Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Fotósuli


ProFiler

Recommended Posts

nagygabor

Ha jól tudom, akkor a RAW a közvetlenül a szenzorról érkező adatok. A TIF egy képformátum. Nem vagyok benne biztos, de ha minden igaz, akkor tömörítésmentes?

Kérdések:

1. RAW-ból milyen formátumban lehet menteni? Programfüggő?

2. Miben érdemes képeket csinálni, ha kb A2-es méretben akarom kiplottolni őket?

3. Van valami minőségi különbség Egy Fine JPEG és a TIF között? (mondjuk a fenti méretben)

Esetleg tegyek fel egy RAW képet?

Link to comment
Share on other sites

cereal180

Ha jól tudom, akkor a RAW a közvetlenül a szenzorról érkező adatok. A TIF egy képformátum. Nem vagyok benne biztos, de ha minden igaz, akkor tömörítésmentes?

Igen.

 

Kérdések:

1. RAW-ból milyen formátumban lehet menteni? Programfüggő?

A legtöbbször JPEG, de ha lehet akkor BMP-be, vagy TIFF-be érdemes menteni.

 

2. Miben érdemes képeket csinálni, ha kb A2-es méretben akarom kiplottolni őket?

TIFF

 

De ehhez jó nagy felbontás kell. 8 Mpixel talán elég.

 

3. Van valami minőségi különbség Egy Fine JPEG és a TIF között? (mondjuk a fenti méretben)

Hajjaj

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

A TIFF egy univerzális, hardvertõl független, tömörítetlen kéformátum. A RAW viszont egy nyers adatállomány, kiterjesztése gyártófüggõ. Ez utóbbi esetében az elkészített képet a fényképezõ elektronikája nem dolgozza fel, 12 bites (vagy akár 14-es) színcsatornát használ, veszteséges tömörítés nélkül elmenti a memóriára. A kép alapadatait tartalmazza. RAW-ból jó képminõség csak utómunkával hozható ki. A TIFF viszont a fényképezés után azonnal feldolgozásra kerül, 8 bites adatként. A RAW-ot a végén érdemes TIFF-é alakítani (feldolgozás után). Képminõségben ez a sorrend: JPEG 8bit/szín, TIFF 8bit/szín, RAW TIFF 8bit/szín, RAW TIFF 16bit/szín. A JPEG viszont a képfeldolgozás után még átesik egy veszteséges tömörítésen.

 

@ nagygabor:

1. Mindegy, de JPEG-ben nincs értelme. Csakis a TIFF ajánlott.

2. Akár JPG-ben is készítheted, magas felbontás mellett. Azt nem fogod megérezni, mert A2-es mérethez már minimum egy 20 MPixeles gép kellene. (Cereal, 8 MPixel 300dpinél csak 30 cm-es képhosszúsághoz elég! Azaz alig több, mint egy A4-es lap.)

3. A Fine JPEG azt jelenti, hogy a gép (majdnem*) a legkissebb veszteséggel tömöríti a képet. A TIFF meg egyátalán nem tömörít!

 

* A Super Fine lenne a JPEG-nél a legjobb.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

No, akkor képminőség szempontjából rendesen kikupálódtam. :D

Nézzük a gép tulajdonságait. Vagyis néhány beállítási dolgot. Manual üzemmódban szerettem fotózni a régi gépemmel is (Nikon Coolpix 4300). Megpróbálkoztam ezzel is, de van pár sötét folt. Lehet, hogy nagyon lamert kérdések leszenk.

ISO fényérzékenység: 80-400-ig. Itt melyik az érzékenyebb? Hogyan(hova) használjam őket?

Exposure? Ha ezt piszkálom, akkor világosabb és sötétebb lesz a kép.

AUTO Bracket? Ennek hatására pl 3 képet csinál egymás után gyorsan.

Van még az F érték, és a másik, amit tudok állítani, de nem tudom, hogy mi pontosan. Ezeket a két görgővel tudom állítani.

