Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Karakterkódolások


Sanzi

Recommended Posts

Sanzi

Egyszerûen nem tudom szavakba foglalni azt, hogy mennyire idegesítenek azok a szemét 100 fajta féle karakterkódolások.

Írja már le valaki, hogy akkor mire hol kell figyelni mert már a falat kaparom kínomban.

Adatbázis mentés, beilesztés. Ez a 2 lépés kellene, hogy mûködjön, de semmi. Soha, semmilyen körülmény között.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Kérem, sõt könyörgöm! Nemigaz, hogy a netes oldalamat nem tudom úgy lementeni, hogy stimmeljenek az ékezetek.

A blogommal is mindig ez a probléma. Soha nincs ékezet. Kérem valaki mondja már el, jogot is adok neki, meg tudja nézni maga, csak segítsen már valaki.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

PHP-ben nem teljesen vagyok otthon, SQL-ben meg pláne nem.

De amit tudok/hallottam más hozzáértõktõl az az, hogy a Latin 2-t kell használni az SQL-ben, a html-nél meg az ISO-8859-2-t. Eddig nálam ezzel a párossal semmi baj nem volt, és a blogom sql-je is szépen lementhetõ/visszatehetõ.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Most 2 problémával állok szemben.

Van egy oldalalm, e107-es. UW-n a táblák latin2_hungarian_ci-ban vannak. MySQL-ban vannak ékezetek. Lementem. EasyPHP-ben új adatbázis, latin 2-vel. Majd importálom az SQL-t, az is latin 2, minden stimmel. De amikor megnyitom a weboldalt és mondjuk írok a chatboxba, akkor nincs õû csak ??. Vagy az e107-ben kell állítani valamit? De mit?

Másik a Blogom. Nem magyar motor, tehát az UTF-8 a menõ benne. Ha Online írok bele valamit, van ékezet. Ha megnézem a MySQL-t, akkor mindenhol ?? van. Ezt is át kellene tenni latin2-be? Hol és miket kell átírni? mert ha a táblák egybevetését átállítom latin2-re, Online kijönnek a ???-ek.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

A kérdõjelek az UTF-8 miatt van. Ez biztos.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

És hogyan tudnám megoldani az UTF-8 --> Latin2 konverziót?

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Szerintem nem kell konvertálni: egyszerûen át kell állítani az admin felületen, és kész. Viszont ami problémát okozhat az az, hogy a karakterek "úgy maradnak", tehát az átalakult ékezetes betüket "vissza kellene írni". :hmm: Tehát ha átállítod, utána már jó minden, de a meglévõ karakterek nem alakulnak vissza.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Localhoston probalkoztam. Fel akartam tenni a WordPress-t itthon az EasyPHP-vel. Adatbázis latin 2, táblák latin2. A beállítások között is van valami karakterkódolás, oda ezt írtam: latin-2, majd ISO 8859-2. De mindkettõval ugyan az a probléma, mint az e107-es weboldalammal, az õû helyén ?? van. A többi jó.

Igen, próbáltam, hogy átállítom a táblák kódolását, és beirogarom az ékezeteket. De akkor megint nincs ûõ.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Tovább próbálkoztam. Ha az egészet Latin-1-el indítom, és a táblák is ilyenek, WordPress-ben is ez van beállítva, akkor (most) van minden karakter Localhoston. Kipróbalom gyorsan UW-n, és ha ott is jó, akkor 0-ról kell újrakezdeni a WordPress-t az Extra-n.

 

u.i.: Csodálkoztam volna, ha jól működik az UW-n. Mindent úgy csináltam, mint Localhoston, de megint nincs őű

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Nah. Továbbjutottam. Mostmár UW-n van ékezet Latin-2 kódolással. Localhoston is van ékezet, Latin-1 kódolással. Érdekes...

 

u.i.: Lementettem az UW-s adatbázis, megnézem mit csinál Localhoston. Új adatbázis, latin1, SQL fájl kódolása Latin1, de a táblák mégis latin2-ben vannak. Megnéztem a SQL fájl, és mindenhol ahol latin2 volt, kicserélem latin1-re. Beillesztettem, megint latin1 kódolással, és láss csodát! Működik. Amit az UW-n írtam őű-k Localhoston is jól jelennek meg. Ennyi elég volt most, majd még este visszatérek a kérdésre.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Tényleg érdekes. :hmm: De mindenesetre egy biztos: Az UTF8-cat nem használd magyar írásmódnál! :D

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

De az Extra-nál sem a Latin-1, sem a Latin-2 nem jött be. A MySQL-ben kérdjõjelek vannak mindenhol.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Ez adódhat az elavult az sql motortól is. Az ingyenes tárhelyekkel nem tudok mit kezdeni, ott minden *****.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Nemtudom ez alatt a PHPMyAdmin-t érted-e. Annak a verziója: 2.6.4-pl3

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Nem arra, hanem az SQL motor verziójára. Pl: MySQL 4.1.18

Link to comment
Share on other sites

h.arpad

Kénytelen voltam átköltöztetni az extra.hu-ra a blogomat. Az azért érdekes, hogy mennyire nem mûködött egy-két funkció a WP-ben eredeti helyén. Mindenesetre, ha ott kezted volna, Sanzi, nem lennének gondjaid a kódolással a MySQL táblában. :hááát: OFF: Apropó, a WP-ben alapértelmezésben meglévõ de nem aktív backup funkció hogy üzemel? Nem próbáltad még? De ennek a tárgyalása itt. ;)

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

@MiniDisc:

PHP Version: 4.4.1

 

@h.arpad:

Mire gondolsz, hogy:

"Mindenesetre, ha ott kezted volna, Sanzi, nem lennének gondjaid a kódolással a MySQL táblában."

