Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Linux: pro és kontra


andrewdr

Recommended Posts

andrewdr

Sziasztok,

 

3-4 éve minden évben párszor nekiveselkedtem a linuxnak, eddig felemás tapasztalatokkal.Anno egy dobozos SuSe 6.3 volt az elsõ alany, szakkönyvekkel együtt.A laptopomra akartam egy gyors, jó rendszert telepíteni, kíváncsi voltam a linux tudására.Tesztelésnek jó volt, hamar meg kellett tanulnom a konzol használatát, kernelfordítás, stb., ugyanis a hardverfelismerés nagyon nem sikerült a rendszernek (hangkártya, winmodem, tv-out,LCD kijelzõ stb.).Keményen kûzdöttem, próbálkoztam, de néhány hét után fájó szívvel vissza kellett telepítenem a WinXP Professionalt.

A késõbbiekben újra és újra próbálkoztam a WinXP mellett, UHU-val, késõbbi SuSe verziókkal, Mandriva 2005LE-vel, de az egyre jobb tapasztalatok ellenére, még mindig nem volt az igazi a rendszer.

Pár hete elhatároztam, hogy a munkahelyemre viszem a régi gépem és fõként irodai munkákra linuxot telepítek rá.Feltettem az 5 cd-s SuSe 10-et, és elõször sikerült egy linux rendszert úgy telepítenem, hogy minden hardvert jól felismert és beállított.

Felbátorodtam, az otthoni gépre az XP mellé feltettem az Ubuntu 5.10-et, hasonlóan jó tapasztalatokkal (kivéve a pppoeconf konzolos beállítást).

Kár, hogy még nem tudja a linux kiküszöbölni a win. használatát, jó lenne, ha már csak néha-néha kellene átváltani az XP-re a linux mellett.

Mi a véleményetek errõl?

A következõ hozzászólásban leírom az általam tapasztalt elõnyöket és hátrányokat.

Link to comment
Share on other sites

Greene

VMware van Linuxra is, az alól pedig simán megy egy XP is. Tehát át lehet véglegesen térni, és gondolkozom is rajta. ;)

Link to comment
Share on other sites

andrewdr

Linux kontra Windows

 

1. menet:

Erõforrásigény, stabilitás: Bár az újabb linuxoknak egyre nagyobb az erõforrásigénye, ebben a mûfajban sokkal jobbak a windowsnál.

 

2. menet:

Hardverkompatibilitás: Számomra eddig az XP sokkal jobb volt ezen a téren, de újabban nagyon feljött a linux (sõt...).

 

3. menet:

Hálózat: A linux világa, nekem nehézségeim vannak vele XP és linux alatt is (de ez, azt hiszem az én hozzá-nemértésem miatt van).

 

4. menet:

Internet: A linux mindent tud, én már egy ideje Xp alatt is Firefoxot és Thunderbirdet használok, de nagy bánatom, hogy a Skype nem az igazi Linux alatt, és ez nagy baj(nekem).

 

5. menet:

Grafika: Szoros verseny, Photoshop-Gimp kérdés.Sokan dícsérik a Gimpet, de, bevallom nekem a Phsp jobban kézre áll.

 

6. menet:

Multimédia:Itt, azért vannak gondok linux oldalon.Jó a Mplayer, de beállítani nem egyszerû (nekem nem sikerült, nem játszik teljes képernyõn pl.).Videószerkesztés: linux alatt nem megoldott a Canopus kártyám használata.

 

7. menet:

Iroda:Nálam az OpenOffice bizonyíték, nem ígéret... :)

 

8. menet:

Játékok: Azt mondják, ebben jobb a Windows. Nem tudok igazán állást foglalni, mert nem vagyok játékos.

 

Pontozással gyõz...?

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

Jó kérdés, és a válasz, mint a legtöbb esetben, személyre szabott.

A felhasználónak tisztában kell lennie, hogy mire szeretné használni, és mit vár el tõle. Ideális esetben ezt meg tudja oldani 1 operációs rendszerrel. Rosszabb esetben mindkettõre szüksége van.

Használtam mindkettõt, és a mostani grafikus felületekkel gyakorlatilag alinux is használható úgy, mint egy windows. Erre talán a Mandriva alegjobb. Aztán van olyan is, ami fõleg a szakiknak van kitalálva.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Mindkettõ. Attól függ, mire kell.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

aty
Linux kontra Windows

 

2. menet:

Hardverkompatibilitás: Számomra eddig az XP sokkal jobb volt ezen a téren, de újabban nagyon feljött a linux (sõt...).

