Jump to content
GSForum - Segélyvonal

A múlt adattárolási megoldásai


KeLa

Recommended Posts

KeLa

Valamikor a számítástechnika hõskorába (akkor inkább még ámítástechnika), kishazánkba is megjelentek a nagytudású IBM XT klónok. Hatalmas 360 kb kapacitású lemezmeghajtó, a nagyon gazdag vállalatok 4, 6, 8 majd 20 Mb hdd-t is használtak. 20 Mb-os hdd több mint 80 ezer Ft volt. Magyar okosok feltelálták a spanyolviszt. Videómagnó és õ kazettája adatmantõ eszközként. A pcbe bekerült egy kártya (most az alaplapon nincs annyi alkatrész és láttam már kissebb méretû alaplapot is.) ehhez csatlakozott a videomagnó. Ugyanis a magnó hangcsatornáját használták adatrögzítésre. A tehetõsebbek még a magnót ís átalakítatták felezõs mûködésre, így kevesebb kazettát kellett venni (nehéz volt elszámolni). Ennek következtében többé másra már nem volt használható. Mellesleg a 286-os gépek biosa még tartalmazta a kazettás meghajtó vezérlõ szoftverét, bár a csatlakoztatási lehetõség az XT gépeknél sem volt már beépítve. Elsõ XT-m 256 Kb ram 4 MHz proci 2 db 360 kb floppy, CGA monitor, egér. Majd 2 év múlva 20 Mb hdd. Megjegyzem a cég ahol akkoriba dolgoztam szervernek hasonló konfigot használt 40 Mb-os hdd-vel. A hdd szektorhibái már 12 megát közelítették, mikor lett egy 60 megás vinyó beletéve. A rendszerváltás körül már 286-os volt a szerver. Az UPC mint az üzemi hegesztõtrafók, akkora és olyan zajos.

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Az UPS. Nem? ;)

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Én az ilyet egyszerûen nem tudom felfogni, megérteni. Én már abba a világba születtem bele, amikor már mindenkinek volt CD írója. Ez nekem annyira természetes, minthogy csap folyik a vízbõl. 20 MB-os HDD? :pislog: Egyszerûen felfoghatatlan... :upsz:

Link to comment
Share on other sites

nagygabor

Akkor azt képzeld el, hogy az a 20MB-os HDD az nem ám akkora volt mint a mostaniak. Kb 10 cm vastag és 20 cm hosszú. És a hangja is olyan volt, mint egy MIG-29 mikor felszáll. Azok voltak ám a szép idõk. ;)

Link to comment
Share on other sites

tike

Nagy dolog volt, amikor '90-ben a Robotron irodatechnikától meg a lyukkártyás adatrögzítõtõl odaengedtek a Videoton (?) XT-hez; a billentyûzettel egybeépítve ott volt a szalagos (tán) audiokazettás meghajtó, a csúcsszuperatom korszerû... Meg a huszonakárhány colos ff tévé... Az ínhüvelyezõs mechanika után mintha a föld fölött járnánk... Ámultunk és bámultunk...

 

Azután az említett pármegás winyók, a kávészünetnyi bootolások...

 

2004-ben segítettem a szomszédéknak pedagógus programos számítógéphez vasat válogatni meg beüzemelni. A legnagyobb legény két hét múlva megkérdezte, hogy lehet a gépet (CPU 2,4 GHz) gyorsítani. Úgy komám, hogy megtanulsz tíz ujjal gépelni.... :S

 

Piszokul élvezem öreg PIII-as gépemet :D:D

 

Azért a fiatalok ha valami fickósabb kalandra vágynak,

benevezhetnének egy Commodoros retro kurzusra.... 8)8)

Ha Rambót utóléritek, biztos vállalkozik itinernek :lovas::lol:

Link to comment
Share on other sites

Sanzi
Akkor azt képzeld el, hogy az a 20MB-os HDD az nem ám akkora volt mint a mostaniak. Kb 10 cm vastag és 20 cm hosszú. És a hangja is olyan volt, mint egy MIG-29 mikor felszáll. Azok voltak ám a szép idõk. ;)

Nekem ez a korszak valahogy nagyon kimaradt az életembõl. De egyre lehetetlenebbnek tûnik, minél jobban belegondolok. A haverokkal azon problémázunk, hogy csak 20-30e-rel másol a 300 GB-os vinyóra egy USBs 200 GB-os vinyóról. :D Nemhogy "kávészünetes bootolások"?! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...