Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Ubuntu Linux


Babó22

Recommended Posts

payskin
Kérem szépen javítani, ha lehet a második blokk elején. Köszönöm előre is!

Persze, ki is javítottam.

 

[...] a május 10. 19:55 keltű, a Unityvel és a 12.04 LTS-sel kapcsolatban írt, hosszú, pontokban felsorolt tulajdonságokra vonatkozó reklamációk azok, amik talán megmagyarázzák azt ami rossz benne!

Ok, idézem onnan:

 

Nem lehet 4 munkaterületnél többet beállítani (én nem tudok).

Okkkké, én itt nyilván kilógok a sorból, mert nekem 1 volt Windows alatt is, még nem tudtam rájönni, mire tudnék használni akár 4-et.

 

Nem lehet a függőleges panelre indító ikont felrakni, csak úgy, ha elindítok egy programot és odaragasztom a jobbgombos menűben.

Ezt minden további nélkül megoldottam a Sublime Text szövegszerkesztővel. Úgy fogalmaznám át, hogy egyszerűen nem lehet, túrni kell hozzá.

 

Csak egyetlen ikont tesz fel a wine programoknál, de másikat már nem és ha elzárom a programot, akkor már nem lehet indítani onnan.

Bocs, de ezt a Windows programokat futtattok a Linux alatt dolgot nem vagyok képes megérteni. (Miért nem használsz Windowst, pláne, ha ennyi bajod van a Linuxszal?) És tekinthető ez egyáltalán annyira általános esetnek? Nem lehet, hogy a Canonical mondjuk nem szimpatizál a Wine-nal? (Meg a Debian sem, ahogy olvasom.)

 

[...] verejtékes munkával lehet megtalálni egy-egy programot a rengeteg ikontömegben, ahol az ikon alá írt megnevezés apró betűkkel van feltüntetve és ezt képzeljük el olvasni egy 4x8 cm-es kijelzőn!!!!!!

4x8 centis kijelző????? Tudomásom szerint az Ubuntut asztali és hordozható gépekre fejlesztik, nem táblákra vagy mobilokra! (Illetve most már mobilra igen, lásd Ubuntu for Andorid, de ott is nagy monitoron kell futtatni.) Én full HD-ban nézem.

 

Na mindegy. Egyelőre leginkább a Terminal ablakban pötyörészek vagy kódot írok, úgyhogy nem tapasztalom a bosszúságokat.

Link to comment
Share on other sites

KGigi
Okkkké, én itt nyilván kilógok a sorból, mert nekem 1 volt Windows alatt is, még nem tudtam rájönni, mire tudnék használni akár 4-et.

Kettőnél többre még nekem sem volt szükségem, de annyit rendszeresen használok. Annyira, hogy miután Linuxon megszoktam, a Windowsomra is eszkábáltam egy második virtuális asztalt.

 

Bocs, de ezt a Windows programokat futtattok a Linux alatt dolgot nem vagyok képes megérteni. (Miért nem használsz Windowst, pláne, ha ennyi bajod van a Linuxszal?) És tekinthető ez egyáltalán annyira általános esetnek? Nem lehet, hogy a Canonical mondjuk nem szimpatizál a Wine-nal? (Meg a Debian sem, ahogy olvasom.)

 

Én is Wine-ozok, mert nincs az az isten, hogy én még egyszer Windowst használjak elsődleges rendszerként. Nyilván ízlések és pofonok, nem megyek bele a Win-Linux-Apple vitába. Viszont bizonyos programokat nem lehet megkerülni. Ilyen a TeamViewer, az MS Office (bár az pont nem megy Wine-ban, csak Crossoverben, ami fizetős), és még van pár. Illetve van egy csomó játék (szinte az összes, amiben nincsen lemezvédelem), ami tökéletesen megy Wine-ban. Akkor meg minek telepítsek ezért egy Windowst, amiért ráadásul fizetni kell?

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves Balázs!

 

A május 18. 11:07 bejegyzésemre vonatkozó észrevételeidre válaszolok.

 

1. Köszönöm a javítást.

2. Fordításnál a forrás szöveg ugyan a fordított szöveggel együtt jelenik meg ugyanazon a képernyőn(ez két ablak egymás alatt), de nagyon jó, ha több szótárprogram van nyitva egyidejűleg (normál és műszaki), grafikus program a képek feliratozásához, vagy szkenneléshez, internet browser esetleges idegen nyelvű szakszöveg tartalommal (mindegyik egy-egy külön munkaterületen). A munkaterület váltás csak egy gyors kattintás, míg a Unity-nál legalább kettő od és kettő vissza, nem említve a várakozást, hogy a függőleges panel előjöjjön!

