Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Linux partíció törlése


JoePittman

Recommended Posts

JoePittman

Hali!

 

Egy kis segítséget kérnék.... LINUX mellé szeretnék XP-t felrakni.

 

A gépen nincs floppy, és le van plombálva a hátulja. A tesetvérem vette a lányának Karácsonyra, és LINUX (RED HAT) oprendszer van a gépen. A kislánya nagyon szeretne XP-t. Sajnos az XP boot lemez lefagy a hardver vizsgálatánál, ugyancsak lefagy a ME és a 98 SE is (Bár a nem Windows partíciót felismeri.). Még az fdisk is megakad annál a fázisnál, ahol a partíciókat lehetne változtatni.

 

Kérdésem, hogyan lehetne a LINUX-ot letörölni és XP-t felrakni, vagy LINUX alatt készíteni egy olyan partíciót, amit ismer a Windows.

 

Köszi.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Linux alá sok partíciószerkesztõ program van, az én kedvencem a qtparted (A Knoppix live, CD-rõl futtatható disztró alapból tartalmazza). A FAT32-es partíciót az XP is és a Linux is írja olvassa.

Link to comment
Share on other sites

tomykav

Vigyázni kell, mert a Windows kinyírja a Linux boot loader-ét. Ha felmegy a Windows, utána lehet ácsolni, hogy a Linux-ot is lehessen indítani.

 

Én amondó vagyok, hogy Linux le, Win fel, Linux fel. Akkor már mûködni fog a kettõ együtt.

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Hát ami lényeges: a Windowsnak elsõdleges partíció kell. egyébként javaslom, hogy a merevlemezt újraformázd, és elõre rakd a Windowst, és utána tedd a linuxot.

 

Ja és volna itt egy problema: az általad említett gondok nem a linux miatt vannak. Inkább más gondnak tûnik, lehet memória gond is, vagy más hardware-elem hibájak, de semmiképpen se a linux okozza! Ergo a merevlemez formázása nem (garantáltan) oldja meg a gondokat -legalábbis szerintem!

Link to comment
Share on other sites

h.arpad

Nagyjából ugyanazt mondom, amit már olvashattál: újrapaticionálás (ha szükség van új partícióra), utána Windows XP telepítés az elsõdleges (lehetõleg NTFS) partícióra. A maradék legyen nem particionált terület, a Rad Hat majd felajánlja a fennmaradó szabad hely partícionálását, és azt hiszem indulásból GRUB-ot használ rendszerbetöltõnek, tehát azt is felteszi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
pindrus

Igen, de mégis mit kell olyankor csinálni, ha az Xp letérdel, és frissen kell telepíteni?

Arra az esetre gondolok mikor egy vinyón van az Xp, és az Ubuntu. Gondolom Ubuntu Cd-ről boot..., és utánna? Csak kíváncsiságból kérdezem. Vajon mit kell "ácsolni", és hogyan? Légyszi írjátok meg. :pislog:

Arra az esetre gondolok, amit Tomykav ír fentebb.

Link to comment
Share on other sites

aty

Grubot újra berakod az MBR-be...

Link to comment
Share on other sites

pindrus

légyszi kicsit szájbarágósabban.

:pislog:

köszi.

Tehát, berakom az Ubuntu Cd-ét, arról boot, és milyen billt. kell nyomogatni az esetleges javítókonzolhoz, és milyen parancsot kell beírni?

 

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Az Ubuntu (Breezy) kalauz szépen leírja ezt, hagy ne idézzem be ide (csak a linket).

 

Grub újrarakása

 

Egyébként csak jótanács: telepítésnél nem árt létrehozni egy indítólemezt (floppy). Ebben az esetben floppyról indítható a linux. Engem már párszor kisegített.

 

 

 

áhoj,

 

József

 

 

Link to comment
Share on other sites

pindrus

Kedves József!

Köszönöm szépen a segítséget, bejártam az isten megtudja mennyi helyet ezzel kapcsolatban, mégsem akadtam rá. Rossz helyen keresgéltem, pedig ez a téma után kattingatok már vagy kettő napja.

Mégegyszer nagyon köszönöm neked, és mindenkinek aki ilyen rendes, hogy segít az egyszeri lámának. :kocc:

 

 

Du:18ó

 

Úristen, hogy mekkora egy marha vagyok, hiszen itt van a könyvjelzőim között ez hely ahol ez levagyon írva.

Nem görgettem végig a csúszkát, úristen hogy mekkora egy...

Link to comment
Share on other sites

Pige

Az lenne a kérdésem, hogy UHU Linuxról hogyan lehet átmásolni fájlokat XP-re.

Link to comment
Share on other sites

aty

Wines partícióra?

FAT32t olvassa, írja a Linux.

NTFSt csak olvassa, illetve korlátozottan írja kernel modullal, vagy CaptiveNTFS modullal írja kis sebességgel, és csak kissebb méretû fájlok másolására jó.

Link to comment
Share on other sites

Pige

Tehát, ha létrehozok egy FAT32-es particíót, akkor arra át tudom másolni a dolgokat és az XP is látja?

Link to comment
Share on other sites

tomykav

Pontosan. De nem árt hozzá kerneltámogatás is.

