Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Grafikus kártya BIOS-ának helyreállítása

ProFiler
 Share

Recommended Posts

ProFiler

Elmesélném a félresikeredett grafikus BIOS-frissítés helyreállításának módját.

Kaptam egy GF 6800GT chipes kártyát, amelyet már több szervíz is visszautasított, hogy javíthatatlan. A garancia ugyebár elveszett, mert észrevehetõen BIOS-frissítési hiba történt. Azaz a gép elindításánál a monitor sötét marad. Valószínûleg rossz BIOS-t töltött felé rá a tulajdonos és ezáltal halt meg. Kész szerencse, hogy elhozta hozzám, ugyanis - józan paraszti ésszel - sikerült rájönnöm a kártya újraélesztésének módjára.

Semmi más nem kellett hozzá, mint egy PCI-os (sima!, PCI-E kártya nem jó!) grafikus kártya. Ezzel a BIOS-ban kiválasztottam, hogy az elsõdleges kártya a PCI-n legyen, addig természetesen nem volt bennt a 6800-as. Ezután beépítettem azt is, majd elindítottam a gépet - lám már ment is. Most már csak annyit kellett tennem, hogy kerestem a kártyához egy megfelelõ BIOS-t és a flash programot (Nvflash 5.13). Elkészítettem egy indítólemezt, melyre feltettem a frissítõ programot és a BIOS-fájlt.

Ezután DOS alatt a következõ parancot adtam meg:

nvflash –r
nvflash –5 –6 xxx.rom

Ahol az 'xxx' a BIOS fájlneve!

És csodák csodájára az újraindítás után már élt is a kártya! A tulajdonosa szerint még gyorsult is az új BIOS-nak hála.

Még annyit hozzáfûznék, ha esetleg el szeretnénk menteni a régi BIOS-fájlt ezzel a módszerrel, akkor ezzel a paranccsal kezdjük:

nvflash –5 –6 save.rom

Ciao.

CDNorbi8

És az ATI kártyáknál ez hogy van?

ProFiler

Szerintem ott is meg lehet csinálni hasonlóképp, csak értelem szerûen más program kell hozzá. Elméletileg ott is mennie kellene.

Ciao.

• 2 months later...
Baludada

Ha csak lementeni szeretném a BIOS-t akkor rámásolom egy floppyra a programot berakom. Utána kell valamit csinálni, hogy bejöjjön a DOS? Utána beírom, amit kell és rajta van a lemezen a BIOS? A DOSból kilépéshez mit csináljak?

ProFiler

Indítólemezzel bemész DOS-ba, ott lemented, majd mehet a Reset, esetleg szebb a Ctrl+Alt+Del.

Ciao.

Baludada

Ezzel nem lehet semmit elrontani igaz?

ProFiler

A mentéssel nem.

Ciao.

Baludada

Berakom a lemezt boot mikor úgy látom, hogy végzett és tudok írni beírom: nvflash -5 -6 save.rom dolgozik kicsit utána csippan kettõt-hármat és kiírja, hogy error save.rom. :pislog: Az 5.25ös nvFlashel próbálkoztam. De annyira nem fontos csak a hõmérõt szerettem volna aktiválni a BIOSban, de vissza nem mertem volna rakni :D PH-n olvastam, hogyan kell....

• 7 months later...
tomplayer

Azt olvastam, hogy a VIDEOKÁRTYÁN is van BIOS. Illetve azt is, hogy ezt át lehet írni/állítani!! Engem most ez érdekelne. Ebbe a bizonyos VGA BIOS-ba, hogyan lehet beleturkálni a GPU illetve memória órajelet feljebbrakni (azt tudom, hogy van ATI Tool meg stb. de engem most kifejezetten a VGA BIOS érdekelne)

továbbá még egy dolog: ha ebbe a BIOS-ba valamit nagyon elrontok, akkor hogyan lehetséges ezt visszaállítani illetve állítgatáskor mire kell vigyázni a VGA BIOS-ba?? Egyébként ATI Radeonom van, ha ez ez az infó is kell.

ProFiler

Szerintem bõven elég, ha az AtiToollal állítod az órajelet. Felesleges a BIOS-t piszkálni, mert veszélyes.

Ciao.

tomplayer

Egyátalán hogyan kell a VGA Bios-t frissíteni, ill. menteni a mostani BIOS-t. Hogyan lehet a VGA BIOS-hoz hozáférni, mert én csak azt tudom, hogy az alaplapin vagy DEL vagy F2 az induláskor. Nekem F2, de a VGA BIOS-ba hogy kell így belépni. Nincs valahol egy részletes leírás?? :D

Gereby

Ez enm ilyen BIOS, hogy belemegyek és állítgatok... ;):) Itt vannak kész BIOSok melyeket föl lehet tenni. A folyamat úgy mûködik, hogy raksz egy PCI-os VGA kártyát a gépedbe, arról elindítod a rendszert DOS-ban. Van egy flash-elõ progi, amivel le tudsz menteni, fel tudsz tölteni BIOS-t a VGAdra.

