Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Általános kérdések a HDD-rõl


mazda6diesel

Recommended Posts

magellan0108

Üdv mindenkinek, lehet nem a legjobb topicba írok, de nem akartam új témát nyitni. Igazából csak egy kérdésem lenne, arról van szó hogy van egy MRT NAS-R200 típusú NAS-om, és az lenne a kérdésem, hogy ha éjszakára lekapcsolom attól lehet-e valami baja a winchesternek, mert most vettem egy 500 GB-os Seagate vinyót bele, és nem szeretném tönkretenni. Szóval szabályosan áll-e le a vinyó, ha a NAS-t lekapcsolom?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Attól függ, hogyan kapcsolod ki.

Az én NAS-omon a ki-be kapcsoló gomb szabályosan állítja le, és persze nem is azonnal.

Ha meg mondjuk egy kapcsolós elosztóra van dugva, és azt kapcsolnád ki, az nyilván nem egy szabályos lekapcsolás.

Link to comment
Share on other sites

magellan0108

Természetesen a NAS-on lévő ki-bekapcsológombbal kapcsolom, le, nem húzom ki, vagy az elosztót nem kapcsolom le, csaakis a nason lévő kapcsolót használom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Zod91

Üdvözletem!

Azt szeretném megtudni, hogy hogyan kivitelezhető, hogy a gépben amiben 4 merevlemez van, mind a 4-hez külön státus led-et rakni. Vagyis ne az az egy alaplapi villogjon hogy használatban van valamelyik, hanem külön külön 1-1 az adott merevlemezhez. Led-em van bőven (bontott gépekből) csak az a kérdés hova kell bedugni vagy bekötni?

Előre is köszi!

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

SATA HDD-nél nem hiszem, hogy ezt meg tudod oldani, mivel ott a vezérlő ad visszajelzést, nem a HDD. EIDE esetén magán a HDD-n is volt LED, vagy legalább egy hozzá tartozó kivezetés.

Link to comment
Share on other sites

Zod91

A szoftveres megoldás sajnos nem jó, mivel szerverbe kellene, amin ugye se monitor se semmi csak maga a gép. Azért köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Én még olyan server géppel nem találkoztam, ami ne jelezne vissza HDD-nként. Ha nem is direktbe a HDD-ről, de a backplaneről mindenképp. Biztos, hogy servergép az, amiről szó van, és nem egy desktop gép, servernek összerakva?

 

Egyébként van egy eladó servergépem, ha érdekel (IBM x346, fullosan felszerelve, tehát nem alap kiszerelésű).

Link to comment
Share on other sites

Zod91

Eredetileg volt benne 6 SCSI merevlemez ami darabonként jelzett vissza, viszont elhalálozott. Anyagi okok miatt ezért ezeket leváltotta 4 IDE merevlemez, ami viszont már nem jelez vissza...

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Igen, a SCSI-k nem olcsóak. Én tavaly vettem 2 db 73Gb-osat újonnan, a kettő együtt közel egy 100-as volt. Viszont az IDE lemezek közel sem fogják addig bírni, mint egy SCSI, a sebességről nem is beszélve.

 

Visszajelző ledet meg így tudsz bekötni:

Collegare%20un%20LED%20su%20HD.jpg

 

A +5V-os csatlakozóra megy a LED + oldala, a - oldalra megy egy 220 Ohmos ellenás, aminek a másik vége megy a 39-es lábra. Ha ezt így beforrasztod a panelre, akkor kapsz aktivitás LED-et.

Link to comment
Share on other sites

Zod91

Tisztában vagyok a lassulással és azzal hogy nem fogja addig bírni, de átmenetileg jó megoldás. Igen sikerült egy másik rajz alapján pont így bekötni, viszont én az ellenállást az 5V hoz tettem. Tökéletesen működik is.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
eremit

AHCI-re állítottam/állították a winchesteremet. Volt még néhány beállítás, azóta nem fagyle/indul újra a gép - de nem kiabálom el.

 

Az a kérdésem, hogy törvényszerűen lassítja a gépet az AHCI?

Link to comment
Share on other sites

payskin

Nem, épp ellenkezőleg, törvényszerűen gyorsít. Mire volt állítva eddig? És főleg miért? :o

Link to comment
Share on other sites

eremit

Valami sata mód, vagy ilyesmire. Nem is figyeltem rá. De most sokkal lassabban bootol be a Windows 7.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Fura. Írd meg, hogy pontosan milyen beállítási lehetőségek vannak, mert én abban a hitben élek, hogy van a régi (még a SATA előtti korból) meg az AHCI. De lehet, hogy az AHCI után kinőtt még egy gyorsabb, SATA-specifikus is? Majd én is meglesem, mi van a BIOS-omban, csak ritkán járok arra.

