Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Ubuntu Linux


Babó22

Recommended Posts

petzolkri

Ez tökéletes leírás SkyBird

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1933

Kedves "TUDÓS" olvasó társaim!

 

Mint a cinege madárnak, nekem is gondom van ((egyre csak ezt hajtom) kellene egy CD/DVD tartalomjegyzék készítő.

Van már egy, de az csak a Windows Exel-ével működik, mert egy makró van benne és azt elindítva beolvassa az

éppen behelyezett CD/DVD tartalmát:

 

D:\Mappa1\Mappa2\....\MappaN\fájlnév;méret;Diszk azonosító

1. a meghajtó betűjele,

2. a teljes "path"

3. a fájl neve,

4. a fájl mérete,

5. a disk azonosítója (pl.: készítés dátuma).

 

Ezt meg akármilyen fájlformátumban el lehet menteni (természetesen TXT fájlként is).

Az eredeti meghajtó jelét ki lehet egy csere paranccsal törölni, a Disk azonosítot egy

külsőleg ráírt diszk sorszámra lehet cserélni, majd az egész tartalmas ABC sorrendbe

rakva a kívánt tartalmat meg lehet találni.

 

No ez nem működik a Libre Officon. Ott a makró más alapon működik.

Tudna-e segíteni valaki? Én nem tudok makrót írni, s már késő volna megtanulni.

(Van más aktuálisabb elfoglaltságom.)

Nem létkérdés, mert XP és MS Office még van és azon még ma is működik.

 

Más:

Egyébként az Ubuntu 14.04-es Windows mellé telepítése nekem sem okozott gondot.

 

Újabban a Xubuntu kezd a kedvencemmé lenni, de hogy valami üröm is vegyüljön az

örömbe, a fájlböngészőben megszüntették a kétablakos lehetőséget. Igaz ugyan, hogy

az ablak másodpéldánya is külön megnyitható, de minek abba bele egy újabb oldalsáv?

 

Azt sem értem, hogy a legtöbb Ubuntu, vagy Debian alapú klónokban mire jó a fekete

egyszínű háttér, benne apró, alig olvasható halvány betűkkel készített, átlátszó widgetekkel?

Ráadásul, a betűk méretének beállítását lehetővé tevő lehetőség eltüntetése mellett. Lásd

Crunchbang Linux. Álmomban ne jöjjön elő! Ehhhh! Sötét alakok az éjszakában!

 

MAGÁN VÉLEMÉNY! Szubjektivitás (már rosszul látok és sajnálom az eljövendő generációt)!

Mi ez? Polgár pukkasztás? Igaz, én is polgár vagyok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1933

Valahogy az az érzésem, hogy az Ubuntu készítői egyre távolodnak az eredeti célkitűzésektől.

Lassan ide is beteszi a lábát a liberális globalizáció, ami az én értelmezésemben a pénzéhség

és a piaci dominancia áhítás szellemiségét testesíti meg. A szabad szoftver elve lassan átalakul

és a pénzszerzés újabb formáját rejtik el mögé. A szoftver szabad, de azt úgy kell megcsinálni,

hogy annak használatához pénzes támogatásra legyen szükség. Az operációs rendszereknél

is az a törekvés látszik, hogy a testreszabás módját a minimumra csökkentik, illetve jól el is

rejtik, megnehezítik azzal a felkiáltással, hogy a felhasználónak minél kevesebb mozgásteret

adva, annál egyszerűbb lesz a használat, főként azért, mert a tartalomfogyasztás úgysem

igényli szerintük a testreszabás szélesebb körét. Aki pedig igényli, az fizesse meg a szakértői

közreműködést.

 

Többek között azt tapasztalom, hogy korábban Live USB pendrájvot egyszerűen lehetett csinálni,

de ma már az is nehezebb, mert a Linuxos operációs rendszer tartozékául szolgáló indító lemez

készítő hibás indítású pendrájvokat készít. Tapasztalatom szerint az .exe kiterjesztésű ilyen célú

programok csak Windows alatt készítenek hibátlanul működő penndrájvot, míg a linuxos változatok,

vagy a .wine segítségével indított .exe programok is hibás darabokat készítenek az utóbbi időben.

