Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Drága szoftverek meg amit akartok


Stefipapa

Recommended Posts

die nadel

Illegális szoftverhasználat ügyében viszont nem a rendőrség hanem az APEH az illetékes és az sem fog foglalkozni "Kis Pistával" (nem is lenne értelme, mert a kiszabott büntetés nem fedezné a ráfordított munka árának a tizedét sem) csak a cégekkel (itt tud találni más problémát is).

Link to comment
Share on other sites

Guest etele34

A jogsértés és a jogszabályok adta joghézagok kihasználása két teljesen különböző dolog. Az egyik büntetendő mert minimum szabálysértési eljárást von maga után a másik pedig nem sért semmit csak esetleg a saját (számítógépes) erkölcsünket. Azzal meg mindenki csak saját magának tartozik elszámolással.

Ha jól tudom akkor - jogvédelem szempontból - TILOS a szoftvert : másolni, crackelni, egy kulccsal több gépen futtatni, nem ott honi gépen használni ... stb.

De az nem tiltott, hogy a 30 nap letelte után leszedem és újra felrakom egy következő 30 napos próba időre. Majd megint és így tovább. Mivel ezt az újabb és újabb 30 napos telepítéseket a gyártók - eddig - nem kötötték ki mint feltételt a próba verziók használataként, így ha valaki ezt alkalmazza azért nem vonható - szintén és szigorúan jogilag - felelősségre. Ergo nevezhetjük ezt ilyen formában jogszerű használatnak is. Majd a gyártók lépnek ez ügyben ha akarnak. Ezt évek óta nem tették és azt viszont nem hiszem, hogy nem tudnának erről a lehetőségről. Mint már mondtam azért ennyire nem amatőrök mégsem.

Link to comment
Share on other sites

kori

Azért kíváncsi lennék, pl egy szavazás is beleférne, hogy a TC-t hányan használják legálisan a fórumon? Bevallom csúnya vagyok, de a trialt használom mindig. :upsz:

Link to comment
Share on other sites

Alex99

Én pedig egyáltalán nem. Fel sincs telepítve már sok éve. Sőt egyébként is egy funkcióra csak egy progit használok.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
Bevallom csúnya vagyok, de a trialt használom mindíg. :upsz:

Nem baj az. ;) Nem sértünk meg semmilyen szabályt azzal, hogy a kipróbálható változatot használjuk.

 

Egyébként a Total Commander nagyon hasznos program, szerintem mindenképpen érdemes feltelepíteni. A nézőke (F3) csodálatos találmány. :igen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Lalolib

A TC-t már jó néhány éve megvásároltam (talán a 3-as verziót), és azóta minden frissítés ingyenes. Így fair, ezért nem is sajnáltam rá a pénzt, mert díjaztam magát a fejlesztést, de a végtelen frissítési lehetõséget is. Több fejlesztõ is követhetné ezt a megoldást, fõleg az otthoni alkalmazásokra. A TC-t gondolom több millióan használják a világon, tehát tisztességes jövedelmet biztosított a fejlesztõnek még akkor is, ha nagyon sokan nem fizetnek érte...Pedig csak egyszer kéne.

Link to comment
Share on other sites

zorzy

Sziasztok! Nos az én véleményem: Azt elismerem természetesen, hogy a szellemi termék is díjköteles, de... Szerintetek hol tartanának a csúcshardvereladások, ha az egyszerű lúzer-júzer nem tudná ingyen beszerezni, a kihasználásukhoz szükséges szoftvereket, játékokat, stb? Kb 150 ezer forintból tudsz venni egy egész jó gépet, de ha megveszel minden alapvető szoftvert, még a dupláját kiadod. Vélemények?

Link to comment
Share on other sites

kori

Ez abból is adódhat, hogy míg a hardverek fél esetleg 1-2 év alatt elavulnak, addig a szoftvereket akár 1-5 évig is használhatod. Na igen, a legális szoftverhasználat mindenki lelkiismeretére van bízva. 8)

Link to comment
Share on other sites

vpeti88

Sziasztok!

