Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Ubuntu Linux


Babó22

Recommended Posts

1933

stabipapi

üzenet 2012. szeptember 15. 17:10

 

Kedves stabipapi!

 

Miután megírtam az üzenetet www.szoftverbazis.hu-ról letöltöttem az "aida32ee_393.exe" fájlt és a wine segítségével felraktam. Hogy hogyan, hát így:

 

Ubuntu 10.04, amin a wine 1.22... már fenn volt. Az exe fájl az asztalon, jobb gombos katt és ott megnyitás a Windows Program loaderrel. Persze előtte, a jobb gombos menüben, Tulajdonságok, majd Jogosultságok és itt a kis kockába pipa, (engedély a végrehajtásra). Enélkül nem megy. Mintha a Windowsban lennél. Az asztalra ki kell tenni egy indító ikont, amit majd a felső panelre kell feltenni, de az asztalról is indítható. Olyan mintha a Windowsban volnál! A Linuxos C meghajtón a Program Files Mappában van egy mappája és ha azt egy pendrájvra másolod, akkor akár Wine-os Linuxon, akár Windowson el tudod indítani. Nagyon fájintosan működik!

 

Sok sikert hozzá! Szóban egyszerűbb lenne megbeszélni és kérdezni is lehet.

 

Ja! Ha van 4 GB RAM-od, akkor egy Ubuntu Live CD/DVD-n ki lehet próbálni, először a Wine-t, majd utána az Aidát kell feltenni. Úgy is működik, de újraindításkor elvész.

 

HAHÓ.

 

Kedves KGigi! Köszi a tippet, megnéztem! Nagyszerű, de aki az Aidához szokott, annak is járjunk a kedvébe.

.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

1933.

Tisztelt Uram!

Kipróbálom a leírtakat, remélem nekem is sikerülni fog.

Újfent köszönöm a segítségét.

 

KGigi.

Neked is köszönöm a segítséget, bár ahogy néztem a leírást nagyon úgy fest hogy ez meghaladja az én ubis tudásomat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
[OP]Destroy-man

Ubuntu alatt hogyan lehet konzolba csõvezetéket írni? Errõl van szó: | (AltGR + W). Nekem nem akarja beírni, pedig vizsga feladatok megoldásához alap dolog lenne.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A probléma az Ön készülékében van.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Nem teljesen, mert VirtualBoxban futtatott Ubuntuval nekem is volt olyan élményem, hogy elmúlt az összes AltGr-es billentyûkombináció. Az egész hóbelevanc újraindítása megoldotta.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Köszönöm a tippet. Újraindítás után már nekem is mûködik. :) Egyébként nálam is VirtualBoxban fut.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Virtuális géprõl nem volt szó :lol: Ott nekem bármelyik operációs rendszerrel elõfordultak már ilyenek.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1933

Tisztelt olvasótársak!

 

Elõször megörültem, utána meg majd megõrültem, amikor megláttam az Ubuntu Gnome 12.10 desktop remix verzió megjelenését, amit azonnal letöltöttem és DVD-re égetve, fel is installáltam egy facér HDD-re.

A vélemények megnézése és elolvasása után (sok szépet és jót írtak róla) nekiláttam a szelídítésnek.

 

Mondanom sem kell, hogy az, hogy Gnome az valahogy nem stimmel, mert a kinézése ugyanolyan, mint a "kutyaközönséges", pórias Unity felületû, normál ubuntu 1210-nek. Más ugyan a háttérkép, de megjelenése és tulajdonságai nem sokban térnek el.

 

Az egyik legnagyobb bánatom, hogy távoktatás céljából a Skype képernyõ megosztáskor szinte semmi sem mûködik, pedig igen fontos lenne, hogy az éppen oktatottnak a teljes képernyõt lehessen mutatni, vagy az Õ képernyõjét látni és így elmagyarázni, hogy mit és hogyan lehet tenni, a kezét megvezetve. Van ugyan egy beépített Ubuntu tartozék képernyõ megosztás, de az olyan komplikált, hogy azt elõször meg kellene tanítani, hogy használni tudja a kezdõ (jelszó, azonosító, stb.), mivel a Skype esetén semmi ilyet sem kell csinálni, mert a kívánt mûveletet szóban is sikeresen le lehet vezényelni, ha a kezdõ már be tudott jelentkezni a Skype-ra.

