Jump to content

Toljátok a bucira a sapit! Éljen a GSF hagyomány! :D

tomykav

Cikkajánló

Recommended Posts

payskin
4 hours ago, Fujitsu said:

(A felsőoktatásban tanulók a képzés végeztével általában azért is tudnak egyből elhelyezkedni, mert a képzés során minimum a szakmai gyakorlat, önálló labor, diplomamunka stb. révén már kapcsolatba kerülnek egy-egy céggel, ott szakmai tapasztalatot gyűjtenek, és jobb esetben a képzés végére már használhatóak lesznek.)

A GreenFox és az összes hasonló rendszerben működő, gyorsított tanfolyam pont ugyanígy működik. Sőt, magát a képzést is már jelentős mértékben a cégek finanszírozzák. A 3+1 hónapos képzési időszak 3. hónapjától már megfigyelők ülnek bent az osztályban, akik tudás, aktivitás alapján döntik el, hogy kit tartanak alkalmasnak, a +1 hónap pedig maga a gyakorlat, amikor a tanulók, kis csoportokban a cégek által hozott valós projekteken dolgoznak munkahely jellegű rendszerben, tehát napi standupokkal, szakmai támogatással (SM, TL, PM). Ez, gyakorlatilag, a vizsga -- aki itt bizonyít, annak az adott cég állást ajánl. 

Szóval nem arról van, vagy legalábbis eddig nem arról volt szó, hogy a világba képzünk csak úgy 0 kilométeres juniorokat, aztán lesz, ami lesz. Ugyanakkor feltételezhető, hogy a rózsaszín álom ígérete miatt ugrásszerűen megnőtt az utóbbi években az érdeklődők száma, a GreenFox meg valószínűleg nem saját ellensége, hogy ezeket az embereket, akik elég nagy pénzeket fizetnek, elhajtsa, mondván, telitődött a felvevőpiac, most inkább nem indítunk még 4 tanfolyamot párhuzamosan egymás mellett. De, indítanak, aztán koppanás a vége. 

Fujitsu
4 hours ago, payskin said:

A GreenFox és az összes hasonló rendszerben működő, gyorsított tanfolyam pont ugyanígy működik.

Hát nem éppen. 1 hónap, az nem szakmai gyakorlat, hanem lóf.asz; ezek teljesen nullkilométeres juniorok. Már olyan céget sem nagyon találni, ahova a BSc-n kötelező 6 hét szakmai gyakorlatra felvennének (annyi idő alatt max. kávét főzni lehet megtanulni); az abszolút minimum a 3-6 hónap. Az az 1 hónap legfeljebb a cégeknek van, hogy felmérjék, kiben van spiritusz; de utána ugyanúgy foglalkozni kell az átvettekkel, mintha totál kezdő gyakornokok lennének (sőt, valószínűleg még sokkal többet).

Na most erre mondom én, hogy egy gyakornok a junior bérnek úgy a felét szokta kapni nettóban; szóval igazából a sztenderd junior bérre nem nagyon érdemes ácsingózni, és aki ezzel hülyít, hogy a 3 + 1 hónap végére az vár, az teljesen nyilvánvalóan átver. Abban meg várhatóan teljesen igazad van, hogy mostanság ennyi teljes állásba felveendő "gyakornok" nem kell a piacon.

kléni

Nekem nincs bajom magával a képzési formával, a 4-6 hónap is elég lehet valamira, ha jól tanítják azt az adott dolgot, főleg ha erős a specializáció. Engem az zavart már nagyon régóta, hogy ezek a cégek megpróbálták a csillagos égnek beállítani a sokmilliós költségű képzésüket, mintha tuti lenne az elhelyezkedés a legeslegjobb pozícióban, aztán mégse, és nulla szükség lenne a diplomás tudásra, aztán mégis. Értelmesebb szakmai cikkekben pont arról írnak, a legprofibbakból van hiány, az alsóbb rétegeken meg nagy a tolongás. Adjanak korrekt tájékoztatást, mire jó amit nyújtanak, és ne finanszírozzanak lejárató cikkeket az egyetemek ellen új vásárlók keresése céljából. Nagyon sok cikket nyomattak ugyanis, amiben makulátlannak állították be magukat, hogy a képzésükre soha nem látott kereslet van. Gratulálok nekik is, hogy egy valamilyen programozói versenyen el tudtak érni X. helyezést, de csak mert nem előzte le őket az összes egyetemista csapat, nem kéne "felveszik a versenyt" dumát tolni. Tudni kell, hogy mennyire szerteágazó az informatika, és hasonlóan mint pl. az orvoslásnál, itt is vannak különféle pozíciók, amikhez eltérő tudás kell. A 4 hónapos képzés lehet szükséges valahol, de összességében nem elégséges, a minőség nem egyeztethető össze, és emiatt a bérek sem lehetnek egyformák. Ezt szerintem legtöbb jelentkező nem fogadta el, pont az 500 nettó reményében vágott bele, az iskola meg nem hangoztatta eléggé, félreinformálta őket.