3. A függőleges panelre a wine esetén csak egyetlen egy ikont enged meg és ha volt is, akkor azt bezárás után eltünteti még akkor is, ha megtartását a panelen beállítottam. A megmaradó egyetlen ikon nem indít semmilyen wine programot, csak van!

4. Sok (17) HDD-m van legalább a felén van Windows és Linux is, 3 kivételével (külsők) mind rackban dugaszolható! 5 db legális windows XP-m (hologramos lemezekkel, prof és home) és office 2002 és 2007. Csak Linux-szal megyek ki az Internetre, a widows-t csak frissítem. Néha muszáj azt használni, de a Linux kényelmesebb és nagyon jó munkakörnyezet. A Gimp nem olyan kézreálló mint a Lide 50 szkennerhez adott PhotoStudio5, egyszerűbb használni és ha ezzel megy a szkennelés, akkor szebb és nem maszatos a szkennelt kép, mintha a linux-os szkennelő programmal használom. A windowsban a digitális fényképezőgép drájvereit feltelepítve nem tudok képeket letölteni a gépről, a Linux-ban csak rádugom az USB-re, máris tőlti le és nem kérdez semmit!

 

No ezért nem használom mindenre a windowst!

 

5. Az Ubuntu használja probléma nélkül a wine-t, az a Canonical partnere! Azzal nincs is probléma! Biztos vannak programok, amiket kifejezetten Windowsra írtak, s nem mind működik Linux/wine környezetben. A baj az, hogy a Debian-t nem kifejezetten azoknak írják, akik a kevert üzemet folytatják és a wine, ami az Ubuntu-ra készül, az nem biztos, hogy megy a Debian-on is, mert ott még egy jóval korábbi verzióra van .deb telepítő csomag.

6. Az jó, ha valaki full HD-s képernyőn nézi a mobilt, de van-e minden mobilhoz egér és billentyűzet? De jó annak, akinek van pénze egy mindent tudó mobilt és egy otthoni gépet megvenni! Amikor még sokat dolgoztam, még nem volt okos telefon, a tablet-et pedig csak a SciFi filmekben láttam.

 

A KGiginek: engem érdekelne, hogy hogyan lehet több munkaterületet csinálni az XP-ben. Nekem meg kellett venni a windowst mert mivel munkaidő után fordítottam 1970-től, csak legális szoftvert lehetett használni és akkor meg is térült. Az egyes vett gépeken meg ott volt az operációs rendszer is. Az 5. az MSI netbookkal jött és most azon is másodiknak Ubuntu van.

 

Köszönöm az észrevételeket!

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Jó eséllyel a grafikus kártya driverében lehet ilyet csinálni. A Catalyst még egymás alá is tudja pakolni õket a képernyõn, ha éppen olyanod van. Van célprogram is, de teljesen esélytelen, hogy eszembe jusson a neve.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Az normális, hogy elindul az Update Manager, azt mondja, van 42 update. Már ezen meglepődtem, mert 2 hete van fent az Ubuntu, és akkor minden frissítést feltoltam.

 

Mondom, toljad. De nem, mert nincs internet. Nincs internet? Akkor honnan tudod, hogy update van? Firefox elő, van internet. Akkor Details. --> A magyar szerveren nem találjuk azt hogy.

 

Na jó, akkor átállítom a Main szerverre. Keress update-et. 123 update van, 81 mega! :o

 

WTF!

Link to comment
Share on other sites

Razak_255

Elsõ aranyszabály:

Magyar szerverrõl ne kérj frissítést soha! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1933

Kedves Balázs!

 

2012. május 30. 23:22 keltû bejegyzésedre vonatkozóan megjegyzem, hogy én is tapasztaltam olyasmit és amit jelzett, hogy frissíthetõ, mégse rakta fel. A frissítések egyikét kijelölve megnéztem a frissítések leírását és kiderült az oka. A frissítés kész van, de még hiányzik hozzá valami jegyzék, aminek hijján az adott frissítés nem telepíthetõ.

A Beállításokat megpiszkáltam, hogy ne ajánlja fel mindig a disztribúció frissítést, nehogy tönkretegye a szépen mûködõ rendszeremet olyan frissítésekkel, amitõl hasonlítani kezd a Unity felülethez.

