Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Civilization IV


payskin

Recommended Posts

Atys

Nagyon szuper a játék, tegnap ott felejtettem magam a monitor elõtt, és ma hajnalban szól a feleségem, hogy alvás, mert nemsokára munka! Tud valaki magyarosításról?

Link to comment
Share on other sites

kori

Csak annyit, hogy készûl és a fordítócsapat sem egységes. 8)

Link to comment
Share on other sites

payskin

Skacok, ha tudjátok, miért szomorkodnak a népek attól, hogy "too crowdy", illetve hogyan nem lesznek betegek az "overpopulationtõl", kérlek mondjátok el, mert emiatt a nagy Szopoklész uralkodik a játékomon, ami nem jó.

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

1., mert sokan vannak

2., meg kell akadályozni a túlnépesedést. Termelj kaja helyett mást, esetleg egy kis éhínség is tud segíteni. :démonikacaj:

 

szerk.: Igazából az egészséget friss víz mellé településsel, a dzsungelek kiírtásával, több féle kaja beszerzésével, és különbözõ épületekkel tudsz elérni.

A boldogságot, templomokkal, kolosszeummal, stb. tudod növelni, valamint nyersanyagokkal.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Hálásan köszönöm. A dzsungelirtásra rájöttem én is, és irtottam rendesen. Igazából nem értem ezt a túlnépesedés dolgot, nem az volna a cél, hogy a városok gigapolisszá nõjjenek?

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

De, csak mint a valóságban, ha nem elég fejlett egy nép, akkor a tömegek csoportosulása helyén járványok törnek ki, stb. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
payskin

Felhozom poraiból a témát, lévén azóta is egyfolytában játszom vele, és nem tudom abbahagyni, annyira jó. Idõközben ráéreztem a mérgelõdés és a betegség (túlnépesedés stb.) problematikára, úgy hogy most már odafigyelek a város a növekedésére, és igyekszem kordában tartani a növekedést, amíg nem tudom kiegyensúlyozni az egészséget vagy a vidámságot növelõ dolgokkal. (A Civ4lerts moddal tolom, ami szól a fontosabb események elõtt, és ez többnyire nagy segítség. Néha rettentõ idegesítõ. :P)

 

Egyébként ez is fantasztikus, hogy mennyi mindent megtanultam már, és mégis mennyire nem értek még mindig hozzá: igazából kizárólag space race-szel tudok nyerni, és abszolút képtelen vagyok leigázni az ellenfeleket. Vagy katonságra gyúrok, akkor viszont a többiek elhúznak technológiában, vagy technológiára, akkor patetikus leszek a katonaságot illetõen. :upsz:

 

Nagyon rosszul terjeszkedem: az elején az elsõk között hozom létre a második városomat, talán még a harmadikban és a negyedikben is partner vagyok, utána viszont teljesen leállok, míg õk akár 7-8 várost is kitolnak magukból. Mellesleg fogalmam sincs, hogy tartják el õket, nekem már 4-nél is anyagi gondjaim szoktak lenni, noha gyúrok kegyetlen vallásra, és jön is az arany a spec épületekbõl, de csak késõbb.

 

Szóval, van hova fejlõdni. Van még valaki, aki játszik vele?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ephébos

Miután ezt írtad feltettem újra, bár csak mostanság jutottam el oda, hogy játszak is vele. Köszi, hogy eszembejuttatad teljesen megfeledkeztem róla az utolsó nagy takarítás után... :)

 

Milyen nehézségen játszol vele? És neked, vagy valakinek sikerült rájönni, hogy miért állank át néha városok az én, vagy tõlem a másik oldalra?

Link to comment
Share on other sites

payskin

Warlord vagy valami ilyesmi a neve, most fejből hirtelen nem tudom, de ez még a "csíra" nehézségek között van, ami azt jelenti, hogy előnyben vagyok a gépekkel szemben.

