Jump to content
Sign in to follow this  
Soma01

Ventilátor-fordulatszám szabályzó építés

Recommended Posts

mismis10

Üdv!

Van egy ember aki 6500Ft-ér építene olyan szabályzót amin 4 szabályozó van. Két darab szabályzóra 2 csatlakozót is köt így 2 szabályzóval lehet szabályozni 4 ventit. A másik kettõvel meg egyet-egyet. Így összesen 6 ventit lehet vele szabályozni. Szerintetek megéri? Ha elküldöm a gépem elõlapját még bele is építi 1 év garanciát ad. Jó minõségû szabályzókat használ, amik sokat bírnak, és min 4x túlméretezte a szabályzók teljesítményét.

Csaba_#

Én nem adnék ennyit érte, drágának találom, és nekem a dizájn is fontos lenne.

5000 Ft alatt már elég pofás 3,5"-ös helyre építhető szabályzókat lehet venni, pl:Revoltec rl018

mismis10

Hát nem tudom akkor hogy legyen. Rakna bele ledeket szóval jól nézne ki. Azt állítja hogy sokkal jobb szabályzókat épít bele mint amit a gyárak. Számtalan elégedett vásárló írt róla szóval megbízható. Mivel a gépem előlapjába építené így a dizájn is jó lenne. itt egy kép arról amilyet épített.

Ledek nélkül Link

Ledekkel beépítve egy gépházba.

Link

Még így sem ajánlod?

Csaba_#

Nem az mondtam, hogy nem ajánlom. Lebeszélni sem akarlak. De házibarkács létére elég drága.

Minõségi Zalman 7-8 eft körüli áron (Ráadásul hosszabbítókat is kapsz hozzá):

:nyíl: ZM-MFC1

:nyíl: 6 ventis ZM-MFC1 Plus (8000 Ft)

nagyjani

Azért a házi sokszor jobb minõség, csak egyszerûen nem lehet annyiból kihozni mint a sorozatgyártást. Én magam is készítettem többfajtát, de többe került mintha vettem volna gyárit, és a dizájn-al nem lehet felvenni a versenyt.

Az egésztõl függetlenül én csak autómatát építettem, mert az a szenzorokkal tökéletes munkát végez, sosem bírálnám felül, minek is.

arpsoft

Pusztuljak meg, de nem értem miért jó, ha a gép kiveri a szemedet a superbright ledekkel. :démonikacaj:

Csaba_#
Ez így igaz, én még a TP-Link TL-WR642G router -em elé is kartoncsíkot vágtam, mert idegesítettek az erõs villogó led-jei. Anno a legtöbb tesztjébe is ezt hozták fel szinte egyetlen negatívumként.

tigerteam

Sziasztok nem rég tértem át laptopról asztali gépre, és kicsit sügér vagyok bizonyos dolgokban... :)

Első és egyenlőre egyetlen kérdésem lenne a hűtéssel kapcsolatban. Vannak ezek a gyári fordulatszámszabályzók...És vannak különböző sebességű ventillátorok, fix illetve szabályozható...A kérdésem a következő:

Lehet -e ezekkel az előlapi vezérlőkkel fix fordulatú ventillátorokat szabályozni, vagy csak azokat amik szabályozhatók? Adott egy fix fordulatú ventillátor pld. 1500 vagy 2000...Ennek lehet szabályozni az előlapi vezérlővel a sebességét? Ha igen akkor miért van klülön szabályozható fordulatszámú venti is?

Elnézést tudatlanságomért, sejtéseim vannak, de jobb kérdezni, mint hülyét csinálni magamból valami butaság révén..

Köszönettel... :)

Edited by tigerteam

[OP]Destroy-man

Lehet szabályozni. Az automatikussan szabályzós ventillátor fordulatát az alaplap szabályozza.

tigerteam

Értem köszi szépen!

amigo8519

Hello!

Nagyon tetszett a téma és én is elhatároztam megcsinálom magamnak a LM317T kapcsolást.

Azon gondolkodok, hogy elkerüljem azt hogy letekerve felejtem és úgy indítom el a gépet és leégne, ezért megkérdezném hogy jó ötlet lenne egy 5KOhm-os ellenállást bekötni még a poti elé, így a minimumon is 5KOhm és maxon meg 15KOhm lenne.

Ez így jól működne? lehet így nagyobb feszültség lenne a kimeneten maxon?

Ja és én fölég a táp ventit akarom szabályozni meg a mellette lévő 6 házban lévőt és még +1et hogy a tápnak is 2 ventije legyen tehát összesen 8 ventit akarok szabályozni, ha jó nagy hűtőbordára teszem az IC-t akkor elbírja(8cm-es ventik)? És a táp elbírja mind ezt a saját venti tápján? És ha nem ad le így se 12V-ot akkor hova érdemes egy kapcsolót berakni, hogy direkt 12V-ot kapcsoljak a vezérlés mellé és így változtathatom.

Előre is köszönöm válaszotokat, további jó bütykölést :)

Üdv: Amigo

Edited by amigo8519

Pjotr

Soha nem építettem ilyet, de annyit tudok tanácsolni, hogy a tápegység ventilátorát ne szabályozd. ;)

amigo8519

Én azért megpróbálom, ha egy hozzáértõ is rábólint a megoldásomra

nagyjani

A tápegység az amúgy is szabályzott nem? Ha nem, akkor azt azért külön hõszenzorral csinálnám meg, mert a gépház szenzora nem biztos, hogy jó értéket ad neki.

amigo8519

de maga a kapcsolásom úgy a +5kohm-os ellenállással jól mûködne?

Temporary

Szerintem, ha szabályozott a táp venti, akkor nem lehet hallható mértékben tovább csökkenteni a fordulatszámát. Ha pedig nem szabályozott, akkor az nem véletlenül és nem azért van mert olyan drága megoldás lenne.

nagyjani

Ha benyomod az ellenállást gondot nem okozhat, jónak kell lennie.

amigo8519

Megépítettem a fent említett kapcsolást(LM317T)

És le is mértem a 11,68V-ból ki is jött 10,96V, de a ventilátor mégis olyan lassan forgót mint a 9V-os adapterrõl menne, közelébe sem volt a rendesen rákötött 11,68V-nak, ez mért van valamit rosszul csinálhattam?

Válaszotokat elõre is köszönöm, ha rájönnék a problémára megírom mi volt az, más is tanulhasson belõle

Üdv:Amigo

nagyjani

Jól csináltál mindent, ez az áramkör normál vesztesége. Ezért jobb nagyobb fordulatú venti szabályozására, az tág keretek közt mûködik, nem mint egy nagy darab 1200-as.