Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Digitális fényképezõgép használata


Atys

Recommended Posts

Atys

Szóval én még abszolúlt kezdõ vagyok, mindenfajta feényképezés terén, így kérném, aki tud az segítsen. Nekem most egy Konica-Minolta DIMAGE Z10 gépem van. Ezt szeretném minnél jobban kihasználni.

elsõ kérdésem: mire valók az objektívek?

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Fényképezésre. ;)

Egy kis olvasnivaló. KLIKK ;)

Link to comment
Share on other sites

Atys

Köszi, már majdnem kétségbeestem, hogy sohasem tudom meg az objektívek igazi mibenlétét. Hálás köszönet. :hááát:

Köszi az olvasnivalót!

alap objektív (50mm) mellett egy nagy látószögü (24-35mm-es) és egy teleobjektívre (80-105mm-es).

Mit jelentenek ezek a számok: 50mm, 24-35mm, 80-105mm.

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

A lencse fókusztváloságát (gyujtótávolságát).

Ha ezen a távolságon belül van a téma, akkor az életlen lesz a képen.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

@nagygabor

Ezt nem kéne! Ha nem tudod pontosan, akkor inkább ne írj semmit! :dühös:

 

@Atys

Az a véleményem, hogy sokkal jobban jársz, ha beszerzel egy könyvet, ami összeszedetten, az elejétõl mutatja be a fotózás alapjait (pl. Dékán István: Digitális fényképezés).

Addig is esetleg nézz körül a Fotóvilág és/vagy a FotoArt oldalain ebben a témában. (Ez utóbbi helyen a Giraffe nem én vagyok!)

Ha pedig komolyan érdekel a téma, akkor kérdezd meg a fotosulisokat, hogy mikor indul a következõ tanfolyamuk, vagy hogy még érdemes-e csatlakozni a február elején indultakhoz.

Link to comment
Share on other sites

Atys

@Giraffe

Köszi! Megfogadom!

Link to comment
Share on other sites

eremit

Gõzöm sincs a digitális fényképezõgépekrõl.

 

Kérdésem, hogy a legolcsóbb feltétlenül gyenge minõségû? Még akkor is, ha egy régi filmeshez viszonyítom? Szovjet, 600 Ft-os. IPB kép

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Attól függ, hogy mire akarod használni. Ha a képeket a végén papíron szeretnéd látni, akkor egy Zenit simán kenterbe veri minõség terén :hááát:, de a képernyõ a "végállomás", akkor jobban jársz egy olcsóbb digitálissal.

A fényképezõgépekre is igaz az, ami a mûszaki termékek jelentõs részére: a drágább nem véletlenül kerül többe. Ráadásul itt sokkal jobban visszaüt, amikor spórolni akarnak az anyagon (pl. üveg helyett mûanyag lencsék).

Az egy teljesen más téma, hogy - hála az "okos" marketingeseknek - sokan a "minõséget" a pixelek számában és a zoomtartomány nagyságában mérik. Pedig sok 2-3MP-es 3x-os zoomos gép sokkal szebb képeket csinál, mint néhány 5-6MP-es 12x-es zoomal felvértezett darab.

Link to comment
Share on other sites

Crocket

@Giraffe

Min múlik, hogy szép képet csinálok-e? Ok, hogy nem a MP-en, hanem inkább az objektiven. Tudom, rengeteg beállítás van, de mégis... Leírnád a legalapvetõbbeket? :?:

Link to comment
Share on other sites

mazda6diesel

Leginkább rajtad múlik, hogy milyen képeket készítesz, fõleg ha sok beállítás van a gépeden. Ha a gép oldaláról nézzük akkor a legfontosabbak: az objektív milyensége, a fényérzékelõ minõsége a képfeldolgozó algoritmus kiforrottsága. Számít a felbontás is de nem az a legfontosabb. És vannak még olyan finomságok, mint zajszint, színhûség, dinamikatartomány, kromatikus aberáció stb. Írd le egy picit konkrétabban, hogy mire vagy kíváncsi :?:

Link to comment
Share on other sites

Crocket

Például mi az az EV Shift, White Balance, Iso. Pontosan mik ezek, mikor, hogy kellene beállítani õket. Digit géprõl beszélek, én automatán hagytam õket. Ha nem fér bele a topicba a válasz, linkelj be olvasnivalót, szivesen veszem! Köszi!

Link to comment
Share on other sites

mazda6diesel

Netes olvasnivalót most nem nagyon találtam használhatót de ezt mindenképp ajánlom! Ezen az oldalon pár bemutató oldal is van pdf-ben.

Link to comment
Share on other sites

Crocket

Amint lesz idõm, átböngészem õket! A kérdéseimre NAGYJÁBÕL tudom a választ, de mivel érdekel, szeretnék jobban elmerüli bennük. Kösz még egyszer! :istenvagy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Atys

Azon gondolkoztam, hogy melyik a jobb:

- a fényképezõgép digitális nagyítása vagy a

- számítógépes nagyítás valamilyen prg-vel?

Szerintetek?

Link to comment
Share on other sites

Athos

Ha jpg-be mented, akkor a fényképezõgép digitális nagyítása a jó. Ugyanis ha ezt utólag nagyítod, akkor a jpg tömörítés miatt keletkezett zajt is nagyítod.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Atys

Hát igen a gépem csak jpg-t tud menteni...

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Valóban jobb minõség érhetõ el a digitális zoomolással, de csak akkor, ha a nagyítandó kép méretének nagynak kell lennie.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Atys

Ezt most nem értem. minek kell nagyobbnak lennie?

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

A készített képnek. ;)

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
cereal180

Én inkább nem nyúlok a digitális nagyításhoz. Ha mégis akkor ráteszek egy kis blur-t a képre, aztán unsharp maszk. A zaj nagyrásze eltûnik így.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Meg a finom textúrák is.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Atys

Sok, drágább gépnél látom odaírva, hogy VÁZ. Ez mit jelent?

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Azt, hogy önmagában csak a gépet adják el, semmi extra tartozék nincs hozzá, csak a gép gyári csomagolásban. Még objektív sem.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Egész pontosan tükörreflexes gépeknél olyan csomagolás, amelyhez nem adnak objektívet. Ugyanis ilyen gépeket sokan vesznek olyanok, akiknek már van valamennyi obejktíve az adott géptípushoz. Ilyen esetben felesleges kiadni plusz 15-25 vagy akár plusz több mint 100 ezer forintot - bár utóbbi esetben sokszor megéri, mert olcsóbb az objektív, mintha külön vennéd meg (pl. Canon 30D+EF-S 17-85 IS objektív).

Link to comment
Share on other sites

Atys

Szóval a váz önmagában használhatatlan? Venni kell hozzá objektívet?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...