 

@Zorzy: Én is eltudnák költeni több, mint 3 milliót azért, hogy meglegyen minden programom ami a munkához és a hobbihoz elég. Egy office és egy win áráért megvan egy gép :S Ahhoz, hogy programokat vegyek nincs kedvem eladni az egész házat és az összes ingóságommal :( De a próbaverziós megoldás jól működik!

 

Egy rajzprogi 300E Ft ennyi pénzért olyan gépet veszek, hogy a következő 3 év játéka is elfut rajta.

Sajnos ez a szomorú helyzet...

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Könyörgöm ne kezdjük x+1. alkalommal újra a "drága a szoftver, tehet jogos, hogy lopom" témát! :mérges:

Én sem örülök, hogy 300+ forint a benzin, és emiatt kb. fél millió forintot is otthagyok a benzinkutaknál egy évben, de mégsem fúrom meg a vezetéket, majd' hirdetem úton-útfélen, hogy amíg nem adják olcsóbban a naftát, addig bizony lopni fogom! Vagy saját példámnál maradva: megvettem nem kevés pénzért egy tükörreflexes fényképezőgépet, de ahhoz, hogy ki is tudjam használni a benne rejlő lehetőségeket jó objektívekre és nagy teljesítményű vakura is szükségem van. :hááát: De ezek nagyon drágák! Egy igazán jó objektív 2-300 ezernél kezdődik! :upsz: Nosza, akkor azokat majd összelopkodom? :nem:

 

Egy Windows (XP vagy Vista) OEM 25-30 ezerből megvan, kb. ugyanennyi otthonra az Office 2007, de a Works fele ennyiből is kihozható. Egy Photoshop Elements 34 ezer (Premiere Elements-szel együtt 47), a Paint Shop Pro Photo X2 24 ezer, a CorelDRAW X3 otthonra 15 ezer. De ha valaki ezeket is sokallja, akkor ott van az OpenOffice (klónok egész seregével), a GIMP, a Inkscape és még sok-sok ingyenes program.

Ja, hogy nem vagyok elég cooool, ha nem Photoshop CS9-cet használom egy kép átméretezésére? Vagy csak a pilótavizsgás Premierrel lehet a házi videókat (de még inkább a letöltött DVD-rippeket) DVD-re írni? Igen, akkor valóban ott lehet hagyni sok-sok százezret a boltok pénztáránál...

 

És azon már bőven túlvagyunk, hogy a szoftver nem "anyagiasult" valami, azzal nem okozok kárt, ha "ellopom". Mert például egy festménynél sem a vászon és a festék árát kell megfizetni, hanem a ráfordított időt, energiát, tudást stb. Ha soknak tartom a festmény árát, akkor nem az a megoldás, hogy lenyúlom, hanem, hogy akkor keresek olyant, ami olcsóbb, esetleg ingyenes. Esetleg nekiállok és festek magam.

Ja, és hosszú évek tapasztalata azt mutatja, hogy - nem is annyira - érdekes módon pont azok fikázzák a legjobban a "képek" minőségét, akik maguk sohasem vettek egyet sem. :démonikacaj:

Link to comment
Share on other sites

zorzy

Én nem azt állítom, hogy helyes lopni a szoftvert, csak, hogy ha az otthoni felhasználók nem tudnának "alternatív forrásból" hozzájutni akkor egy nagy részük a hardvereket sem vennék meg, szerintem. És ezzel a it ipar is tisztában van. Miért van az, hogy a vista sp1 beta még "lelõtte" a crackelt vistákat a végleges meg már nem mindet?

Link to comment
Share on other sites

Arkangyal1528464506
... A saját gépembõl nehogy már ne azt töröljek, amit én akarok!....
Pedig nem is törölhetsz céltudatosan néhány fájlt, csak teljes program eltávolítással (pl. licenc szövegében benne van, hogy a program által létrehozott fájlokat nem babrálhatod, fordítatod, nem fejtheted vissza, stb.).