 

 

6. menet:

Multimédia:Itt, azért vannak gondok linux oldalon.Jó a Mplayer, de beállítani nem egyszerû (nekem nem sikerült, nem játszik teljes képernyõn pl.).Videószerkesztés: linux alatt nem megoldott a Canopus kártyám használata.

Egzotikus hardwareket leszámítva sokszor jobb a helyzet Linux esetén, mivel nem kell telepítés után még drivercdket pakolgatni.

Mplayer problémádra: a video kimenetet Xv-re állítsad.

Link to comment
Share on other sites

Greene

A linux mellett felhoznám még azt, hogy nyílt forráskódú.

Link to comment
Share on other sites

Drone-4EB

Mostanában nem igazán játszom... Így aztán maradt a linux, windowst talán már egy jó hónapja nem indítottam...

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko
Egzotikus hardwareket leszámítva sokszor jobb a helyzet Linux esetén, mivel nem kell telepítés után még drivercdket pakolgatni.

Sokszor, csak az a fránya Canon ne lenne. :P

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Mindkettõt használom, de a Linuxszal még csak 1 éve foglalkozom.

Akkor indíom el, ha filmet nézek, meg babrálgatok a neten.

Link to comment
Share on other sites

Linuxbarát

Az a legfontosabb, hogy a felhasználó milyen munkára szeretné a gépét befogni.

Otthonra, illetve kisebb irodához nyugodtan használható a Linux. Ha a Linuxos szoftverkínálat nem elegendõ, vagy játszani is szeretne a felhasználó, akkor a Windows lesz számára az ideális.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

Csak Linux ;)

Link to comment
Share on other sites

pindrus

HMMM!! Canon szkennerem van,nem is ismerte fel az Ubuntu. :fal::Sír: És még láma is vagyok a linuxhoz.Nem baj,majd talákok erre is valahol valami doksit,sokat letöltöttem már tanulgatok, olvasgatok.Marad az xp is,mert fõként az FPS megy nálam,tudom linuxon is megoldható.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

A SuSE felismerte a Canon scanneremet. :)

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

pindrus

Van itt más is.Vajon-vajon a Leadtek WinFast TV 2000XP TV kártyám mikánt fog nekem mûködni Ubuntu alatt?Gyanítom sehogy sem, csak ha mélyebben értenék hozzá.Ugyanis a leadtek oldalán semmi utaló jel nincs arra,hogy Linux alatt miként kell bekonfigurálni.Gondolom marad a fórum,meg ilyesmi.Tegnap azt olvastam valahol hogy a Canon meg nem is támogatja a Linux használatát,de ezek szerint a Leadtek sem.Persze tudom,Linux alatt is meglehet ezeket a dolgokat oldani,gondolom konzolosan.Na látjátok,ezért van az,hogy Linuxosok vagytok 5%-an,Winesek meg 95%-an.Persze engem már érdekel a dolog annyira,hogy nem rettent el,úgy is addig töltögetem a doksikat,olvasgatok.tanulgatok míg rá nem jövök,meg persze kérdezgetek.DE az Xp.még sokáig is maradni fog.Azért Billi is sokmindent jól csinált.Csak beteszem a driver cd.-ét,és nemsoká az eszköz mûködik,míg Linux alatt,dselectezünk,meg muntolgatunk,meg/etc/apt/source.list fájlt bûvölünk mint hindu a kígyót.Persze nem kötelezõ semmi.Nem tetszik a felépítés?Tanuljak többet majd a kernelre olyan Linuxot építek amilyet akarok.Persze azért a Windowssem habostorta,tegnap olvastam,hogy ha egy bizonyos szinten tudod kezelni a Linuxot,hasonló tudás kell az Xp kezeléséhez is,és fordítva is igaz.Nem tudom én az biztos,rég használom a wint.nagyon sok mindent megtudok oldani benne,és alatta.Linuxhoz meg láma vagyok,most van idõm tanulgatni itthon vagyok Tp.-én.Igaz a nátha miatt van olyan csõlátásom,mint egy bányalónak,de azért olvasgatok,tanulgatok,figyelek.Aztán majd csak felrakom egyszer az ubuntut,még a live cd.-ét nézegetem amit a Wörld adott.Bocs,hogy hosszú lett. :pislog::bezsong:

Link to comment
Share on other sites

aty
Ugyanis a leadtek oldalán semmi utaló jel nincs arra,hogy Linux alatt miként kell bekonfigurálni.Gondolom marad a fórum,meg ilyesmi.Tegnap azt olvastam valahol hogy a Canon meg nem is támogatja a Linux használatát,de ezek szerint a Leadtek sem.Persze tudom,Linux alatt is meglehet ezeket a dolgokat oldani,gondolom konzolosan.

