Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Ubuntu Linux


Babó22

Recommended Posts

Mindenhova

Elképzelhető, h. igaz. Meg kellene próbálnod más disztribúciót is. Opensuse?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Palesz67

Üdv mindekinek!

Akad itt egy Win 8-as gép, ami eddig vígan muzsikált egy Ubuntu 13-assal a hóna alatt. Szép kék boot menüvel indult, stb...

Most kijött a 14-es Ubuntu, frissült. És nuku boot menü, nuku Ubuntu. Azt látom, hogy eddig NTFS fájlrendszeren volt közös helyen a Windows D: kötetén, viszont most nincs ott, és csak a Live Disc-kel indítva vettem észre, hogy "kiharapott" 40GB lemezterületet, és oda pakolta magát saját filerendszerrel.

Hogyan tudnám elérni, hogy a feltelepített Ubuntu megjelenjen a Boot mezőben? (EasyBcd-t próbálgattam, de nem jutottam előbbre...)

 

Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Nálam is ez volt a gond. Az Ubuntu 14 telepítője úgy elcseszi a bootsectort, hogy csak komplett formázással lehet helyreállítani. Se az EasyBCD, se a win saját megoldásai nem működnek. A linux zárolja magának. Az egyetlen megoldás a formázáson kívül, ha telepíted a grub-ot, mert azt hogy-hogy nem hagyja telepíteni.

Link to comment
Share on other sites

Dani991

Bootolj be Live CD-ről, majd terminálban a következő parancsokat alkalmazd:

sudo fdisk -l

 

A megjelenő kimeneten keresd meg azt a partíciót, ahova az Ubuntu van telepítve (pl. /dev/sda1), majd csatold fel az /mnt könyvtárba:

 

sudo mount /dev/sda1 /mnt
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

Tehát itt az első sorba sda1 helyett azt írod, ahova az Ubuntut telepítetted, a második sor végére ugyanazt, csak szám nélkül.

 

Mindez természetesen csak akkor működik, ha nincs külön partíción a /boot könyvtár.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

??? Frissített és frissen telepített rendszerrel sem volt gondom. De érdekes, hogy kettőtöknek is előjött. Mondjuk nekem volt Grubom.

Link to comment
Share on other sites

Palesz67

Dani991 megoldása próbálva. Nem sikerült...

Azért most nem fogom formázni a rendszerem, hogy utána napokat szívjak!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
[OP]Destroy-man

Valaki használja a Burg-ot Ubuntu 14.04 LTS alatt? Ma megpróbáltam felrakni, sikerült is (elméletben), de az istennek sem akar élesben működni, marad a GRUB2 helyette. A telepítés sikeres volt, MBR-t sikeressen fellülírta (legalábbis a konzol kimenetére ezt írta), emulátorból működik, de élesben nem. Sőt a módosított boot listát sem tölti be a GRUB2, csak az eredeti változatot, Burg emulátorból természetessen ez is jól működik.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
1933

Hallo Tudós társulat!

 

Az MS megint belerondított a Linux-ba! Nagy meglepetéssel tapasztalom és nagyon sokan kerestek meg, hogy a Linuxba telepített Skype nem

indítható el, mert azt írja ki, hogy a szerver nem fogadja el! No, akkor most mi lesz a sok Live CD/DVD-vel, mert ugyebár az azokon lévő Skype

nem cserélhető le. Ha újra telepítjük a legújabb Skype változatot, akkor már megint működik. Sajnos ezt a Live CD/DVD-knél minden új bekap-

csolás után el kell végezni, mert amit felrakunk, az nem marad meg rajta kikapcsolás után. Sajnos a penndrájvra rakott Live rendszernél sem

alkalmazható, mert bár egyes kisebb módosításokra emlékszik és megmarad, de ha egy új programot felrakunk, az itt is kikapcsolás után elvész.

Persze a Windowsnál nincs baj, mert ugyebár ott nem beszélhetünk a Linuxhoz hasonló, szokásos Live CD/DVD-ről.