 

Az Ubuntu weblapján szépen leírják, hogy mit kell még telepíteni a rendszerbe, hogy a szinte klasszikus Gnome felületet kapjuk, illetve beállíthassuk, de mindez úgy el van rejtve, hogy egy programozáshoz nem értõ, de rutinos Ubuntu felhasználó sem tudja megoldani a feladatot.

 

A mostani fejlesztési elvek szerintem homlokegyenest szemben állnak a Linux szabad szoftver jellegével és szellemével, mert igaz ugyan, hogy a hozzáértõk keze nincs megkötve és azt csinálnak, amit akarnak, de azt már tisztességtelen dolognak tartom, hogy kifejezetten megkössék a felhasználók kezét, hogy rájuk erõltessék a számítógép használati módját és rákényszerítsék a fizetõs szolgáltatásokra a felhasználókat azok után, hogy végre sikerült egy igencsak felhasználó barát kivitelt létrehozni és erõbõl megszüntetni annak további fennmaradását, piszkos anyagi érdekekbõl.

 

Azt is meg kell jegyeznem, hogy akinek nem tetszik, az ne használja, de ez megint csak az eredeti Ubuntu eszmének mond ellent.

 

Ebben az eredeti 1210 Gnome új remixben úgy el van rejtve a beállítások lehetõsége, hogy eddig, a szorgos kutatás ellenére sem találtam meg a grafikus beállítást lehetõvé tevõ "valami" hozzáférését, mivel ilyen jellegû megnevezést sehol sem találtam benne. A különféle felhasználói vélemények pedig azt taglalják, hogy miket kell telepíteni, majd azokkal beállíthatók a kívánt paraméterek. Amit találtam, ott egyes paraméterek beállítása "kínai nyelvre" hasonlító, csak a "Guruk" által értelmezhetõ, karakteres kifejezéseket tartalmaztak, amiben a "true" és "false" kifejezések is szerepeltek, de ezeket nem lehetett átírni, csak egyes kockákba tett pipákat lehetett betenni, illetve kivenni, ha az ember azok értelmezését megérthetné.

 

Valaki meg tudná mondani, hogy egy normálisan mûködõ panelt hogy lehet elhelyezni benne és egy felesleges látszólag semmire sem alkalmas díszítõ elemnek tûnõ elemet hogy lehet eltávolítani?

 

A munkaterületek jobboldalról beúszó lóméretû jelzése, ami csak mutat valamit, minek van ott, amikor a felsõ "nem panelen" megjelenõ munkaterület szám is ott van. Az újabb munkaterület persze csak akkor áll rendelkezésre, ha benne valamit kinyitunk, s azt is meghatározza, hogy mikor melyikbe lehet valamit elindítani! Minek? Mert ha valamit kinyitok és mellette mást is, majd az eredetit kitörlöm, úgyis abba a munkaterületbe helyezem el, amelyikbe akarom. Akkor meg minek kell a felhasználót valamire rákényszeríteni? Na nem vagyok egy "dafke" típus, de azért huncutkodni és gonoszkodni szabad. Nem? Fõleg azután, hogy egy jól mûködõ rendszert, fáradságos munkával tönkretettek? Magyarázza meg valaki, hogy miért????

 

Nem vagyok a fejlõdésnek ellensége! Sok mindent lehet fejleszteni, de amit egyszer jól megcsináltak, azt nem szabad eldobni.

 

Itt nem arról van szó, hogy leragadjunk egy megoldásnál, hanem ha kell és találunk valami jobbat, azt ki kell dolgozni és felajánlani, de a választás lehetõségének lehetõvé tételével. Valami nem azért jobb, mert másképp néz ki, hanem azért jobb, mert lehetõvé teszi az újdonságok használatát anélkül, hogy a régi, hasznos és értékes tulajdonságokat is használni lehessen, ha valakinek csak az kell és az újabbnál már nem találja meg azt, amire szüksége van.