Csak azért kérdezem ám, mert nincs a géphez magyar nyelvű használat, mert külföldön vettem. Még angol sem... ;)

Köszi előre is a válaszokat, remélem nem vagyok kiakasztóan lamert. De jobb inkább kétszer megbizonyosodni a dolgokról.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

ISO: A 80-as a legkisebb fényérzékenység. Ezzel kapod a legtisztább képfelületet. A 400-asnál már nő a képzaj.

Exposure: Ezt a fényviszonyok határozzák meg. Be kell állítani az expozíció meghatárózó paramétereit - a megvilágítási időt és a rekesznyílást.

AUTO Bracket: A kép egyszer exponál, és három különböző színegyensúlyú kép készül.

Az F a rekeszt jelöli. A görgővel valószínűsítem, hogy a záridőt tudod variálni.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Na és csak hogy ne én kritizáljak, felteszek néhány tegnap készült képet, melyeket a 90-300 mm-es Canon teleobjektívvel készítettem.

 

1. kép

IPB kép

2. kép

IPB kép

3. kép

IPB kép

4. kép

IPB kép

5. kép

IPB kép

 

Várom véleményeiteket!

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Végre itt a jó idõ, és Ti ahelyett, hogy az exponálógombokat nyomogatnátok, a számítógép billentyûzetét püffölitek? :démonikacaj:

Kíváncsi lennék arra, hogy akik erre a fórumra írnak, azok közül hányan olvassák az újságot? Ugyanis sok olyan kérdés vetõdött fel az elmúlt napokban, amirõl elég részletesen foglalkoztunk a lapban (pl. formátumok).

 

ProFiler a legtöbb kérdést megválaszolta, de 1-2 pontatlanságot javítanék.

- a digitális fényképezõgépekben 10-12 bites AD átalakító van, csak nagyon profiknál jellemzõ a 14 bit.

- a TIFF feldolgozott, de tömörítettlen vagy veszteségmentesen tömörített adatokat tartalmaz, míg a RAW gykorlatilag az érzékelõrõl nyert adatok kiegészítve a felvétel beállításival.

- a TIFF nem mindig tömörítettlen, létezik többféle tömörítés is ehhez a formátumhoz (a legelterjedtebb az LZW), az más kérdés, hogy a fényképezõgépek általában tömörítettlen TIFF-et használnak.

 

 

@nagygabor

AUTO Bracket? Ennek hatására pl 3 képet csinál egymás után gyorsan.

Az AEB (Auto Exposure Bracketing) készít egy szerinte heyesen exponált képet, egy ehhez képest alul- és egy fölülexponáltat. Azt, hogy mennyivel "lõjjön" alá és fölé, azt menübõl lehet megadni.

 

A képeket ha a továbbiakban szerkeszteni szeretnéd, mindenképpen veszteségmentesen tömörítõ formátumba érdemes tárolni. Kérdés, hogy mennyire számítanak neked az EXIF adatok? Ha igen, akkor javasolt a Photoshop vagy a Paint Shop Pro saját formátuma vagy a tömörítettlen TIFF. Ha nem érdekesek ezek az adatok, akkor PNG-t vagy tömörített TIFF-et javaslok.

 

Jó minõségû A/2-es nyomathoz elvileg 45 MP kellene. De ekkora méretet kevesen néznek meg közelrõl, így szûken a 8-10 MP is elég lehet - de ez már erõs kompromisszum.

 

@cereal180

UV/Polár-filtert akkor erõs napsütésben érdemes használni, de SZVSZ akármikor rajta lehet a gépen, rontani nem fog (az esetek 90%-ában) a képen természetes fénynél.