 

Akkor állnak át a városaid, ha a másik nép részéről túl nagy kulturális nyomás nehezedik rájuk. Egy város területe, határvonala a város által kitermelt kultúra mennyiségétől növekszik (lila hangjegy jelzi a játékban). Ha két egymáshoz közeli város közül az egyik sokkal több kultúrált termel (és termelt már korábban), mint a másik, akkor előbb utóbb a határai rálógnak a másik városéra, elveszi az életterét, és így a másik városban kitör a zendülés. Általában a harmadik ilyen zendülésnél a nép úgy dönt, hogy csatlakozik a másik város népéhez.

 

Egyébként épp a hétvégén nyertem életemben először diplomáciai győzelemmel. Én voltam a legjobban meglepődve. Jó, mondjuk viszonylag nagy területem volt (1-2 népet elpáholtam a játék során), tehát sok szavazatom volt az ENSZ-ben, de még ketten megtámogatták ezt az ellenfelek közül, és ez már elég volt a győzelemhez. 1988 környékén ha jól emlékszem. :)

Link to comment
Share on other sites

ephébos

Diplomáciai gyõzelem... :huh: Az nekem még odébb van. :) Én egyenlõre rendre kontinensekre beállítva Napolenonnal, és az õ adta elõnyökkel játszok, és így könnyedén eltudom foglalni az egész kontinest, de aztán valamiért (van egy még megfejtetlen ellenséges viselkedést tanusító megjegyzés a népek hozzám való viszonyulásánál, amiért szerintem) megorrolnak rám a többiek, mihelyt nekiugrok a másik két kontinens lakónak, aztán nagyon nehéz már a diplomáciát javítgatni. Én most teljes katonai fölényre törekszek.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ephébos

Ez a diplomáciai dolog nekem nem akar összejönni. Pedig a legutóbbi két játékomban is volt két baráti ország, és volt kettő, akik kedveltek, és rám szavaztak, de az egyikben még így is több mint 100, a másikban pedig kevesebb mint 10 szavazat hiányzott a diplomáciai győzelemhez. Lehet, hogy "rossz" országokkal haverkodok? :hááát: Azt honnan lehet tudni, hogy melyik ország melyik vallást nem részesíti előnyben?

 

Ha már a "csak még egy kört..." játékrészben vagyok, elő lehet még valahogy hozni azt az összegzést, amit akkor kapok, amikor valaki megnyeri a játékot? Tudjátok, amikor le lehet játszani az "általad írt történelmet".

Link to comment
Share on other sites

payskin

Ahogy haladsz elõre a játékban, sorban fedezitek fel a vallásokat (azt hiszem 6 vagy 7 különbözõ van). Ha te fedezed fel az adott vallást, akkor az elsõnél rögtön megkérdezi, hogy akarod-e ezt te államvallásnak. Ha igen, akkor a jobb alsó sarokban megjelenik a neved mellett a vallás jele. Ugyanez van a gépi játékosoknál is. Az adott vallás felfedezõjét kis csillag is jelöli.

 

A másik lehetõség, hogy a jobb felsõ sarokban levõ két összetett kezet ábrázoló ikonra kattintva kiválaszthatod, hogy melyik vallást szeretnéd államvallásnak, így kvázi "konvertálhatod" a népet arra a vallásra.

 

Egészen a Free Religion forma feltalálásáig minden népnek csak egy államvallása lehet, és az összes többit zsigerbõl utálja. Ha ráviszed egy ilyen más vallású játékosra az egeret, ott szerepel a negatívumok között, hogy rettentõen rosszalja, hogy egy másik vallást kultiválsz államvallásként. A valláskülönbségek akár háborúhoz is vezethetnek, elõtte azonban be szokott próbálkozni a gép, hogy "Nem volnál-e kedves azonnal felvenni az õ vallását, egyben jóvá téve eddigi hülyeségedet." Ha ezt visszautasítod, várható, hogy körökön belül kisebb csapattal oldalba tol.

 

A vallásban az a jó, hogy ha te fedezed fel, akkor a Monasteryben "gyártható" szerzetesekkel terjesztheted: elküldöd a szerzetest saját vagy a szomszéd nép városába, és megpróbálod elterjeszteni abban a városban a vallást. Ha sikeres az akció, akkor ritkábban magától is tovább terjed, gyakrabban a többi várost is neked kell "megfertõzni". Ez egyrészt azért jó, mert ha Prófétád születik, akkor õ abban a városban, ahol a vallás eredetileg alapult, fel tudja húzni a valláshoz tartozó spec épületet, ami innentõl kezdve körönként és városonként hoz 1 pénzt, ahol megvan ez a vallás (ezt késõbb lehet növelni Spiral Minaret csodával), ami nagyon klassz bevétel lehet. Másrészt ha kitartó vagy, és viszonylag jó a kapcsolatod, akkor a nép elõbb-utóbb belátja balgaságát, és õ maga áll át a te vallásodra, és így máris sokat javul a diplomácia kettõtök között.

 

Nagyjából ennyi. Én Saladinnal játszom, elsõként Mysticismet fejlesztek (ezzel enyém a buddhizmus, meg is teszem államvallásnak), utána attól függõen, hogy az elsõ városom környékén állatka van (--> Animal Husbandry kell) vagy növényke (--> csak Agriculture kell), egybõl megyek a másodikra (P betûs, nem jut eszembe a neve, mert folyamatosan pofáznak mellettem --> Polyethism), ezzel enyém a hinduizmus is. Aztán a játék során, mikor hogy jön ki a lépés, volt már olyan, hogy minden vallást én alapítottam. Ez csak azért jó, mert akármelyikeket veszi fel a gép, az speciális épületek tejelnek szépen. Ettõl függetlenül a különbözõ államvallások miatt utáljuk egymást (bár mikor eljön az az idõ, hogy 1 körrel tudok szerzetest csinálni, akkor elég rendes térítésbe szoktam kezdeni).

 

Ja, még egy jó dolog a vallásban: a vallási épületek rengeteg kultúrát termelnek. Amikor elfoglalsz egy várost, és már lement benne a forradalom, akkor érdemes beküldeni 2-3 különbözõ vallás szerzetesét, belerakni a vallást, majd építeni a hozzá tartozó templomokat, így viszonylag hamar magára talál a város, a határok erõsödnek, és a nép is boldogabb lesz. :D

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Mivel hivatalos demo nincs, megpróbálom letölteni a nem-hivatalos demot. :upsz: (Mire lejön ... :hááát: ) Aztán ha tetszik, megveszem. 9.590.-Ft-ba kerül, és ennyiért nem szívesen kísérleteznék. De ha tényleg ennyire jó "élőben" is, lehet, hogy beruházok rá.

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

Szerintem nagyon jó, bár a 3-at nem tudja ûberelni.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Civ-fanatikusok szerint agyonveri! :D Én nem játszottam csak az elsővel, így hiszek nekik. :P

 

@MD: hol kapható 10 alatt?! :pislog: Már teszem is félre a lóvét!

 

Óóóó! Most látom, GalaxisNetnél a GameStar shopban (;)) már bruttó 7 alatt van!!! Magyar nyelvű kézikönyvvel (ami persze jelenthet jót is, meg rosszat is). Tényleg nem tudja valaki, hogy milyen?! (Leszek kísérleti bárány.)

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

Talán még keveset volt idõm foglalkozni vele. :)

 

Galaxisnetnél 7.000,- ;)

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)
@MD: hol kapható 10 alatt?! :pislog: Már teszem is félre a lóvét!

Én csak itt néztem egyelőre. A Galaxisnál tényleg 6.990.-Ft. :hmm: Elgondolkodtató, bár elöbb akkor is szívesen kipróbálnám.

Link to comment
Share on other sites

payskin
GameStar Shopban kell nézni, ott is 7000, már szaladtam is hozzájuk, de mind elmentek. Holnap.
Link to comment
Share on other sites

ephébos

Én csak az elsõ részével játszottam ezt megelõzõleg, és akkor csak az angol volt meg, és akkor még nemtudtam angolul semmit, így nem is fogott meg ez a játék egyáltalán, de ez a rész szerintem is megéri a pénzét.