Annak ellenére, hogy 2013-ig támogatást nyújtanak (frissítést is), de azt nem mondták, hogy frissítés címén esetleg olyasmit változtatnak, amitõl egyes szolgáltatások megszünnek, vagy megváltoznak. Ebbe nem megyek bele.

 

Ezt úgy tudom megelõzni, hogy idõnként, amíg még ugyanúgy mûködik, csinálok egy ISO Backup Live DVD-t és ha bármi elromlik benne frissítés után, akkor telepítem az intakt rendszert és letiltom a további frissítést.

 

Korábban kérdezted, hogy a sok panasz miatt miért nem a Windowst használom? Erre KGigi is válaszolt, de én nem megyek szörfölni soha többé a Windowsal, csak a Firefox-al és Linuxal. Azt is rendszerint Live DVDvel (remastersys-el készül az eredeti, telepített rendszerrõl és csak az van benne, amit engedek neki) és menteni pendrájvra, vagy külsõ HDDre. Nem kerül pénzbe a vírusírtó, nem kell tûzfal. DVD-t nem lehet internetrõl átírni, ha jól tudom. A DVD-n meg semmi ellopható sincs. Van hozzá clamav is, ha kell.

 

Link to comment
Share on other sites

1933

KGiginek!

 

Ezer Bocs! Köszi a választ! (Windows több ablak)

Elbambultam.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
payskin

Hoppácska of the Year!

Valve announces Ubuntu port of Steam, Source engine, and Left 4 Dead 2

 

The company is also looking at porting additional titles to the platform.

 

link

Link to comment
Share on other sites

Dani991

:igen:

 

Phoronixon már egy ideje írkálnak errõl, már napok óta jönnek az információmorzsák. És szerencsére más disztrókat is támogatnak majd, nem csak Ubuntura lesz elérhetõ. Én ennek örülök igazán.

Link to comment
Share on other sites

1933

Balázsnak!

2012. július 17. 16:36

 

A játékgyártók persze hogy ugranak az Ubuntu-ra, mert népszerû. Persze ha a népszerûség olvad, akkor a klasszikuson is futni fog.

Mindez nem támasztja alá 12.04 sikerét hosszútávra. Majd meglátjuk. Lehet, hogy a felhasználók elfelejtik az elõnyöket. Sajnos!

 

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves KGigi, vagy másik Linux Guru!

 

Most szólt egyik ismerõsöm, hogy elfelejtette a jelszavát az Ubuntu 12.04-ben. Eredetileg csak egy betûbõl állt, mert tyúkesze van, nem emlékszik arra sem, hogy 5 perccel elõbb mit mondtam neki. Igen szelektív a feledékenysége.

Szereztem egy módszert, hogy hogy lehet rootként bejelentkezni és új jelszót beállítani, de valahogy annyira zsargon, hogy én sem értem (egyik fórumon találtam). Szeretnék segíteni neki, ha valaki értelmesen elmondja, hogy mit lehet csinálni, mert amit eddig feltelepített azt távvezérléssel segítettem és szeretnék egy újratelepítést megúszni, mert mindig önállósítja magát és elõre akar dolgozni, de azt rosszul csinálja és akkor kezdhetjük elölrõl.

 

Nagyon megköszönnék egy értelmes magyarázatot!

 

(Ezt már beírtam a Magazinnál, de inkább ide tartozik).

 

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves KGigi!

 

Köszönöm a linket, majd lefordítom a tartalmát magyarra és elküldöm az érdekeltnek.

Ha a magyar szöveg kell valakinek, vagy ide bemásolom, vagy oda küldöm, ahová javasoljátok.

 

Még egyszer köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

1933

Kedves KGigi!

 

Hozzá az elõbbihez:

 

A megadott szöveg szerint jártam el, kipróbáltam egy Ubuntu 12.04 LTS-en és NEM MÛKÖDÖTT!

 

Lehet,hogy én vagyok béna, de ahogy bementem a ROOT részre, minden úgy történt, ahogy leírták, DE: a végén kiírta, hogy nem sikerült a mûvelet és ennyi!

 

Minden maradt a régiben. A saját telepített rendszeremen egy másik jelszót próbáltam ráerõszakolni. Sajnos. Fogalmam sincs miért nem sikerült. Egymás után, több napon, egyszer naponta ismét szó szerint ugyanazt írta ki és nem ment. Még gondolkodom, hogy mi lehet az oka annak, hogy nem tudom a régi jelszót így megváltoztatni. Nem merem tanácsolni senkinek, mert hülyének néznek.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1933

Hello Jay!

