Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Ubuntu Linux


Babó22

Recommended Posts

moyirto

Lehet, hogy azt kis 'mdb' ( :?: ) fájlt nem kell melléégetni?

Csak az iso fájlt rakjam a cd-re? /pcworld dvd-rõl csinálom./

 

üdv

Link to comment
Share on other sites

aty

Isot kiírni szokás, nem rárakni egy cdre. Magyarán nem cdrõl bootolsz... Nem tudom különben miért nem jó pcworldnek hogy nem bootolhatóvá teszik a dvdt, hanem csak ráraknak egy isot valahova...

Link to comment
Share on other sites

Doc

Hali!

Tetszett az ubuntu 5.10-es verziója, így most a 6.01 felrakásával próbálkoztam. Anno egy 2 Gb-os lemezen ment az 5.10, de sajna zsinórban (1 óra alatt) 3 winyóm ment tönkre (az egyik le is égett). Megdöbbenve tapasztaltam a szöveget a telepítõben, hogy 2 gb minimum a gyökér könyvtárnak, és legalább 250 mb swap kell neki :gonosz: . Eddig úgy tudtam, hogy a Linuxnak nincsenek nagy igényei (ugyebár windows kp 1,2 gb fullra pakolva).

Tudtok valami olyan disztribúciót, ami felmegy egy 1,3 gb-os lemezre?

kösz!

 

Doc

Link to comment
Share on other sites

moyirto

Doc: az UHU nem kisebb?

Link to comment
Share on other sites

aty
Hali!

Eddig úgy tudtam, hogy a Linuxnak nincsenek nagy igényei (ugyebár windows kp 1,2 gb fullra pakolva).

Igen fapadosan, nulla programmal annyi a Windows. Linux 2 gigabájt mindenféle programmal, profi desktopkörnyzettel, itt a különbség...

 

Link to comment
Share on other sites

Babó22
Hali!

Tetszett az ubuntu 5.10-es verziója, így most a 6.01 felrakásával próbálkoztam. Anno egy 2 Gb-os lemezen ment az 5.10, de sajna zsinórban (1 óra alatt) 3 winyóm ment tönkre (az egyik le is égett). Megdöbbenve tapasztaltam a szöveget a telepítõben, hogy 2 gb minimum a gyökér könyvtárnak, és legalább 250 mb swap kell neki :gonosz: . Eddig úgy tudtam, hogy a Linuxnak nincsenek nagy igényei (ugyebár windows kp 1,2 gb fullra pakolva).

Tudtok valami olyan disztribúciót, ami felmegy egy 1,3 gb-os lemezre?

kösz!

 

Doc

 

 

Egy Debian fapadosan

 

( fapadosan=karakteres felületen )

Link to comment
Share on other sites

aty

Belefér egy teljes grafikus felület is akár. Slax is például 200megás Kdevel, bár nem tudom mennyire van tömörítve. De kétlem, hogy hatodára sikerült csökkenteni :D

Debiant nagyon nem ajánlom, ha kevés a hely. A függõségkezelése rengeteg fölösleges dolgot ránt magával. Inkább a Slackwarere érdemes ránézni. Vagy ott a Zenwalk teljes Xfce környzettel, és tényleg minden feladatra egy programmal. Utána kell nézni és próbálkozni mi fér fel. De Debian "fapadosan" 200 mega maximum, szóval arra ráhúzva egy KDEt esetleg, se haladhatja meg ezt a méretet, és akkor még a legrosszabb függõséggekkel teletûzdelt disztróval próbálkozunk.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Benoc

Sziasztok! Ubuntu linuxot szeretnék feltenni egy számítógépre. Valamennyit használtam már linuxot, (SuSE) de ott a YaST2 megoldotta. Az ubuntu 6.06-os verziójával próbálkoztam, de sajnos elég kevés sikerrel. Grafikus felülettel, minden végig is ment, de a telepítő 15%-nál kiírta, hogy a fájlrendszer formázása meghiúsult :pislog: Próbáltam többször is, de mindi ezt írta ki. Azt hittem, hogy a cd-vel van baj, de nem azzal volt. Ekkor a letöltött file-ra gyanakodtam, de azse :( Ma Babó22 barátom küldött egy Kubuntu 6.06-ot, de ezzel is ugyan ez a hiba :( A gépemmel lehet valami baj? Légyszives segítsetek!