ProFiler

Igazából lehet szerkeszteni is, de ahhoz megint egy külön program kell.

Ciao.

tomplayer

Én inkább nem csinálok semmit a VGA BIOS-al, mert ez nekem még magas, (fõleg, ha angol nyelvû dologról van szó, mivel még csak 1 hónapja kezdtem angolt tanulni!!) inkább maradok az ATI Tool-nál!! :) Egyébként köszönöm a válaszokat.

SFeco

Sziasztok!

Simon Ferencnek hívnak 1967. 11. 12. születtem, mûszerésznek tanultam, Budapest XVIII kerületben lakom.

Ati radeon 9600XT az atiflash nem akarja felül írni a biost.

Ami még fontos lehet, hogy ez a kártya volt szervizbe bevizsgáláson, azt mondták hogy tökéletes.

Csak nálam szemetel, jól becsaptak

Próbáltam frissíteni a biost de eddig jutottam el.

A:>atiflash -p -f 0 ati.bin -atmel -r

old nem setting: 7180

new nem setting: 7180

old P/N: 113-PC2910-231

new P/N: 113-PC2910-231

Flash type: m25P05/C

rom not erased

ERROR 0FL1 :press 1 to continue

A:>atiflash -p -f 0 ati.bin -r

old nem setting: 7180

new nem setting: 7180

old P/N: 113-PC2910-231

new P/N: 113-PC2910-231

Flash type: m25P05/C

10000/10000h bytes programmed

10000/10000h bytes veryfied

Ha tud valaki egy megoldást, kérem, írjon az eredeti elmentet biost se hajlandó felrakni.

.Tehát szerintem nem a romokkal van a baj, hanem valami írás védelem lehet.

Üdv:Feco

Edited by Gereby

bokszabolcs

Hello, azt szeretném tudni, honnan lehet letölteni ATI BIOS-okat? Ja az elõzõ hozzaszólónak csak annyit, hogy próbáld meg így: atiflash -p -f 0 ati.bin

SFeco

Hali

Kipróbálom én ezen a címen találtam biost.

http://www.techpowerup.com/bios/

De érdekel engem is több lelõhely.

Ugyan azt írja ki mintha ott lenne –r ami újraindítást jelent de ezt nem csinálja.

Amit észre vettem az old és a new mindig egyforma, akár melyik romot rakom be.

Gereby

Feltétlen szükséges BIOS-t cserélni? Mert ha nem szerintem hagyd!

tomplayer

Na szóval, SFeco felrakott egy linket amirõl az ati bios frissítést érhetem el!! A lényeg az, hogy nem szeretném a VGA-mat tönkretenni de addig úgy se nyugszom míg bele nem turkálok a VGA BIOS-ba, tehát ha már beleturkálok akkor tudni is szeretnék valamit, hogy mit hogyan? Hogyan lehet elérni a vga bios-t, hogyan kell helyesen felfrissíteni, hogyan lehet benne átirni a gpu és memória órajeleket meg még mire kell figyelni és vigyázni? Egy olyan részletes leírást kérek, ahol még az is megérti a dolgokat aki még azt se tudja, hogy mi az a számítógép! :D Köszönöm!! Azt tudom, hogy veszélyesre készülök, de ez van. (NO PROBLÉMO van integrált VGA is az alaplapomon (ASRock P4i65G - Intel Extreme Graphics 2) de azért nem szeretném elrontani a VGA karim, mivel a játék fele annyi FPS-t nem produkált integrált VGA-val mint sima AGP-sel, illetve a 3DMark integrált cuccal 500 pontot alig ért el, VGA karival meg többet lökött mint 5000. Szal ez van).

Nem kell ordítozni! Így is megértjük mit szeretnél. ;) Üdv.:Gereby

tomplayer

Dehogy ordítozok. Eszem ágában sincs ordítozni, amúgy sem szeretek ordítozni! (Majd csak miután a VGA karimat hazavágtam :lol: csak hülyültem!)

SFeco

Sikerült a bios frissítése az ati radeon karin. Nem szemetel, elég szépen fut csak a komolyabb játékok meg akadnak 1,2 másodpercre.

Nem tudom az AGP 8x-ra állítani. Próbálkozhatok másik biossal.

Újra indítás után ki van kapcsolva.

Üdv:Feco

ProFiler

Mi a kérdés? :huh:

Ciao.

• 2 years later...
majki

Szia

Nekem egy olyan problémám van hogy az ATI X1550 AGP kártyámnak keresem a bioszát.

De nem találok .

Tud valaki esetleg ebben segiteni?

Hali

Pjotr

Miért kellene neked ehhez BIOS?

majki

Mert szét eset a kép.

És nem is volt frissitve soha.

Lehet hogy ezeknek annyi az élettartalma mint a garanci ideje?