Hol kezdtem? :hááát:

Link to comment
Share on other sites

h.arpad

Az extra.hu tárhelyére gondoltam. 8)

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

@MiniDisc:

PHP Version: 4.4.1

A PHP verzió, és az SQL verzió két külön dolog.

Háromféle adatot kell tudni találni a tárhelyen: PHP motor verziója, SQL motor verziója, illetve a PHP MyAdmin verziója. :) Csak hogy bonyolítsam. :) Ha ezek közül az első kettő nem kompatibilis egymással (magyarul nem frissítik megfelelően) akkor lehetnek egyes esetekben gubancok.

Link to comment
Share on other sites

h.arpad

Az ingyenes tárhelyeknél vagy leírják a MySQL-verziót (az extra.hu-n én nem láttam), vagy meg kell kérdezned levélben az admintól, vagy te, MD, tudsz egy olyan PHP-parancsot, amivel php-myadmin-ban le lehet kérdezni. Csak azért, mert nem te telepíted a MySQL-t. ;)

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

@h. arpad

Ott kezdtem.

 

@Minidisc

Sejtettem, csak kerestem, és semmi más verziószámot nem találtam.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
payskin

Csatlakoznék az előttem szólóhoz: windowsra feltelepített Apache 1.3.33, PHP 4.4.2, MySQL 4.1.19, phpMyAdmin 2.8.0.4. Az összes lehetséges helyen átírtam, hogy utf8 helyett latin2 legyen a charset.

 

Ennek ellenére ha phpMyAdminban lekérem a MySQL rendszerváltozókat, ezt kapom:

 

character set client utf8

(Globális változó) latin2

character set connection latin2

character set database latin2

character set results utf8

(Globális változó) latin2

character set server latin2

character set system utf8

 

Kérdés 1: miért?

Kérdés 2: hol lehet átállítani?

Link to comment
Share on other sites

payskin

Eh, kiolvastam az internetet a témában. Eredmény: semmi. :Sír: Rohadt bosszantó, hogy a MySQL-esek nem veszik a fáradtságot, hogy ezeket a dolgokat normálisan dokumentálják. Az online kézikönyv a minimumra szorítkozik mind a nyelvi beállítások tekintetében, mind a különbözõ konfigurálási lehetõségekkel kapcsolatban. Elolvastam a weblabor cikkeit is, de attól sem lettem okosabb, elméleti fejtegetés van, gyakorlati "hülye gyerek, így csináld", nincs.

 

Végül is odáig eljutottam, hogy ha mindenféle latin2-es varázsszavakat suttogtam a MySQL-nek PHP-ból, akkor mûködött a dolog. De aztán rájöttem, hogy ez nem jó, ugyanis egy olyan általános célú programot kell írjak PHP-ban, ami tetszõleges kódolású szöveggel megbírkózik, tehát magában a programban már nem bûvészkedhetek a karakterkódolással (legfeljebb az eredmény megjelenítéséhez a HTTP fejlécben kell valamit beállítani). Szóval ezt végiggondolva, elhatároztam, hogy jó, akkor legyen minden utf-8. Beállítottam, a phpMyAdmin azt is mondja, hogy minden utf-8, beraktam a táblát az adatbázisba, phpMyAdminból tökéletesek az ékezetek.

 

A programomban meg hullámos õ, kalap û, annak ellenére, hogy a HTTP-header egyértelmûen utf-8-ra van állítva. Komolyan, a hajam tépem, az egésztõl. Ahelyett, hogy az ember programozna, ezekkel a hülye beállításokkal kell szívnia napokat. Az élettõl elmegy a kedvem ilyenkor. :(

 

Amit még nem értek: a Google-ban keresgélve legalább két tucat olyan fórumhozzászólást találtam, mint az enyém itt: ember nem érti, nem birkózik meg vele, nem tudja, hogy kell. És nincs válasz. Egy kérdés az egész fórumtéma. Akik értenek hozzá, akiknél mûködik, azok gondosan megtartják maguknak az információt. Szuper.

 

Rohadtul irigylem az angolokat, hihetetlen mázlisták, hogy nincsenek ékezetes betûk a nyelvükben. :nem:

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Az én weboldalaimban sem véletlenül vannak ezek:

 

<!--[if IE 6]><link rel="stylesheet" type="text/css" href="ie6.css" /><![endif]-->
<!--[if IE 7]><link rel="stylesheet" type="text/css" href="ie7.css" /><![endif]-->

 

:(:(

 

És hogy ne álljak be az "info-megtartók" sorába, annyit tudok mondani, hogy a blogom, ami sql alapú, az sql tábla latin2-n van, a weboldalban pedig a

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />

karakterkódolás van, és így jók az ékezetes betük.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

@Balázs

Igen, ezzel én is szembesültem, nem nagyon tudok a problémával megíbrkózni. Ha esetleg valahogy megoldódik, akkor remélem te majd elárulod a dolog nyitját.

Az angolokkal kapcsolatban egyet értek.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...