Lehetségesnek tartom, hogy az EFI BIOS megjelenésével, vagy ezt nem veszik figyelembe, vagy

az új követelményeket figyelembe vevő programokat nem készítik fel a régi, hagyományos BIOS

kezelésére is.

 

Ilyen irányú tapasztalatokat szívesen fogadnának az érdekeltek, na meg én is!

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

A live USB-ről nem tudok nyilatkozni mert mindig win alatt készítem őket. Ami pedig a testre szabhatóságot korlátozását illeti az csak unityre vonatkozik. De ezen könnyen lehet segíteni egy terminállal meg az abba beírt egy sorral(sudo apt-get install kde/gnome)... :hááát:

Link to comment
Share on other sites

1933

A live USB-ről nem tudok nyilatkozni mert mindig win alatt készítem őket. Ami pedig a testre szabhatóságot

korlátozását illeti az csak unityre vonatkozik. De ezen könnyen lehet segíteni egy terminállal meg az abba

beírt egy sorral(sudo apt-get install kde/gnome)... :hááát:

 

Tapasztalatom szerint a Windows alatt jobban lehet Live USB pendrájvot csinálni, azonban annál

nem tudok a változtatásokat megőrző változatot készíteni. Ott hiányzik a Linux-os verzió tolókája.

 

Hát ha csak ennyi lenne a megoldás, szívesen alkalmaznám! No ezt a unity-vel kapcsolatban írom, mert:

- sajna a unity erősen lebutított , bebetonozott verzió,

- a Gnome meg a párja, mert azt is hozzáillesztve a unity-hez, abban is olyan dolgokat korlátoztak le,

amit azonnal ki szoktam irtani, illetve kézre szeretném állítani,

- a KDE-t nem szeretem, mert abban minden úgy el van dugva, hogy alig lehet megtalálni benne

azt amit keresek, valamikor szerettem, mert azzal kezdtem, de amikor az ubuntu-t megismertem,

azonnal az Ubuntu mellett kötöttem ki, a 10.04 volt az igazi szerelmem, ma is azt használom és

az újabb kiadást csak akkor, ha Internetezek, mert a firefoxot nem módosítják a 20.-tól kezdve

és az nem tud sok mindent kezelni,

- szerencsére a Xubuntu-t már kissé felszabadították az iga alól és elég spórolósan, de be lehet

rajta sok mindent állítani, hogy könnyebben legyen kezelhető, sajnos néhány nagyon praktikus

programot lecseréltek, de azokat is újra lehet bele telepíteni. Hiányzik viszont belőle a kétablakos

fájlkereső, de szerencsére két fájl kezelőt is el lehet indítani egyszerre és az majdnem ugyanolyan

jól használható.

Igencsak hasznos az, hogy a .wine alá betett, telepítést nem igénylő programok indító ikonját is

fel lehet tenni bármelyik panelra, a unity sajnos nem engedi, vagy én nem találtam meg azt, hogy

hogyan kell csinálni.

 

Egyébként van egy csodás műszaki nyalánkságokkal teletűzdelt Xubuntu változat a CAE Linux,

ami csak legalább 25 GB-ra telepíthető és tele van mindenféle Computer Aided Design programmal

(matematika, gépészet, elektronika, nyomtatott áramkör tervezés, áramköri szimulációval

kiegészített áramkör tervező program, stb.) Műszaki embereknek melegen ajánlom.

Ez 4,7 GB-os DVD-re égetve az ISO fájlt, Live DVD-ként is működik és ki is próbálható.

Messze megér egy DVD-t.

 

No, ennyi mára!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1933

Akit érdekel:

 

Egyik kedves barátomnak írtam, mert annak nem volt egy facér HDD-je, amin élesben kipróbálhatta volna

az egyik Linuxos operációs rendszert.!

 

Pár ezer forintért kapsz egy 16 GB-os, Class (10) Mikró SDHC kártyát és arra felrakhatod az USB-n keresztül.

 

Újabban én is ilyenekkel próbálom ki azt, amire kíváncsi vagyok! Kapható hozzá egy 2x10x20 mm-es,

Kingston USB kártyaolvasó is, elfér a pénztárcádban és bárhol felhasználhatod a saját rendszered.

 

Rendszeresen frissíthető, mint egy 16 GB-os HDD, felhasználó névvel, jelszóval, mint egy asztali gép.