Link to comment
Share on other sites

aty

Esetleg az alternate cdvel próbálkozz.

Link to comment
Share on other sites

Benoc

Ok. Kösz a választ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Benoc

Hello! Elég béna vagyok, nem tagadom, de sehogy sem tudok rájönni, mi a root jelszó :( Mindennel próbálkoztam már, de nem megy :( Nem emlékszem mit állítottam be, de tán nem is kért csak felhasználói jelszót. Mi az alapértelmezett root-jelszó? :upsz:

Link to comment
Share on other sites

Greene

sudo passwd root

 

Alapból ugyanis nincs beállítva a root jelszó, neked kell megadnod mint sudoer a fenti módon. Ilyenkor elkéri a te felhasználói jelszavadat, és csak utána tudod kétszer begépelni a root-ét.

Link to comment
Share on other sites

Benoc

Köszönöm szépen!

Link to comment
Share on other sites

aty

De minek van rá szükség?

Link to comment
Share on other sites

Benoc

Például programokat telepíteni? :)

Link to comment
Share on other sites

Babó22

Nemrégiben kijött az Ubuntu Linux 6.10 Edgy Eft. Lehet frissíteni, tölteni le, rendelni CD-ket ezerrel :bezsong:

Link to comment
Share on other sites

aty
Például programokat telepíteni? :)

Az Ubuntu egyik alapelvét veszed éppen semmibe.

Ott a sudo, tessék használni. Nem véletlenül nincs beállítva root password az Ubuntuban...

 

Link to comment
Share on other sites

Benoc

Bocs, aty, nem értelek :upsz: Én sudo-t használom. Lenne még egy kérdésem: kubuntut használok, de csak mert nincs meg az ubuntu. Gondoltam átfrissítek gnome-ra. Próbáltam a sudo apt-get install ubuntu-desktop-ot, de ez nekem túl nagynak tûnik (718MB) aztán feltettem a gdm-et, de nem tudom használni :S a K-meüben van egy olyan pont, hogy : Beállítások-> Bejelentkezõ ablak (bejelentkezõ ablak tulajdonságai), de ha rámegyek, nagyon tölt, és kiad egy ablakot. parancs: gksu gdmsetup, és kéri a jelszót a következõ sorban, megadom, erre tovább tölt, és eltünik. Ha kijelentkezek nem lehet kiválasztani a gnome-t.

Nem tudom mi a baj. Ha nem fárasztalak titeket nagyon, légyszi segítsetek!

Link to comment
Share on other sites

aty

Én nem értelek. Mi szükséged volt/van a root felhasználóra?

 

Kdmbõl nem próbáltad elindítani a Gnomeot?

Link to comment
Share on other sites

Greene

@Babó: Ma voltam éppen Ubuntu konferencián, és úgy tájékoztattak, az edgyre nem lesz már shipit. Nekem mondjuk még a Dapper se jött meg, pedig már két hónapja várom. Mindegy, sikerült máshonnan szert tennem egy 32 bites kiadásra.

Azért én nem ugrok egyből neki az edgynek. Megvárom vele a többieket.

 

@Benoc: Biztonsági okokból van ez a macera a root felhasználóval. Az első felhasználó akit létrehozol automatice tagja lesz az admin csoportnak, és a saját jelszavával tud működni, mint sudoer.

Link to comment
Share on other sites

Benoc

Köszönöm, hogy ennyiszer elmondtátok, hogy mire jó a sudo, de megértettem elõször is :upsz: Újra feltettem, de most már az ubuntut, most is arról írok.

@Greene: Azt mondod nem érdemes átfrissíteni Edgy-re?

Link to comment
Share on other sites

Babó22

Nem azt mondta. Érdemes, mert lehet lesz egy frissebb kernel. Csak nem lesz ingyen CD-rendelés. Magyarul, nem lesz gyári ingyen nyomott szép grafikájú borító. Hanem neked kell letölteni.