 

Szerintem szociális segély kéne a progik megvételéhez :P.

 

TC-t én is megvettem, de legálisan használható bármeddig a gombokra kattintgatva, de nyílván valamibõl fedezni kell költségeket is. Több hasonló progi is van, mely életciklusig ingyenes.

Link to comment
Share on other sites

Lalolib

És több remek ingyenes lehetõség is van, csak ki kell õket használni. A legtöbb fizetõs programnak csak a töredékét használjuk otthon, de jól mutat az asztalon a Photoshop, a Premiere, az Office ikonja. Pedig van helyettük Paint.NET, Magix Videó, OpenOffice...ingyen. Néhány éve még én is sportot ûztem abból, hogy minél több programom legyen, de egy idõ után rájöttem, hogy tényleg badarság. Amire igazából szükségem van, azt megvettem, a kiegészítõknél meg ingyenes programokat használok (most már ezt is sportból). Ami igazából nagy pénz, azok a játékprogramok, de szerencsére abból már kinõttem. Megjegyzem, azoknak tényleg durva az áruk.

Link to comment
Share on other sites

payskin
csak, hogy ha az otthoni felhasználók nem tudnának "alternatív forrásból" hozzájutni akkor egy nagy részük a hardvereket sem vennék meg, szerintem.

Én nem értem, mit akarsz ezzel mondani. És akkor mi történne? Beborulna a nemzetközi számítógépipar?

 

A múlt héten vettem egy Lenovo asztali gépet egy klasszikus otthoni felhasználónak: 67 ezer nettóért kétmagos proci, 1 giga ram, 240 giga merevlemez. A hölgy még egyszer ugyanennyit fizetett egy OEM Windows XP, egy OEM Office 2007 Basic és egy Kaspersky Internet Securityért. Felháborító nem, hogy a hardver árát még egyszer meg kellett fizetni? Pedig az csak szoftver, el is lehetett volna lopni, és akkor ingyen van, nem? Erről beszélünk? Még mindig itt tartunk?!

 

Jó, akkor én meg azt állítom, hogy ha hardvert is ugyanolyan egyszerű volna lopni, mint szoftvert, akkor a fenti mondatod úgy szólt volna, hogy "na nehogy már 150 ezret fizessek egy jó gépért", és akkor a hardveripar talán tényleg beborulna.

Link to comment
Share on other sites

vmiki

Balázs, ez az utolsó mondatod nagyon ott van! :lol: De sajnos tényleg itt tartunk...

Link to comment
Share on other sites

zorzy

Hát én úgy gondolom, hogy legalábbis sok itthoni számítógépbolt lehúzhatná a rolót. Nem egy olyan embert ismerek aki sajnos nem akar vagy tud még egyszer annyit kiadni szoftverekre, és akkor inkább a gépet sem veszi meg "és ilyenkor jön a haver akinek van egy xpje és szívesen fedobja". De lehet, hogy valaki pont így jön bele a számítástechnikába. Szerintem még sokat kell fejlődni addig, amíg meg tudjuk és akarjuk venni a szoftvereket is. És miért vannak a 10-20 mb/s internetek ha nem azért, hogy "zúzzák le a cuccot". Arra hogy veblapokat nézzenek elég 1mb/s, mint nekem. A dolog ilyeneknél nem olyan "fekete és fehér". Persze neked Balázs hivatalból így kell hozzáállnod, de gondolom te meg is kapod olcsóbban vagy ingyen a szoftokat. Azét örülők hogy hozzászólsz és érdekel is a véleményed, csak kicsit kevésbé radikálisan fejsd ki. Ui. nálam a szoftverek kb 70%-a legális és a tendencia folyamatosan javul.