Nálam még marad kb. 7 GB adatok tárolására egy valamilyen (DATA) mappában. NEM PARTÍCIÓ!

 

Sok sikert!

 

1933

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1933

Hahó! Lányok Fiúk!

 

Ubuntu MATE szinte éppen olyan, mint a régi, jó 10.04. Szinte minden nemcsak ugyanúgy jelenik meg rajta, de mindent ugyanúgy tud. Végre valakiknek megjött az esze és elővették a sok ötlettel készült formát, ami kifejezettem megkönnyíti a használatát és a munkát vele.

 

Szinte az az egyetlen különbség, hogy rendszeresen frissül benne is minden, még a Firefox is. Tetszés szerint minden beállítható benne.

 

Az egyetlen baj csak az, hogy a "Remastersys" már nem áll rendelkezésre. Ha valaki vissza tudná varázsolni, az egy szép álom lenne.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
payskin
15.04, hello.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
1933

15.04, hello.

 

Helló! Köszönöm, de már minden régebbi Linuxot az Ubuntu Mate-ra lecseréltem.

Persze azért is, mert az egyik gépem alaplapja feldobta a talpát és az új Asrock

alaplapon az UBI 10.04 már el se indul, ugyanis az már az EFI-re fel van készítve.

 

A MATE kivitel mindazt tudja, amit a régi Gnome 2 tudott, de sajnos a Remastersys

befagyasztása miatt csak a régi 3.0.3.1 változat maradt meg és az azzal készült

.iso fájl nem telepíti automatikusan az eth0 kártyát és nincs internet, csak

mindenféle bűvészkedéssel.

 

A Remastersys helyett kipróbáltam egy másikat, a distroshare-t, ami szintén

működik, de még nem olyan tökéletes, mint a Remsersys 3.0.4.2 (ezek a

számok lehet, hogy nem pontosak, de azt hiszem ok). Sajnos ez utóbbi

változat .deb csomagja nem tartalmaz bizonyos fájlokat és annak hiányában

nem működik. Mivel a weblap szabad hozzáférése megszűnt, már nem lehet

telepítéskor lekérni a hozzávalókat. Nagy kár!

 

Persze a MATE így is kitűnően használható, de macerás mindig felinstallálni

a napi használathoz szükséges fájlokat újratelepítésnél.

 

Isten áldja meg azokat, akik csinálták!

Az új Win 10 mellett elkél!

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Hála neked 1933, a kis netbookom is szívesen veszi a MATE ubuntut, vigan fut rajta, s mint ha eddig nagy köveket cipelt volna most ezzel a rendszerrel felgyorsult.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1933

Helló Petzolkri!

 

Örülök, hogy sikerült segíteni. Érdekes, hogy van egy Bodhi linux, aminek része a Remastersys 3.0.4.2 is. Most töltöttem le ismét. Ez XFCE grafikus felülettel dolgozik, az Ubuntu 14.04 alapján működik. A bash parancsoknál pl. olyan van benne, hogy: uupdate, eupdate, meg egy csomó más változás, de a .deb csomagok települnek Synaptic-kal, meg gdebi-vel. Nagyjából xubuntu-nak néz ki.

 

Meg kéne nézni, hogy a tárolók között van-e olyan, ahol a remastersys megtalálható. $50-ért meg is lehet venni!!!!

 

Majd látjuk egymást a Skype-on!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
zschni87

Kedves 1933!

Köszönöm az #1281-es hozzászólásod. Sohasem akartam linuxot, lám most Micro SDHC kártyán mégis van. Nekem egy szimulátor miatt nagyon kell az XP (az ASUS P5K deszkámnak nincs win7 támogatása, és nem akarok kísérletezgetni míg működik), és újabban a médiaklikk.hu már nem töltött be XP alatt, egyik itthoni gépen sem. A port.hu is csak a régebbi felülettel működik normálisan. Ezt egyfajta trendnek vélem mostanában már.

A lényeg az, hogy fogtam egy livedvd-t, csak a Micro SD kártyát hagytam benn az olvasóval (összes HDD lekötve ideiglenesen), és szépen feltette rá az Ubuntu 14.04.3 LTS-t. Teljesen egyszerű volt, lassú, azonban minden értelemszerű. Semmit nem értek a linuxhoz, piszok lassú így kártyáról, viszont arra, hogy nézzem a Forma-1 szabadedzéseit meg a versenyeket, tökéletes.