 

DE az Xp.még sokáig is maradni fog.Azért Billi is sokmindent jól csinált.Csak beteszem a driver cd.-ét,és nemsoká az eszköz mûködik,míg Linux alatt,dselectezünk,meg muntolgatunk,meg/etc/apt/source.list fájlt bûvölünk mint hindu a kígyót.

A gyártókról beszélsz, õk támogatják a Wint és a Linuxot nem. Nem a Windows érdeme, hogy next-next-finishel telepíthetsz egy drivert, a gyártó készített hozzá telepítõt, ezért lehetséges. Linux alatt ha van hozzá driver, két kattintással telepítheted az rpmet, anélkül, hogy next-next-finisheket nyomogatnál, ehhez azonban kell hogy a _gyártó_ készítsen drivert. Ennyi.

 

Különben ha ennyire úgy érzed, hogy nem a te világod ez a "konzolos telepítés" nem tudom miért Ubuntut akarsz felrakni. Ott a Fedora, Suse, UHU, Mandrake stb. válassz közülük. Mert ahogy elnézem kifutnál a világból ha meglátnád, hogy az Ubuntunak nem grafikus a telepítõje.

 

Az 5%-ról meg(inkább 1, de ez mindegy.) Néha esküszöm jobb, hogy csak ennyien használják. A Linux arra nem jó, és nem is lesz jó soha, hogy Pistike egyedül felrakja, és összewarezolja. Pistike csak le fogja szarozni az egészet, mert Windows alatt ez így meg úgy mûködött, és a Linuxos megoldás nehéz, pedig csak gondolkodásmód kérdése. Pistike azonban hozzászokott a Wines gondolkodáshoz, és nem lehet neki megmagyarázni, hogy Linux alatt sok minden logikusabb helyen van. Így Pistike csak rossz hírét kelti a Linuxnak "szakértõ" haverjai körében...

A gondolkodásmódról pedig annyit, hogy Linuxos fejjel sokkal könnyebben, biztonságosabban és egyszerûbben használható egy Windows. Csak néha falakba ütközik az ember a rendszer zártságából adódóan.

Link to comment
Share on other sites

Halasi Miklós

Én például alapból Windowsos vagyok és bosszant a Linux más logikája. Pontosabban azért bosszant, mert nem ismerem, csak használom. Más gondolkodásmód. Tény, hogy van linuxhoz sok szép grafikus felület, de a sokféleség miatt nem lesz olyan egységes, mint a Windows. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

aty

Grafikus felületnél pont azért jó mert sokszínû. Mindenféle igény kielégíthet.

 

A Linux "összedobáltsága" inkább a konfigfájloknál jön elõ. Nincs olyan egységes szerkezet, mint Windows alatt az .ini fájlok felépítése. De ez meg nem szabad, hogy számítson egy átlag felhasználónak. Ettõl csak a rendszergazdák és programozók tépik a hajukat.

Link to comment
Share on other sites

Drone-4EB

Rendszergazdák és programozók pedig a Windowson is tépik a hajukat. Néha. Nekem pont ezért tetszik a Linux sokféle grafikus felülete, ha van valami komolyabb erõforrás-igényû alkalmazás, vagy épp fejlesztek, akkor egy egyszerûbb felület, ha meg csak böngészés/filmnézés/stb, akkor befér a látvány is mellé...

Link to comment
Share on other sites

Halasi Miklós

Hát azért manapság már XP-re is vannak érdekes felületek, sõt, a régebbi Windowsok is átalakíthatók voltak, de sajnos az igaz, külön erõforrás lekötésével sikerült csak.