Link to comment
Share on other sites

vpeti88

Most végülis semmi bajom az msdn ingyen adja a Microsoft szoftvereket 2 évig. Utána mit csináljak elvégre nekem kell 3 licenc Win XP-re és további 3 Office-ra ami nem kis pénz. Plusz, ha még a hobbim is érdekel akkor vehetek egy Photosop CS2 licencet. Hol van nekem ennyi pénzem? Ha lenne megvenném, nekem ez a hozzáállásom. Igaz a Photoshopot lehet helyettesíteni, oké, csak nekem a szűrőkre és az összes rajzeszközre szükségem van. És nem találtam még ingyenes helyettesítést ami mindezt tudja is. Office használtam már helyette Open Office-t de nem kompatibilis az MS Office-szal, akkor itthon ha csinálok egy dokumentumot az irodában nem tudom használni. Ja és ha lesz Open Windows XP, akkor váltok arra, de ez nem valószínű, hogy lesz. :(

 

Ha az oktatásban tanítanák az ingyenes cuccok használatát, szerintem sokkal kevesebb kalózkodás és visszaélés lenne, vagy akár nem is lenne.

 

Ja és Balázs, hardvert is lehet 1/3ad áron szerezni, de engem nem érdekel, mert nincs gari és az se biztos, hogy működik, ha behal akkor többet dobtam ki rá mint egy normál bolti hardverért.

Link to comment
Share on other sites

payskin

2 év múlva már nem fogsz tudni XP licencet venni, csak Vistát.

 

vehetek egy Photosop CS2 licencet. Hol van nekem ennyi pénzem?

Jól értem, hogy a 30 ezer forintot sokallod a Photoshopért? Vagy ha nem vagy diák, van Photoshop Elements 34 ezerért.

 

Ha lenne megvenném, nekem ez a hozzáállásom.

Én nagyon szeretnék egy Lamborghini Murcielagót, mert a hobbim a Lamborghinik gyűjtése. De hol van nekem annyi pénzem? Ha lenne, megvenném. De nincs, tehát ellophatom? Vagy keresek másik hobbit? Mondjuk veszek sokkal kevesebbért egy másik jó autót/szoftvert és azt tanulom meg használni?

 

csak nekem a szűrőkre és az összes rajzeszközre szükségem van

A szűrők -- egyébként a legtöbb szintén fizetős -- ugyanúgy használhatók szinte valamennyi grafikus alkalmazásban.

 

de nem kompatibilis az MS Office-szal, akkor itthon ha csinálok egy dokumentumot az irodában nem tudom használni

Egyrészt az OpenOffice-ból lehet olyan formátumot menteni, amit megesz az MS Office, másrészt 3 gépre telepíthető otthoni Office 2007 bruttó 35 ezer forint, és volt ez már olcsóbb is akcióban (meg lesz is). Szerintem senkit nem ver földhöz.

 

Persze neked Balázs hivatalból így kell hozzáállnod, de gondolom te meg is kapod olcsóbban vagy ingyen a szoftokat.

De nem. Nem hivatalból állok így hozzá, és viszonylag kevés olyan szoftvert használok, amit ingyen kaptam. Nem használok csak azért szoftvereket, mert divat, így például Photoshopot bottal nem piszkálok meg (valójában hányok az Adobe szoftvereitől). Corel Paint Shop Prót használok helyette (24 ezer forint), tökéletesen megfelel a webhegesztős és az egyéb grafikai problémákra (a cikkeim képeit én szoktam összebarkácsolni). De van saját Total Commanderem, saját WinRAR-om, sőt vannak olyan szoftvereim is, amiket megvettem, erre később ingyenessé tettek (pl. Microsoft Virtual PC). Az összes játék, ami jelenleg fel van telepítve a gépre, itt csücsül a polcomon eredetiben (HL2, TDU, CIV4, GTA:SA). Ha ismerősök, rokonok, hozzám fordulnak segítségért gépépítésben, fejlesztésben, minden szoftvert ugyanígy megvetetek velük.

