Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Hogy ejtjük ki?


eremit

Recommended Posts

Adani

Miért kéne egy túristának megtanulnia magyarul? Teszem azt eljön sok német,angol szurkoló a Hungaringre, ittvan kb. 3-4 napot, ennyi idõ alatt nem is lehet megtanulni magyarul (angolul sem). Te sem fogsz azért megtanulni mondjuk arabul, vagy kínaiul, ha esetleg odamész túristaként. Egyébként a külföldiek azt szokták mondani, hogy a magyarok segítõkészek velük, csak nyelveket sokszor nem tudnak. Volt is egy riportmûsor a Fókuszban, amikor angol túristáknak adták ki magukat és útbaigazítást kértek. Volt ott minden mutogatás, meg volt egy öregasszony, aki hangosan és tagoltan mondta magyarul merre kell menni ( vajon mibõl gondolta, hogy egy külföldi megérti, ha hangosabban és lassabban mondja :D ).

Link to comment
Share on other sites

Lex

Ilyet Balázsék is csináltak a PC-Stúdióban. :D

 

Ezért lenne jó, ha végre megoldanák egy világnyelv oktatását. Így egy nyelvvel elboldogulsz bárhol. Nem tudom, hogy Zamenhoff elképzelése miért halt el?

Link to comment
Share on other sites

Neo

Ok, ez így igaz! Tudtam, hogy valaki megjegyzi, viszont ha kijavítom a hsz. elõtt, akkor túl hamisnak tûntem volna. Így inkább bevállaltam és ezzel elismertem, hogy hibás vagyok ebben én is. De a jelen hsz. elküldése után javítani fogom.

 

De akinek inge, az is tegye így! ;)

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus
... vajon mibõl gondolta, hogy egy külföldi megérti, ha hangosabban és lassabban mondja ...

Mert ha nagyon kicsit beszél valaki egy másik nyelvet, a lassú, tagolt beszédben jobban felismeri a szavakat, mint ha csak úgy köznapiasan elhadarjuk. A néni szerintem ösztönösen csinálta, de sejtett valamit.

"Sza teszesen köbe ez a pilatnyi szitu."

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

@ Neo:

Nem értek ezzel egyet. Gondolj csak bele - ha elmész egy országba nyaralni, akkor nem tanulhatsz meg ott minden szót. Valahogy ki kell igazodni. Például elmész Spanyolországba, ott eltévedsz és az út szélén áll valaki. Megkérdezed tõle, hogy merre kell menni x helyre. Spanyolul fogod tõle megkérdezni? :ötlet:

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

chipmix

És a TheSaurust, hogy kell kiejteni, mert jelentését tekintve ez sem egy haszontalan, sõt egy ritkán használt szó? Bocs, de én nem tanultam angolt.

 

És kedves TheSaurus, mi a feleségeddel boldogan versenyezhetnénk, az angol szavak kiejtésének mikéntjében.

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus

Thesaurust kiejteni a moderátor tudná. ;) Én még nem próbáltam, de azt hiszem, eredetileg tezaurusz lenne, és direkt megkerestem, csak most, csak Neked:

[ejtsd: thi'szórösz]

{magyarul: tezaurusz}

Dokumentumok osztályozására használt segédlet, természetes nyelven kifejezett fogalmak (szakkifejezések) rendezett és szükség szerint változtatható szótára. Feltünteti a fogalmak közt fennálló legfontosabb logikai kapcsolatokat és utalókkal vezet a szinonimák közül az elfogadott szakkifejezésre, a deszkriptorra. Az egyes szakterületek, néha az egyes adatbázisok is külön tezaurusszal rendelkeznek.

De meg is haltam volna, ha nem úgy írom le, hogy másik jelentése is lehessen.

Link to comment
Share on other sites

Neo

@adani

"Te sem fogsz azért megtanulni mondjuk arabul, vagy kínaiul, ha esetleg odamész túristaként. "

 

Szerintem meg igen! Néhány 10 szó ismerete elég ahhoz, hogy elboldoguljak, akár arab nyelven is + egy túristaszótár. A lakóhelyemen nagyon sok mongol ember él (a helyi üzemekben dolgoznak), de pl. õk az elsõ perctõl fogva arra törekedtek, hogy minimálisan, de megtanulják a magyart. Sõt sokuknak a gyereke a helyi általános iskolákba járnak.