Írták másutt, hogy lehet olyat, hogy csomó mindent töltsön be a memóriába (kártya élettartama miatt), de azt nem tudom hogyan kell, meg a RAMDisk-et is felvetették mint lehetőséget, de ahhoz sem értek.

Szóval köszönöm még egyszer, és ha valaki ráér, szívesen veszek olvasnivalót, az említett lehetőségekkel kapcsolatban.

Üdv!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1933

Kedves zschni87!

 

Nagyon örülök, hogy sikerélményed volt az SDHC kártyára telepített Linux-szal.

 

Hozzá kel tennem, hogy a kártyáknak van gyorsabban működő változata. Részben a "Class" 10--es az egyik jellemző, de van egy "U" jelölésű ultra gyors változat is. A lassúságot részben az okozza, hogy ezek a memória kártyák és penndrájvok működése során mindig olyan cellába töltik a tárolt adatokat, amelyek a legkevésbé használtak. Ezt azért teszi, mert csak bizonyos számú írási, illetve törlési ciklust viselnek el, utána megvakulnak és így jobban kihasználható az élettartam. Sajnos a Linux minden újraindításkor újraír egyes mappaneveket és tartalmakat, ezért szintén növeli az írások számát, viszont nincs de-fragmentálás, ami sok írási ciklust jelent.

 

Újabban egy pénztárca méretű (110x80x15 mm) 1 Terabájtos, külső, USB csatlakozású HDD-t vettem 25e Ft.-ért, aminek félméteres USB kábelét az USB portba dugva (nem igényel külső tápot) azonnal felcsatolható és annak első (Primary) partíciójára telepített (nálam Ubuntu Mate 14.04 LTS) Linux verzióról be lehet bootolni és anélkül, hogy bármit is írna a beépített HDD-re, teljes értékű, saját otthoni gépem köszönt vissza a monitorról. Az asztalra helyezve félnapos használat után is csak langyos.

 

Ezt mindenkinek ajánlom, mert lepkekönnyű és elfér talán még az ingzsebbe is (farmer HI).

 

Szeretem a praktikus dolgokat! Sok sikert hozzá!!

Edited by 1933
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1933

Nos kedves barátaim, a vaktyúk is talál szemet!

 

Újra felfedeztem a mondást.

Az Ubuntu Unity-s változatánál soha sem sikerült egyidejűleg két vagy több példányban (más munkaterületen)

elindítani a Firefox-ot, vagy más programot, mert amikor ismét elindítottam visszaugrott az eredeti munkaterületen

lévő példányhoz és ott egy újabb fület nyitott ki, Ez nem volt ínyemre. Sikerült azonban rájönni, hogy a megnyitáskor

az egér jobb gombos menüjében másodpéldány elindítására is van mód. Heuréka!

 

Továbbá az is zavar, hogy a fájl kezelőben egy képet megnyitva, a kép a fájlkezelő ablak mögött nyílik meg és így

nem látható. A fejlesztők biztos jót röhögnek a felhasználón!

 

No, most csak ennyit. Vagy segít, vagy nem. Vagy valaki a kérdésekre tudja a választ, vagy sem. BUÉK!

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

A más munkaterületes megoldás Windowsban is így működik.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1933

Szóval, nem azért, mert "tegnap rúgtak popón és ma jutott eszembe", hanem mert csak most jutottam ide, meg van mondanivalóm.

 

No azért van különbség a Windows munkaterület váltás és a Linuxos között és például a Unity-s Ubuntu között, amelyiknél azért jól megcifrázták.

 

A Gnome rendszernél egy kattintás és ott vagy, na meg lehet akár 100 feletti munkaterületet is definiálni. A Unity-s Ubuntu-nál viszont két kattintással lehet elérni egy másikat és csak négy van benne. Éppen tegnap a Skype-on valamit megtárgyaltunk és nálam 6 munkaterület volt használatban, mert egyikről a másikra kellett átugrálni és ott kereskedni (két külön szótár megnyitva, két másik weblap, a Skype megosztott képernyővel és egy szövegfájl). A partnernél Windows volt és mindig sokat kellett várni, amíg az éppen szóban forgó ablakot megtalálta és megnyitotta. Nálam Gnome-os Ubuntu Mate volt használatban.