Link to comment
Share on other sites

pindrus

Nos kedves aty,nagyon jól tudom,hogy milyen felülettel telepít az Ubuntu,hiszen az elmúlt napokban csak errõl olvasgattam.No és ha nincs a hardvereimhez driver akkor ne használjam õket.Azért nem fedora,mert azt abszolút nem ismerem,nem suse,mert az -az ált.vélemény hogy egy nagy monstrum,és labiris.Nem én mondom,több helyen is ezt olvastam.Azért nem UHU,mert nem tartják stabilnak.Azért nem Mandriva mert nem megfelelõ a magyarnyelvû támogatotsága,én meg nem vagyok hajlandó egy ismeretlen rendszert idegen nyelven baggatni.Azért Ubuntu mert teljesen ingyenes,és megtetszet a live cd.kipróbálásánál.Sokat olvastam mennyire felhasználóbarát,és különben is most erre vagyok rákattanva.A pistike korszakból rég kinõttem sõt a gyrekeim sem fogják összevarezolni,mivel az egyik 20.éves a másik pedig 16.éves.A windowsra is ugyan csak vigyáznak,és mondhatom többet tudnak róla mint én 42.éves fejjel,pedig én is 8.éve foglalkozom a számtekkel,igen ám de õk már beleszülettek ebbe.Atól függetlenül,hogy beleszülettek,lekörözöm õket mert mindig a szaklapokat olvasgatom,ugyan is ez a hobbym.Viszont én inkább hardveres vagyok,ami annyit jelent,hogy egy kosár szarból is tudok mûködõképes gépet csinálni,volt már rá pl. nem egyszer.Azonkívül eljárok sok mindenkihez oprendszereket telepíteni,beállítani,programokat konfigurálni.Minden nagyképûség nélkül mondhatom,nem sok meglepetést tud már nekem okozni a windows.Szóval szeretném megtanulgatni a linuxot is minimum ennyire.Tudtok-e valami helyet ahol az ubuntunak a felhasználói kézikönyvét magyarul meglehetne szerezni,ha igen segítsetek.Elõre is köszönöm.Bocs,ez megint jó hosszú lett. :megölel: UI.:Sokmindent megtapasztaltam már a stámtech. világában,de még sohasem futott ki a világból.A problémák azért teremtõdnek... na miért is?? Hát,hogy megoldjuk.És amire én azt mondom,hogy megoldom,az meg is lesz.

Link to comment
Share on other sites

aty

Légyszíves tagold amit írsz, és olvasd el a postod mielõtt beküldöd, tele van hibákkal.

 

Nekem mindegy mit raksz fel, te döntésed, de akkor ne parázz rajta, hogy milyen lesz.

Az ilyen instabil dumát meg ne vedd be, amíg nem láttál valamit.

 

http://ubuntu.hu/index.php?title=Speci%C3%A1lis:Allpages

http://ubuntu.hu/index.php?title=Kateg%C3%B3ria:Hogyanok

 

Ubuntu kalauz, 5.04-hez, értelemszerûen a tartalma hasznosítható 5.10-hez is.

 

Jó olvasgatást.

Link to comment
Share on other sites

pindrus

Köszi a segítséget.Tényleg vigyázok már a helyes szövegre,szóltak érte már többen is.Igen,mert csak írok aztán meg klikk, már küldöm is.Az-az oldal meg :oké::istenvagy:

Link to comment
Share on other sites

pindrus

ÁÁááááááá...aty,isten vagy.Ezek az oldalak apukám,tiszta paradicsom.

Link to comment
Share on other sites

andrewdr

Sziasztok,

 

Nagyon örülök, hogy egyre többen vannak (vagyunk) olyan Windows felhasználók, akik egyre nyitottabbak a Linux világa iránt.

Azon is el lehetne egyébként gondolkodni, hogy az állami cégek mennyi pénzt költenek Windows oprendszerekre és irodai programokra.Egy ilyen nem túl gazdag országban, mint szép hazánk, megfelelõen összeválogatott hardverekkel nagyon stabil, jó hálózatos rendszereket lehetne építeni, talán kissé kevesebb pénzbõl. :)

 

Apropó, hardverkompatibilitás: nemrég a SuSe 10 volt az elsõ oprendszer, beleértve a Windowsokat is, amelyik név szerint felismerte a Belinea monitoromat (nem plug & play, vagy hasonló), és az Ubuntu 5.10 is nyomtat, scannel, pendrive-ot kezel mindenféle driver utólagos telepítése nélkül.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...