 

A nyugati emberekre viszont igenis jellemzõ, hogy negatívak a magyar nyelv iránt. Természetesen nem kell minden "villámtúristának" magyarul megtanulnia, de nekem se kelljen itthon az õ nyelvét megtanulnom, ha egyébként nincs rá szükségem.

 

A fenti példánál maradva -feltételezem-, ha sok angol, német, francia ember élne ott, akkor lehet, hogy már ostromolnák a helyi önkormányzatot, hogy ne magyar nyelven történjen a gyerekek oktatása.

 

Ez a fõ probléma!

Link to comment
Share on other sites

chipmix

@ TheSaurus

 

Nagyon szépen köszönöm a részletes magyarázatodat :!:

Link to comment
Share on other sites

google

Egyetértek! Apámnak volt egy perzsa diákja, aki a szintén iráni feleségével (feleségeivel :D ) telepedett le itt egy idõre. Õ ugyan erõsen törte a magyart (és az angolt is), de a kisfia általános iskolába itt járt, és úgy beszélt, mint bármelyik magyar gyerek abban a korban.

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus

Nálunk a faluban egyre több holland vesz házat, az egyik házaspár (50-55 közöttiek) kõkeményen elkezdtek magyarul tanulni. Amúgy is jó fejek, ettõl meg még szimpatikusabbak. A többiek viszont inkább keresnek valakit, aki fordít nekik.

Pedig a magyar nyelv nem könnyû az indogermán nyelvi logikán felnõtt népeknek.

Link to comment
Share on other sites

Bencce

Ja ez nekem is furi. Szerintem turistákkal inkább legyünk illedelmesek, költsék csak a pénzt itt, és azzal menjenek haza, hogy rendes nép a magyar.

Nagymamám erre is jó példa. Sípálya mellett halál lazán beszél magyarul az osztrákokhoz, ha nem értik elmondja lassabban :):)

Pákó egy bohóc. Öröm volt nézni ahogy az Indián agyonverte :)

Link to comment
Share on other sites

chipmix

Hát én is úgy vagyok, hogy ha egy nyelvet beszél még az ember az nem árthat.

Németországon kivül még nem igen voltam, de ott tényleg jól jött az a kis nyelvtudás.

Én magam sem igen tudom el képzelni azt, hogy valamely országba elutazzak, és ezért ne hozzak annyi áldozatot, hogy a legszükségesebb szavakat, mégis csak megtanuljam.

Valóban a a németek sokszor itt szörnyülködnek, ha valaki nem beszéli a nyelvüket. Egyetlen német családot ismertem csak, akik évekig jártak hozzánk, hogy megpróbáltak magyarul tanulni.

Viszont elmesélték azt, hogy õk tanultak franciát és a franciák egyenesen gúnyt ûznek belõle, ha a németek el kezdenek franciául beszélni. Nem mondom a magyarjuk is olyan volt, hogy könnyebb volt velük németül beszélni. Viszont sem a franciáknál, sem a németeknél nem tapasztaltam, ha valaki el kezd az õ nyelvükön beszélni, hogy gúnyolnák. Ezt inkább a német és francia viszonylatokra

tudnám visszavezetni.

Link to comment
Share on other sites

Bencce

Hát nem igazán kedvelik a franciák a németeket az tény :) Mondjuk a franciák leginkább senkit nem kedvelnek magukon kívül. Amikor Párizsban voltunk barátnõmmel és szerettünk volna rendelni, hiába mondom angolul a pincérnek csak húzta felfelé az orrát és röfög 1-2 szót franciául, és nem hajlandó semmit csinálni.

Link to comment
Share on other sites

Adani

Az igaz a Forma1-re és régebben a Balatonra járt sok német, na õk aztán jól fel voltak háborodva, ha valaki nemtudott németül. Azért ha huzamosabb ideig valaki kint tartózkodik egy országban pár alapvetõ szót magától is meg tud tanulni.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

@ chipmix:

A franciák nem szeretik a németeket amúgy sem. ;)

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Neo

A Fókusz és Balázsék mûsora a témában pont nagyon rossz példa (bocsika PC World csapat)! Ugyanis rossz végén fogták a dolgokat, mert azt erõsíti meg bennem, hogy mennyire kevés vagyok.

 

Természetesem maga a mûsor, Balász játékával nagyszerû volt, :) de a történet nem arról szólt, hogy nyugodjunk meg, minden rendben van, nincs dolguk, éljük tovább úgy az életünket, ahogy azt eddig tettük, hanem felhívta a figyelmet a hiányoságokra. Ez önmagában nem baj! Lásd: Frei Tamás szeptemberi mûsorát!