 

Más: Nem is tudom, hogy hol olvastam az x86-os Android 4-es verzió megjelenéséről, de sikerült letölteni (199 MB .ISO fájl), majd egy CD-re

felraktam és ki is próbáltam! Működik, normál képernyőn, egérrel és külső billentyűzettel. Egy 8 GB-os pendrájvra fel is installáltam és azon

is szépen működik, igaz elég lassú a reakciója. A Google Play-ről még app-okat is le lehet tölteni rá és azok is működnek.

A vezetékes kapcsolatot nem tudtam elindítani, csak a Wifi-ről volt hajlandó elindulni az Internet kapcsolat, az eth1-ről nem.

Jó játéknak tűnik!

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Érdekes lehet az android gépi futtatása. Gondolom korlátolt, azaz nem vált ki egy asztali operációs rendszert. Hallottatok valamit az Ubuntu-s okos telefonokról? Lesz olyan?

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Van olyan. Meg egyébként is nyílt forrású, szóval szinte bármelyik droidos telefonra fordítható, amelyikhez van CyanogenMod, ugyanis a telefonos és a tábla Ubuntuk nem teljes értékű Ubuntuk, hanem Android alapú rendszerek, amire rá van húzva az Ubuntu framework.

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves Mindenki!

 

Felraktam egy 8 GB-os penndrájvra az Android 4.4r1.iso fájlból készült Live CD-ről az x86-os változatot, s láss csodát, máris volt egy tabletem az asztali gépemen, 19"-os képernyővel, egérrel kezelhetően és a Google Play-ről letölthető, eddig általam ismert és használt fájlokkal.

 

Először az volt a gondom, hogy nem volt a monitor peremén a bekapcsoló gomb és csak a Reset gombbal tudtam kiszállni belőle, de már rájöttem, hogy a kezdő képernyő, jobb oldalán a felső szélére víve az egér nyilat, majd az ott megjelenő fehér vonalat mozgatva lefelé, előtűnt egy csomó csomó ikon és a "Kikapsolás" szöveg. Erre rákattintva máris le tudtam állítani. Minden hardver elemet felismert és működött, még a hangot sem kellett beállítani. A Genius kamerát is azonnal felismerte.

 

A gép így tartalomfogyasztásra alkalmas. Próbáljátok ki, ingyenesen letölthető, csak be kell a keresőbe írni, hogy "Android x86 download". Magyarul is tud!

Sok sikert a játékhoz!

U.i.: Fat 32-re kell a pendrájvot formattálni és 2048 MB User helyet kell biztosítan (a javaslat 512 MB, de az kevés a Home számára.)

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Köszönjük a hasznos információt 1933! Egyszer hátha kedvet kapok kipróbálni.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1933

No ezek aztán jól megcsinálták!Letöltöttem az Ubuntu-Gnome-14.10-desktop-i386.iso fájlt abban a reményben, hogy végre valakinek megjött az esze és egy jól használható változathoz tértek vissza. Szépen néz ki, kijelentkezés után a Gnome Classic felület is kiválasztható. Van benne Alkalmazások zenű, Helyek a szokásos tartalommal, sőt, azt is felajánlja, hogy a régi 10.04 verziót felfrissíti a 14.10-re, megtartva az arra korábban feltelepített programokat is. Ezt csodásan megteszi, de a két (felső és alsó) panel az szilárdan ellenáll, hogy bármi egyéb feltehető legyen rájuk, kéznél legyenek.

 

Rendelkezésre áll 6 munkaterület is, de mind a két panel eltűnik, amikor magyarázat céljából megosztom a képernyőmet, megakadályozva a demonstrációt! Sőt amíg el nem tűnik, még munkaterületet sem tudok váltani. Igaz, hogy minek, mikor a felső panellel az alkalmazáslista is eltűnik és a Csíízt sem tudom elindítani!A Csííz megmutatja ugyan a Logitech kamerával látható képet, de a Skype nem tudja kezelni a kamerát, így hát nincs videó kapcsolat, mert a Csíízt sem lehet elindítani a hiányzó (eltűnő) menű miatt.