 

Hát bizony az első, vagyis a Recovery (Helyreállítás), ott a # promptnál először a ROOT, majd passwd és felhasználó név, majd kétszer az új jelszó, ekkor a hibajelzés. A reboot már nem is jelentett semmit.

 

 

Te mit szólsz hozzá SkyBird (Égi Madár)? Kérdés az előző lapon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
uliandim

Hogyan tudom telepíteni az új kernel 3.5.3 Stable?

Link to comment
Share on other sites

Razak_255

Frissítéseknél automatikusan frissülni fog majd

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1933

stabipapi üzenet 2012. május 4. 7:33

 

Aki látja, legyen szíves adja át!

 

Azt kérdezte, hogy tud-e valaki egy Aida 64 szerû programot Linux alatt a hardver adatok megnézésére.

 

Van ilyen (most találtam meg): Ubuntu Live CD-vel be kell bootolni, terminálba be kell írni az "lshw"

parancsot (telepített esetben "sudo lshw"), erre az Enter lenyomása után kiírja a gép minden

hardver adatát részletesen. Ez kijelölés után szöveg fájlba elmenthetõ és tanulmányozható (az eredmény

átirányítható fájlba is "sudo lshw >myconfig.txt gedit myconfig.txt" formában.

 

"Jobb késõn, mint soha!"

.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

1933.

Köszönöm a segítséget és a fáradozást.

Igazából az Aida szerû programok senzor adatai érdekelnek. Linkelek két képet. Amilyen sensor értékeket látok Win alatt, olyanokat szeretnék Ubi alatt is. Tehát nem a kimondot hardver infó kell. Bocs elég félreérhetõen fogalmaztam akkor,a kérdés feltevésénél. Egyébként miért hajtja jobban a gépet az Ubi mint a Win? A proci is jobban pörög, illetve a hõfok is magasabb?

http://www.kephost.com/view3.php?filename=...kuxxnhzkopc.png

http://www.kephost.com/view3.php?filename=...38ctvuah7rn.png

 

Link to comment
Share on other sites

Razak_255

Egy problémám van:

Barátnõm vett a Vateráról egy 8 gigás pendrive-ot.

Sem az õ Ubuntu 10.04-e. Sem az én 12.04-em nem ismeri fel. A pendrive tuti mûködik, mert Windows alatt remekül lehet használni.

Követelmény alatt Linux 2.6 volt.

Link to comment
Share on other sites

1933

stabipapi Küldve: 2012. szeptember 6. 8:45

 

Azt, hogy mikor nagyobb a hõfejlõdés, azt nem tudom megmondani!

 

Azt pedig nem hiszem, hogy a Linuxhoz készült programok ugyanolyan sorrendben és ugyanolyan adatokat adjanak vissza, mint azok, amiket egy másik ember a Windowshoz készített. Mivel a hardver milyenségét adják meg, annak kell a két adatot összehasonlítani, aki erre kíváncsi. Nem?

 

Rutinos Linux felhasználó vagyok, de ha más nem válaszolt a kérdésedre, akkor ennyivel kell megelégedned, sajnos!

 

A BIOS-ban pedig úgy emlékszem, hogy a gép üzemi paraméterei (hõmérsékletek, stb. megtalálhatók, ha nincs erre külön program a Windowsban. Van még a Sentinel.exe program a Windowshoz, ami a merevlemezt vesézi ki, ugyanezt az Ubuntuban a Lemezkezelõ (Rendszer/Adminisztráció/Lemezkezelõ) is tudja.

 

A "sudo lshw" szöveget a terminálba (Alkalmazások/Kellékek/Terminal) beírva és Entert ütve kiírja a gép hardverének adatait.

Azért nem töltöm fel, mert szöveget nem fogad el, de Te is meglátod a tiedet, ha megcsinálod. Szabályosan kijelölhetõ és fájlba menthetõ.

Ennyi.

.

 

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

@Razak: Próbáld megformázni Linuxból a pendriveot. Hátha csak ennyi baja van. Ha a partíció kezelő nem látja eszközként, akkor próbálj meg keresni hozzá drivert.

Link to comment
Share on other sites

stabipapi

1933.

Köszönöm a segítséget.

Annyira nem fontos a dolog, csak hozzászoktam hogy Win alatt csak odapillantok és már látom is a fontosabb értékeket.

Wine alatt már próbáltam de nem igazán tudtam mûködésre bírni.

Mindenesetre nagyra értékelem a segítséged és a gesztust.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...