Fujitsu
7 hours ago, kléni said:

a 4-6 hónap is elég lehet valamira, ha jól tanítják azt az adott dolgot, főleg ha erős a specializáció.

Elég erős a gyanúm, hogy ennyi idő alatt kódoló szakmunkásokat lehet csak képezni, nem szoftverfejlesztőket, legyen szó a szakma akármelyik ágáról. Ha valakinek nincsenek erős informatikai és matematikai-logikai alapjai (és a közoktatásból, ha valaki nem szakosított osztályba / suliba jár, ezt aligha lehet megszerezni), a szakmához szükséges elméleti alapok lefektetése és elmélyítése minimum évekbe telik. 3-4 hónap alatt ki lehet művelődni egy-egy programozási nyelvben, keretrendszerben, technológiában, még egy kevéske elméleti hátteret is el lehet sajátítani; de a komolyabb szoftverfejlesztői munkához szükséges ismeretanyagtól és tapasztalattól ez még nagyon messze van.

kléni

Hát ha kell valakinek ilyen, miért ne. Én eléggé örülnék neki, ha WordPress plugin fejlesztéssel, CMS életben/karbantartásával, elromlott lemezzel/Windows-zal, "kéne még egy menüpont a weboldalunkra" dolgokkal nem engem keresnének. Ha vannak emberek, akik ezt a munkaterületet hajlandóak bevállalni hosszú távon is, akkor hajrá, találja meg a vevő a megfelelő munkaerőt. Ezeknek a feladatoknak elvégzésére is szükség van, és szerintem erre alkalmas lehet egy fél éves alapképzés, utána majd magától, tapasztalatain keresztül, esetleg saját kárán beletanul emberünk. De ja, ez nem egyenlő a junior szoftverfejlesztő munkakörrel, pedig a gyorstalpalók azokat hirdették nagyon.

payskin

Jó, csak... én egy 4 éves Nexus 5x-et használok éppen, amire már Android 9 sem volt, nemhogy 10. Oreo (8) még volt hozzá, de elkezdett egy kicsit nyekleni-nyaklani a 6-os és 7-es Androiddal még pikk-pakk működő telefon. Szóval, önmagában a sokáig működő telefon egy dolog, a szoftvertámogatás a másik dolog, a szoftverek hardverigénye meg a harmadik dolog. ;)

• Upvote 1

kléni

Nekem is az van, hasonló éveiben jár. :D Nekem is belassult, már az aksi harmadannyit bír csak, pillanatok alatt felforrósodik főleg nyáron, és picit lassabb. De tudod mit? Még bőven jó, és jó lesz még 4 évig. Semmi szükségem nincs Android 10-re, már a 8-ban sem volt igazából semmi olyasmi, amit használnék. Persze a frissítési módszer még mindig übergáz a Google részéről, és néhány app indokolatlanul sok erőforrást fogyaszt, de meg tudom találni a módot arra, hogy használjam még évekig. Ha törvényileg kötelezve lennének 5-10 éves életciklusra a telefongyártól, amúgy is szükséges lenne a szoftverfejlesztőknek is támogatni ezt, máskülönben az elégedetlen felhasználók elpártolnának a lassú, akadó szoftvertől. Tán emiatt még az Android verzióit, vagy biztonsági frissítéseinek idejét is meg tudnák sokszorozni végre valahára.

• Upvote 1

jagdtigger
On 9/20/2019 at 12:43 PM, payskin said:

4 éves Nexus 5x-et

Na az érdekes, nekem az S5 valószínűleg még idősebb de még megkapta a 9-es droidot (főzőtt ROM formájában persze[Lineage OS])

payskin

Ja, úgy valószínûleg minden (is) volna hozzá. De nem töröm, jó így. Majd egy factory resetet kéne rajta nyomni, csak nem tudom, megbízhatok-e a Google backupjában...

jagdtigger
15 hours ago, payskin said:

Ja, úgy valószínûleg minden (is) volna hozzá. De nem töröm, jó így. Majd egy factory resetet kéne rajta nyomni, csak nem tudom, megbízhatok-e a Google backupjában...

Nem kell törni,  ADB-n keresztül nyitható. Amúgy meg a legtöbb androidos telefonban van beépített recovery amivel tudsz biztonsági mentést csinálni reset előtt.

jagdtigger

:facepalm: