Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Mûholdas adatátvitel

Doc
 Share

Recommended Posts

Doc

Hali!

Lenne egy költõi kérdésem:

Állítólag a legfejlettebb mûholdnak is csak 3,2 gbit a maximális adatátviteli sebessége.

Miért?

Ez egy 5-öst érne az öcsémnek, szóval jó lenne a magyarázat :) .

Próbáltam utánanézni, de korrekt magyarázatot nem találtam. Gondolom a rádióhullámmal csak ekkora sávszélesség érhetõ el, de kicsit pontosabb leírásra lenne szükségem.

kösz mindenkinek! :)

arpsoft

Ez nem igaz! Augusztusban állították pályára azt a mûholdat, ami feltöltésre 20 Gbit/s és letöltésre 25 Gbit/s-ot tud. :pislog:

http://www.satellite-evolution.com/SEA-sept-pdf/ipstar.pdf

Egyébként nagy valószínûséggel a válaszidõvel magyarázható a sebességkorlátozás.

Doc

Hmmmm. Nagyon király. De sajna a miértekre még mindig nem kaptam választ. Összehasonlítva a másik infóval, valószínûleg a transponderek számával függ össze a sávszélesség. Tudnál errõl mondani valamit? Pl. azt, hogy mi az a transponder :) ?

Mert ezek szerint nem a rádihullám a korlátozó tényezõ, hanem a mûhold felszereltsége.

arpsoft

A transponder az az egysége a mûholdnak, ami egy azaz egy darab modulált jel átviteléért felel. Ezt már nem lehet tovább osztani, viszont többet össze lehet vonni egy nyalábba. Ilyenkor úgy néz ki, mintha az átvitel elõtt a jelet szétszednéd, párhuzamosan továbbítanád a mûholdra, a túoldalon meg megint összeraknák. A transzpondert úgy kell felfogni, mint a telefonvonalat a lakásodban. Minél több transzponder van a mûholdon, annál nagyobb elméleti sávszélességet tud kiszolgálni, persze exponenciálisan emelkedõ árakkal.

Doc

kösz szépen a segítséget, meglett öcsémnek az 5-ös 8) .

A tanár valami olyat magyrázott, hogy a a frekvencia miatt korlátozódik az adatátvitel, mert zavarja a telefon. Ezek szerint nincs teljesen képbe :)

arpsoft

Örülök!

A tanárt meg nem értem. Valószínû arra gondolt, hogy a jeleket multiplexelve viszik át, azaz idõosztásban, hogy a sávszélesség jobban ki legyen használva. Szerinte az ip csomagokra ennyi jut a mûhold teljes sávszélességébõl. Ez egy mûholdra igaz lehet, de nem általánosítható.