 

Ahogy itt gépelem a gedit-ben a szöveget, a szó végére érve ugatás figyelmeztet, hogy a szónak vége van és csináljak egy szóközt! Helyesbítek, ha egy betűt írok szóköz nélkül, akkor nem ugat, csak akkor, ha a mondat végére jutottam és még nem nyomtam Entert, hogy új sort kezdjek.Hogy mire ki nem terjed a figyelmük!!!! Ez aztán igen!Úgy látszik, hogy a marhaság úgy terjed, mint az ebola! Nem részletezem tovább, nincs értelme, mert ha volna, akkor nem építenének be ilyen szarvashibákat.Nem értem! Nem értik meg akik csinálják, hogy nem a két panel megléte a fontos, hanem a szerepük és a használhatóságuk, amit nyújtani tudnak! De ne hagyják ki a négy képernyő sarokban a ki-be kapcsoló pici négyszögeket sem, ha kell a hely a képernyőn!

 

JA ERRŐL JUT AZ ESZEMBE: AZ 1440X900 KÉPERNYŐ MÉRETET NEM ISMERI CSAK AZ 1258X1024-ET ÉS AZ 1024x768-AT. Szép tojásaim vannak a képernyőn a körök helyett!Mindenki próbálja ki, akit a további részletek érdekelnek.

 

MAGÁNVÉLEMÉNY!

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Nem azért, de VGA drivert telepítettél? Mert a képernyő felbontását az határozza meg, és nem a rendszer.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Jó reggelt.

Már az Ubuntu 14.04.-ben is a nyilt forráskódú VGA driver gyönyörűen beállította a monitorom felbontását. Most is azzal megy és csendesebb mint a Zárt-al. Igaz így nincs altatás, de azt tudom nélkülözni.

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Akkor az Ubuntu-Gnome más cipőben jár.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

Ja, igen azt nem írtam hogy 14.04. LTS Unity. Elnézést kérek.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Nálam virtuális gépen kellett drivert telepítenem, mert azt nem tudta kezelni a 14.04 LTS Unity. Úgyszintén nem volt sok felbontás választási lehetőség. Szóval még az sem kezel mindent. Ráadásul a nyílt driverből hiányzik pár szolgáltatás. Nem mintha virtuális gépen szükségem lett volna rá.

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Én mondjuk mindjárt gondoltam az Ubuntu 14.04 ből, hogy ez az Unity LTS. Semmi gond. Ma felraktam virtuális gépre az Uhu linux magyar fejlesztését, érdekes projekt.

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves mindenki!

 

Először is köszönöm a tippeket.

 

Másodszor, a fentiek az első próbálkozások tapasztalatait írják le.

Időközben frissítettem is és azonnal beállt magától a helyes képernyő felbontás, ahogy az az Ubuntunál már megszokott.

 

Itt az altatás is működik, de azt kikapcsoltam (mikor nem használom a gépet, akkor kikapcsolom, hogy ne fogyasszon!). A 14.04 LTS Unitynál nem is tűnt fel

ez a jelenség.

 

Az UHU Linux első Live CD-jét sokáig használtam (a Lindows után, az volt az első Linuxom), mert abban már benne volt a Skype is és nagyon szerettem (R0 Julia).

Utána egy ismerősöm adott egy SUSE 7.2-t, de azt nehéz volt használni, hamar abbahagytam. Egyébként az egyik régebbi számítógépes magazinban az eredeti UHU CD két egymás utáni példánya is mellékelve volt, ma is megvan. Nagyon szép Linux verzió gyűjteményem van, szinte az összes népszerű korábbi változatokból. Sajnos, ma már az újabb gépeken nem működnek rendesen, mindenféle gond adódik velük, főleg internet kapcsolat terén.