Azért ne keverjük az UV és a a polár szûrõket. Az elõbbiek sokak szerint valóban rajta hagyhatók az az objektíveken, de elég sok képen láthatóan rontanak, ezért szerintem csak akkor kell használni ezeket, ha valóban szükségesek. A polár szûrõk teljesen más témák, hogy azok mikor és mire kellenek, több oldalt is megtöltenének.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Végre itt a jó idõ, és Ti ahelyett, hogy az exponálógombokat nyomogatnátok, a számítógép billentyûzetét püffölitek? :démonikacaj:

Kíváncsi lennék arra, hogy akik erre a fórumra írnak, azok közül hányan olvassák az újságot? Ugyanis sok olyan kérdés vetõdött fel az elmúlt napokban, amirõl elég részletesen foglalkoztunk a lapban (pl. formátumok).

Egész nap az EOS-t cipeltem álványostul! :lol: De komolyan. Megjött a jó idõ - megjött a kedvem is. Csak még mindig tartok ettõl az 50000-es határtól. Giraffe, mit szólsz - Te mint szakértõ - ehhez? A lapot pedig folyamatosan keresem, de még egyetlen egy helyen sem sikerült találnom. :(

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Papet

50.000-nél arra a számra gondolsz, amennyi képet tud a gép készíteni? Ami utána azt mondják már elromolhat?

 

Ez ne izgasson szerintem.

Mire én annyit fogok készíteni, már az unokáim lesznek a képeken. :D

 

Ez a szám amúgy változó és gépfüggõ. Valaki a 300.000. expot is ellõtte már DSLR-el, valakinél tényleg elromlott 50.000-nél...ebben az esetben lehet közrejátszott a nem megfelelõ használat is.

 

Nem tudom Te mennyit lõsz, mennyi ideig tervezed a gép használatát...

Ha naponta lõsz 50 képet az év 365 napján keresztül (kizárt) 5 éven át, akkor éred el az 50.000 expót.

5 év múlva meg már új gépet veszel nem? (vázat).

 

Nem akartam okoskodni, de mint minden becsült érték lehet bejön, lehet nem.

Valakinél 5 évig jó egy videókártya, valakinek 2 hónap után tönkremegy.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Igen, én is erre gondoltam. Meglátjuk.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1
Egész nap az EOS-t cipeltem álványostul! :lol:

Az állvány tegnap otthonmaradt, de tegnap nem kis sikert arattunk többek közötta budai várban is, amikor hárman megjenetünk egy 300D-vel, egy filmes 300-assal és a legújabb családtaggal, a 30D-vel :lol: Ja, és gyermekem az 520-asával :hááát: Mindezekhez volt egy Canon 75-300-as, egy fix 50/1,8-as és egy kölcsön Canon EF-S 18-75 IS-es objektív. Mit mondjak, a végére, már egy kicsit nehéz volt a hátizsák :upsz:

 

A 30-50 ezres adat a zárhoz reálisnak tûnik. Egy nem is olyan régi könyv szerint egy átlagos amatõr fotós 5-7 tekercs filmet lõ el egy évben. Számold ki, hogy ezek esetében mennyire elméleti volt ez az élettartam. Mi azért megnyúztuk alaposan a 300D-t, de tavaly május óta még nem léptük át a 10e-es határt. Az elején persze mindenki sokkal többet fotózik, de majd te is "lenyugszol", és rájösz, nem is olyan kevés az az 50e expó.

(A 30D-re 100e-t ad meg hivatalosan a Canon, de szerintem mire azt elérjük, addigra már az harmadik-negyedik gép lesz :))

 

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Tegnap volt egy kis idõm meg jó idõ is volt. Elmenten a hétvégi birtokunkra csinálni pár képet. Ime az eredmény:

IPB kép IPB kép IPB kép IPB kép IPB kép IPB kép

Várom a véleményeket, hogy mit lehetett volna másképp csinálni. :D

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

@ Giraffe:

Igazad lehet. Bár a filmtekercseknél eleve sprórolósra veszik az emberek. Aki már hozzászokott a kompakt digitálisokhoz, az könnyebben mer kattogtatni. De igazad lehet, mert minél többet tanulok a kép készítésérõl, annál kevesebb 'selejt' fotót készítek. Most már nem csinálok heti 300 képnél többet. :huh:

 

@ nagygabor:

Nagyon szépen haladsz! :oké:

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Köszi. Igyekszem.