 

Azt a partíciót utána fel kell mountolni (hacsak nem olyan a Linux disztrib., ami automatikusan behúzza induláskor):

 

mount -t vfat /dev/hdXY /mnt/valami

Link to comment
Share on other sites

Pige

Odáig jutottam, hogy UHU 1.2-öm van, ez támogatja? Amúgy nem igazán értem amit írsz, ezt le lehet írni egyszerûbben is?

Link to comment
Share on other sites

Greene

Maga a mezei kernel támogatja a FAT32-t.

 

Szétbontom sorokra a parancsot, értelmezés céljából:

 

mount -t vfat :ezzel azt mondjuk neki, hogy FAT32-es partíciót szeretnénk mountolni.

 

/dev/hdXY : Ez a partíció amit mountolsz. Pl.: Primary master esetén hda, és ha ennek az első partíciója akkor hda0

 

/mnt/valami : Ez az a könyvtár ahol meg fog jelenni a mountolt partíció. Fontos, hogy léteznie kell magának a valami könyvtárnak.

Link to comment
Share on other sites

tomykav

@Pige Bocsánatot kérek a tömör válaszért.

 

@Greene Köszönöm, hogy fûztél egy kis kommentet a hozzászólásomhoz.

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Anno, amikor még UHU linuxot használtam (az 1.2-õt is használtam, márha ez a stabil, és nem a jelenlegi teszt verzió) a FAT32-es partíciókat autómatikusan becsatolta.

 

 

áhoj,

 

József

Link to comment
Share on other sites

Pige

Köszönöm a segítséget, most már minden tökéletes. :olé:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
virtam

Sziasztok!

 

Szeretnék hatalmas segítséget kérni Tõletek!

 

Édesanyámék vettek egy laptopot, s van rajta egy feldobott (Linpus Linux Basic Edition v9.2 b060329 c).

 

Az eladó azt mondta, hogy helyette Win XP-t kellene feltenni, de nincs semmi partíció, nincs semmi BIOS szerû, ami jelezné van-e Valami meghajtó, nincs CD meghajtó ami elérhetõ lenne, mint meghajtó.

 

Szeretném a segítségeteket kérni, hogy lépésrõl lépésre mit tegyek?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Proci64

Sziasztok!Segítséget szeretnék kérni alapból XP felhasználó vagyok,de szeretnék használni ubuntu linuxot is ismerkedés céljából.Van egy külsõ winyóm arra szeretném a linuxot felrakni,de azt ugy szeretném megoldani,hogy ha nincs a külsõ winyó csatlakoztatva akkor alapból a windows bootoljon be kérdés nélkül ha pedig csatlakoztatom a külsõ meghajtót amin a linux van akkor kérdezzen rá ,hogy melyik operációs rendszert szeretném indítani az XP-t vagy a Linuxot! mert nekem ez nem sikerült.Felraktam a külsõ meghajtóra az ubuntut,fel is ment gond nem volt bootolásnál is megkérdezte melyiket akarom használni a baj akkor történt amikor nem volt csatlakoztatva a winyó amin az ubuntu volt mert akkor az xp sem jött be... :(((

Link to comment
Share on other sites

h.arpad

A rendszerindítót (pl. GRUB) nem az MBR-be, hanem egy floppyra kell telepíteni (vagy USB-kulcsra, de azt nem tudom, hogyan kell.)

 

Úgy álítod be a boot sorrendet BIOS alatt, hogy elõbb a floppyról bootoljon, csak másodiknak próbálja az XP-s winchestert. Ha kiveszed a Linuxos vinyót, kiveszed a floppyt is, ekkor az XP fog elindulni.

Link to comment
Share on other sites

prikijud

sziasztok

lenne nekem is egy hasonló kérdésem

tegnap kaptam egy laptopot. miért is ne linux van rajta, de az sem indul el. mindenhogyan megpróbáltam cd-ről indítani a windowst, de nem sikerült, így formázni sem tudom. A windowsban eléggé otthon vagyok, de a linuxról nem tudok semmit.

jah és nem tudok floppyról indítani

létszi ha valaki tud, segítsen

előlre is köszi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
BlueGold

@prikijud A "mindenhogyan"-ban bent van az is? Hogy induláskor belépsz a Biosba beállitod a cd/dvd az elsõ Boot eszköznek, berakod az XP CD. Save & exit a Biosban, utána a CD-rõl elinditod az XP telepítõt?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
mhorpheus

Üdv!

 

következõ a gondom: adott egy uj acer laptop. linpus linuxxal felfegyverezve. le szeretnm szedni helyette kene tolni ra egy xp-t. szedtem le sp2-es xp-t. kiirni nem tudtam rendesen mert a nero az eredeti lemezéert kiabált. ezért fogtam daemonna mountoltam és commanderbõl áthuztam a fileokat a neroba es így kiirta. namármost hiába llítottam a laptopon a bootot a cd-re nem akarja az iagazat. sajna a linuxal most ismerkedemszal nemigazan tok tul sok parancsot. szal szerintem elég lenne csak lezedni a linuxot es akkor el lehetne nyomni rája az xp-t. olvasgattam ezt a forumot és azt irtatok korabban hogy ezekben az aspire laptopkban valószínûleg sata-s hdd pörög. akkor mostszerezzek hozza drivert? a gond hogy az xp teleptõel sem indul!! na ilyenkor mi van??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...