Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Ubuntu Linux


Babó22

Recommended Posts

1933

Szóval és tettel, valóban rpm, ahogy már én is rájöttem időközben, mivel a Fedora is rpm-mel dolgozik, ahogy a Suse linux is. (Ha nem tévedek). A Piros Kalapot eddig nem használtam.

 

Most az egyik HDD-n a xubuntu 1210 verziója van fenn, az Is állítólag Gnome felülettel működik, azon már megy a Total Commander (Wine), de volt egy érdekes jelenség, az összes cserélhető adathordozó duplán jelent meg a baloldalon az asztal felületén. Sikerült a másodpéldányokat megszüntetni. Kissé kényelmetlen tulajdonságai vannak, mert bármit csak úgy lehet elindítani, ha a jobb egérgombos menüben a Megnyitás-ra kattintok. Persze itt is van alul egy dokkoló, amibe csak nagyon keservesen tudok bármilyen indító ikont elhelyezni. Bármilyen ablakot megnyitva a dokkoló eltűnik és nem lehet hozzáférni, bár kellene! Van benne egyéb nehézség is. Szóval a 10.04-es Ubuntut eddig semmivel sem tudtam pótolni.

Edited by KGigi
Felesleges idézet
Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves KGigi!

 

Néhány napja a 10.04 bekapcsolása után, megjelent az asztal a szokásos formában, rajta (végleges helyre) még el nem mentett fájlokkal és mappákkal, de sajnos egyetlen panel sem jelent meg. No most mit tegyek? Hol lehet ilyenkor kereskedni? Az asztalon a jobb gombos egér menüben a fájlrendszerhez úgy lehet hozzáférni, ha egy indító ikont akarok létrehozni és ott a Tallózás parancsot kiadom, egyébként ha valami még van az asztalon, akkor meg lehet nyitni a böngészőt és máris hozzá lehet férni a fájlrendszerhez. Persze így a Terminált sem nagyon könnyű megnyitni, ehhez kevés a fájlböngésző, ismerni kellene a parancssoros kezelés alapjait. Azt már tudom, hogy ha egy panel van, akkor hogy lehet a másikat visszaállítani és benépesíteni. Egyszer próbálkoztam a compizzal, de őszintén szólva nem mentem vele sokra, semmit sem tudtam vele csinálni.

 

Sajnos az Ubuntu tanfolyam nem éppen arra való, hogy ezekre választ adjon, mert a szerzők ugyan rutinos szakemberek, de a pedagógiai alapelvekkel messze nincsenek tisztában (nem is feladatuk) és fogalmuk sincs arról, hogy amit leírnak, az sok esetben Kínaiul van az érdeklődő számára, mivel a magyar nyelvnek csak az irodalmi formáját tanulták és a szakzsargont ugyan megértik, mert legtöbbször magyar szavak hangzanak el, de hogy azoknak mi az értelme azt nem tudják és sok egyéb alapvető ismeretnek híján vannak. Ezért volna jó valami ilyesmivel is foglalkozni a szaksajtónak.

 

Sok helyen van arról szó, hogy dokkoló, widget, applet, meg egyéb hasonló kellék, ami a képernyőn jelenik meg, de hogy lehet azokat gyakorlatilag elővarázsolni. Igaz hogy viszonylag régen használok Linuxot, de még eddig értelmes leírást nem találtam erre vonatkozóan. Ha ezt valaki, vagy akár te is megtudnád mondani, hálás volnék és szaporán tovább is adnám. A scriptekről is hallottam már, de a scriptben szereplő szövegből mi sül ki? A Full Circle Magazin 0-66 számait már végigolvastam, de még mindig meglehetősen hiányosak az ismereteim, mármint a Linux vonatkozásában is. Tisztelettel figyelem a sok tizenéves gyerek által beküldött <<Ilyen az én képernyőm>> képét a sok mindenféle kütyüvel felszerelve, amit ugyan én nem tennék fel a képernyőre (mert nincs rá igényem, hogy minden pillanatban megnézhető legyen), mert ha használom a gépet, akkor az ablakok úgyis a legnagyobbra vannak kinyitva, ha meg nem használom a gépet, akkor ki van kapcsolva (nem fogyaszt áramot, a mozgó, forgó alkatrészek nem használódnak el idő előtt, stb.), mert éppen mással foglalkozom és arra irányul a figyelmem.

