Tartoktõle fogalmam sincs, hogy benne van e.

Link to comment
Share on other sites

Warfoki

A path parancsot kiadva az a:-t nevezte meg, de azért a biztonság kedvéért beírtam a format parancsot minden angol ábécében létezõ betûre. Ugyanaz mindenhol.

 

Meg azt sem értem miért akarja formázni: a merevlemezen volt egy XP, de egy másik gépbe beraktam és ott a lemez már kapott egy format-ot, elvileg tehát üresnek kéne lennie. :huh:

Link to comment
Share on other sites

geri005

Ha NTFS-re lett formatálva akkor az a baj, mivel a Windows 98 nem támogatja.

Link to comment
Share on other sites

Warfoki

Arra lett, ha mindan igaz, de nem vagyok benne biztos. Akkor most mit csináljak? :(

Edited by Warfoki89
Link to comment
Share on other sites

Pjotr

GParted Live CD

Link to comment
Share on other sites

Warfoki
GParted Live CD

Kiírtam, beraktam és sikerült is eljutni a grafikus felületig. Partíció, formázás, eddig stimmt. És most? Fat16 vagy fat 32? Melyik kell nekem? Vagy mindegy?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Majdnem. De azért FAT32 legyen.

Link to comment
Share on other sites

Warfoki
Majdnem. De azért FAT32 legyen.

Megvan. Miután kész van resetet nyomtam, de a feljebb linkelt képernyőnél most sem jutok tovább. :( Megint reset, ezúttal CD-ROM támogatással, adtam neki egy format a: parancsot (a path után ezt írta ki), de semmi. Hogyan tovább?

 

Az nem gond, hogy én telepítés első szakaszában a nagy méretű merevlemez kezelést engedtem? Tud a Win 98 kezelni egy 80 gigás merevlemezt?

Edited by Warfoki89
Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Miért adtál te neki format a: -t?! :huh: Az floppylemeznek fenntartott meghajtó.

Valamit nagyon nem jól csinálsz. :nem:

Amúgy milyen Windows telepítőt használsz Win 98 Gold vagy Win 98 SE?

 

Az nem gond, hogy én telepítés első szakaszában a nagy méretű merevlemez kezelést engedtem? Tud a Win 98 kezelni egy 80 gigás merevlemezt?
Nem.

Igen

 

Takaríts le minden partíciót arról a merevlemezről, majd szabadítsd rá az fdisk -et.

 

szerk.:

Rossz hírem van, a virtuális meghatón (amit a telepítő hoz lére, ha CD-ROM támogatással vagy anélkül indítod a telepítést). Én pedig úgy emlékeztem hogy van.

Ezért nem történik semmi a format parancs kiadása után.

Indítsd CD-ROM támogatással, majd válts át CD meghajtóra:

x:
cd win98

ez után mennie kell a format parancsnak.

Link to comment
Share on other sites

Warfoki

Szép sorjában:

 

Azért adtam ki format a:-t, mert a path parancs az A: meghajtót nevezte meg. Itt meg valami olyasmit mondtatok, hogy a path parancs által megnvezett meghajtóra adjam ki a formatot.

 

Verzió: Fene tudja, az van rárva, hogy második kiadás.

 

partíciók: Elvileg nincs is perticiolnálva, vagy tudom is én, a formázás után nem piszkáltam.

 

Egy ideig minden parancsra azzal reagált, hogy not ready. Aztán kiírta ezt:

 

IPB kép

 

Hozzátenném, hogy két merevlemez van a gépben: egy 320 gigára és egy 80 gigára hitelesített példány. Ebből csak a 80-ast készítettem elő a Win98-nak. Az is fontos lehet, hogy két oprendszert akarok a gépen futtatni, a Win98-at és az XP-t. Így nem merem rávágni a kérdésre, hogy igen. (Az eredeti terv az volt, hogy adok a Windows '98-nak egy partíciót (kb 20 giga), erre ráfér a rendszer és minden más, aztán emellé a 80 gigás merevlemez másik felét az XP rendszerpartíciója kapná meg, a 320-ast meg egy partícióra "osztanám", szntén xp alatt, és ide jönne az összes zeném, modern játékom, stb.)

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Ha így akarsz telepíteni, akkor én első lépésként lehúznám a 320-as lemezt, csak a biztonság kedvéért.

Aztán beraknám a Win98 telepítő lemezt, indítás cd-rom támogatással.

Aztán fdisk.

Majd törölném a lemezen lévő összes partíciót.

Aztán létrehoznék egy új 20GB-s elsődleges és egy 60 GB kiterjesztett partíciót.

Ezután újraindul a gép, ismét CD-ROM támogatással.

Formázom a C-t (format c: /s) , átváltok a cd-re (d:), bemegyek a win98 könyvtárba (cd d:\win98), setupcor.exe és már megy is a telepítő.

Ha fent van a win98, akkor leállítod a gépet, visszadugod a 320-as lemezt és jöhet az XP telepítő.

Itt arra kell ügyelned, hogy a 60 GB-s partíciót add meg, a többit az XP telepítő intézi.

Ha Win98 alól is el akarod érni az XP rendszerpartícióját, akkor FAT32-re formázzad.

 

(A path csak azért volt lényeges, mert ez a környezeti változó tartalmazza a parancsok elérési útját. Ezért, ha csak annyit mondasz, hogy format, akkor a gép megnézi abban a könyvtárban, ahol vagy, van-e olyan parancs, hogy format, ha nincs, akkor végig nézi a path-ban megadott összes útvonalat, hátha ott van. Ha ott sincs, akkor azt mondja: 'Bad command or file name'. Ez egy régi DOS-os dolog, de a mai napig használatos, csak a Windows elrejti a szemünk elől)

Link to comment
Share on other sites

Warfoki

10781 magebájtosnak érzékeli a merevlemezt, pedig letöröltem róla minden partíciót... :( Hogyan tovább?

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Az 5-ös menüpontban mit ír ki az fdisk?

Link to comment
Share on other sites

Warfoki

Nincs ötös menüpont. Első kérdéssornál ezek vannak:

 

1. DOS partíció vagy logikai DOS meghajtó létrehozása

2. Aktív partíció beállítása

3. Partíció vagy logikai DOS meghajtó törlése

4. Partíció információinak megjelenítése

 

Ezután választom az egyest. Ekkor ez jön elő:

 

1. Elsődleges DOS partíció létrehozása

2. Kiterjesztett DOS partíció létrehozása

3. Logikai DOS meghajtó létrehozása a kiterjesztett DOS partícióban

 

Itt is egyest választom. Eredmény:

 

ellenőrzi a meghajtó integritását. Miután ez kész a következő kérdést kapom:

 

Használni kívánja egy elsődleges DOS partíció elérhető legnagyobb méretét és a partíciót aktívvá teszi?

 

Nem. Ekkor jön elő, hogy mennyi a lemezen levő kapacitás, hibásan.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

A korábbi MS-DOS 6.xx verzióban valóban volt 5. menüpont (Change current fixed disk drive: Aktuális merevlemezmeghajtó megváltoztatása). arpsoft valószínűleg a 4-est akarta mondani: "Partíció információinak megjelenítése".

Link to comment
Share on other sites

Warfoki

Azt írja, hogy "Nincs definiált partíció".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...