 

Nagyon egyszerû! Mivel a rendszer alapja ugyanaz, a megjelenési forma más, a felhasználási terület is eltérhet. Ha a kettõt egybe lehet fogni és a két változat közül választani lehet, akkor minden igényt kielégít. Ha nincs egybe dolgozva, akkor mindkettõt, külön-külön kell hozzáférhetõvé tenni és mindenki csak azt használja, amire szüksége van. Fejleszteni csak az újat kell és ami közös a kettõben, azt közösen lehet korrigálni. Nem logikus? Ha ingyenes,

akkor legyen is az, ne kapcsoljanak hozzá fizetõs szolgáltatást azért, hogy az embereket becsapják az ingyenesség szlogenjével, holott az nem is ingyenes. Ez tisztességtelen.

 

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Az alternatív Ubuntu a Gnome 3.6-ot használja már a telepítéskor, az ég világon semmit nem kell csinálni vele. Te még valószínűleg a 2.x-et használtad, azért nem ismered meg.

 

Egyébként nem tartom szépnek, hogy az Ubuntu oldalán utalás sincs sem a Gnome-os változatra, sem az egyéb Ubuntu-ra épülő rendszerekre...

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

"Egyébként nem tartom szépnek, hogy az Ubuntu oldalán utalás sincs sem a Gnome-os változatra, sem az egyéb Ubuntu-ra épülő rendszerekre..."

Hát én se, át is pártoltam a KDE-s verzióhoz...

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Én már legalább egy éve a Kubuntut használom, sokkal szimpatikusabb.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Hát én se mostanában váltottam ;) , amikor kijött adtam neki egy esélyt de fél óránál tovább nem bírtam... :D

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves jagdtigger!

üzenet 2012. október 24. 20:25

 

IDÉZET: "Egyébként nem tartom szépnek, hogy az Ubuntu oldalán utalás sincs sem a Gnome-os változatra, sem az egyéb Ubuntu-ra épülő rendszerekre..."

 

Hááááát! "Nem árt, ha valaki olvasni is tud!"

 

Ugyanis én is úgy szereztem róla tudomást, hogy beírtam a Firefox-ba az "ubuntu.hu" szöveget és ütöttem egy ENTER-t.

Kijött az oldal és elkezdtem "skrollózni" lefelé és ott láttam meg a "Megjelent az Ubuntu GNOME Remix 12.10" felirat, szép piros színnel és jó nagy, ló betűkkel, alá is húzva.

 

Utána már csak a linkeket kellett követni, letölteni, stb. Ezután jött csak a panaszom tárgyát képező történet.

 

No, nem azért reklamáltam, mert egyáltalán nem lehetett használni, de nem nyújtotta azt a kényelmet és szolgáltatást amit elvártam tőle, mert ugyanazok, akit egy jót alkottak, azokat a főnökük megbolondította. Bocsánat, lehet, hogy azok is szentségelnek közben? Persze nekik könnyű a dolguk, mert "maszekban" a saját használatra szánt rendszert azért biztos, hogy nem rontották el. Meg vagyok győződve arról, hogy esetleg maszekban közre lehetne bocsátani (esetleg más név alatt, hogy a főnök ki ne rúgja) egy olyan verziót, ami a bejelentkezéskor megengedné a választást az "új, butább" és a "régi, okosabb" verzió között. Persze az "új butább" kategória csak vicc, mert az is rendelkezik többlet szolgáltatással, de megcsonkítva nagy részét a régi jó szolgáltatásoknak, tulajdonságoknak.

A fenébe azzal a "fizetőképes kereslettel" egy ingyenes szoftvernél, hogy mégse legyen ingyenes!

 

Aki ilyeneket csinál, annak a levegőért is kellene fizetni, de sokat!

 

Ja! Én maradok az Ubuntu 10.04-nél, amíg támogatják, addigra majdcsak észre térnek azok, akik diktálják a trendet! AMEN!

 

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Ööö azt én írtam, nem jadtigger. Az ubuntu.com-ot néztem, a magyar oldalt eszembe sem jutott megnyitni. :upsz:

 

Egyébként én is az Ubuntu 10 után váltottam, mert nem bírtam elviselni a Unity-t, csak először nem Kubuntura, hanem Debian stable-re. Iszonyú sokat szívtam vele, néhány hónap után kivágtam. Viszont a Debiannal használt KDE felületet megszerettem, úgyhogy ezúttal a Kubuntu és a SuSe közül választottam. Mostanra a Kubuntu talán a leghosszabban használt rendszerem az XP után, és mivel a KDE nagyon gyorsan, ráadásul egy általam jónak talált irányba fejlődik, nem hiszem, hogy a közeljövőben váltanék. Talán neked is megérhet egy próbát. Ha elsőre túl csicsásnak találod, emiatt ne aggódj, több választható skin is van.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