Link to comment
Share on other sites

eremit

A Windows7 Home Premium most 1 perc 26 mp alatt bootol be, pontosabban ennyi idő telik el a gép bekapcsoló gombjának megnyomása után a Windows teljes betöltéséig. Ezt értettem az alatt, hogy lassabb lett a gép.

 

Gigabyte GA MA770-UD3 alaplap beállításai:

333308616bios_www.kepfeltoltes.hu_.png

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Az utolsót állítsd át "As SATA Type"-ra, ugyanis most a SATA 4/5-ös csatlakozók IDE módban mennek, és nem AHCI-ben.

Link to comment
Share on other sites

payskin

A kettő közül biztos, hogy az AHCI a gyorsabb beállítás, viszont az előfordulhat, hogy a váltástól a Windows megzavarodik, bár pont a Windows 7-nek nem kéne, hogy ez gondot okozzon. (Az "álmoskönyv" szerint nem jelent jót IDE üzemmódot változtatni már feltelepített Windows alatt; be kell állítani jól a BIOS-t, aztán Windowst telepíteni.)

 

Azt is nézd meg, hogy nehogy a 4-5-ös SATA portra legyen dugva a vinyó, mert az meg most IDE-n megy.

Link to comment
Share on other sites

eremit

Nem a 4-5-ös csatlakozón van a hdd, a szervízben mondták, hogy a 0-áson legyen, de azon is volt mindig.

 

Elmondom az egész történetet.

Lefagyott vagy újraindult a gép, az utolsó napokban gyakran. Ubuntu 12.04 és Windows 7 volt feltelepítve, Grub2 multiboottal. Mindkét operációs rendszerrel jelentkezett az újraindulás vagy lefagyás. Elővettem egy régebbi winchestert, telepítettem rá a Windows 7-et és az Ubuntut is, de egy hét után azon a hdd-n is jelentkeztek a lefagyások/újraindulások. Amiatt vittem szervízbe, hogy nem működöt a LAN port, így nem volt internet.

 

A szervízben három dolgot állított a srác:

- AHCI SATA típus;

- két csatornás memóriák, szóval kivette a ganged mode-ot és fizikailag külön rakta a két memóriát;

- DVD-író csere, mert elfelejtettem mondani, hogy az elromlott. (Zárójeles kérdés: okozhatja a fenti problémákat egy rossz optikai?)

 

Egy hete hibátlanul működik. És ez a lényeg, végül is. Az a 86 másodperces indulási idő talán nem is Tragödie?

Link to comment
Share on other sites

payskin

Szerintem a lefagyásokat a memória okozhatta, nem hiszem, hogy akár a merevlemez üzemmódjának, akár az optikainak köze lett volna hozzá.

Link to comment
Share on other sites

eremit

Balázs, Destroy-Man, köszi a segítséget!

 

Már csak az a kérdés, hogy minek van ganged-unganged memória lehetőség, ha a ganged nem jó. Lehet, hogy ezek a Kingmax memóriák nem bírják a dual channelt.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Nem akarlak elkeseríteni, de ott is az unganged a jobb (az esetek többségében). Sőt, az unganged egyáltalán nem jelenti azt, hogy nem megy dual channelben, sőt, akkor megy csak igazán! ;) De ez már egy másik téma kérdése.

Link to comment
Share on other sites

eremit

... ott is az unganged a jobb ...

Hol ott?

Link to comment
Share on other sites

payskin

Úgy értettem az ott is-t, hogy miután megállapítottuk, hogy a merevlemez-beállításoknál az AHCI a jobb, na, a memóriabeállításoknál meg az unganged.

 

Jó volna megnézni az alaplap leírását a RAM-okról, hogy most mi hogy lett berakva és beállítva, mert az, hogy dual channel vagy sem, az a modulok elhelyezésétől függ, az pedig, hogy ganged vagy unganged, megint csak BIOS-beállítás kérdése.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Gaborovics

Sziasztok!

 

Az új gépemben hibrid meghajtó van, egy 500 gigás SSHD. Azt szeretném tudni, hogy ezt a típusú meghajtót szabad-e defragmentálni, vagy ennél sem ajánlott, mint a sima SSD-nél?

 

Előre is köszi!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...