 

Én nem értelek. Mi szükséged volt/van a root felhasználóra?

 

Azért van rá szükség, mert a legtöbb Linux disztribúció csináltat a felhasználóval telepítés közben egy root felhasználót. Például Fedora, Red Hat, Debian és így tovább. És azt hitte, hogy az Ubuntu is kér root felhasználót. De most már tudja, hogy nem kell átjelentkezni root-nak, hanem szépen beírja, hogy sudo dpkg -i valami.deb. Tulajdonképpen arra volt szüksége, hogy feltelepítse a GNOME-ot.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Állítólag belenyúltak az init-be az edgynél és most valami upstart nevü cucc fog felhúzni mindent. Kevesebbet kell majd szenvedni a különféle szolgáltatások újraindításával, és a függőségeket is kezeli. Ja és az XGL helyett AIGLX van benne alapból.

 

Ubuntu konferencia vélemény:

 

A szervezés elég gyatra volt, én legalábbis jelentkeztem mégse voltam a listán rajta. De azért befértem. CD-t is kaptam meg Linuxvilágot is. Sajnos megkeverték az előadásokat, így a Printing in Linuxról lemaradtunk kollégámmal.

 

Ubuntu aperitif: Köszöntő előadás, főleg az ubuntu történetéről szólt, a kiadásokon át az edgy-ig. Ez tetszett.

Ubuntu és a WiFi: Wireless előadás. Szó volt arról, hogy milyen chipseteket támogat a Linux (Prism, Atheros, Intel), és egy aktuális bolti kínálatból mely kártyákat lenne érdemes megvenni. De nagyjából általánosságokról beszélt a srác, semmi olyan nem volt amitől hanyatt vágtuk volna magunkat, főleg, hogy a chipeknél se volt teljes a lista, mert ő a Prism-t 802.11b-be sorolta, holott a PrismGT az már 802.11g.

Biztonságos munkaállomás Ubuntu alapokon: Messze ez volt a legjobb előadás, persze itt is általánosságban beszélt az előadó srác. De fel volt építve az előadás, és érdekes volt.

 

Összességében jó volt az Ubuntu konf. Nem is számítottam nagy szakmai előadásokra, hiszen sokaknak nem lett volna érthető. Számomra semmi újat nem mondtak szakmailag.

Hiányzott a merchandise, nem volt se póló, se bögre. A Kiskapu kiadótól voltak kint, és 15-25%-al olcsóbban adták a könyveket. Nekem mondjuk a magyar Linuxos könyvekkel rengeteg bajom van, és iszonyat lenyúlásnak tartom az összeset.

Link to comment
Share on other sites

Babó22

Bár a Linux táborban voltak hasonló elõadások délutánonként. Itt vagy Debian GNU/Linuxon-on vagy Ubuntu-n csinálták az elõadásokat. Az elsõ a Debian csomagkezelés volt. Érdekes volt, de ez haladók számára nem új. Aztán Chillispot meg vezeték nélkülis hálózat kialakítása. Ez is érdekes volt. Aztán volt Virtuális szerverekrõl volt szó. Szerintem ez volt a legérdekesebb. Aztán Postfilter/Postfix-rõl volt szó, és utánna hálózati gonoszságokról volt szó. Minden nap egy elõadás. Csak azért írtam ide, mert a legtöbbjüket Ubunturól valósították meg.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_1

Sziasztok!

 

Ma kipróbáltam az Ubuntu 6.10-es verzióját. Nagyon tetszik és érdekel is a linux, mert suliban ez éven kezdtük el tanulni. Azt is merem már lassan állítani, hogy értem is amit tanultunk és kezdem átlaátni a gondolkodását :) Persze van még mit tanulnom rengeteget...

 

Azt akarom kkérdezni, hogy van Ubuntuban olyan hogy eszközkezelõ? Olyan mint Windows-ban. Azért mert kíváncsi vagyok, hogy felismeri-e a hálókártyámat, ami WLAN-os. Vagy hogy kell azt megnézni? Ha felismeri akkor lehet, hogy lesz a Windows-omnak egy lakótársa! :P:D :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...