CrossOver

 

Csak ma, Linuxra és iOS-re is ingyenes a CrossOver! Én már be is újítottam :) Ha valaki nem ismerné, ez az egyetlen emulációs megoldás, ami alatt mûködik a Microsoft Office.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Wine alatt nem megy? Én mondjuk utoljára talán 2004-ben használtam linuxot, akkor még mûködött azalatt az Office 2003. A mostani gépem nem kompatibilis a linuxal, így ki se tudom próbálni.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Nem, Wine alatt nem megy sem a 2007, sem a 2010. A 2003-ról fogalmam sincs, az kövület.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Libre Office ;) . Kimentem pdf-be és utána mindenütt ugyanúgy jelenik meg...

 

 

Megoldva, telepítettem egy másik kinézetet kínomba, már csak azt nem tudom az miért nem jegyzi meg ha a leveleknél oszlopokat(téma, csatolmány, stb.) veszek el... :bizonytalan:

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Hmm?

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Thunderbird szívat, bocs az érthetetlen hozzászólás miatt de kicsit este van már... :upsz: Leírom a rövid verziót. Alap skinnel nem akart megjegyezni egy megjelenítéssel kapcsolatos beállítást se, feltettem egy 2003-as office utánzat skint, így egy részét megjegyezte. Egyedül azt nem ha az üzeneteket felsoroló ablakból kivettem pár oszlopot(dátum, témacsoport stb). Az az érdekes hogy most a sokadik(nem számoltam de tíznél több az fix) újraindítás után jó lett :pislog: .

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves Vadásztigris ("jagdtigger")!

 

Ezúton kérek bocsánatot a tévedésért az idézet félreértelmezése és a kommentárok miatt!

 

Kedves KGigi!

 

Ami a Gnome újabb verzióit illeti, a két utolsó verzió is le van töltve és lemezre van égetve, de a 12.10 Ubuntu Gnome verzió az, ami kritikám tárgyát képezi. Az se különb a Deákné Vásznánál!

 

Nem az a baj vele, hogy az a Unity-t használja, vagy a Gnome-ot, hanem az, hogy mindkettőben megölték a régi jó tulajdonságait és lehetőségeit és ráadásul, mindkettő éppen olyan bugyuta és szűkkörűen használható, a legjobb tulajdonságokat hagyták ki belőle és egy ordenáré külcsínt, asztal elrendezést tettek bele. Megkurtították a beállítási lehetőségeket és az egész kezelést rendkívüli módon megnehezítették! Az új kivitel a Windows 8 vérszegény és tehetségtelen utánzata! Lehet, hogy ezzel akartak "konkurálni" az MS-nek?

 

Mint azt már korábban is jeleztem, a Linuxal való első találkozásom a KDE-t használó UHU linux Live CD volt, amit imádtam, mert minden kéznél volt, minden jól működött és bármelyik gépen, na meg eleve rajta volt a Skype is, felismerve a kamerát, a mikrofont, stb. Ezek után találkoztam az Ubuntu Gnome verzióval, ami jobban tetszett, különösen a Magyarubi változat, ami magyarul beszélt és a Skype is rajta volt, no meg minden olyan egyszerű volt a kezelést illetőleg. Az újabb Ubuntu KDE verziók pedig nagyon sok borsot törtek az orrom alá! Azt hiszem erről már folytattunk némi eszmecserét és kaptam tőled néhány jó tanácsot.

A (Gnome-os) Debiannal sincs sok ellenérzésem, de ott meg a Wine problémái zavarnak, ugyanis a CD-s szótáraim a Windows alá készültek és eddig csak az Ubuntu Gnome verzióival tudtam használni, s ez nekem, mint többnyelvű műszaki fordítónak létkérdés, függetlenül attól, hogy már több éve nincs megrendelésem (az embereknek nincs pénze!). Amíg az Ubuntu 10.04 Gnome verzió használható, addig nincs gondom, mert azon mindent tudok csinálni, amit akarok és amire szükségem van.

Mellesleg kacérkodom a Win 8 megvásárlásával, ha az csak 9 e Ft.-ba kerül, mert annyit azért megér, már csak a másokkal való, kompatibilitási okok miatt is. XP-ből is van 4 db Hologramos lemezem, számlával együtt. Az egyik SP1-es XP Home feláldozható.