 

A baj a módszerben volt, rosszul volt tálalva! Hiba volt összekapcsolni a túristákat azzal, hogy viszonylag kevesen beszélik a nyelvet. Számos jobb példa is lett volna pl. ha tudod az angolt, akkor könnyebben tudsz külföndön állást találni. Frei Tamás pl. kitûnõen megoldodta és nem maradt bennem olyan érzés, hogy nulla vagyok. Inkább arra öntönzött, hogy "Just do it!" (Meg tudom csinálni!).

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus
... Szerintem turistákkal inkább legyünk illedelmesek, költsék csak a pénzt itt, és azzal menjenek haza, hogy rendes nép a magyar...

A magyar vendégszeretet amúgy legendás volt. Remélem, nem csak legenda volt... Függetlenül attól, hogy inkáb csak olvasni tudok külföldiül, szeretnék jól beszélni pár ismertebb és/vagy szebb nyelvet: angol, japán, eszperantó.

Egy vicc, off:

-És jól beszél eszperantóul?

-Igen, három évig éltem kint.

Link to comment
Share on other sites

chipmix

Hát azzal még csak egyetértek, ha nem akarják, hát ne szeressék egymást, de viselkedni azért lehetne, ez már kultúráltság kérdése is. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Adani

Igazad van, van egy viccem nekem is, a vicces topikban megtalálod.

Link to comment
Share on other sites

chipmix

Jó keverék nyelv az eszperantó, megérteni innen onnan könnyebb, de beszélni mégis csak meg kell tanulni.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler
Hát azzal még csak egyetértek, ha nem akarják, hát ne szeressék egymást, de viselkedni azért lehetne, ez már kultúráltság kérdése is. :hááát:

Persze. Épp ezért mi is segítsünk a különbözõ nyelveken segítséget kérõknek. Ha tudunk a nyelvükön, akkor meg fõleg. :hááát: Nálam az ilyesmi sosem volt kérdés. Nem tudom, miért kell szemétnek lenni. Elhihetitek, hogy ha mi járuk náluk (akárhol is), akkor õk is segíteni fognak - még akkor is (kézzel-lábbal), ha nem tudunk a nyelvükön.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Bencce

Én tündéül akarok megtanulni, csak nehéz hozzá anyagot találni. (Aki nem tudná, Tolkien alkotta a nyelvet, Gyûrûk Ura)

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus

Ez igaz, a legtöbb helyen, ha látják az igyekezetünket, nagyon szívesen segítenek. Tényleg érdemes pár szót tudni sok nyelven: Kérem, köszönöm, jó napot, stb.

A feleségem egyetlen mondatot tud szlovákul, hogy "Másik színben nincs?", és ezért majdnem megverték. Bement valahol egy barátnõjével a boltba pólót venni, kézzel-lábbal elmagyarázták, mit keresnek, mire eléjük tették a pólóválasztékot. Ekkor hangzott el a fenti kérdés, amitõl a helyiek úgy vélték, tud szlovákul, csak eddig nem volt hajlandó ezt gyakorolni...

 

Én tündéül akarok megtanulni, csak nehéz hozzá anyagot találni.

Érdemes? Olyan ritkán megy oda mostanában hajó.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Réges régen, képzeljétek el, hogy egy nagyon okos német emberke rájött, hogy egy egyszerû német tanyasi parasztember (manapság ez ugye úgy nézne ki: S-merdzsó, cifra palota, a törökök meg szántanak. Na de ez a háború környékén volt) egész életében 500 szónál nem használ többet. Így megalkotta az 1000 szó módszerét, ezzel is megkönnyítve a németül tanulást. A nevére már nem emlékszem: Schiedlof, vagy Schwarzkopf, Schmidt, Schiller, Schall? Valamelyik biztos jó.

Hát én próbáltam így magamévá tenni Goethe Farkas Vilmos nyelvezetét, de komoly akadályokba ütköztem. Viszont valami mégiscsak ragadt rám, mert múltkor Parndorfban az eladó rávágta: hundertzekszundfircén ajró, és én rövidke matekolás után (ájnhundert, cvájhundert), már raktam is ki a lóvét, õ meg közben ezerrel ütötte be a számológépbe a hülye turistának (aka: nekem) az összeget. Mondom neki: It's all right baby, alles ist ok, én fünfkomanull (5.0) voltam németbõl, legalábbis a haverok szerint.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...