 

A Microsoftot sem kell félteni, mert ha egy Windows-os partner küld át egy képet, vagy fájlt egy Linux-os partnernek a Skype-ban, akkor a Linux-os mostoha gyereknek megjelenik egy weblap cím, a böngészőt el kell indítani, be kell jelentkezni egy Microsoftos e-mail azonosítóval, majd ott megjelenik a küldemény, amit még le kell tölteni, majd elmenteni és csak ezután lehet megnézni! Köszönjük, hogy a fene enné meg! Két linuxos között viszont egy ilyen művelet egyszerűbb. Amikor megérkezik a fájl el kell fogadni és azt már a gép az előre beállított mappába elmenti (az asztalra), akkor csak rá kell kattintani és megnyílik, már nézhető, olvasható. Hát nem nagyszerű?

Microsoft a Skype-ot megvette, megkomplikálta, a felhasználó és a fene megette!

 

No most ennyit!

 

(Az arcom mosolygós, nem vagyok mérges, de hát ez van).

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Windows esetén a munkaterület váltás egyszerűen és gyorsan megy: CTRL + WIN + Balra vagy jobbra nyíl. A tálcák alapértelmezett beállítás szerint el vannak szeparálva, vagyis az 1. munkaterületen lévő alkalmazást nem fogod elérni a 2. munkaterületen, de természetesen van rá lehetőség, hogy átdobd egy másikra. A megnyitható munkaterületek száma a Windowsban szintén végtelen.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1933

Hát bizony megpróbáltam, de nálam az nem megy. No majd még próbálgatom.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Mi nem sikerült?

Link to comment
Share on other sites

zschni87

Üdv megint! Ubuntu MATE-re adtam a fejem. :)

Próbáltam keresni jobb fórumtémát, de ezt találtam. Adott egy Dell Vostro 1015 laptop (Components-re kattintve megjelennek a hardverelemek), és egy Ubuntu MATE 14.04.

A gondom az, hogy a Blueman Bluetooth kezelő (vagy nem tudom hogy hívjam) nem indítja el ténylegesen a hardvert. Az egy dolog, hogy nem talál semmit, és a laptopot sem találja meg semmilyen más eszköz (telefon, táblagép, stb...), azonban az elején a bluetooth kis ledje sem villan fel, jelezvén, hogy aktív lenne az eszköz.

Csináltam egy synaptic képernyőmentést, hátha segít, a kérdésem az, hogy mit lehetne tenni, hogy működjön rendeltetésszerűen az eszköz? Köszönöm :)

EDIT: Nagy nehezen fél napos keresés után megoldottam, a válasz itt található. Windowsban engedélyezni kell a Bluetooth-t, hogy az Ubuntu lássa, és használni lehessen. Most nem kísérletezgetek, de felmerül a kérdés, hogy mi a helyzet, ha tiszta Ubuntu telepítéssel indít az ember, és nem Windows mellé telepíti...

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Akkor nincs bluetooth. A Linux hardveres támogatásban még mindig gyerekcipőben jár. Inkább egy hobby rendszer, mintsem egy végleges desktop rendszer. Szerver fronton már jobb a helyzet, de ott is gyérebb a terméktámogatás, mint Windows serveren.

Link to comment
Share on other sites

Nuker

@zschni87

Írják az UEFI kikapcsolását is.

 

@[OP]Destroy-man

Érdekes álláspont. Az ellenkezőjét tapasztalom, de nincs széles rálátásom.

Link to comment
Share on other sites

zschni87

@Nuker

Az a gond, hogy ez a laptop még azt sem tudja szerintem, mi az az UEFI :) Áprilisban lesz 6 éves :)

Próbálgattam matatni a BIOSban, de kevés sikerrel. A BOOT-nál csak a sorrendet lehet állítgatni, vagy azt, hogy lefussanak a tesztek, vagy pedig quick boot legyen.

Link to comment
Share on other sites

Nuker

Akkor elnézést a belekontárkodásért! Nekünk Linux Mint van, az alatt az öreg Thinkpadunk minden eszköze kifogástalanul működik.

Link to comment
Share on other sites

zschni87

Egyáltalán nem gond, nagyon köszönöm, hogy figyelmeztettél, mert az a hozzászólás éppen fel sem tűnt nekem ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...