 

A Win 8 3 hónapos érvényű verzióját tegnap este raktam fel az egyik HDD-re. Csicsás, pofás, de párja az Ubuntu 12.04 és 12.10 változatoknak, vagy talán még nehezebb a kezelése, főleg egérrel és billentyűzettel. Majd kipróbálom a ClassicShellSetup.exe programot.

.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Nem használtam az új Gnome-ot, így erre nem nagyon tudok mit mondani. Amikor annak idején használtam, elsõsorban az volt a bajom, hogy hiába volt nagyon hatékony, kinézetre olyan volt, mintha egy óvodás csoportot használtak volna designer-nek. Arról nem is beszélve, hogy az alkalmazások semmilyen koncepciót nem követtek, mindenben minden máshol volt, más ikonokkal, ráadásul legtöbbször jelentõsen túlbonyolítva, ami megnehezítette azoknak a funkcióknak a használatát, ami a felhasználók 90%-ának elegendõ. Gondolom ennek a felismerésébõl lett a Unity, csak azzal meg jelentõsen átestek a ló túloldalára.

 

A KDE ezzel szemben nagyon átgondolt, az alapoktól kezdve úgy van megtervezve, hogy ez egy alkalmazáscsomag, és nem csak egy egyszerû platform. Tény, hogy korábban sok probléma volt vele, és néha még most is vannak idegesítõ bugok, de az elmúlt két verzióval nagyon sokat léptek elõre, tényleg ég és föld a különbség. Widget is sokkal több van, amik a panelekkel is kombinálhatóak, így gyakorlatilag teljesen testre szabható a rendszer anélkül, hogy az egységességet megbontaná az ember. Én például nem a hagyományos tálcát használom, hanem egy Windows 7 szerût. Azt is érdemes tudni, hogy a legutóbbi verzió óta a GTK-s alkalmazások már nem szállnak el segmentation fault-tal, ha az alapértelmezett, és így a KDE-s alkalmazások nagy része által használt oxygen felülettel vannak indítva. Így pl. trükközés nélkül használható a Gimp vagy a Geany. Én tennék vele egy próbát, de te tudod. Már csak azért is, mert ugyanazt a Wine-t használja, mint az Ubuntu, így jó eséllyel mennének a szótáraid.

 

Szerk.

Ugye nem azt a Wine-t használod Debianon, ami az apt-ról lejön? Az egy ezer éves sz.r. Add hozzá szoftverforrásként a Wine sajátját, és szedd le a legújabbat.

 

@jagdtigger

Hát erre nem tudok mit mondani, a Google sem ismeri a problémát :S

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1933

Kedves KGigi!

 

Szokásomhoz híven, böngészés közben találtam néhány számomra új, Gnome alapon mûködõ operációs rendszert.

 

Említésre méltó a GhostBSD és a Fuduntu. Ezeket próbáltam, meg a viszonylag új UHU Linux 2.2 változatot.

Ezekbõl a Fuduntu volt a legígéretesebb, mert magára a Live DVDrõl indítva a Wine 1.4-et fel lehetett rakni és szintente egyenértékû volt az Ubuntu 10.04-gyel (Gnome 2.32 felület). Az alsó panel egy dokkoló, de oda is lehet normál panelt tenni.

 

Nekem a Skype hiányzik és fogalmam sincs, hogy milyen csomagokat használ, mert a .deb csomagokat elutasítja és sehol sem találtam erre való utalást.

 

Az UHU az uhu csomagot használja és valamikor KDE volt, most Gnome-nak tûnik, de Yast telepítõt használ és nem tudom, hogy ez hogy van! Ez nekem nem új, mert valamikor, a kezdetben sokáig ezt használtam KDE-vel.

 

AGhostBSD is Gnome felületû, de nagyon kacifántos a kezelése a telepítõnek. Egyébként más tekintetben a Gnome az uralkodó és ez a rész szépen áttekinthetõ. Wine és Skype, meg gparted nem volt található hozzá. Valami olyasmit említett, hogy nincsenek a repository URL-ek beállítva.

 

No, majd még nyomozok utána.

.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Persze, hogy nem eszi meg a deb csomagokat, ugyanis rpm kell neki :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...