 

A dolog rém egyszerű: végzettségemet tekintve programozó vagyok. Képes vagyok felfogni, mennyi munkába kerül egy jól használható szoftver elkészítése, és hogy mennyire lennék bosszús, ha a fél világ azt használná, miközben összesen csak tucatnyi ember fizetne érte. Valószínűleg soha többet egy kódsort nem írnék le. Nem tudom, milyen munkát végeztek, de valószínűleg fel volnátok háborodva, ha nem kapnátok érte fizetést, ugye?

 

Az, hogy valamit el lehet lopni vagy könnyű ellopni, nem jogosít fel arra, hogy el is lopd, akármilyen filozófiát gyártasz hozzá. Lehet szépíteni, magyarázni, rózsaszínre színezni, az akkor is lopás marad. Ennyi. Bocs, de ebben a kérdésben nem tudok kevésbé radikális lenni, mert utálom a magyarákodós lopást. Ha valaki lop, fogja be és kész. Már úgy értem, lapítson a fűben, bízzon benne, hogy sosem kell vele elszámolni, de semmiképp nem jöjjön egy fórumra ideológiát gyártani, hogy ő csak azért, mert... A világon minden más termék esetében -- a nyalókától a Ferrariig -- ugyanígy leszarnák. A szoftver se legyen ez alól kivétel.

Link to comment
Share on other sites

fapuma
A világon minden más termék esetében -- a nyalókától a Ferrariig -- ugyanígy leszarnák. A szoftver se legyen ez alól kivétel.

Zene, film, könyv?

 

Nem akarlak semmirõl meggyõzni, csak szeretném, ha nem éreznéd ennyire radikálisan kivételesnek a szoftverekkel kapcsolatos helyzetet.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Nem értem. Pont arról beszélek, hogy a szoftver ne legyen kivétel, ahogy persze a zene, film, könyv se.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Linux? :hááát: Hogy mire vetemedek! :o

Link to comment
Share on other sites

Dave891
A dolog rém egyszerű: végzettségemet tekintve programozó vagyok. Képes vagyok felfogni, mennyi munkába kerül egy jól használható szoftver elkészítése, és hogy mennyire lennék bosszús, ha a fél világ azt használná, miközben összesen csak tucatnyi ember fizetne érte. Valószínűleg soha többet egy kódsort nem írnék le. Nem tudom, milyen munkát végeztek, de valószínűleg fel volnátok háborodva, ha nem kapnátok érte fizetést, ugye?

 

Na itt bújik meg a lényeg. Az emberek nagy részének fogalma sincs arról, hogy is készül egy szoftver. Ráadásul egy szoftver fizikailag igazából megfoghatatlan, csak egy cd/dvd-n van rajta. Ezért nem is tűnik számukra igazi lopásnak, ha letöltik a legújabb játékot vagy bármit. Nem tudatosul bennük eléggé, mert nem tudják megfogni, fizikailag három dimenzióban nem látható maga a szoftver.

Link to comment
Share on other sites

zorzy

Köszönöm a válaszodat Balázs. Természetesen én sem akarok az illegális szoftverhasználat szószólója lenni. Én is igyekszem elkerülni. Pl eredeti vista office stb. használok. Én sem telepítek divatból photoshopot és játékaim sincsenek. Csak egy helyzetet akartam vázolni és azt, hogy miért nem háborodok fel azokon, akik még nem csak eredetit használnak. Természetesen akik anyagi hasznot húznak az illegális szoftverekből, filmekből stb azokat én is elítélem. És mi a véleményed arról, hogy állítólag pl. a Vistánál szándékosan hagynak kiskapukat, hogy minél többen használják otthon, hogy aztán a cégek megvegyék?

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

:pislog::huh: Én idáig úgy tudtam hogy a dolgaimról csinálhatok egy másolatot amely biztonsági másolatnak számít, és ezt nem adhatom oda senkinek, ha rosszul tudom akkor írjátok le hogy akkor hányadán áll a dolog.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...