 

Egyébként rengeteget segítettek a játék élvezetességén a javítások; rém dühítõ volt látni eleinte, hogy pl. egy tankomat egy íjász "kilõtte"... :S Egyébként szerintetek sem fedik egymást a javítások? Úgyértem, hogy a 3 kiadott javítás leírásában nem találtam semmilyen utalást, hogy az elõzõek benne lennének, mert így mégiscsak 120 mega környékén van amit le kell tölteni hozzá javítás; Mondjuk lejön pár 10 perc alatt, csak jólvolna tudni biztosan, hogy le kell -e tölteni mindet, vagy elég a legfrissebbet. Szerintetek hogy van ez?

Link to comment
Share on other sites

payskin

De fedik. Csak az 1.61-et (jól emlékszem?) kell felrakni.

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

Igen, az az utolsó, és július 24-én jön egy kiegészítõ.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Honnan lehet leszedni a frissítést?

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Köszönöm. :)

Link to comment
Share on other sites

payskin

Valaki, aki ért hozzá, írja már meg, hogy kell támadni? Generált a játék egy olyan térképet, hogy egy viszonylag kis kontinensen négyen vagyunk együtt Montezuma, Hatty (az egyiptomi csajszi) és Napóleon. Hatty azonnal lenyúlja a buddhizmust, nekem a hinduizmus marad, Monty viszi a judeizmust, Naplóeon csapódik Hattyhez. Ez oda vezet, hogy mindenki mindenkit utál, Open Border fel sem merül, kereskedés nincs, és elõbb-utóbb támadnak.

 

Eddig négyszer kezdtem újra. Elõször fejlõdésre mentem, így amikor Monty betámadt axemanekkel (fejszés fickók), nekem már macemanjeim (láncos buzogányos csókák) meg lovasságom volt, visszavertem a támadást, meg végigmentem rajta, mint úthenger, felnézek az évszámra 1800+valamennyi. Vazz! Elment a játék 2/3-a! :(

 

Másodjára nekiálltam axeman hadsereget gyûjteni, megvártam a katapultot, kitoltam egy kisebb sereget, és én támadtam elõbb. És egyszerûen nem tudtam megroppantani. Negyed annyi egysége van, az enyémek kapnak két bónusz elõléptetést születésükkor, mégis nagyon sok 1v1-et õ nyer, illetve nagyon lassan esnek el a városai. Közben nagyon figyelni kell, mert ha az összes városát elfoglalom, az anyagi csõdbe taszít, ráadásul elaprózom a hadsereget a városvédelemre. Elõször ezt tettem, a gyõzelem után 10 körrel Napóleon közölte, hogy anyámat, és betolt egy olyan nyilas sereget, hogy köpni-nyelni nem tudtam, még a fõvárosomat is elfoglalták.

 

Na, ezt visszatöltöttem gondosan, és elkezdtem ezerrel macemaneket, lándzsásokat és szerszámíjászokat (vagy mifene) gyártani (de olyan szinten, hogy minden városban aktuális fejlesztés törölve, és elõre berakva a sorba 4-5 egység). Így éppen sikerült megakadályozni, hogy megroppantson alul. Összeszedtem magam, és ellentámadásba lendültem. Beviszek 4-5 katapultot meg néhány gyalogos és lovas egységet az egyik jobban védett városa elé, hogy majd most adok az arcára, erre kitámad, lenyomja az összes katapultot, kardosokkal (200 év korhátrány) lenyomja a macemaneket (?!?!?), lándzsásokkal aprítja a lovasságot, Egy szál bugyogóban menekültem a helyszínrõl. :upsz:

 

Frankón nem értem. Azt tudom, hogy nem szabad vizen keresztül támadni, tehát ha folyó csörgedez a város körül, akkor keresni kell egy olyan mezõt, hogy a folyó ne legyen a támadó és a város között, ez megvan. De van még más ilyen szabály is? Mert így egyszerûen nem tudom, mi a fenét kéne tennem, hogy eredményesebb legyek a támadásban. :pislog:

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...