 

A különféle szakirányú Fórumokat böngészve, bizony nem sok kedvet kaptam a hevenyészve és kemény (sokszor igen sajátos) zsargonban megfogalmazott, nagyképű magyarázatokat olvasva. A lekezelő stílus is sokszor viszketést váltott ki a tenyeremben.

 

Aki tud jó tanácsot adni, kérem segítsen. Köszönöm.

.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Ez nagyon érdekes, ilyet még nem láttam. Rákérdezek egy ismerősnél, aki Gnome-ot használ, hátha. Addig is a konzolt el tudod érni a Ctrl+Alt+F1 billentyűparanccsal (előtte felhasználónév és jelszó). A grafikus felületre Ctrl+Alt+F7-tel tudsz visszamenni. Van egy olyan érzésem, hogy itt a compiz kavart be, esetleg megpróbálhatod konzolból eltávolítani (sudo apt-get purge <csomagnév>).

 

Mit szeretnél tanulni? Hátha tudok jobb anyagot.

Link to comment
Share on other sites

1933

Nem tudom, mit nem láttál, de gondolom a fórumokon kifogásolt stílusokat. Persze azok nem itt a PCWorld fórumán voltak!!!

 

A két forró billentyű parancsot köszönöm, azonban én valami olyat szeretnék megismerni hogy az asztali elemeket hogyan csinálják és hogyan helyezik az asztalra. Pl.: ha egy panel sincs, akkor hogy lehet előhívni. A grafikus felület módosításáról olvastam valahol, hogy van egy olyasmi, mint a compiz, vagy conky, ami alkalmas ilyesmire. Ezt csak egy kifogásolt stílusú magyarázat odavetett, számomra nem érhető félszavaiból véltem kihallani, Az is érdekelne, hogy a dokkolókba hogy lehet indító ikonokat behelyezni, a dokkolót előállítani, illetve eltüntetni. Ez valamiféle hasonló eszköz, mint a panel, csak némileg másként működik. Lehet-e azt kézzel eltüntetni és előhívni, úgy, mint a felső és alsó panelnél (elrejtőgombok)? Az automatikus eltüntetést, előhívást nem szeretem, mert mindig olyankor tűnik el, amikor éppen ott kellene maradjon, vagy amikor kellene, nem lehet előcsalni. Kísérletezni csakis Live CDről indított rendszeren szoktam, a telepített rendszert nem bántom!!!

 

Időközben már találtam valamit: gconf-editor-t, azt hiszem, hogy jó nyomon járok, de amit eddig láttam, az főleg script alapon megy. Majd meglátjuk, de várom a válaszod!

 

Azt hiszem, egy kicsit mohó voltam, de ez tényleg érdekel. Előnyben részesíteném a grafikus kezelő felületet. Remélem, hogy ehhez nem kell kernelt újrafordítani! Kösz!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1933

Kedves KGigi!

 

Időközben a Full Circle Magazinban megjelent egy kitünő cikk a Conky használatáról, ami semmilyen kivánnivalót sem hagyott hátra és egyszerűen, világosan leírta, hogy lehet használni. Pompás!