 

Erről jut eszembe, hogy az Magyar Tv III. Retro csatornáján ma reggel is szó volt az internet hőskoráról (1984) és az egyik közeli ismerősömmel készült interjú során beszélgettek a rádióamatőrökről, mint az első hazai kísérletezőkről, az egyetemek és kutató intézetek mellett, az internet használatának kiszélesítéséről. Ennek én is részese voltam, mint rádió amatőr, az URH sávban rádión keresztül, packet-rádió (C64) programmal jutottunk be az internet amatőrök által használt szekciójába.

Nekem is volt már akkoriban IP címem (156.x.x.x), ami a KFKI gépén és egy helyi BBS-en keresztül adott kapcsolatot nekem. Persze az internetnek a kutatóintézetek szekciójához soha sem próbáltam kapcsolódni. A hazai BBS-ekhez rádión tudtam feljutni, ahol már e-mail-eket is tudtam küldeni és fogadni. De szép is volt az! Ma is megvan még a C64 és egy fióknyi 5,5 hüvelykes floppy-n egy rakás BASIC és assembler felhasználói program. Később még a műholdakon keresztül is folytattam beszélgetéseket URH rádióval a különféle országokkal szinte minden földrészen.

Később, persze már fizetős, telefonos internet hozzáféréshez is jutottam az Elender-en keresztül, majd a kábelen TV, Internet és telefon a UPC-nél. (Most 240 Mb/s).

 

Hiába, fejlődik a világ, lesz ez még jobb is, ha megérem!

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Igen fejlődik. Azért nagyon jó, hogy a windows-ok mellett a linux-al is elszórakozhatunk, ráadásul ingyen és bérmentve. Szép ez a világ! Lehet egyszer a linux is felnő a windows mellé hardver támogatottság tekintetében. Egyébként általános használatra már most is nagy alternatíva a linux.

Link to comment
Share on other sites

1933

Hahó!

 

Hát van aki elszórakozik a Linuxszal, de sokan fő operációs rendszerként kezelik, többek között én is és csak kivételes alkalommal indítom el a Windows-ot. Sőt, van néhány olyan dolog, amit a Windows-ban nem, csak a Linux-ban tudok megoldani. Nehezen tudnám megmondani, de például az USB-ről a Windows-al még nem tudtam elindulni és kedvenc operációs rendszeremet sem tudom más gépen elindítani. A letiltott mappákhoz is hozzáférek, írhatom és olvashatom azokat.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Utóbbi része fordítva is igaz. ;)

Win-t meg simán lehet indítani USB-ről, telepíteni meg pláne.

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Valamikor régen volt az, hogy windows nem tudott usbről menni, de trüközzésel még az xp-t is tudtam usb-ről telepíteni.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Szerintem is van itt egy kis keveredés, vagy nem teljesen egyértelmű, hogy 1933 pontosan mire gondolt.

Egy telepített Windowst egy USB eszközről bebootolva elindítani nem gond.

Windowst USB eszközről telepíteni Vista óta szintén nem gond, XP-nél ehhez még kicsit machinálni kellett a telepítőkészletet.

Az viszont, hogy a Windows rendszert USB eszközre telepítsd, onnan bootolj és használd, mint a Linuxokat, no az tényleg nem volt lehetséges eddig. A Hiren féle Mini XP volt a kivétel, ami ment simán.

Ez a lehetőség igazán csak a Windows 8 óta létezik a Windows To Go telepítéssel. Ehhez hivatalosan az Enterprise verzió kellene, de van megoldás más verzióknál is, ami még használhatóbb is ráadásul a merevlemez eléréssel.

Nemrég írtam ennek egy megoldását. http://forum.pcworld.hu/index.php?showtopic=14859&st=250

 

A letiltott mappák matatása esetében pedig rendszergazdaként saját tulajdonba vétel után teljes hozzáférési jogot kell adni magunknak Windows alatt. Kétségtelen néha jól jöhet a Linux alóli törlés is.

Még ami hasznos lehet linuxos megoldások segítségével a Registry módosítása kívülről és a fiók jelszó törése, törlése.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...