Már szereztem magyar használatit is a géphez. :upsz:

 

Nekem ez a gépem február óta van meg. Azóta naponta kb 50 képnél többet nem csináltam vele. Viszont volt olyan nap, amikor szerintem bõven meghaladta a 300-at.

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Skacok, tükröket kellene fényképeznem, hogyan csináljam??

Van köztük homorú, domború és mintás is.

Milyen környezetben fotózzak?

Link to comment
Share on other sites

cereal180

Természetes fénynél. Vakut felejtsed el.

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Arra már én is rájöttem. ;) Bár van pár olyan kép, ahol a a vaku pont kitakar.

Különben meg az összesen látszom...

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

De tükröt ne szembõl fényképezz! Tégy elé egy növényt, esetleg egy cserepes virágot és a tökörben legyen az látható. Vakuzni nem kell, inkább hosszabb záridõvel csináld.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

web

Sziasztok!

Ezt a topikot nem azért hoztam létre, hogy csak a saját képeimre kérjek értékelést hanem nindenki tegyen be képet és értékelik a fórumozók.

Végre itt a tavasz és kimentem a hegyre tegnap egy kicsit fotózni és csináltam pár képet virágokrol, és szeretnék kérni rá vlémenyént, hogy milyenek lettek.

Barack virágfa

IPB kép

Ibolya

IPB kép

 

IPB kép

 

IPB kép

 

IPB kép

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Máskor ne szúrj be ekkora képeket és nézz körül egy kicsit, mert ez is egy hasonló topik! A maximális képméret 640x480 lehet, ezért inkább linkelj!

 

A képek tetszenek, de nem írtad, hogy mivel készültek.

 

Én is teszek akkor már fel kettõt:

IPB kép

 

IPB kép

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

web

Oksi, bocsika, hogy nem jó helyre tettem a témát, de nem gondoltam volna, hogy a hardverben találok ilyet.

Akkor a képeket lekicsinyítem és úgy teszem fel.

A képed meg tetszik nekem.

A képeimet egy Fuji fienpix s7000 géppel készítettem tegnap.

Link to comment
Share on other sites

Athos

@ProFiler

A második képnél az alulról belógó leveleket szerintem el kellett volna hajtogatni onnan (azért letépni nem).

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Igen, tudom. Utólag feltûnt nekem is. Csak most már szakad az esõ. :(

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Nos, most egy kicsit bõvebb képgyüjteménnyel készültem. :D

Lesz benne tavaszi, termékképek és a tükrök is. Várom a véleményeteket!

Tavaszi:

IPB kép

Fababák: (ezek a képek még vágva és szerkesztve lesznek, mert a képen szereplõ babák dobozára karom felhasználni valamelyiket)

IPB kép IPB kép IPB kép

Tükrök. Itt van olyan, amikor vakuval és vaku nélkül is csináltam képet.

Tükör 1 (vakuval):

IPB kép

Tükör 2 (vakuval):

IPB kép

Tükör 3 (vakuval):

IPB kép

Tükör 4 (vakuval és nélküle is):

IPB kép IPB kép

Tükör 5 (vakuval és nélküle is):

IPB kép IPB kép

Tükör 6 (vakuval és nélküle is):

IPB kép IPB kép

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Õszintén szólva a tükrös képeknek így túl sok értelmét nem látom, de Te tudod. A madár nagyon tetszik. A bábus képeken külön-külön találni hibákat. Most kisütött a Nap én is kimegyek egy kicsit fotózni. Rügyeznek a növények. Ilyenkor kell elkapni õket.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...