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Valaki próbálta már az ARM-es változatát az Ubuntunak? APK-kat futtatja? Ha megy rajta, akkor lehet, hogy kipróbálom, de ellenkező esetben csak visszafejlődést jelentene sajnos.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Legjobb tudomásom szerint csak emulátorban tudod használni az APK csomagokat. Ez a változat annyiban különbözik a sima Ubuntutól, hogy a hagyományos DEB csomagok ARM-re vannak lefordítva.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Akkor nem fogok szórakozni vele. Natív APK támogatás nélkül elveszik pl. a GPS is, pedig az nem árt, ha van. Emulátorban nem hinném, hogy használhatóan futna pl. az iGo Primo meg az Angry Birds. :D A magyar TTS-ről meg ne is beszéljünk. Vagy rendszer szinten is tud emulálni?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Sajnálom, ezt nem tudom.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Kicsi esélyét látom annak, hogy rendszer szinten emuláljon. Elég nagy biztonsági kockázatot tud jelenteni, ha engedné. Csak felmerült az ötlet egy alternatív ARM-os rendszerre az Android helyett, de így nem az igazi. Egy táblagépet még nem tud rendesen kiszolgálni minden funkciójával.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1933

Tisztelt Olvasótársak!

 

Most éppen az Ubuntu 13.04 B4-ről indítom hozzászólásomat. A béta (béna) verzió egy 8 GB-os pendrájvra van installálva és megerőszakolva, hogy olyasmiket csináljon, mint őse a 10.04. Sajnos mindent nem tud, mert ez is le van butítva, mint a többi 10.04 kiadás utániak. Ebben visszatették egyebek között az indító ikonok 32 pixeles méretre csökkentésének lehetőségét, viszonylag könnyebb ikonokat rakni a bal-függőleges dokkolóra (mert panelnek aztán nem lehet titulálni), azonban nem lehet a Wine-nal felrakott programok indító ikonjait felrakni, csak bűvészkedéssel valahol, egy mappába elhelyezve, körülményesen lehet hozzáférni. Az egyik munkaterületről ismét át lehet tolni egy nyitott ablakot a másikra. Nem is sorolom az akadályokat tovább. Legfeljebb, azt lehet csinálni, hogy egy régi változatot használva munkára (amit már nem lehet frissíteni!) és egy ilyen, újfajta Unity-s kivitelt használni tartalomfogyasztásra, amire azért még alkalmas, mivel "Nem lóverseny!" és itt mind a rendszer, mind az Internet böngésző frissítve van.

 

Nagyon felvidultam a legújabb stabil Debian Gnome verziót (6.0.6) kipróbálva, mivel abban tényleg a Gnome Classic (valami 2.30.2) verzió működött. Nagyon lekonyult a fülem, amikor a legújabb Gebian Gnome 7 verziót töltöttem le és próbáltam ki, mert már a Debian fejlesztői is a lebutított paraméterekkel nem felruházott, hanem levetkőztetett 3.6....Gnome shell-t használják, Classic címen. Csak annyiban "Classic", hogy van neki felső és alsó panelszerűsége, de a klasszikus panelek szinte semmilyen tulajdonságával nem rendelkeznek. Zokognom kell! Az adott panelekre kattintva semmit sem lehet feltenni rájuk (lásd: Hozzáadást, ami nem működik)!

 

Nem kívánom minősíteni, "ajándék lónak ne nézzed a fogát!".

.

Link to comment
Share on other sites

Garono

Hogyan lehet leszedni az ubuntu.com-ról a 12.10-et? Nyilván nem vagyok vak, és a 12.10-es linkeket nyitogatom meg, mégis a letöltendő fájlnak ubuntu-12.04.1-desktop-i386.iso a neve. Ez normális? Ez a 12.10 akar lenni?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Nekem 12.10 a neve.

Link to comment
Share on other sites

Garono

Ez a link jó. Én azt csinálom, hogy a főoldalon a Download fülre megyek, utána a bal oldali "Ubuntu Desktop" ikonra. A következő oldalon, a "For the latest features, choose Ubuntu 12.10" mellett kiválasztom a 32 bitest (csak adatmentésre kell), rákattintok a Get Ubuntu 12.10 gombra, és már jön is lefelé a 12.04 LTS. :facepalm: Több böngészőben, több gépen is próbálva ez a helyzet. WTF?!

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Nekem ott egy "Tell us what we should do more…" feliratú oldal jön ki, ahol a letöltésre kattintva a jó változat jön le.

Link to comment
Share on other sites

Garono

Ha a NoScriptben engedélyezem a yahooapis.com-ot, akkor már a jó fájl jön le. :facepalm: Gondolom azt gondolják, ha a böngészőm látszólag nem ismeri a Javascriptet, akkor nekem biztosan az LTS verzióra van szükségem. De mondjuk első próbálkozásra Chrome alatt is az LTS jött le (csak mikor pendrive-ra akartam másolni, akkor vettem észre, hogy én nem is ezt a verziót akartam letölteni).

 

---

 

4000. (azaz négyezredik) hozzászólás. :)

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Gratulálok! :taps:

Link to comment
Share on other sites

Garono

Update: noha végül beszereztem a 12.10-et, sok értelme nem volt, ugyanis ebben a kiadásban hibás a Memtest. :fffuuu:

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Nem azért, de Memtest önállóan is letölthető. Egy kicsit kisebb méretű, így a letöltése se időigényes. ;)

Link to comment
Share on other sites

1933

Tisztelt olvasótársak!

 

Már egyszer írtam, de megint leírom: van ubuntu.hu oldal is, nemcsak ubuntu.com.

Most töltöttem le kapásból mind a 32, mind pedig a 64 bites 12.10 verziót a "main" szerverről, de a "svéd"-ről is 3,6 MB/s sebességgel jön le.

Megnézve mindkét iso fájlt a TotalCommander F3 nézőkéjével, benne van 12.10 és a 2012 10 17 1608 dátum/óra/perc a 32 bitesnél és a 2012 10 17 1836 dátum.... a 64 bitesnél.

Sőt, (csak) a torrent oldalon magyar nyelvű változatok is letölthetők. No csak azért, hogy magyarul is beszélünk.

Megjegyzem az LTS verziókat igen szigorú ellenőrzésnek vetik alá, míg a nem LTS (12.10) verziókat talán nem annyira, bár könnyű egy, s mást elnézni. A régebbi változatoknak volt kellő hosszú múltjuk, hogy a hibák előjöjjenek, de ez a Unity förmedvény még nagyom új és bizony lehetnek benne elnézések. Főként azért, mert ez nem az a kivitel, amin ember életek múlnak!!!

 

Kedves mindenkinek köszönök minden választ, vagy küldeményt , de az utóbbi időben családi teendők miatt alaposan foglalt voltam.

Link to comment
Share on other sites

eremit

Ubuntu-12.10-desktop-amd64-et telepítettem pendrive-ról win7 mellé. A sudo apt-get install gnome-shell paranccsal klasszikus Gnome felületet állítottam be. Szeretném

- a dátumot is látni az idő mellett az asztal menüsor jobb oldalán;

- szerkeszteni a boot sorrendet.

A wine alkalmazása eddig egy esetben sem sikerült. Telepítettem a wine és a q4wine programokat is.

 

Köszi!

Link to comment
Share on other sites

Dani991

A GNOME Tweak Toolt telepítsd, azzal be tudod állítani, hogy mutassa a dátumot. A bootsorrend szerkesztéséhez a legegyszerűbb, ha a Grub Customizert használod (ha jól tudom, van GRUB-hoz és GRUB 2-höz is).

 

A Wine-ból azt telepítetted, ami alapból a tárolóban van, vagy felvetted azt a tárolót, ami itt található?

Link to comment
Share on other sites

eremit

Köszi, majd kipróbálom.

Link to comment
Share on other sites

eremit

Tweak Toolt telepítettem, de nem jelenik meg sehol, semmilyen menüpontban, újraindítás után sem. A Grub Customizert nem találja sem a szoftverközpont, sem a Synaptic. :( De azért köszi, Dani991!

Az hiszem, újabb másfél, két évre ismét beszüntetem a linux-projektemet.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...